Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Rakúsku likvidujú ľadovec, aby mohli vybudovať lyžiarske stredisko

V Rakúsku likvidujú ľadovec, aby mohli vybudovať lyžiarske stredisko

Lyžiarsky komplex v regióne Pitztal-Ötztal by mal zaberať časť rakúskej ľadovcovej krajinnej oblasti Tirolska veľkej ako 90 futbalových ihrísk, teda približne 64 hektárov. Proces sa už začal, na mieste sú buldozéry, ktorými robotníci ničia pôvodný vysokohorský ľadovec, aby plochu premenili na zjazdovku. Informovali o tom švajčiarsky magazín Lacruxamerický online magazín Snow Brains.

Reklama

Časť ľadovca o veľkosti dvoch futbalových ihrísk (1,6 hektárov) zmizne preto, aby na jeho pôvodnej ploche postavili zrejme hotel a reštauráciu pre lyžiarov. Ochranári z Alpského združenia, milovníci prírody a Svetový fond na ochranu prírody (WWF) požadujú okamžité zastavenie výstavby Pitztal-Ötztal. Nazývajú to ekologickou krátkozrakosťou. Turizmus miesto toho, aby fungoval v prospech prírody, ide proti nej, budú preto bojovať za účinnú ochranu ľadovcov bez výnimky.

Neúspešná klimatická politika

Josef Schrank, expert fondu na ochranu prírody, na nedávnej tlačovej konferencii v Innsbrucku povedal, že zastavanie zóny panenských ľadovcov a energeticky náročná infraštruktúra v tejto časti rakúskej prírody sú znakom neúspešnej klimatickej a environmentálnej politiky.

Iba sedem percent dnešného územia Rakúska je zväčša bez viditeľnejšieho zásahu človeka. No tlak na využitie a rozvoj posledných zvyškov alpských otvorených priestorov je väčší ako kedykoľvek predtým. Lákavý finančný projekt lyžiarskeho strediska, ktoré, paradoxne, nesie časť názvu po ľadovci, ktorý práve mizne z povrchu zemského, tak pretvorí túto krajinnú oblasť na nepoznanie.

Výstvba lyžiarskeho strediska.
Zdroj fotografie: https://www.dolomitenstadt.at

Ohrozené sú aj spodné vody

Bagrovanie a výstavba nádrže, budov, lanoviek, chodníkov a svahov nevyhnutne znamená úplnú stratu cenných alpských biotopov. Pri stavbe horskej stanice dokonca odstránia aj končiar hory. Odtok vody pre umelé zasnežovanie a potrubia budov môžu ohroziť stav spodných prírodných vôd.

Najhoršie na tom je, že bez komplexných opatrení proti klimatickým zmenám a globálnemu otepľovaniu môžu všetky ľadovce v Alpách do roku 2100 do značnej miery zmiznúť. Namiesto novej turistickej infraštruktúry je preto potrebná komplexnejšia ochrana vysokohorských oblastí, no bohužiaľ, miesto toho otvoria zrejme ešte tento rok v sezóne 27 nových lyžiarskych stredísk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

  Hore