Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si užiť dovolenku v Katare? Napríklad ako Kazma

Ako si užiť dovolenku v Katare? Napríklad ako Kazma

Malý štát na arabskom poloostrove, o ktorom donedávna málokto počul a len málokto ho vie nájsť prstom na mape. Aj keď väčšinu krajiny pokrýva nehostinná a suchá púšť, napriek tomu tu vyrástol jeden z najsilnejších a najbohatších štátov na svete, Katar. Je nielen zaujímavou cieľovou destináciou, ale aj zastávkou na ceste do exotiky.

Reklama

Poď do Kataru s Kazmom, aspoň na 40 sekúnd

Vedel(a) si o Katare, že…?

  • O Katare sa hovorí, že je lacnejšie natankovať plnú nádrž ako kúpiť si dve kapučína. Benzín je tu veľmi lacný.
  • Katar je prvou krajinou Blízkeho východu, ktorá bude hosťovať Majstrovstvá sveta vo futbale (2022).
  • Katar je krajinou s najmenšou pravdepodobnosťou prírodnej katastrofy podľa organizácie World Risk Report.
  • Kvôli horúcemu a suchému počasiu je viac ako 90 percent zásob jedla do krajiny importovaných.
  • Katar sa môže pýšiť „najlepšími aerolinkami„. V rebríčku Skytrax sa umiestnili na prvej priečke rekordných päťkrát, vrátane roku 2019.

TOP 5 zážitkov:

Souq Waqif

Toto energetické miesto je bezpochyby dokonalou prezentáciou atmosféry, ktorú môžeš zažiť len v Katare. Trhy Souq Waqif sú spoločenským srdcom Dohy a majú dlhú históriu. Na tomto mieste pred mnohými storočiami predávali beduíni svoje ovce či kozy. Dnes tu nájdeš tradičné oblečenie, koreniny, parfémy či šperky.

Múzeum islamského umenia

Na samostatnom ostrove stojí múzeum s najväčšou zbierku islamského umenia na svete. Postmodernistická pevnosť s minimálnym počtom okien je obklopená vodou a ponúka krásny výhľad. Múzeum bolo navrhnuté Ieoh Ming Pei, architektom, ktorý navrhol sklenenú pyramídu, symbol múzea Louvre v Paríži. Už len samotný interiér je majstrovským kúskom svetla a priestoru.

Doha má nové metro: Rýchly sprievodca

Perlový Katar

Pearl Qatar je umelý ostrov, ktorý sa rozkladá na takmer 4 miliónoch metrov štvorcových. Tvoria ho obytné aj obchodné domy, zábavne služby, reštaurácie a krásne pláže. Vyskúšať tu môžeš napríklad vodné športy, alebo sa týmto nevídaným luxusom jednoducho pokochať.

Po púšti za morom

Mnohí hovoria, že ak máš čas len na jednu aktivitu v Katare, mala by to byť jazda po púšti. Vysoké, strmé pieskové duny sú dobrodružnou cestou za morom na štyroch kolesách. Okoreniť si ju môžeš nocou v luxusných arabských stanoch, alebo jednoducho prespať pod hviezdnym nebom.

Po promenáde

Ak máš chuť na pekné výhľady, oddych v obklopení zelene a pozoruhodnú modernú architektúru, vyber sa na pobrežnú promenádu Corniche. Tiahne sa v tvare podkovy pozdľž zátoky v Dohe.

Prečo sú Qatar Airways dlhodobo medzi TOP aerolinkami?

„Vaše potreby, naše priority.“ Takto by sa dalo preložiť motto päťhviezdičkovej leteckej spoločnosti, Qatar Airways. Vlastní mnoho prestížnych ocenení, medzi nimi už vyhrala aj titul najlepšej leteckej spoločnosti na celom svete, ale ako najkvalitnejšiu vyhodnotili už aj jej prvú a business triedu, vysoko obodovali jej služby na palube, jedlo, sedadlá atď. Je to celkom pochopiteľné, že dnes patrí medzi najobľúbenejšie aerolínie. Nie je to však výsledok len prestížnych cien, ale aj vďaka výborným trasám, neustále sa vylepšujúcim produktom, službám a flotile, ktorú spoločnosť vlastní. Podľa nás ozajstnú kvalitu jednotlivých prepravcov spoznáš počas cesty v ekonomickej triede. Priprav sa, pozývame ťa na prehliadku Economy Class spoločnosti Qatar Airways.

Na palubu si môžeš zobrať 2 kusy príručnej batožiny a podpalubnú batožinu majú povolenú do 30 kg. Ešte pred samotným odletom sa pasažieri môžu osviežiť čerstvou pomarančovou a jablkovou šťavou alebo minerálkou. Patrí k tomu aj zvlhčená vreckovka, ktorá sa bude rozdávať počas cesty viackrát. Cestujúci sedia v sedadlách, ktoré sú jedny z najpriestrannejších na celom svete.

Okrem toho, že budeš mať možnosť ochutnať rôzne jedlá, chvályhodná je aj ponuka nápojov – alkoholických a nealkoholických. Ak máš špeciálnu diétu, maximálne 24 hodín pred odletom si môžeš vyžiadať jedlo vyhovujúce tvojim požiadavkám.

Hodinový, desaťhodinový alebo ešte dlhší let – čas prestaneš vnímať. Bude to tak vďaka zábavnému systému s najnovšími filmami z dielne hollywoodskych režisérov ale aj klasikami kinematografie, obľúbenými seriálmi, športovými kanálmi, hrami pre deti a dospelých. Ponuka viac ako 4000 zábavných programov zabezpečí to, že sa ti možno ani nebude chcieť vystúpiť z lietadla.

Piate najväčšie letisko na svete, preto ak máš počas dlhšieho prestupu čas, choď na menšiu obhliadku. Nebudeš sa nudiť, k dispozícii bude mnoho reštaurácií s exotickými jedlami, môžeš nakúpiť luxusný tovar, kozmetiku, nové kolekcie rôznych značiek a môžeš sa odfotiť aj s gigantickým macíkom uprostred letiska. Ale výbornou voľbou bude aj výlet v samotnej Dohe. Qatar ponúka bezplatné prehliadky mesta, dokonca si môžeš vyžiadať aj hotel. Letisko v Dohe patrí medzi najlepšie na svete. Navyše, počas dlhšieho prestupu v Katare už nepotrebuješ víza a môžeš si spraviť takýto parádny výlet.

Akciové letenky

Do Kataru bez vízovej povinnosti

Turisti z 80 krajín sveta môžu už nejaký čas cestovať do Kataru bez vízovej povinnosti a skvelá správa je, že medzi nimi figuruje aj Slovenská republika. Oslobodenie od vízovej povinnosti platí 90 dní počas jednorázovej cesty alebo 180 dní v prípade viacerých ciest. Jedná sa najmä o cestujúcich z krajín Európy. Nové pravidlá vstupu do krajiny bez víz platia aj pre cestujúcich z USA, Kanady, Nového Zélandu či niektorých krajín Afriky, ktorí sú oslobodení od vízovej povinnosti v celkovom počte 30 dní.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky7 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore