Prečo sa cestou do exotiky oplatí „staviť” v Katare
Malý štát na arabskom poloostrove, o ktorom donedávna málokto počul a len málokto ho vie nájsť prstom na mape. Aj keď väčšinu krajiny pokrýva nehostinná a suchá púšť, napriek tomu tu vyrástol jeden z najsilnejších a najbohatších štátov na svete, Katar. Do povedomia ľudí a najmä Slovákov sa táto rozlohou malá krajina dostávala a stále postupne dostáva vďaka leteckej spoločnosti Qatar Airways, ktorá sa za pomerne krátky čas zaradila medzi najlepšie letecké spoločnosti sveta s hodnotením 5 hviezdičiek. Napokon dnes už lieta do viac ako 150 destinácií.
Čo všetko vedia Slováci o Katare? Možno to, že bude hostiť svetový futbalový pohár v roku 2022 a je prechodným domovom futbalista Vlada Weissa mladšieho. Prípadne to, že hostí prestížne tenisové turnaje WTA a ATP, alebo možno ešte aj to, že v roku 2016 sa tu konali cyklistické preteky, ktoré suverénne vyhral slovenský fenomén Peter Sagan. Šport však nie je všetko. Katar ponúka stále viac pracovných príležitostí – mnohí Slováci našli svoje uplatnenie či už na palubách lietadiel, alebo ako zdravotný personál, fyzioterapeuti či v oblasti hotelierstva.
Katar, ktorý za svoje bohatstvo vďačí najmä ťažbe zemného plynu a ropy neláka len Slovákov, ale ľudí z celého sveta. Medzi najviac zastúpené národnosti patrí India (25%), Nepál, Bangladéš, Filipíny, Egypt, Libanon, Tunisko, ale nájdete tu aj Angličanov či Kanaďanov. Napokon viac ako 86 národností.
Doha nie je Dubaj
Väčšina ľudí, čo pozná Dubaj alebo Abu Dhabi (čítaj správne Abú Zabí) sa častokrát pýta, či Doha (podľa našich jazykovedcov Dauhá) je rovnaká alebo či sa dajú porovnávať. Áno, aj nie. Doha je rovnako ako Dubaj rýchlo rastúce a rozvíjajúce sa mesto v moslimskej krajine, ale v porovnaní s Dubajom stále veľmi konzervatívne.
Dámy, viete ako sa obliecť?
Počas dňa dievčatám a dámam určite neodporúčame nosiť krátke šortky, inak sa pokojne môže stať, že na nich budú ženy v nákupných centrách minimálne nepekne pozerať. Prípadne sa pri vás na ulici pristaví a starší Katarčan sa vás bude snažiť upozorniť, že ste nevhodne oblečená. Ak teda plánujete návštevu Dohy, určite si pribaľte sukňu či šaty s dĺžkou okolo kolien. Navyše, momentálne midi sukne a maxi šaty sú stále trendy, a po ruke majte aj šatku, ktorú si kedykoľvek viete prehodiť cez ramená a za ktorú budete vďačná v extrémne klimatizovaných nákupných centrách či taxíkoch.
Alkohol
Rovnako ako v Dubaji, aj v Dohe je alkohol dostupný len v zariadeniach, ktoré majú na to licenciu, takže väčšinou ide o 4 a 5-hviezdičkové hotely. Na rozdiel od Spojených Arabských Emirátov je však do Kataru dovoz alkoholických nápojov striktne zakázaný. Na domácu prevenciu pred žaludočnými problémami v exotike preto radšej zabudnite. Mohli by ste mať kvôli tomu zbytočné nepríjemnosti.
Ramadán
S náboženstvom úzko súvisí aj najväčší tradičný moslimský sviatok Ramadán. Počas Ramadánu by mal každý Moslim dodržiavať striktný pôst, ktorý trvá od úsvitu do súmraku a oslavy začínajú vždy až po zotmení. Od turistov sa neočakáva dodržiavanie pôstu, odporúča sa však prejaviť rešpekt a vyhnúť sa konzumácii jedla a nápojov na verejnosti. Ak cestujete do Dohy, v tomto období musíte počítať s tým, že pohár vína k večeri si nedáte ani v hotelovej reštaurácii, ktorá má licenciu a za bežných okolností alkohol podáva. Výrazné obmedzenia sa týkajú aj otváracích hodín supermarketov a potravín a na nočný život v Dohe počas Ramadánu tiež rýchlo zabudnite.
24 hodín v Dohe
Katar sa v poslednom období snaží prilákať viac turistov a jedným z lákadiel sú aj podmienky vstupu. Kým donedávna slovenskí občania potrebovali vybavovať víza vopred a za poplatok, v júni 2017 došlo k pozitívnej zmene. Turistické víza sú udelované bezplatne pri vstupe do krajiny. Jedinou podmienkou je platný cestovný pas, ktorého platnosť nesmie byť kratšia ako 6 mesiacov po príchode do krajiny. Viac info nájdete aj na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí, prípadne na VisitQatar.qa.
Ak je pre vás Doha len zastávkou na ceste do vašej cieľovej destinácie resp. na ceste naspäť a v Dohe strávite približne 24 hodín máme pre vás pár tipov a užitočných rád:
Inšpiráciou sú aj naše dve ponuky, kde sme do obľúbených plážových destinácií pridali aj zastávku v Dohe na cca 24 hodín:
1. 1 noc v Dohe (prílet do Dohy je 15:55 a odlet z Dohy je nasledujúci deň 20:10) + 7 alebo 14 nocí v obľúbenej thajskej dovolenkovej destinácii Krabi:
(pre viac info o dovolenke stačí kliknúť na obrázok nižšie)
4* Deevana Krabi Resort s raňajkami + noc v 5* Oryx Rotana v Dohe od 909 eur [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/krabi-doha?utm_source=pelipecky&utm_medium=article&utm_campaign=deal_exotika_krabi_doha_16_07_2018″ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]
2. 1 noc v Dohe na ceste naspäť (prílet do Dohy je 13:20 a odlet z Dohy je nasledujúci deň 15:40) + 7 nocí v plážovom hoteli na Srí Lanke s All inclusive:
(pre viac info o dovolenke stačí kliknúť na obrázok nižšie)
4* Mermaid Hotel & Club na Srí Lanke s all inclusive + noc v 5* Oryx Rotana v Dohe od 1079 eur [otw_shortcode_button href=“https://www.pelikan.sk/sk/pobyt/krabi-doha?utm_source=pelipecky&utm_medium=article&utm_campaign=deal_exotika_srilanka_doha_16_07_2018″ size=“large“ bgcolor=“5fbded“ icon_type=“general foundicon-right-arrow“ icon_position=“right“ shape=“radius“ color_class=“otw-orange“ target=“_blank“]PREJSŤ NA PONUKU[/otw_shortcode_button]
Nami vybraný hotel v Dohe je Oryx Rotana – pomerne nový hotel (otvorený v roku 2010) s dobrou dostupnosťou na letisko, ale aj k turisticky zaujímavým miestam. Navyše, priamo v hoteli je príjemný jazz bar so živou kapelou.
1. Cesta z letiska a na letisko
Pokiaľ nemáte zabezpečený transfer dopredu, vôbec to nie je problém. Stačí, ak si priamo na letisku zmeníte doláre alebo eurá na katarské Ryale, prípadne si ich vyberiete priamo z bankomatu (hľadajte označenie ATM) a namierite si to ku kolóne áut tyrkysovej farby s nápisom Karwa. Ide o jedinú oficiálnu taxislužbu. Na letisku vás bude oslovovať veľa šoférov bez uniformy spoločnosti Karwa so slovami: taxi, taxi? limousine taxi? Odporúčame slušne odmietnuť alebo vôbec nereagovať, čím sa vyhnete zjednávaniu ceny a zbytočným naťahovačkám pri platení.
Karwa taxi majú taxameter, ale aj tu si pri nastupovaní dajte pozor, či je taxameter “vynulovaný” a či ho vôbec taxikár zapol. Vo všeobecnosti sú ceny taxíkov pomerne lacné (pri bežnom presúvaní sa po meste vás jazda vyjde cca na 20-30 QR, v závislosti od premávky a vzdialenosti), výnimkou je len cesta z letiska do mesta, ktorá je o čosi drahšia a väčšinou vychádza na cca 50-60 QR. Ak teda zaplatíte za cestu na letisko menej ako z letiska, je to v poriadku, nemusíte mať výčitky, že ste sa nechali oklamať.
2. Doha nemá metro ani MHD
Teda MHD funguje, ale nie je príliš spoľahlivá, takze presun vlastným autom alebo taxíkom je najčastejším spôsobom prepravy.
3. Souq Waqif
Podľa nás najautentickejšie miesto v Dohe, ktoré ma svoju dušu a atmosféru. Souq v Dohe alebo voľne preložené trh – je miesto, kde nájdete to, čo od tohto názvu očakávate – obchodníkov so všetkým možným. Od domácich zvieratiek ( zajace, kuriatka, akváriové rybičky a pod.) cez koreniny a látky až po reštaurácie s rôznymi typmi kuchyne. Je to ideálne miesto nielen na prechádzku, pár fotografií do albumu a nákup suvenírov, ale aj na príjemný obed či večeru. Na výber máte taliansku, thajskú, libanonskú či marockú kuchyňu. Odporúčame vyskúšať tradičné arabské mezze s čerstvym arabským chlebíkom, limetkovo-mätovu limonádu, marocký čaj, marockú polievku Harira alebo ťavie mäso.
4. Corniche
Zo Souq Waqif sa pešo dostanete na Corniche, teda dlhú promenádu, z ktorej je výborný panaramotický výhľad na mrakodrapy a tzv. mestské centrum Dohy.
5. Múzeum islamského umenia
Ak sa vyberiete po promenáde opačným smerom ako je centrum, dostanete sa k múzeu islamského umenia, k modernej budove, ktorú nemožno prehliadnúť. Vstup do múzea je bezplatný a ak aj veľmi nie ste múzeový typ, určite sa oplatí nazrieť aspoň do vnútra – veď nič za to nedáte 🙂
Vo vstupnej hale je príjemná kaviareň s presklenou stenou a úžasným výhľadom. Zároveň je tu aj suvenírový obchod s predmetmi, ktoré na Souqu nenájdete.
6. Nočný život v Dohe
Väčšina nočných barov či klubov sa nachádza v hoteloch, pričom vstup je pre osoby zväčša staršie ako 18 alebo 21 rokov a je potrebné mať preukaz totožnosti (napr. pre turistov ide väčšinou o cestovný pas). Zároveň nie je neobvyklé, že najmä vstup do klubov je spoplatnený a vyžaduje sa dress code. Tu však neplatia zásady, ako počas dňa a dovolené sú aj odhalené ramená, chrbát, krátke šaty a pod.
Pár tipov, kde večer môžete vyjsť von a miešany koktejl či pohár vína alebo pivka si vychutnať pri živej hudbe alebo príjemnej relaxačnej hudbe sú napríklad:
Wahm lounge – W hotel
Jazz bar – hotel Oryx Rotana
Trader vic’s – hotel Hilton
Z Lounge (61. poschodie) – hotel Kempinski
Secret Garden – Kempinski Pearl
Ak máte viac času ako 24 hodín:
7. Pearl
Štvrť s prístavom preplneným jachtami, drahými obchodmi, reštauráciami a apartmánmi. Kedysi to bolo výborné miesto na obed alebo večeru, dnes však kvôli zákazom predaja alkoholických nápojov zíva prázdnotou. Poznámka: Ťažko sa z tejto oblasti berie taxík 🙂
8. Výlet do púšte
9. Katara village
10. Suveníry a best date is choco date
Ako z každej inej destinácie, aj z Kataru sa dajú priniesť magnetky, hrnčeky, hot cupy zo Starbucks-u s motívom Dohy, ale ak chcete byt aspoň trošku nápaditejší, kúpte si radšej na Souqu šál (šatku, pashminu) pre mamu, svokru alebo akúkoľvek dámu, tradičný odev pánsky dishash alebo dámsku abaju – ktoré sa budú hodiť, keď už na nič iné aspoň na firemný večierok alebo karneval.
Pekné darčekové predmety s orientálnym nádychom, síce už s vyššou cenou sa dajú kúpiť aj v suvenírovom obchode na prízemí múzea islamského umenia.
Čo sa nám však zatiaľ najviac osvedčilo sú ďatle. Môžu to byť obyčajné ďatle, ale najväčší úspech majú vždy ďatle v čokoláde (choco dates). Nájdete ich v rôznych baleniach buď v bežných supermarketoch, alebo aj na letisku.
Chcete kuriozitu na záver? Určite by sa ich našlo mnoho, pre niekoho to bude novinka, pre expatov žijúcich v Dohe je to skôr nepríjemnosť. Webové stránky, na ktorých sa môže nachádzať nevhodný obsah sú v Katare zablokované a zakázané. Podtiaľ by bolo všetko v poriadku. Do zoznamu týchto webových stránok sa ale často dostávajú stránky, ktoré nemajú so zakázaným obsahom nič spoločné, niektoré bulvárne denníky napríklad.
Takto nejak to vyzerá:
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.
Špeciálne zľavy pre našich čitateľov
- Zľava 10€ na letenky - stiahni si našu novú appku, pri objednávke letenky zadaj zľavový kód PECKYAPPKA a máš to o 10€ lacnejšie.
- Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
- Ubytovanie cez Booking.com za kamošské ceny, klikni a vyhľadaj si konkrétnu destináciu.
- Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
- Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
- Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
