Nájdeš nás aj na:

Novinky

Južné Tirolsko chce kvôli náporu turistov obmedziť počet návštevníkov

Južné Tirolsko, známe aj ako Alto Adige, je obľúbenou vysokohorskou dovolenkovou lokalitou. V nemecky hovoriacej oblasti sa však počet návštevníkov vymyká kontrole. Autonómny región teraz zaviedol obmedzenie počtu turistických pobytov, ktoré vstúpi do platnosti toto leto. Nie je to jediná talianska destinácia, ktorá sa pripravuje na nápor turistov a zavádza reštrikcie. Pestrofarebné mestečko Portofino na Talianskej riviére bude pokutovať turistov, ktorí sa „príliš dlho“ zdržiavajú pri fotení selfie na obľúbených miestach.

Reklama

Obmedzenia v ubytovacích kapacitách

Prudký nárast cestovného ruchu po zrušení pandemických obmedzení bol záchranou pre taliansky turistický priemysel, ktorý v roku 2021 predstavoval približne 9,1 % HDP krajiny. Niektoré populárne destinácie však už teraz pociťujú nápor návštevníkov.

Miesta, ktoré boli pred pandémiou obľúbenými turistickými destináciami, sa pripravujú na nápor enormného počtu turistov a niektoré už preto zavádzajú opatrenia na zvládnutie situácie. Región Južné Tirolsko sa rozhodol obmedziť počet návštevníkov v snahe znížiť zaťaženie zdrojov a chrániť životné prostredie.

talianska alpska dedinka

Južné Tirolsko stanovilo hranicu na 34 miliónov ubytovaní, čo zodpovedá maximálnemu počtu dosiahnutému pred pandémiou. Hotely, penzióny a kempingy musia do konca júna oznámiť úradom, koľko lôžok majú k dispozícii, na základe počtov z roku 2019. Od roku 2016 do roku 2020 sa počet Airbnb ubytovaní zvýšil až štvornásobne, z 1 100 na necelých 4 000. Obce tak budú mať stanovenú kvótu voľných miest na ubytovanie pre turistov.

mesto na severe talianska

Prečo región Bolzano obmedzuje ubytovacie kapacity?

„Okrem preplnených ulíc sa problémom stal aj nárast ubytovaní ponúkaných na platformách, ako je Airbnb. Dôsledkom toho je, že obyvatelia majú problém nájsť si domy na prenájom alebo kúpu,“ uviedol juhotirolský poradca pre cestovný ruch Arnold Schuler.

jazero a Alpy

Autonómny región sa tiež obáva nedostatku vody a udržateľnosti, keďže Taliansko čelí ďalšiemu suchému letu. Táto oblasť každoročne priláka milióny turistov do svojich zelených údolí, stúpajúcich alpských vrcholov a kobaltových ľadovcových jazier. V neposlednom rade je lákadlom aj miestna špičková gastronómia.

Zdroj: Peta Pixel

Akciové letenky do Talianska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore