Nájdeš nás aj na:

Európa

Malorka: Nechajte sa uniesť vlnami mora aj histórie

Malorka: Nechajte sa uniesť vlnami mora aj histórie

Malorku si mnohí spájame najmä s bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovým morom. Je obľúbenou destináciou španielskej kráľovskej rodiny, cestovateľský portál TripAdvisor ju nedávno zvolil za druhý najobľúbenejší ostrov v Európe. Malorka však ponúka oveľa viac ako niekoľko dovolenkových rezortov. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Reklama

Vedeli ste, že?

Ostrov Malorka inšpiroval generácie umelcov, najmä spisovateľov a hudobníkov, ktorí tu hľadali svoju múzu. Poľský klavírny skladateľ Frederik Chopin strávil na ostrove zimu v rokoch 1838 až 1839 v meste Valldemossa, dokončil tu svoje prelúdiá. Spoločnosť mu robila spisovateľka George Sandová, tú inšpirovala Malorka natoľko, že o nej napísala dielo s názvom Zima na Malorke.

Začiatkom 20. storočia navštívila ostrov aj Agatha Christie, zdržiavala sa najmä v Palme, hlavnom meste ostrova, a v Port de Pollenca na severe. Prvá z poviedok z jej zbierky Problémy v zálive Pollensa a iné príbehy je práve z tohto miesta.

Päť miest, kam na Malorke

#pláže

Áno, predsa len pôjdete na Malorku aj za slnkom a morom, najlepší prístup k nim budete mať, pochopiteľne, z pláže. Najlepšie hodnotenou plážou je tá s bielym pieskom a azúrovo modrou vodou – Playa de Muro. Na ostrove ich je spolu 262, takže si budete mať z čoho vybrať. Zbystrite, keď na tabuli cestou po ostrove uvidíte tieto názvy – Calla Agulla, Portals Vells, Formentor či Son Serra de Marina a Cala Estellencs. Sú to prekrásne miesta a zálivy, ktoré stoja za návštevu.

#architektúra

Jedným z najpôsobivejších miest na ostrove je katedrála Le Seu s jednými z najväčších vitrážnych okien na svete. Nachádza sa v hlavnom meste ostrova, v Palme. Gotická katedrála stojí na mieste bývalej arabskej mešity. Palma je domovom mnohých mimoriadnych architektonických skvostov, napríklad Can Casasayas a Penzión Menorquina. Tieto dve budovy navrhli súčasne v rokoch 1908 a 1909, sú oddelené len úzkou ulicou.

Fasáda a interiér budov sú silno ovplyvnené modernistickým a secesným štýlom. Ak v nich čítate Gaudího rukopis, potom čítate správne. Tento katalánsky architekt má svoje prsty v parabolických oblúkoch okien a dverí, ako aj vo zvlnenom štýle oboch budov.

Plaza del Toros – aréna býkov v severnej časti Palmy na ulici Gasper Bennassar, pomenovanej podľa známeho architekta zodpovedného za dizajn tejto arény, je architektonickým skvostom ostrova. Do arény sa usadilo v nie až tak dávnych časoch presne 11 620 ľudí, aby pozorovali býčie zápasy. Dnes sa používa na koncerty, festivaly a na športové podujatia.

#príroda

Chrbát ostrova tvorí pohorie Serra de Tramuntana, dlhé skoro 90 km, zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Dominantou tejto časti krajiny sú starobylé suché kamenné terasy, steny a prírodné plastiky, pokorené storočné olivovníky, ale aj mestá a dediny, ktoré stoja za návštevu pre ich kultúrne a historické pamiatky. Turistická trasa Dry Stone Route (GR221), tiahnuca sa od Andratxu až po Pollença, ponúka turistom autentický zážitok trochu inej Mallorky. Vrchmi pohoria vás prevedú staré dláždené chodníky, ktoré kedysi spájali horské komunity.

Na ostrove je mnoho veľkolepých jaskynných systémov, najznámejším je Cuevas del Drach v Porto Cristo. Tieto jaskyne boli prvýkrát preskúmané koncom 19. storočia,  nachádza sa v nich jedno z najväčších podzemných jazier na svete. Systémy majú rozlohu až 1 200 metrov. Čakajú vás v nich rôzne jaskynné útvary, tyrkysové vody kúpeľov Diana aj cesta loďou.

#iné mestá

Jedným z najobľúbenejších miest, najmä pre svoju starobylosť, je mesto Alcudia na severnom pobreží ostrova. Za stredovekými múrmi sa nachádzajú desiatky úzkych chodníkov plné kaviarní a reštaurácií s výhľadmi na domy z 13. storočia. V tomto meste funguje od utorka do nedele jeden z najznámejších španielskych mestských trhov, kde nájdete všetko – od jabĺčok až po topánky. V opevnenom meste sa tiež nachádza krásna pláž, kde si môžete po prechádzke starým mestom oddýchnuť.

Odporúčame navštíviť aj Banyalbufar, jedno z najautentickejších miest juhozápadnej časti ostrova, v 10. storočí ho založili Arabi. Olivy a vinič sa tu stále pestujú v hojnom množstve pozdĺž radov kamenných stien pod kopcami. Prechádzky tichými, úzkymi uličkami dediny Banyalbufar sú vraj ako krok späť v čase. Ak vám vyhladne, najlepšou lokálnou reštauráciou je Cuina de Banyalbufar – rodinný podnik a špecialista v oblasti stredomorskej  kuchyne. Z dediny vedie množstvo cyklistických trás, jedna z najobľúbenejších trás pre cyklistov vedie do Port des Canonge.

#zábava

Na Malorke nájdete jeden z najznámejších zábavných parkov v Európe – Jungle Park. Pýši sa tým, že je najväčším na Baleárskych ostrovoch. Na deviatich hektároch borovicového lesa v Santa Ponsa, len 500 metrov od pláže, vás čakajú prekážky, predovšetkým lezenie po stromoch v rôznych výškach cez mosty, laná či drôty.

Ak vás naopak láka zábava v podobe barov a večerných tancovačiek, potom sa vydajte do mesta Magaluf, najznámejšieho mesta klubov na Malorke. Stretnete tam veľa škandinávskych a britských turistov.

Vedeli ste o tom, že svetový tenista Rafael Nadal pochádza z mallorského mesta Manacor? Pred pár rokmi tam otvoril školu tenisu, kde si môžete prísť zahrať aj vy.

Letenky na Malorku teraz od 53 €

Ak sme vás presvedčili, že na Malorku sa na výlet ísť oplatí, môžete tam zavítať rovno s nami. V ponuke máme letenky z Viedne aj z Bratislavy, najnižšia cena je 53€. Tie najlepšie sú na koniec leta a jeseň, no výlet na Malorku si môžete naplánovať až do marca 2020. Tipy, prečo ísť na Malorku v zime pre vás napísal náš kolega Michal.

Viedeň/ Bratislava Priamy let Palma Mallorca Priamy let Viedeň/ Bratislava
od 53 Rezervuj

Pamätajte na to, že Laudamotion v tejto cene poskytuje už len malú príručnú batožinu. Ak si však na Pelikáne za pár eur dokúpite Priority Boarding, môžete si so sebou vziať aj klasickú príručnú batožinu s rozmermi 55x40x20cm do 10kg.

Máte chuť na spánok v meste alebo za jeho bránami?

Ako prvé vám ponúknem miesto mimo hlavného mesta. Prečo? Hotel Uyal je jedno krásne, nádherné romantické miesto! Nachádza sa na pobreží v meste Port de Pollença s výhľadom na rovnomenú pláž alebo na protiľahlé pohorie Tramuntana. Hotel má všetky potrebné vymoženosti, pre tých, ktorí majú radi luxus, aj pre tých, ktorí uprednostňujú prírodu a pokoj. Je nenútene zariadený, má veľký bazén a dosť priestoru pre samotárov aj pre veľké skupiny. Vypelikánovali sme aj špeciálnu ponuku na hotel Uyal spolu s letenkami.

Ak sa predsa len rozhodnete ubytovať v centre mesta Palma, potom siahnite po overenom hoteli Palma Old Town – Turismo de Interior. Veľký palec hore mu dávame za to, že je prispôsobený aj pre zdravotne ťažko postihnutých návštevníkov. Od prístavu Palma de Mallorca je vzdialený 2,7 km.

Auto na Malorke je super nápad

Každý deň iná pláž! Leťte na Malorku, požičajte si auto a spoznajte najkrajšie zákutia ostrova. Neexistuje lepší spôsob, ako urobiť to na vlastnú päsť.

Cesta vyšperkovaná do detailov

Aby ste mali vždy nabité telefóny a fotoaparáty pre zachytenie momentov z ciest, máme pre vás v našom pelimarte kvalitné powerbanky s kapacitou 12 000 mAh z bambusového dreva. Vstupný aj výstupný prúd až 2 100 mA umožňuje nielen rýchle dobíjanie ďalších zariadení, ale aj powerbanku. Viac produktov nájdete v našom pelimarte.

Bambusová powerbanka Apei Eco Bamboo 12Ah 2,1A
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Last minute letenky do Dubaja! Leť v novembri za 136€ (termíny aj vo februári) https://t.co/Cenjdfj9xb #letenky15 hodín dozadu
Tento kút Holandska si už videl(a)? Letenky do Eindhovenu za 16€! https://t.co/Kshekk3Bxg #letenky15 hodín dozadu
Malta je nádherná aj v zime! Leť od 14€ https://t.co/3QyDimXRj0 #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Pobyt v thajskom Krabi s výletom do Kataru len za 829€! https://t.co/neEfT0tfGb #ponukadna2 dni dozadu
Thajsko v sezóne s 30kg batožinou za 439€. https://t.co/xw5TiZ1RLX #letenky2 dni dozadu
Sao Paulo s úžasnými Turkish Airlines za 449€. https://t.co/NlZxbeBlUT #letenky2 dni dozadu
Barcelona - New York - Viedeň za 219€! https://t.co/vbykQggrOV #letenky2 dni dozadu
Objav Kyjev s letenkami od 34€! https://t.co/WHz866g1vy #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore