Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Otváranie hraníc s ČR a Rakúskom môže prísť 15. júna

Otváranie hraníc s ČR a Rakúskom môže prísť 15. júna

Vláda SR má do 15. júna rozhodnúť, či otvorí hranice s Českou republikou a Rakúskom. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zahraničia Ivan Korčok. Rokoval dnes s partnermi spomínaných štátov, informuje Denník N.

Reklama

Česko a Rakúsko sú pripravené otvoriť hranice vzájomne so Slovenskom od 15. júna. Náš krízový štáb zatiaľ čaká na názor epidemiológov.

Otvorenie hraníc znamená možnosť využiť aj letiská

V prípade, že by sa úplne otvorili hranice s Rakúskom a ČR tak ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu – sprístupnili by sa aj medzinárodné lety z letísk Viedeň a Praha. „Uvoľnenie režimu a tranzit sa potom bude týkať oveľa väčšieho územia,“ povedal minister Korčok s tým, že aj tieto okolnosti musí krízový štáb zvažovať.

Premiér Matovič začiatkom týždňa oznámil, že od štvrtka sa čiastočne uvoľní režim na hraniciach, zatiaľ však nejde o úplné otvorenie hraníc.

Od štvrtka 21. mája bude platiť, že ak bude človek v cudzej krajine menej ako 24 hodín, nebude musieť ísť do povinnej karantény. Každý, kto má prechodný či trvalý pobyt na Slovensku a vráti sa do 24 hodín, nebude musieť mať ani negatívny test, ani povinnú karanténu. Platí to však zatiaľ len pre osem krajín – Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Nemecko, Švajčiarsko a Slovinsko.

Smart karanténa a jej pravidlá

Piatok by sa na Slovensku mala spustiť aj pilotná verzia smart karantény, ktorá umožní ľuďom po návrate zo zahraničia, aby sa vyhli štátnej karanténe.

Štátna aplikácia na kontrolu karantény umožní štátu snímať ľudí cez kameru ich smartfónu a kontrolovať tak dodržiavanie pravidiel. Ak dôjde k porušeniu pravidiel, ľuďom bude hroziť pokuta 1650 eur.

Ľudia v inteligentnej karanténe by sa podľa ministra mali v jej tretí deň objednať vyšetrenie na COVID-19 a aj pokiaľ bude test negatívny, doma budú musieť zostať dohromady 14 dní.

Zdroj: Denník N, ČTK, TASR

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky9 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy12 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU12 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy13 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I14 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky14 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky14 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore