Nájdeš nás aj na:

Ázia

10 dôvodov, prečo je aj Ras Al-Khaimah hviezdou Spojených arabských emirátov (tipy redakcie)

10 dôvodov, prečo je aj Ras Al-Khaimah hviezdou Spojených arabských emirátov (tipy redakcie)

Vďaka Dubaju, čiže stálici obľúbených arabských destinácii vnímame emiráty ako miesto výhradne pre fanúšikov luxusu. Na tento pocit teraz na chvíľku zabudnite, aspoň do konca tohto článku. Tvrdenie, že v Ras Al-Khaimah vás nemôže prepadnúť žiara jagavého prepychu, by bolo nepravdivé. No okrem prvoplánovej krásy vás tu čaká aj zaujímavá história, adrenalín na najdlhšej zipline alebo horská túra.  

Reklama

Národné múzeum Ras Al-Khaimah

Národné múzeum Ras Al-Khaimah nájdete asi na každom zozname tých najpopulárnejších turistických atrakcií tohto miesta. Sídli v pevnosti, v ktorej  až do začiatku 60. rokov bývala vládnuca rodina. Múzeum môže byť právom hrdé aj na svoju zbierku archeologických a etnografických exponátov.

Jednou z obzvlášť zaujímavých miestností je izba Qawasim s dokumentmi, rukopismi a zmluvami z komunikácie medzi Ras Al-Khaimah a Veľkou Britániou. No nájdete tu aj tradičné zbrane, ako aj archeologické nálezy od najstarších osadníkov po obdobie neskorého islamu. Etnografická časť múzea je obrazom tradičného emirátskeho života vrátane architektúry, poľnohospodárstva a rybolovu.

Perlová farma

Suwaidi Pearls, jediná perlová farma v Spojených arabských emirátoch, ponúka náhľad do miestneho perlového dedičstva. Emiráty a najmä Ras Al Khaimah majú úžasnú históriu lovu periel, ktorá sa datuje viac ako 7 tisíc ročí do minulosti. Archeológovia zistili, že perlový priemysel tu prekvital v 12. storočí. Na perlovej farme v Ras Al Khaimah návštevníci ahliadnu do jedinečných techník, ktoré sa pri love periel používajú dnes a nazrú do ustrice. Šťastlivci si nájdenú perlu môžu vziať domov.

perly saudska arabia

Na hory k moru

Môže to znieť paradoxne, ale krajinu v pozadí Ras Al-Khaimah definujú monumentálne hory. Pohorie Hajar leží na východnej hranici emirátov a jeho najvyšším vrcholom je vetrom ošľahaný Jebel Jais so svojou výškou 1934 metrov. Je to skutočná búrlivá výšina, ktorá je domovom divokej prírody dokazujúcej rozmanitú tvár tohto emirátu. Môže sa pochváliť aj jedným svetovým prvenstvom, ale o tom viac pod nasledujúcim nadpisom…

Nedávno tu vybudovali 30 km dlhú cestu, takže návštevu pohoria môžete spojiť aj s roadtripom. Z hľadiska ročných období ide o univerzálne miesto, počas leta si dajte piknik s pozadím malebnej scenérie a v zime sa vyberte na prechádzku alebo trek. Inak, o Hajar prejavujú intenzívny záujem aj geológovia. Nachádza sa tu totižto najväčší ofiolitový komplex, teda oceánska zemská kôra.

Najdlhšia lanová dráha sveta

Ako sme to sľúbili vyššie, vrátime sa na chvíľku na horu Jebel Jais. Nachádza sa tu lanová dráha (zipline) dlhá 2,8 km, a tým je momentálne najdlhšou na svete. Môžeme ju jednoznačne zaradiť medzi najpopulárnejšie turistické atrakcie Ras Al-Khaimah, a logicky, je cestovateľským magnetom na adrenalínových maniakov. Ak milujete zbesilé jazdy, tento „let“ rýchlosti 120 km/h vám určite dodá slušnú dávku eufórie.

