Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rwandou sa dá prejsť aj v obleku, Kazma o tom vie svoje. Škoda len, že nestretol upratujúceho prezidenta

Rwandou sa dá prejsť aj v obleku, Kazma o tom vie svoje. Škoda len, že nestretol upratujúceho prezidenta

Viete, ktorá krajina má od roku 2003 najvyšší podiel žien v parlamente zo všetkých parlamentných systémov na svete? Rwanda. A má veru viac superlatívov – napríklad, že je najčistejšia či najbezpečnejšia v Afrike. To je medzi ostatnými 53 troma štátmi na africkom kontinente veľká pocta! Konkurencia je tam veľká.

Reklama

Nechce sa vám veriť? Prečítajte si rozhovor s Richardom, ktorí sa naprieč Rwandou a Ugandou vybral so svojou manželkou. A v luxusných rezortoch pre bohatých turistov teda nespávali a do džungle šli bez sprievodcu.

Za gorilami v obleku

Aj napriek tomu sa nám Rwanda stereotypne spája najmä s genocídou spred 26 rokov, na tú veru zabúdať netreba, a s gorilami, o ktorých ochranári a biznismeni z turistického ruchu vedú spor – aký veľký dopad na ne má, ak ich takmer každý deň navštívia desiatky, ba stovky turistov?

Nuž, asi to záleží aj od toho, akí sú to turisti. Pelikán vyslal minulý rok do Rwandy českého komika Kazmu, ktorý na ceste okolo sveta sprevádzal Michala s progresívnou svalovou dystrofiou. Jednou z destinácií na jeho bucket liste bola aj Rwanda, preto sa spolu vydali za gorilami do národného parku Virunga. Veríme, že plnenie takýchto snov nám ochranári aj gorily odpustia.

Čuduješ sa, prečo má Kazma na sebe vo videu oblek? Nebol by to on, keby sa práve na neho nenalepila akási patália – zabudli mu poslať do Rwandy batožinu! A tak sa za gorilami vydal v obleku, ale veď, napokon s nimi aspoň ladil. A keďže cesta za nimi netrvala len hodinu, ako pôvodne očakávali, ale o čosi dlhšie, Michalove svaly potrebovali oddych, miestni muži ho preto odniesli na pohodlnej posteli až do džungle. Ďakujeme!

Vďaka tomu, čo sa Kazmovi prihodilo vám aspoň dávame do pozornosti článok našej kolegyne, ktorá vám prehľadne vysvetlí, čo robiť, ak stratíte batožinu vy alebo vám ju zabudne poslať letecká spoločnosť.  

Čo by si mal/a o Rwande vedieť?

Prvé prečo

Ešte raz sa vrátime ku gorilám – nie nešibe nám. To, prečo sa ochranárom nepáči, aby za nimi chodilo toľko turistov je fakt, že ak by si mal/a náhodou v sebe akúsi baktériu alebo vírus, povedzme – chrípkový, mohol by po prenose na gorily vyhubiť aj celú jednu rodinu. To pri počte približne osemsto posledných jedincov na svete nie je žiadna sranda.

Povolenie na sledovanie goríl vôbec nie je lacné (cca 750 dolárov na osobu), aj to je istý spôsob prevencie – nedostane sa tam veru každý. Z týchto peňazí sa však financuje ochrana a zachovanie tohto vysoko ohrozeného, človeku tak blízkeho, druhu. Nie je to tak dávno, čo sa na gorily pytliačilo…

Druhé prečo

Vieš si predstaviť, že by ktosi z okna svojho auta stojaceho na červenej pred vami vyhodil na cestu odpadky, vy by ste mohli zavolať políciu a on by za to dostal pokutu? Tak v Rwande je to vraj bežné, dokonca takéto zločiny oznamujú policajtom už aj deti. Prečo sa hovorí, že je Rwanda najčistejšia africká krajina? Aby sme to upresnili, hovorí sa to najme o hlavnom meste Rwandy, Kigali. Skutočne môže ísť príkladom napríklad aj takej Bratislave.

Majú 24-hodinový upratovací servis na najfrekventovanejších miestach v krajine, za ktorý platia ročne nemalé peniaze. K tomu, ako s odpadom ďalej nakladajú, som a už nedopátrala. No dôležité je, že už 12 rokov u nich platí zákaz výroby, dovozu, predaja a používania plastových tašiek. Hoci, ak sa pozriete na obrázky z vidieckych oblastí Rwandy, nájdete ich tam pováľané po zemi ešte aj dnes.

Predovšetkým preto, že takýto materiál sa bude rozkladať asi 500 rokov, ale aj preto, že ho do Rwandy podľa New York Times pašujú v podprsenkách, v spodnej bielizni či omotané okolo ramien pod tričkom. Niekto pašuje narkotiká, niekto plastové tašky. No na smiech to teda nie je vôbec.

Upratovať musí aj prezident

Poslednú sobotu v mesiaci sa v Rwande koná parádna vec – celá krajina upratuje – ulice, parky, dvory, trhy, námestia. Tento zvyk volajú umuganda. Zúčastniť sa ho musí každá schopná, zdatná osoba od 18 do 65 rokov, od ôsmej do jedenástej doobeda. A nevyhne sa tomu ani prezident. Čo tak zaviesť si umugandu aj na Slovensku?

Miesta, ktoré by som v Rwande navštívila ja:

Ak sa do Rwandy niekedy dostanem, určite pôjdem na výlet do lesov Nyungwe, Gishwati a Mukura. Teda, pardon, už sú to národné parky. Rastliny aj zvieratá sú tu teraz poriadne chránené zákonom. Napríklad Nyungwe je jeden z bilogicky najrozmanitejších lesov na svete. Pozorovatelia vtákov iste vedia, čo je to za miesto. Vďaka zahraničnej pomoci tu vytvorili podmienky pre ekoturizmus, dá sa tu vyjsť na vrcholky stromov a pozorovať prírodu z výšky.

Hornaté lesy s africkými sekvojami v sopečných vrchoch (Volcanos National Park KarisimbiSabyinyo, ktoré obývajú aj gorily.

Národný park Akagera je plný žiráf, antilop, šakalov a iných divo žijúcich zvierat. Rozľahlé a krásne miesto.

V meste Kibuye pri jazere Kivu v obklopení hôr vraj nedávno postavili malé ekologické chatky. Zobrala by som si vyhliadkový čln a plavila sa popri plážach pod kopcami.

Nyanza. Gisuma. Ruhengeri. Tých krásnych miest je tu príliš veľa.

Národný park Nyungwe.
Kibuye pri jazere Kivu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore