Nájdeš nás aj na:
san francisco bay bridge

Novinky

Work and Travel USA: Kde môžeš pracovať a ako si vybrať vhodnú pozíciu?

Vybrať si spoľahlivého zamestnávateľa v kombinácii s vyhovujúcimi pracovnými podmienkami a
atraktívnou lokalitou môže byť niekedy hotová alchýmia. Ako sa v tom nestratiť, a nájsť si to
najlepšie riešenie v programe Work and Travel USA pre teba?

Reklama

Akú pracú môžeš v USA vykonávať?

Podmienky práce v rámci Work and Travel určuje U.S. Department of States (US DoS), teda vláda USA. US DoS poveruje (vydáva „licencie“) sponzorským organizáciam, ktorí dohliadajú na dodržiavanie podmienok zo strany zamestnávateľov a robia screening uchádzačov ešte predtým, ako žiadajú o víza. Následne po ich vyhodnotení vydávajú pracovné povolenia (DS-2019). Samozrejme po tom, čo si preklepnú aj teba. Pracovné povolenie, oficiálnym názvom “dokument DS-2019” sa teda vystavuje na základe presne stanovenej pracovnej zmluvy. Je neoddeliteľnou súčasťou žiadosti o víza.

Ako by práca v programe W&T USA mala vyzerať? V prvom rade ide o krátkodobú prácu so sezónnym charakterom. Zároveň nie je požadovaná odborná kvalifikácia a musí ti umožňovať interakciu s americkou kultúrou, a teda aj komunikáciu s Američanmi. Či už s kolegami, s nadriadeným, alebo so zákazníkmi. Ďalej platí napríklad, že lokalita v ktorej pracuješ sa nemôže vyznačovať vysokou kriminalitou, je v nej dostupné ubytovanie a rôzne ďalšie. Konkrétne podmienky môžeš nájsť na weboch vízových sponzorov.

usa plavcici

Príklady pozícii, ktoré vrámci programu môžeš vykonávať:

  • V reštaurácii – dishwasher, cook, kitchen help, busser, food runner, bartender, server, waiter, hostess,…
  • V hoteli – housekeeper, cleaner, front desk, pool attendant, maintenance,…
  • V kaviarni – barista, cashier, ice cream sales, cafeteria cook,…
  • V bistre / fast foode – prep or grill cook, counter help,..
  • V zábavných parkoch – ride operator, admissions attendant, game attendant,..
  • Na bazéne – lifeguard, pool manager,…

Samozrejme, pozícii je oveľa viac a zároveň sa môžu v rámci typov podnikov prelínať. Uvádzame len vybrané príklady tých najviac obsadzovaných.

Príklady prác, ktoré vrámci programu NEmôžeš vykonávať:

Prácu vo výlučne nočných zmenách, v skladoch, distribučných centrách a vo fabrikách, takže “do výroby” určite nepôjdeš. Prácu, ktorá zahŕňa domácu starostlivosť napríklad o deti alebo starších ľudí, alebo si vyžaduje kontakt s pacientom a v zdravotníckych zariadeniach. V rámci programu nemôžeš ísť “na jablká”, ani na inú úrodu, nebudeš rozoberať mäso ani inak spracovávať prvotnú živočíšnu výrobu. Nemôžeš robiť podomový predaj, či pracovať na “home-office”, a kopu ďalších…

Myrtle Beach

Kde všade môžeš v USA pracovať?

Už z povahy vyššie uvedených podmienok  nebude možné pracovať vo veľkomestách, takže s 99,9% presnosťou ti môžeme potvrdiť, že nebudeš pracovať na Manhattane, v Beverly Hills, v centre Chicaga, či v Atlante. Buď pripravený na to, že budeš bývať a pracovať na predmestiach alebo vo vidieckejších oblastiach v menších mestách a miestnych komunitách. Veď ide predsa o to zažiť autentickú Ameriku, no nie? 🙂

U.S. Department of states pre teba pripravilo interaktívnu mapku, kde môžeš veľmi podrobne sledovať miesta, na ktorých počas leta študenti v rámci programu pracovali. Dlhodobo najviac obsadzované pozície sú práve tie v severovýchodnej časti krajiny. Mapka to len potvrdzuje. Najviac študentov každoročne pracuje v okolí Washingtonu D.C., v štátoch Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey, New Hampshire, Massachusetts, silné zastúpenie má aj Wisconsin, či Michigan, no zahanbiť sa nedaju ani horské strediská v Colorade. Tak čo si vyberieš ty?

Ako si vybrať vhodnú pracovnú pozíciu?

Pri výbere americkej letnej brigády si treba najprv určiť osobné priority. Chceš počas voľných dní chodiť na turistiku v populárnych horách Utahu? Alebo sa po práci skôr vidíš s kamarátmi chillovať na pláži v Ocean City? Láka ťa spoznávať Washington D.C.? Máš v pláne si popri práci hľadať second job? Alebo dávaš prednosť zamestnávateľovi, ktorý pre teba bude mať výhodný balík pracovných podmienok a dokáže ti zabezpečiť aj ubytovanie? Plánuješ vycestovať s celou partiou kamarátov, alebo plánuješ ísť do USA sám?

Na druhej strane je potrebné reálne vyhodnotiť tvoju úroveň angličtiny, pracovné skúsenosti, dátum kedy môžeš vycestovať do USA (väčšina zamestnávateľov preferuje nástup do práce najneskôr okolo 10. júna), aká veľká partia ste (nie všetci zamestnávatelia majú kapacitu prijať väčšie skupinky študentov – rozumej 3 a viac), a ďalšie individuálne faktory. Áno, toto všetko ovplyvňuje tvoju možnú prácu. Jednoducho treba obojstranne nastaviť správne očakávania tak, aby sa našiel ten povestný “perfect match”.

Washington D.C.

Ako si nájdeš prácu v USA?

Podľa súčasných pravidiel programu musíš mať prácu dohodnutú vopred #noexemptions. Na americkom veľvyslanectve žiadaš o víza výlučne s pracovným povolením, ktoré ti vizový sponzor vystaví len na základe vopred dohodnutej pracovnej zmluvy, tzv. Job offeru. Rovnica je jednoduchá: žiadny job offer = žiadne pracovné povolenie DS-2019 = žiadne víza.

Dohodnúť prácu si môžeš dvomi spôsobmi:

1. Prácu si budeš hľadať sám: prostredníctvom job portálov alebo priamym oslovovaním zamestnávateľov. Táto možnosť je však časovo extrémne náročná a dôrazne ju neodporúčame, pokiaľ ideš do USA prvýkrát a nemáš kontakt na zamestnávateľa od svojich kamarátov alebo známych z minulosti.

Ak americkí zamestnávatelia chcú participovať na programe W&T musia spĺňať prísne podmienky a podobne ako ty, musia prejsť byrokratickým procesom, aby mohli legálne zamestnávať medzinárodných študentov. To znamená, ak zamestnávateľ v minulosti nezamestnával študentov cez program Work and Travel USA, musí podstúpiť krátke overenie a doloženie potrebných dokumentov, čo nemusí byť vždy ochotný urobiť.

A tak sa ti pri hľadaní veľakrát stane, že aj keď nájdeš vysnívaného zamestnávateľa, celé to „padne na byrokracií“ pri schválení pracovnej pozície na program W&T, alebo práca, ktorú si nájdeš, jednoducho podľa sponzorskej organizácie nespĺňa podmienky programu a vízový sponzor ti na ňu pracovné povolenie nevystaví (každá sponzorská organizácia, ktorá overuje pracovnú pozíciu a vystavuje tzv. pracovné povolenie DS-2019 /bez ktorého nezískaš víza/, má však vlastné interné pravidlá a hoci práca spĺňa základne kritéria podľa podmienok uvedených na US DoS, sponzor ti prácu nemusí schváliť a má na to plné právo – napr. má negativné skúsenosti so zamestnávateľom z minulosti, uvedená lokalita a/alebo pozícia je na jeho internom black-liste a pod.). 

Utah

2. Prácu ti pomôže hľadať “prostredník” – a kto to môže byť?

  • Prácu ti odporúči kamarát, ktorý už v USA bol, a poskytne ti kontakt, prípadne sa za teba u zamestnávateľa môže prihovoriť. Za predpokladu, že je to práca, ktorú robiť chceš, a máš potrebné zručnosti, aby ťa zamestnávateľ potenciálne prijal. V tomto prípade ale musíš byť veľmi proaktívny, zamestnávateľovi sa dostatočne predstaviť, a tiež si s ním vo veľkej miere sám dohodnúť pracovné podmienky – povestný “job offer”.
  • Využiješ služby Work and Travel agentúry – ktorá spolupracuje s vízovými sponzormi a má v databáze aktívne, už “upečené” ponuky práce. Výhodou je široká ponuka rôznych zamestnávateľov, lokalít, pracovných pozícii, avšak spravidla je to tá najdrahšia možnosť.
  • Oslovíš priame zastúpenie zamestnávateľa na Slovensku (ak existuje) – výhodou je, že celý čas komunikuješ so zamestnávateľom “na priamo” a do programu vstupuješ už na konkrétnu pracovnú pozíciu s vopred zverejnenými pracovnými podmienkami a za nájdenie práce neplatíš nič navyše. Jedným z priamych zastúpení zamestnávateľov na Slovensku je napríklad plavčícka spoločnosť Premier Aquatics. Okrem výhodných pracovných podmienok, bonusu až do výšky 1900 USD, ti ako jedny z mála ponúkajú osobné stretnutie so zamestnávateľom, ktorý za tebou priletí až z USA, ešte doma na Slovensku.

Dobre, už máš asi predstavu, čo by si chcel(a) robiť, prípadne ako si chceš hľadať prácu. Čo ďalej? Je to jednoduché – musíš využiť služby niektorej Work and Travel USA agentúry na Slovensku (a veľa ich nie je). Asi sa pýtaš, prečo musíš? Nedá sa to nejako obísť? O tom napíšeme v ďalšom blogu;)

Akciové letenky do USA


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre
Hore