zipline ras al khaimah
Zdroj: Visit Ras Al Khaimah

Najdlhšia bobová dráha v Emirátoch

Bobová dráha dosahuje rýchlosť 40 km/h pritom, ako sa rútiš dolu pohorím Hajar s panoramatickým výhľadom na pobrežie. Neboj sa, jazda je bezpečná a trvá asi 8 minút.

ras al khaimah bobova draha
Zdroj: Visit Ras Al Khaimah

Pláže na každom kroku

Síce Ras Al-Khaimah ponúka niekoľko možností na aktívny oddych, kultúrne vyžitie aj turistiku, nedá sa poprieť to, že drvivá väčšina turistov sem prichádza na exotickú dovolenku pre sladké letné ničnerobenie. Tomu je prispôsobená aj ponuka pláží, znamená to, že je ich naozaj veľa.

Po dlhom pobreží sa po sebe striedajú luxusné rezorty, a všetky majú svoje súkromné pláže. Tie sú však za poplatok dostupné aj širokej verejnosti, nielen pre ubytovaných. Väčšinu z nich môžete využívať s denným „preukazom“, a ak ste zaťažení na dokonale udržiavané pláže s lehátkami, slnečníkmi, sprchami, gastronomickými zariadeniami a čistým pieskom, oplatí sa do toho investovať. Niektoré ponúkajú aj rôzne vodné športy s prenájmom náradia (kajakov, vodných skútrov…).

Legendárna pevnosť Dhayah

Historické pamiatky bývajú súčasťou každej poriadnej zbierky najlepších turistických atrakcií daného miesta, a nie je tomu inak ani v prípade Ras Al-Khaimah. Pevnosť Dhayah je krásnym pozostatkom dávnych čias, a, žiaľ, aj jediným svojho druhu. V podstate aj jej hrozil podobný osud, pretože v roku 1819 bola zničená počas britského útoku, ale našťastie ju v 30-tych rokoch zrekonštruovali. Až do 1964 bola sídlom šejka, neskôr slúžilo ako väzenie a od roku 2001 je turistickou pamiatkou.

Ostrov s megalomanskou aurou

Ak milujete ostrovy predstavujúce rozprávkové dary prírody, dobrodružné miesta s dôrazom na udržateľný turizmus, tak na Al Marjan nechoďte. Toto súostrovie vzniklo umelo a patrí medzi najdrahšie súkromné ostrovy sveta. Momentálne sa jeho cena pohybuje okolo 450 miliónov dolárov.

Predstavuje skupinu 4 koralových ostrovov v Perzskom zálive, 36 km od medzinárodného letisko Ras Al-Khaimah. Historické pamiatky tu nehľadajte, skôr luxusné rezorty a pláže a niekoľko zvedavých turistov vyhľadávajúcich prepychové miesta sveta.

Akciové letenky do Spojených Arabských Emirátov

Tisíce rokov stará dedina

Približne 12 km od mesta Ras Al-Khaimah sa nachádza tradičná dedinka s názvom Shimal. Medzi turistami nie je až taká populárna, napriek tomu je jedným z najdôležitejších archeologických pozostatkov Spojených arabských emirátov. Ako exponáty tohto exteriérového múzea slúžia stovky predislamských hrobiek pri samotnej osade Shimal, ktorá pochádza z rokov 2000 – 1300 p. n. l.

Jazirat al-Hamra, dedina duchov

Po historických hrobkách prejdime na ďalšie tajomné miesto, a to do opustenej rybárskej dediny Jazirat al-Hamra. „Mestom duchov“ sa stala v 60-tych rokoch minulého storočia, kedy ju pôvodní obyvatelia – rybári a lovci perál – definitívne opustili. Budovy postavené z koralových blokov sa však vďaka miestnej klíme zachovali vo vynikajúcom stave, preto dostanete celkom slušný prehľad o tom, ako sa tu žilo kedysi.

Zdroje: Trawell.in, PlanetWare, OTP Travel

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (1 vote)
  Komentáre

  Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

  Hore