Nájdeš nás aj na:

Novinky

TOP 5 bizarných múzeí v Európe, ktoré okorenia tvoju dovolenku

Európske mestá sú skutočne bohaté na kultúrne dedičstvo, ktoré láka cestovateľov zo všetkých kútov sveta. Zatiaľ čo klasické atrakcie, ako národné múzeá umenia alebo historické budovy, sú povinnou súčasťou programu každého turistu, existuje aj úplne iný svet výstrednosti, ktorý čaká na preskúmanie. Ak teda chceš okúsiť na potulkách Európou niečo neobvyklé, tak sa môžeš inšpirovať nedávnym prieskumom, vytvoreným spoločnosťou Stasher. Zostavili ho na základe recenzií turistov, ktorí hodnotili tie najbizarnejšie múzeá Európy.

Reklama

1. Múzeum skautingu, Viedeň

Najvyššie hodnoteným múzeom v Európe je Skautské múzeum (alebo Pfadfindermuseum) vo Viedni v Rakúsku. Múzeum, ktoré sa môže pochváliť históriou skautského hnutia a výstavami, ktoré sa tu pravidelne usporadúvajú.

Vstupné je len 4 € pre dospelých a 2 € pre deti do 18 rokov, čo z neho robí cenovo dostupnú atrakciu pre tých, ktorí sa zaujímajú o skauting alebo tých, ktorí sa o ňom chcú dozvedieť viac. Múzeum je pre verejnosť otvorené vo štvrtok a v piatok vo vyhradenom čase.

muzeum skautov

Zdroj: Pfadfindermuseum

2. Múzeum vitráží v Krakove

Múzeum vitráží v poľskom Krakove je druhým najlepšie hodnoteným bizarným múzeom v Európe. Má bohatú históriu a od roku 1902 funguje ako funkčná vitrážová dielňa, ktorá „prežila“ aj obdobie druhej svetovej vojny. Prehliadky múzea so sprievodcom a stoja zhruba 9 €.

Pre tých, ktorí sa radi venujú ručným prácam, múzeum ponúka aj workshopy na výrobu vlastných vitrážových suvenírov. Otváracie hodiny pre návštevníkov sú od utorka do soboty od 11.30 do 13.30 hod. a od 14.30 do 16.30 hod. V sobotu od 10:00 do 17:00 hod. Vstupenky si môžeš zakúpiť prostredníctvom on-line rezervačného systému alebo priamo v múzeu.

muzeum vytrazi

Zdroj: Muzeumwitrazu

3. Múzeum Magic Circle, Londýn

Magic Circle patrí medzi najznámejšie kúzelnícke spoločnosti na svete a svoje sídlo má v Londýne. Jej čestným členom je dokonca aj čerstvo korunovaný kráľ Karol III. Cieľom organizácie Magic Circle, ktorá bola založená v roku 1905, je propagovať a rozvíjať umenie mágie. Nachádza sa tu pokladnica predmetov, ktoré rozprávajú príbeh mágie.

Návštevníci si môžu prezrieť budovu s komorným divadlom, miestnosti s kúzelníckymi predmetmi od Houdiniho kazajky, topánky, v ktorých slávny Dynamo prešiel cez Temžu až po prvú knihu o mágii napísanej v angličtine pred viac ako 400 rokmi. Múzeum Magic Circle prijíma návštevníkov len v rámci verejných podujatí, ktorých súčasťou je aj prehliadka. Ak máš záujem o návštevu, tak tu odporúčame vytvoriť si vopred rezerváciu.

muzeum golden circle

Zdroj: Magic Circle

4. Múzeum kolotočov, Paríž

Toto zábavné múzeum je ideálne pre cestovateľov, ktorí majú radi hravosť a žarty. Je opisované ako „svet snov“ práve kvôli kolotočom, ktoré pochádzajú ešte z obdobia Belle Epoque. Jedným z výnimočných aspektov tohto miesta, ktoré spája kultúru, zábavu a históriu, je možnosť vyskúšať storočné atrakcie alebo sa povoziť na starých kolotočoch.

História tohto múzea siaha do 19. storočia a je úzko spätá so životom jeho zakladateľa a zberateľa, predmetov z oblasti scénického a jarmočného umenia, Jeana Paula Favanda. Toto miesto oživuje slávnosti z minulých dôb a je plným spomienok tradičného divadelného umenia. Každoročne privíta viac ako 300 000 návštevníkov na večerných podujatiach, prehliadkach so sprievodcom a špeciálnych vernisážach.

Múzeum je otvorené len v stredu, cez víkendy a školské prázdniny. Voľné termíny na rezerváciu sa zverejňujú 2-3 týždne pred termínom návštevy.

muzeum kolotocov

Zdroj: Arts-forains

5. Múzeum cisárskych kočov, Viedeň

Múzeum cisárskych kočov ťa prenesie priamo do očarujúceho sveta Habsburgovcov. Nádherné kočiare, unikátne róby a obrazy sprostredkúvajú veľkolepý a živý odraz života na cisárskom dvore, ku ktorému patrili korunovácie a svadby, vysokohorské poľovačky, detské hry aj pohrebné sprievody.

Najväčším lákadlom je zlatý korunovačný koč, ktorý sprevádzal Habsburgovcov na ich najvznešenejších cestách. Fanúšikovia Sisi si tu prídu na svoje. Nachádzajú sa tu jej jazdecké doplnky, osobné sedlo a nádherné šaty. Milovníci automobilov tu nájdu jediný dodnes existujúci dvorný motorový automobil (Gräf & Stift 1914).

Vstupné do múzea je 12 EUR , ale veľkoryso ponúka bezplatný vstup pre všetkých mladších ako 19 rokov.

muzeum kocov

Zdroj: Schoenbrunn

Zdroj: Breaking travel news


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore