Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Otváranie hraníc s ČR a Rakúskom môže prísť 15. júna

Otváranie hraníc s ČR a Rakúskom môže prísť 15. júna

Vláda SR má do 15. júna rozhodnúť, či otvorí hranice s Českou republikou a Rakúskom. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zahraničia Ivan Korčok. Rokoval dnes s partnermi spomínaných štátov, informuje Denník N.

Reklama

Česko a Rakúsko sú pripravené otvoriť hranice vzájomne so Slovenskom od 15. júna. Náš krízový štáb zatiaľ čaká na názor epidemiológov.

Otvorenie hraníc znamená možnosť využiť aj letiská

V prípade, že by sa úplne otvorili hranice s Rakúskom a ČR tak ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu – sprístupnili by sa aj medzinárodné lety z letísk Viedeň a Praha. „Uvoľnenie režimu a tranzit sa potom bude týkať oveľa väčšieho územia,“ povedal minister Korčok s tým, že aj tieto okolnosti musí krízový štáb zvažovať.

Premiér Matovič začiatkom týždňa oznámil, že od štvrtka sa čiastočne uvoľní režim na hraniciach, zatiaľ však nejde o úplné otvorenie hraníc.

Od štvrtka 21. mája bude platiť, že ak bude človek v cudzej krajine menej ako 24 hodín, nebude musieť ísť do povinnej karantény. Každý, kto má prechodný či trvalý pobyt na Slovensku a vráti sa do 24 hodín, nebude musieť mať ani negatívny test, ani povinnú karanténu. Platí to však zatiaľ len pre osem krajín – Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Nemecko, Švajčiarsko a Slovinsko.

Smart karanténa a jej pravidlá

Piatok by sa na Slovensku mala spustiť aj pilotná verzia smart karantény, ktorá umožní ľuďom po návrate zo zahraničia, aby sa vyhli štátnej karanténe.

Štátna aplikácia na kontrolu karantény umožní štátu snímať ľudí cez kameru ich smartfónu a kontrolovať tak dodržiavanie pravidiel. Ak dôjde k porušeniu pravidiel, ľuďom bude hroziť pokuta 1650 eur.

Ľudia v inteligentnej karanténe by sa podľa ministra mali v jej tretí deň objednať vyšetrenie na COVID-19 a aj pokiaľ bude test negatívny, doma budú musieť zostať dohromady 14 dní.

Zdroj: Denník N, ČTK, TASR

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky16 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky17 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky17 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky17 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky18 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky21 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky21 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky21 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky21 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore