Nájdeš nás aj na:

Ázia

10 dôvodov, prečo je aj Ras Al-Khaimah hviezdou Spojených arabských emirátov (tipy redakcie)

10 dôvodov, prečo je aj Ras Al-Khaimah hviezdou Spojených arabských emirátov (tipy redakcie)

Vďaka Dubaju, čiže stálici obľúbených arabských destinácii vnímame emiráty ako miesto výhradne pre fanúšikov luxusu. Na tento pocit teraz na chvíľku zabudnite, aspoň do konca tohto článku. Tvrdenie, že v Ras Al-Khaimah vás nemôže prepadnúť žiara jagavého prepychu, by bolo nepravdivé. No okrem prvoplánovej krásy vás tu čaká aj zaujímavá história, tichý oddych v kúpeľoch alebo horská túra.  

Reklama

Národné múzeum Ras Al-Khaimah

Národné múzeum Ras Al-Khaimah nájdete asi na každom zozname tých najpopulárnejších turistických atrakcií tohto miesta. Sídli v pevnosti, v ktorej  až do začiatku 60. rokov bývala vládnuca rodina. Múzeum môže byť právom hrdé aj na svoju zbierku archeologických a etnografických exponátov.

Jednou z obzvlášť zaujímavých miestností je izba Qawasim s dokumentmi, rukopismi a zmluvami z komunikácie medzi Ras Al-Khaimah a Veľkou Britániou. No nájdete tu aj tradičné zbrane, ako aj archeologické nálezy od najstarších osadníkov po obdobie neskorého islamu. Etnografická časť múzea je obrazom tradičného emirátskeho života vrátane architektúry, poľnohospodárstva a rybolovu.

Vodný park Ice Land (Ice Land Water Park)

Pokiaľ ste zástancom programov s atmosférou bezstarostnej zábavy, tak Ice Land sa vám určite bude páčiť. Je ozajstnou atrakciou, a to doslova. Umelo vytvorené verzie vodných prírodných javov sú umiestnené na ploche veľkosti 110 000 metrov štvorcových.

Okrem vodných atrakcií ponúka vodný park Ice Land veľmi uspokojivý program aj pre hladných turistov: čaká vás tu nespočetné množstvo reštaurácií a bufetov s úžasnou ponukou miestnych, ázijských, európskych, vegetariánskych a rýchlych jedál. Ale časť obsahu svojej peňaženky môžete nechať aj v obchodoch so suvenírmi, doplnkami, plavkami a inými zbytočnými drobnosťami.

Na hory k moru

Môže to znieť paradoxne, ale krajinu v pozadí Ras Al-Khaimah definujú monumentálne hory. Pohorie Hajar leží na východnej hranici emirátov a jeho najvyšším vrcholom je vetrom ošľahaný Jebel Jais so svojou výškou 1934 metrov. Je to skutočná búrlivá výšina, ktorá je domovom divokej prírody dokazujúcej rozmanitú tvár tohto emirátu. Môže sa pochváliť aj jedným svetovým prvenstvom, ale o tom viac pod nasledujúcim nadpisom…

Nedávno tu vybudovali 30 km dlhú cestu, takže návštevu pohoria môžete spojiť aj s roadtripom. Z hľadiska ročných období ide o univerzálne miesto, počas leta si dajte piknik s pozadím malebnej scenérie a v zime sa vyberte na prechádzku alebo trek. Inak, o Hajar prejavujú intenzívny záujem aj geológovia. Nachádza sa tu totižto najväčší ofiolitový komplex, teda oceánska zemská kôra.

Najdlhšia lanová dráha sveta

Ako sme to sľúbili vyššie, vrátime sa na chvíľku na horu Jebel Jais. Nachádza sa tu lanová dráha (zipline) dlhá 2,8 km, a tým je momentálne najdlhšou na svete. Môžeme ju jednoznačne zaradiť medzi najpopulárnejšie turistické atrakcie Ras Al-Khaimah, a logicky, je cestovateľským magnetom na adrenalínových maniakov. Ak milujete zbesilé jazdy, tento „let“ rýchlosti 120 km/h vám určite dodá slušnú dávku eufórie.

Pláže na každom kroku

Síce Ras Al-Khaimah ponúka niekoľko možností na aktívny oddych, kultúrne vyžitie aj turistiku, nedá sa poprieť to, že drvivá väčšina turistov sem prichádza pre sladké letné ničnerobenie. Tomu je prispôsobená aj ponuka pláží, znamená to, že je ich naozaj veľa.

Po dlhom pobreží sa po sebe striedajú luxusné rezorty, a všetky majú svoje súkromné pláže. Tie sú však za poplatok dostupné aj širokej verejnosti, nielen pre ubytovaných. Väčšinu z nich môžete využívať s denným „preukazom“, a ak ste zaťažení na dokonale udržiavané pláže s lehátkami, slnečníkmi, sprchami, gastronomickými zariadeniami a čistým pieskom, oplatí sa do toho investovať. Niektoré ponúkajú aj rôzne vodné športy s prenájmom náradia (kajakov, vodných skútrov…).

Legendárna pevnosť Dhayah

Historické pamiatky bývajú súčasťou každej poriadnej zbierky najlepších turistických atrakcií daného miesta, a nie je tomu inak ani v prípade Ras Al-Khaimah. Pevnosť Dhayah je krásnym pozostatkom dávnych čias, a, žiaľ, aj jediným svojho druhu. V podstate aj jej hrozil podobný osud, pretože v roku 1819 bola zničená počas britského útoku, ale našťastie ju v 30-tych rokoch zrekonštruovali. Až do 1964 bola sídlom šejka, neskôr slúžilo ako väzenie a od roku 2001 je turistickou pamiatkou.

Ostrov s megalomanskou aurou

Ak milujete ostrovy predstavujúce rozprávkové dary prírody, dobrodružné miesta s dôrazom na udržateľný turizmus, tak na Al Marjan nechoďte. Toto súostrovie vzniklo umelo a patrí medzi najdrahšie súkromné ostrovy sveta. Momentálne sa jeho cena pohybuje okolo 450 miliónov dolárov.

Predstavuje skupinu 4 koralových ostrovov v Perzskom zálive, 36 km od medzinárodného letisko Ras Al-Khaimah. Historické pamiatky tu nehľadajte, skôr luxusné rezorty a pláže a niekoľko zvedavých turistov vyhľadávajúcich prepychové miesta sveta.

Akciové letenky do Spojených Arabských Emirátov

Tisíce rokov stará dedina

Približne 12 km od mesta Ras Al-Khaimah sa nachádza tradičná dedinka s názvom Shimal. Medzi turistami nie je až taká populárna, napriek tomu je jedným z najdôležitejších archeologických pozostatkov Spojených arabských emirátov. Ako exponáty tohto exteriérového múzea slúžia stovky predislamských hrobiek pri samotnej osade Shimal, ktorá pochádza z rokov 2000 – 1300 p. n. l.

Jazirat al-Hamra, dedina duchov

Po historických hrobkách prejdime na ďalšie tajomné miesto, a to do opustenej rybárskej dediny Jazirat al-Hamra. „Mestom duchov“ sa stala v 60-tych rokoch minulého storočia, kedy ju pôvodní obyvatelia – rybári a lovci perál – definitívne opustili. Budovy postavené z koralových blokov sa však vďaka miestnej klíme zachovali vo vynikajúcom stave, preto dostanete celkom slušný prehľad o tom, ako sa tu žilo kedysi.

Liečivá horúca voda

Asi 8 km od medzinárodného letisko Ras Al-Khaimah sa môžete oddať skutočnému relaxu v niektorom z termálnych prameňov Khatt Springs. Nachádzajú sa pri pohorí Hajar, no nepôsobia liečivo len na vizuálne zmysly, ale aj na telo. Voda je bohatá na minerály, a to až natoľko, že sa vyznačuje aj terapeutickými účinkami na kožné ochorenia, reumu a problémy so svalmi. Ak by ste náhodou mali dosť tejto blahodarnej relaxácie, môžete sa vybrať na historickú prechádzku v okolí. Čaká vás prehliadka 170 archeologických pozostatkov.

Zdroje: Trawell.in, PlanetWare, OTP Travel

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore