Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Las Vegas alebo Los Angeles? Čo takto oboje, s Kazmom aj s Copperfieldom

Las Vegas alebo Los Angeles? Čo takto oboje, s Kazmom aj s Copperfieldom

Takto, nie som veľmi americký typ. Mojou šálkou čaju sú skôr škandinávske lesíky, pochmúrna obloha a Severné more. Na Kaliforniu nemám dosť dobrý zadok a na Las Vegas dosť veľa peňazí. Keby mi tak David Copperfield pričaroval jedno aj druhé. Žartujem! Pamätáte si ešte vôbec, ako vlastne vyzerá? Sama som ho nevidela, odkedy prechádzal stenami Čínskeho múru.

Reklama

Nespomínam ho však len tak náhodou. Ako v roku 2020 vyzerá pán Copperfield, uvidíte vo video tízri nižšie. Podľa mňa má nastrelené umelé vlasy, no možno sú iba zafarbené. Ktovie, posúďte sami. Na ceste okolo sveta ho počas zastávky v Amerike stretli český komik Kazma s Michalom s progresívnou svalovou dystrofiou. Prebrázdili spolu Las Vegas a Los Angeles a našou úlohou je trošku sa na tieto dve miesta pozrieť.

Nenechať mozog na nočnom stolíku v Las Vegas

„Pokiaľ vo svojom americkom itinerári vynecháte Las Vegas, rozlúčte sa s najväčšou zábavou, ktorú na západe Ameriky môžete zažiť,“ napísal jeden z našich pelipeckárov, Roland, vo svojom 13. dieli reportáží o ceste po Amerike. Prečítajte si ich pokojne všetky – iste vás niečím inšpiruje. Alebo aspoň prevetrá vašu fantáziu.

Tvrdím, že za Eiffelovkou nemusím ísť do Las Vegas, keď sa na ňu môžem vyštverať rovno v Paríži. Rolo zas tvrdí, že Las Vegas ponúka oveľa viac ako Eiffelovku, vlastne tvrdí, že Las Vegas ponúka všetko, napríklad značkové outlety, svetové koncerty a show, kulinárske dobroty, adrenalínové zážitky a vraj je to odtiaľ blízko ku krásnym prírodným pokladom.

Letom svetom, lanom

Hádžem teda za hlavu svoj predsudok o Las Vegas aj nespútanú neradosť z gamblerstva. Nestojí to veľa námahy zistiť, aké prírodné krásy skrýva táto oblasť Ameriky. Rolove odporúčanie na zip lines by som si vzala k srdcu, spustiť sa na lane z bodu A do bodu B musí byť poriadna sranda. Väčšia sranda by to možno bola niekde v prírode medzi stromami, ale zviesť sa 150 metrov nad zemou na Voodoo Zipline medzi neónovými plochami, kasínami, reštauráciami a náhodnými okoloidúcimi môže byť tiež celkom fajn. Jednu z najlegendárnejších zip lines nájdete podľa Roliho na Freemont Street v Downtowne v Las Vegas.

Kam by som šla v Las Vegas ja?

Išla by som k jazeru Mead, jednému z najväčších umelých jazier na svete. Nachádza sa v TOP 20. Kdesi som čítala, že je prísne zakázané čúrať tu do vody. Keďže Las Vegas leží takmer na púšti, potrebovalo zásobovanie pitnou vodou, aj preto tu vybudovali obrovskú priehradu s názvom Hoover Dam. Na rieke Colorado tak okrem nej vzniklo aj toto jazero.

Organizujú sa tu rôzne brunche a večere, môžete tu kajakovať, plávať, skúsiť vodné lyžovanie. Jazero obklopuje národný park s rovnomenným názvom, vraj piaty najobľúbenejší v Amerike. Rozložiť si tu tak stan, ľahnúť si do húpacej siete a otvoriť knihu! Jazero, bohužiaľ, stále vysychá, spolu s ním aj rieka Colorado a všetky ostatné priehrady, ktoré na nej ležia. Zatiaľ nikto nevie, či je to prirodzený cyklus rieky alebo len dôsledok antropogénnej klimatickej zmeny. Vedci rátajú aj s možnosťou, že raz zmizne z povrchu zemského úplne.

Zavri oči a prejdi sa po Meste anjelov

Obrazov a predstáv o Los Angeles je toľko, človek ich pochytá zo všetkých strán – z cestovateľských reportáží, amerických filmov, dokumentov a fotografií. Vyzerajú také skutočné. Toto sú tie moje, na rôznych miestach v Los Angeles:

Zhodiť zo seba skoro ráno oblečenie na Venice Beach a rozbehnúť sa do vody. Počkať, kým sa pred múzeom s umením rozsvietia večer pouličné lampy LACMA Urban Lights a dať si k tomu dobrú zmrzlinu. Odfotiť si miestnych ľudí sediacich na známym schodom v Santa Monice. Sadnúť si do piesku v Malibu Lagoon a pozorovať surfistov na vode. Nechať si v prístave Marina del Rey ošľahať vetrom tvár a najesť sa v reštaurácii na móle. Urobiť si piknik na cintoríne Hollywood Forever a pozerať pri tom starý film.

Ollywoodland

Vyštverať sa k nápisu Hollywood, ktorý voľakedy, ešte v 30. rokoch znel takto – Hollywoodland. Túto príhodu možno poznáte, ale predsa ju na vás vytiahnem – v roku 1940 sa jeden muž zodpovedný za starostlivosť o nápis opil tak, až zišiel z cesty a narazil autom rovno do písmena H. Zlomil ho. Na mnohých historických fotkách dodnes nájdete napísané len Ollywoodland. V 50. rokoch im to už prišlo hlúpe a tak sa o nápis postarali a koncovku „land“ vynechali.

Ale čo vám budem o tom, čo všetko zažiť v L.A., rozprávať ja, ktorá do miestneho piesku ešte bosú nohu nezaborila. Prečítajte si články mojich kolegýň – Diany a Nataly, ktoré istý kus Ameriky už prešli.

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre
Hore