Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Špicbergy sa znovu otvoria od júna, zatiaľ len pre Nórov

Špicbergy sa znovu otvoria od júna, zatiaľ len pre Nórov

Svalbard (po slovensky Špicbergy) svojou severskou krásou berú dych a fascinujú dobrodruhov z celého sveta. Najseverenejšie trvalo obývané sídlo na Zemi je rok čo rok populárnejšie, avšak tak ako všetky ostatné kúty Zeme – aj Špicbergy sa museli začiatkom roka kvôli koronavírusu zavrieť a izolovať od okolitého sveta. Územie patriace pod Nórsko však od 1. júna opäť otvára svoje brány. Zatiaľ len pre svojich krajanov. V budúcnosti sa zrejme na súostrovie dostane menej turistov, ako bývalo zvykom.

Reklama

„Komunita v Longyearbyen bola významne ovplyvnená hospodárskymi dôsledkami pandémie. Je vhodné, aby sme umožnili odvetviu cestovného ruchu a voľného času na Špicbergoch obnoviť činnosť v rovnakom čase, keď sa tak deje aj na pevnine,“ uviedla nórska ministerka spravodlivosti a verejnej bezpečnosti Monica Mæland.

Špicbergy nenavštívili žiadni turisti od zavedenia karantény, avšak mnohé európske krajiny by čoskoro mohli mať umožnený vstup na ostrovy. Myslia si to vládni predstavitelia v Nórsku.

Jediným problémom Špicbergov v aktuálnej situácii je, že sa nachádza na polceste medzi Nórskom a severným pólom. Teda, nie je to problém do chvíle, kým nepotrebujete naliehavú lekársku pomoc. „Zvažujeme opatrenia na obmedzenie celkového počtu turistov navštevujúcich Špicbergy v najbližšom období. Je to nevyhnutné vzhľadom na dostupnú úroveň reakcie na núdzové situácie na súostroví,“ uviedla Monica Mæland. Nepriamo tým ministerka naznačila, že na ostrovy sa po novom dostane menej zahraničných turistov, ako bývalo zvykom.

Aktuálne stále platí, že ak pricestujete do Nórska, musíte absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Tým pádom po prílete resp. medzipristátí v Nórsku zatiaľ nemôžete pokračovať na Špicbergy.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky11 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy13 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU13 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy14 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I15 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky15 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky16 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore