Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Nový Zéland s Kazmom: Navštív krajinu dlhých oblakov

Nový Zéland s Kazmom: Navštív krajinu dlhých oblakov

Maori, pôvodní obyvatelia Nového Zélandu, ho nazývajú Auteaora – krajinou dlhých oblakov. Ľudia na Novom Zélande sú veľmi priateľskí. Hovorí sa, že aj mliečne výrobky tu chutia lepšie, lebo miestne kravy sú šťastnejšie. Navštív zelenú krajinu hobitov, tak ako Kazma na svojej ceste okolo sveta. Vitaj na ostrove, na ktorom aj dážď robí ľudí šťastnými. Nazvaný by mohol byť aj hlavným mestom dobrodruhov. Veď posúď sám(a).

Reklama

Vedel(a) si o Novom Zélande, že…?

 • Na jednu osobu tu pripadá 9 oviec, čo je najväčší ovečkový pomer na svete.
 • Nový Zéland má najčistejšie jazero na svete – Nelson’s Blue Lake. Vidieť môžeš až do hĺbky 80 metrov.
 • Wellington je najjužnejším hlavným mestom na svete.
 • Nový Zéland bol prvou krajinou, ktorá dala ženám právo voliť.
 • Asi tretinu územia krajiny tvoja chránené národné parky.

TOP 5 zážitkov:

Krajina hobitov

Si fanúšikom Pána prsteňov? Tak to už asi vieš, že Nový Zéland musíš aspoň raz zažiť. V regióne Waikato stojí 37 hobitích nôr, vybudovaných počas trilógie Pána prsteňov. V Hobitove môžeš vyskúšať, ako by sa ti bývalo, keby si mal(a) tak o meter menej.

Najmenší, ale nezabudnuteľný

Krásne pláže a azúrová voda v Abel Tasman pripomínajú exotické Thajsko. Národný park Tasman, hoci najmenší z novozélandských, je úžasným zážitkom, či už chceš relaxovať alebo túžiš po dobrodružstve. Je pobrežným rajom, ktorý ponúka všetky druhy spoznávania – na vode, vo vzduchu alebo na zemi. Môžeš si požičať kajak, využiť služby taxíka na vode alebo obehnúť niektoré z nádherných turistických trás.

Ľadové kráľovstvo

Foxov ľadovec je jeden z najdlhších v národnom parku Westland Tai Poutini. Táto úžasná ľadová formácia je neďaleko od rovnomenného mestečka a na vyštveranie sa na vrchol potrebuješ len základné zručnosti. Jedno je isté. Ak sa odvážiš vydať na pár-hodinovú vychádzku, za odmenu sa ti naskytne pohľad na ľadové kráľovstvo – ľadovcové brány, vodopády a gejzíry. Odporúčame však výstup so sprievodcom.

Teplo, teplejšie, bubloceš

Nový Zéland je geotermálnym fenoménom s množstvom gejzírov, bahennými jazierkami a horúcimi prameňmi. Najviac z tohto prírodného zázraku si vychutnáš vo Vulkanickej zóne, napríklad v meste Rotorua. V jej okolí nie je nič nezvyčajné, ak uvidíš bublotajúce gejzíry vyvierajúce zo zeme, alebo zacítiš vo vzduchu síru sprevádzajúcu geotermálne pramene.

Živá haka

Maoritanga alebo kultúra Maori plná tradícií, histórie, hudby a tanca je všadeprítomná najmä na východnom pobreží Tairawhiti. Až 50 percent populácie tu tvoria Maori. Hoci sa z Nové Zélandu stala zmes najrôznejších kultúr, pôvodní obyvatelia stále hrajú veľkú rolu. Určite si už počul(a) o haka – ceremoniálnom tanci, ktorý sa rozšíril vďaka rugby tímu All Blacks. Používajú ho ako svoj predzápasový rituál. Ak si ho aspoň raz videl(a), vieš si živo predstaviť neuveriteľnú energiu, ktorú šíri. Tak toto pocítiš na Novom Zélande takmer všade.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore