Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online

Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online

V záujme nielen svojho zdravia, ale i zdravia našich blízkych, sme mnohí zavreli dvere našich domovov, nasadili si rúška a čas tak trávime zodpovedne i trocha netradične. Ak ste už vyčerpali zdroje zábavy alebo sa jednoducho chcete rozpýliť dávkou kultúry, za ktorou sa teraz len tak nedostanete, nezúfajte. Tu je zoznam svetových galérií, múzeí, výstav a vystúpení, ktoré môžete zažiť priamo z vášho gauča. Nechýba svetoznáma florentská galéria Uffizi, Banksyho street art, Kráľovská opera ani Sixtínska kaplnka.

Reklama

Galérie online

Musée d’Orsay, Paríž

Vo svetoznámej galérii ťa čaká 278 majstrovských kúskov. Tip: Autoportrét Vicenta Van Gogha a Manetová legendárna Olympia. Poznáme aj 6 faktov, ktoré si nevedel o Monetovi. Všetky diela majú detailné popisy, takže stratený(á) určite nebudeš. Vstúp do galérie.

autor foto: Bumble Dee

Národná galéria umenia, Washington, D.C.

Úžasná zbierka, v ktorej nenájdeš menej ako 42 tisíc kúskov. Tip: Akvarelová zbierka módnych návrhov. Presuň sa v čase do významných historických udalostí, nechaj sa zlákať slávnymi historickými postavami alebo jednoducho objavuj poklady ulice. Vstúp do galérie.

Galéria Uffizi, Florencia

Galéria Uffizi má jednu z najlepších zbierok renesančného umenia na svete. Uži si virtuálnu prechádzku a objavuj jej najdrahšie poklady. TIP: Botticelliho Zrodenie Venuše. Vstúp do galérie.

autor foto: muratart

Galéria Johannesburg, Johannesburg

Najväčšia africká galéria sprístupnila viac ako 500 jedinečných diel. Pozri si talentovaných holandských, európskych i juhoafrických umelcov.

Múzeá online

British Museum (Britské múzeum), Londýn

Objavuj ohromujúcu časovú os, ktorá ťa bude sprevádžať dejinami sveta v kontexte umenia. Vypočuť si k nej môžeš aj podcast od riaditeľa British museum. Vstúp do múzea.

Autor foto: Piotr Wawrzyniuk

Smithsoniánske prírodovedné múzeum, Washington, D.C.

Skvelý tip najmä pre deti je múzeum s dinosaurami, hadmi či obrovskými diamantmi. Navštívte s rodinou Oceánovú miestnosť, Miestnosť cicavcov či fosílií. Vstúp do múzea.

Bukinghamský palác, Londýn

Hádam najznámejší symbol Londýna, domov kráľovnej Alžbety, Buckinghamský palác môžeš spoznať s osobných sprievodcom bez niekoľkohodinového čakania v rade. Vstúp do paláca.

Štátna ermitáž, Petrohrad

Najväčšie múzeum v Rusku ťa zabaví pokojne aj na niekoľko hodín. Uži si video prehliadku so 45 galériami a 588 majstrovskými kúskami.

Guggenheim Museum, New York

Akokoľvek ste (ne)skúsení milovníci umenia, ohromujúca architektúra múzea Guggenheim je niečo, čo bude obdivovať pri každej návšteve. A virtuálna prehliadka vám umožňuje doslova prechádzať múzeom tak, ako ste zvyknutí prezerať ulice z aplikácie Google Maps. Obdivovať tak môžete umelecké diela na stenách, ale samotnú architektúru. Virtuálna prehliadka TU.

Louvre, Paríž

Bol to smutný okamih, keď sme všetci nedávno pozorovali v správach ako múzeuem Louvre zavrelo svoje brány. Ale žiaden strahc. S online prehliadkami múzea môžete vidieť to najlepšie z Louvru, od starovekých Egypťanov po Galériu d´Apollon. Virtuálna prehliadka TU.

Umelecké zážitky online

Banksyho nástenné maľby

Banksy a jeho kontroverzné art-street umenie si môžeš pozrieť v kontexte vďaka tejto virtuálnej prehliadke.

Autor foto: Jeremy Reddington

Umenie z blízka v Múzeu moderného umenia v New Yorku

Pozri sa na slávne umenie z blízka cez túto video prehliadku Múzea moderného umenia v New Yorku. Len mámo malieb si zaslúži taký špeciálny prístup ako Van Goghova Hviezdna noc.

Koncerty klasickej hudby online

Vancouverská symfónia

Vancouverská symfónia vysielala naživo vystúpenie z BeethovanFestu. Teraz si ho môžeš pozrieť a vypočuť kedykoľvek.

Berlínska filharmónia

So špeciálnym časovo obmedzeným kódom si môžeš pozrieť online vystúpenia jedného z najlepších orchestrov na svete.

Autor foto: vasi2

Opery, hry a balet online

Royal Opera House (Kráľovská opera), Londýn

Kráľovská opera má výber niektorých z naj vystúpení sprístupnených online na svojom youtube kanáli. TIP: Húsenica z Aliciných dobrodružstiev v Krajine zázrakov a Tanec rytierov z Prokofievovho Rómea a Júlie. Už len samotné kostýmy sú úchvatné.

Viedenská štátna opera

Keďže aktuálne sa do Viedne nedostaneš, využi aspoň stream nedávnych vystúpení legendárnej Viedenskej štátnej opery. Pre tých, ktorí sa nepovažujú za najväčších milovníkov opery, máme dobré správy – vystúpenia sú nielen potešením pre uši, ale aj pre oči.

Festival sociálneho vzdaľovania

Divadelní umelci vytvorili festival, ktorí združuje live streamy a videá vystúpení všetkých druhov na jednom mieste.

Kultúrne pamiatky online

Versailleský palác, Francúzsko

Objavuj jeden z francúzskych národných pokladov, jeho barokové umenie, architektúru a unikátnu estetiku. Vstúp do zámku.

Stonehenge

Prehistorická kultúrna ikona, ktorá údajne pochádza z roku 3000 pred Kristom, je dostupná vďaka 360-stupňovej online prehliadke s komentárom.

Edinburghský hrad

Historické opevnenie dodnes dominuje mestu Edinburgh. Hrad dramatickt sediaci na vrchole skaly môžeš obdivovať vďaka 360-stupňovej online prehliadke. Okrem toho si môžeš pozrieť mesto tak, akoby si ho videl zo skutočného hradu.

Chrám Prambanan, Yogyakarta, Indonézia

Hinduistický komplex chrámov ukrýva svetové unikáty a pýši sa titulom najväčší v Indonézii. Vďaka virtuálnej prehliadke si ho môžete takmer celý prezrieť online. Pri fotografiách nájdete aj zaujímavé informácie. Prezri si chrám Prambanan.

Sixtínska kaplnka, Vatikán

Nielen nádhernú Sixtínsku kaplnku, ale aj množstvo múzeí vo virtuálnej zbierke Vatikánu môžeš navštíviť na tejto stránke.

Autor foto: S-F

Za prírodou online

Loch Ness, Škótsko

Počas karantény sa môžeš vybrať aj na loď! Virtuálna plavba po jazere Loch Ness, ktoré je známe najmä vďaka mystickej príšer, sa nachádza v nádherných škótskych vysočinách.

Zdroj informácií: edition.cnn.com, lonelyplanet.com

Dôležité:

Mohlo by ťa tiež zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore