Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Doha za 139€ a 10 vecí, vďaka ktorým je návšteva Kataru zážitkom

Doha za 139€ a 10 vecí, vďaka ktorým je návšteva Kataru zážitkom

Dohu prezývajú i „Arabský New York“. Predtým, než vyrástla v túto svoju futuristickú podobu, bola malým obchodným prístavom, až kým tu počas 2. svetovej vojny neobjavili najväčšie ložiská ropy na svete. Jej príbeh je ako vytrhnutý z rozprávky, v ktorej sa bohom zabudnuté, chudobné mesto premení v živé veľkomesto, plné mrakodrapov.

Reklama

Okrem toho, že je Doha domovom luxusných aeroliniek a päťhviezdičkových aeroliniek Qatar Airways. Profiluje sa ako nová exotická destinácia, kde sa oplatí staviť na niekoľko dní pri ceste do exotiky.

Doha sa pohybuje na tenkej hranici medzi moderným kozmopolitizmom a beduínskou tradíciou. Pod povrchom žiariacich výškových budov a ulíc, plných túlajúcich sa aút, objavte jej starodávny šarm.

Doha s Pelikánom

Vône, chute a farby Dohy

Katar je neobvyklou kombináciu kultúrnych vplyvov, čo poznačilo aj jeho kulinársku scénu. Katarská, filipínska, nepálska, čínska, americká, mexická, malajzijská kuchyňa. A mohli by sme pokračovať. Možnosti stravovania v Dohe sú nekonečné. Či už si potrpíte na dobré hodnotenia reštaurácie, alebo ste skôr “to go” typ, ktorý rád privonia jedlám z pouličných stánkov, tu si príde na svoje každý. V rámci chutí i kapacity svojej peňaženky.

Početná indická populácia zanechala na tunajšej kulinárskej scéne svoju výraznú stopu. Navštívte časť Bin Mahmoud, ktorá sa rokmi vyformovala v útočisko pre milovníkov jedla. Medzinárodné reštaurácie tu rastú ako huby po daždi. Ak chcete ochutnať miestnu kuchyňu, odporúčame Bandar Aden, na rohu Souq Waqif.

Je útočiskom súčasného umenia

Hlavné mesto Kataru je domovom najrôznejších múzeí a galérií, sponzorovaných štátnou organizáciou Qatar Museums Authority. Tá do mesta pravidelne prináša stovky svetovo uznávaných súčasných umelcov a podporuje vystavovanie tradičného a starovekého islamského umenia. Na umeleckej scéne sa tak ocitá čerstvé, ešte nepoznané umenie vedľa zvučných mien ako Ai Weiwei alebo Richard Serra. Pripravte sa na pestrosť nielen v umelcoch, ale i v tvaroch a formách, od filmu až po tapisériu.

Navštívte Mathaf, Arabské múzeum moderného umenia alebo Galériu Fire Station, platformu zaujímavých súčasných výstav. K dispozícii je tiež množstvo súkromných zbierok, vrátane tej od zberateľa a šejka Faisala Bin Qassima Al Thaniho.

Fascinujúca história islamského umenia

Ak vás viac zaujíma tradičné umenie, navštívte Múzeum islamského umenia, ktoré sa majestátne týči na vlastnej prímorskej promenáde. Múzeum je domovom najpôsobivejšej zbierky islamských artefaktov v regióne, vrátane textílii, cez keramiku, smaltované výrobky a sklo. 

Budova bola navrhnutá oceneným čínsko-americkým architektom IM Peiom, známom jeho projektom sklenenej pyramídy v parížskom Louvri. Tento umelecký priestor sa často nazýva i „Oči Dauhy“, keďže má pripomínať ženskú tvár, zahalenú burkou. Múzeum má prísne pravidlá obliekania, preto si pred vstupom nezabudnite zakryť ramená a kolená.

Objavte poklady miestnej kultúry

V posledných rokoch investoval Katar mnoho úsilia i peňazí do svojej umeleckej scény i kultúrneho dedičstva.

V marci 2019 otvorilo návštevníkom svoje brány Národné múzeum. Doha’s National Museum of Qatar je architektonickým počinom Jeana Nouvela. Má symbolizovať skalné útvary v podobe ruže, nájdené v katarskej púšti. Múzeum sleduje dlhú a bohatú históriu krajiny a svojim návštevníkom predstavuje artefakty od praveku, až po súčasnosť.

Milovníci filmu si tu takisto prídu na svoje. Bohatý program umeleckých filmov premieta v mestských galériách pravidelne.

Víťazstvá i pády krajiny

Nevynechajte ani Msheireb Museums, múzejný komplex, kde každá jeho budova je sondou do iného aspektu Kataru. Spájajú ich veľké víťazstvá a tragédie krajiny. Pokrýva napríklad kultúrny vývoj rodinných úloh v krajine, objavenie ropy či historický vývoj otroctva a obchodovania s ľuďmi v regióne. Mnohé z príbehov sú vyrozprávané v prvej osobe a vytvárajú tak pre návštevníka autentický zážitok.

Preskúmajte uličky tradičného trhu

Aj keď budovy trhu Souq Waqif boli renovované v roku 2006, na tom istom mieste už stojí stovky rokov. Leží poeticky na brehoch potoka a v súčasnosti je turistickou destináciou mesta číslo jeden. Tradičný trh je doplnený modernými kaviarňami a reštauráciami.

Po vstupe do jeho uličiek sa vaše zmysly rozbehnú na plné obrátky, keď korenie naplní vzduch hustou a lahodnou vôňou. Vyrábajú sa tu i tradičné katarské odevy, vrátane krásneho zlatého pleteného bishtu (slávnostné róby). Za uvoľnenejšou atmosférou si to namierte na juh, do mesta Al Wakrah, kde môžete navštíviť veľmi podobný trh. Jeho atmosféra bezstarostná a zároveň živá. Je plný kaviarní, reštaurácií a obchodov, kde nájdete všetko, od parfumov po kuchynské náradie.

Zažite prírodnú raritu

Dohu obklopuje na pohľad nekonečná púšť. Iba dve hodiny jazdou z hlavného mesta objavte Khor Al Adaid, jedno z troch miest na svete, kde sa more stretáva s púštnym pieskom. Táto prílivová zátoka sa spája s kanálom Arabského zálivu, ktorý je dlhý približne desať kilometrov. Z katarskej strany zálivu môžete vidieť na Saudskú Arábiu.

UNESCO uznáva toto vnútrozemské more ako prírodnú rezerváciu, v ktorej sa nachádza rozmanitá fauna a flóra, vrátane mimoriadne zriedkavých druhov korytnačky. Navštívte oblasť v chladnejších mesiacoch a ponorte sa do jej vôd, zaplavte si, vyskúšajte rybolov či stanovanie alebo sa prevezte cez púštne duny v SUV.

Čo sa týka pláží, v Dohe nájdete jedinú verejnú pláž, Katara. Je dôležitou súčasťou dediny Katara Village. Je vhodná i pre rodiny. Vyskúšať si tu môžete vodné športy najrôznejšieho druhu. Dôležité je však dodať, že tu platí prísny dress code. Pre mužov voľnejšie plavky a pre ženy plavky, ktoré zakrývajú kolená a lakte.

Osviežte sa nákupmi

V Dohe zažijete jedny z najlepších nákupov na svete. Vybrať si môžete z palácových mega-centier, až po malé nezávislé butiky. Obchodné centrá v Katare sú navrhnuté tak, aby boli viacúčelovým útočiskom, ďaleko od vysokých teplôt. Nákupy, jedlo a zábavu tak nájdete v klimatizovanom komplexe, pod jednou strechou. Na okraji mesta nájdete najväčší z nich v krajine, Mall of Qatar, kde môžete navštíviť luxusné butiky i multikino.

V podobnom duchu je postavený i Doha Festival City, ktorý je domovom zábavného parku Angry Birds, raja zimných atrakcií a niektorých z najznámejších reťazových reštaurácií na svete. Za autentickým zážitkom si to namierte za trhmi Souq Waqif a kochajte sa očarujúcimi obchodmi so starožitnosťami.

Doha je destináciou budúcnosti

V roku 2022 sa v Katare odohrali Majstrovstva sveta vo futbale. Krajina je okrem toho miestom obrovského rozvoja a zmeny. Kontinuálne sa tu buduje nová infraštruktúra, nové cesty a dokonca aj nové mestá, čo len zvyšuje pôvab regiónu. Doha sa vďaka svojim prírodným zdrojom plynu a ropy vyvíja veľmi rýchlo. Jej pokrok je hmatateľný i v jej neustále sa meniacej sa podobe. Len nedávno napríklad rozbehla svoj projekt, v rámci knižnice Qatar National Library, vzdávajúc hold východnej i západnej kultúre. Nájdete tu knihy, komiksy a náboženské spisy na jednom mieste.

Stretáva sa tu východ so západom

Doha je mestom dvoch diametrálne odlišných svetov. Na jednej strane mrakodrapy, ťahajúce sa vysoko k oblakom, na druhej strane tóny Azaanu (volanie k modlitbe), prichádzajúce od neďalekej mešity. Je miestom, kde sa staroveké tradície a kultúra pitia sladkého karakového čaju (čierny čaj s mliekom, cukrom a kardamonom) a fajčenia shishe snúbi so svetom technológie a komercie. Aj napriek tomu, že luxus a modernizmus z nej sála na každom kroku, obyvatelia Dohy sa starajú o udržanie jej tradičného charakteru.

Zaži islamský sviatok Eid-al-Fitr v Dohe

V islamskej tradícii končí Ramadan trojdňovým sviatkom Eid- al Fitr alebo Čas pre sťastie. Rodina a priatelia sa zhromažďujú, aby sa stali súčasťou tohto významného dňa v moslimskom kalendári a Doha sa premieňa na veľké javisko slávností po celom meste. Tradične sa začína skoro za úsvitu, rannými modlitbami v mešitách.

Počas obeda si môžete zvoliť z veľkého výberu tradičných pouličných jedál Kataru, ako sú machboos (kura s cestovinou), ghuzi (jahňa s orieškovou ryžou), balalat a um ali (chlebový puding s orechmi a hrozienkami). Zažijete divadelné predstavenia i ohňostroje. Mnohé hotely počas ponúkajú i špeciálne balíčky, s prístupom k bazénu či wellnessu. Medzi nimi napríklad Mondrian Doha, Four Seasons and InterContinental Doha. 

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore