Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Chceš zažiť zimu v Osle? Letenky máme.

Chceš zažiť zimu v Osle? Letenky máme.

Oslo možno nie je na Bucket Liste tak často ako Londýn alebo Štokholm, no podľa mňa rozhodne patrí medzi najzaujímavejšie hlavné mestá Európy. A ešte vo vianočnom čase! Vtedy je ako z rozprávky.

Reklama

Keď budeš stáť na Holmenkollene, uvidíš celú jeho krásu a zistíš, že Oslo je mesto postavené medzi lesmi. Divoká príroda je na dosah z akéhokoľvek miesta do 30 minút a všetko je pospájané metrom, autobusom alebo loďou. A keď sa slnko v lete konečne rozhodne zapadnúť, poskytne ti vskutku nádherné, dlhé predstavenie.

Lacné letenky do Osla

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne
 • S kým? Letecká spoločnosť Lauda
 • Kedy? Zima 2021
 • Príklad? Termín 1. –6. január 202+ (POZRI KALENDÁR)
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, malá príručná batožina

Akciové letenky

Vianočný stromček, Oslo.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Kedy ísť do Osla a prečo?

 • Medzi aprílom májom – celé mesto je plné kvitnúcich rastlín a tráva v kráľovskom parku je konečne dostatočne teplá na leňošenie.
 • júni máš jedinečnú príležitosť zažiť najdlhší deň v roku – letný slnovrat – a vychutnať si výhľad z reštaurácie Ekeberg.
 • Na jeseň v októbri a v novembri, keď sa prebúdza zima, je škandinávsky sychravo, ale ešte stále nie príliš zima, aby sa dalo chodiť po okolí peši alebo na bicykli
 • decembri – vzduch je perfektne svieži a nič nezahreje lepšie ako šálka horúcej čokolády s tradičným jablkovým koláčom. Korčuľovať sa môžeš v centre mesta aj na jazerách a ohňostroj z Oslofjordu je len čerešničkou na torte.
Holmenkollen, Oslo
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Oslo je drahé mesto…

…no napriek tomu ponúka obrovské množstvo možností aj v prípade lowcost budgetu. Kde môžeš ušetriť?

 • Daj si kombo v jednej z kaviarní Deli de Luca – mega veľký kelímok kávy podľa vlastnej chuti s 3 bollermi – jemne sladkým pečivom s kardamonom, škoricou a kúskami čokolády.
 • Ak máš rád/a indickú kuchyňu, naobeduj sa v Jaipur – reštaurácii priamo v centre mesta, v strede ulice Karl Johans gate. Počas obeda (väčšinou medzi 11:00-14:00) si môžeš dať all-you-can-eat tanier len za 99 NOK (okolo 11 eur). Na nórske pomery brutálna cena verzus výkon.
 • Na presúvanie po meste si zakúp Reisekort – električenku na 7 dní. Ak plánujetš viac ako 10 jázd po meste, vyjde to lacnejšie ako kupovať jednotlivé lístky. Resiekort kúpiš na stanici Jernabanetorgt alebo v ktorejkoľvek trafike Narvesen.
 • Historické múzeum, Rådhus, Stortinget, Vigeland Park, Oslo city museum – veľká časť múzeí a atrakcií je v meste zadarmo – bola by škoda to nevyužiť.
 • Ak ideš do Osla za návštevami múzeií, rozhodne sa oplatí Oslo Pass.

CESTOPIS: Čo by ste v čarovnom Nórsku určite nemali premeškať

Oslo Opera House, Oslo, Norway
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Na čom v Osle nemusíš šetriť?

 • outdoor oblečenie – škandinávske značky sú tu lacnejšie ako u nás. Ak plánuješ nákup funkčného oblečenia, merino prádla alebo poriadne teplej bundy, pozri sa po značkách Bergans, Fjällräven, SWIX, Stormberg, Articnorth, Stogstad. outlete Vestby nájdeš tiež poriadny výber značiek, často za zlomkové ceny. Veľmi dobrú ponuku nájdeš aj priamo v centre v obchodoch XXL.
Oslo
Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Inšpirujte sa 10 tipmi na tie najkrajšie miesta v Osle

Prechádzky v prírode

SOGNSVANN. Nádherná prechádzka okolo jazera Sognsvannzaberie približne 1-1,5 hodiny a je dostupná z konečnej zastávky metra č.3. V lete sa môžeš v jazere kúpať, v zime na ňom korčuľovať.. toto jazero patrí medzi moje najobľúbenejšie miesta v Osle a turistické chodníčky okolo neho sú krásne každý deň v roku.

SOGNSVANN
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

FROGNERSETEREN. Ďalšie príjemné miesto v Osle, ak sa rozhodneš ísť za prírodou. Začni na konečnej stanice metra č.1 a vyberte sa po turistickom chodníku smerom do lesa. Už počas cesty z centra sa ti naskytne úžasný výhľad na celý Oslofjord a dokopy viac ako 1200km turistických trás v oblasti Nordmarka je k dispozícii pre všetkých. Po výlete si nezabudni dať jablkový koláč so šľahačkou v Frognerseteren Restaurant. Za tých 100 ňokov stojí (hlavne po zimnej prechádzke).

VIGELANDSPARKEN. Tento park je magické miesto. Obsahuje najväčšiu zbierku sôch Gustava Vigelanda, ktorý navrhol celý park vrátane mostov, fontán a 212 súsoší predstavujúcich kolobeh života. Oficiálne je park zasadený do Frognerparken a nie je problém tu stráviť kľudne aj pol dňa. Príjemnú polhodinu môžeš stráviť skúmaním monolitu, ktorý je zložený celkovo zo 121 figúr.

CESTOPIS: 5 úžasných vecí, ktoré musíš zažiť v nórskom Stavangeri

VIGELANDSPARKEN
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Kultúra

MUNCHMUSEET. Munchovo múzeum je perfektne spravené múzeum pre každého nadšenca umenia a Edvarda Muncha – rozhodne odporúčam! Má skvelú zbierku obrazov, filmov a suvenírov. Ak však chceš vidieť naživo slávny Výkrik, musíš to otočiť do Národného múzea umenia a dizajnu, kde je obraz umiestnený.

MUNCHMUSEET
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/
MUNCHMUSEET
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

NASJONALMUSEET. Národné múzeum umenia a dizajnu ponúka návštevníkom komplexnú zbierku umenia zo všetkých období od praveku až po súčasné umenie. Obsahuje aj zbierky škandinávskych umelcov a rozhodne stojí za návštevu. Nazri do zbierky – kuk priamo na stránke múzea.

FRAMMUSEET. Ak by som mala vybrať len jedno múzeum na odporúčenie, rozhodne by to bolo Fram Polar Ship Museum – domov najslávnejšej polárnej lode Fram (po nórsky “vpred”). Perfektne pripravené múzeum zaujme ako deti, tak aj dospelých. Vojsť môžeš priamo na palubu lode, nazrieť do kajút, pozrieť si polárnu výbavu Amundsena, Nansena a Sverdrupa, ochladiť sa v mrazivej komore.. celkovo môžeš prejsť tri poschodia plné vzrušujúcich príbehov, zážitkov a artefaktov z Artickej expedície. Túto návštevu rozhodne nebudeš ľutovať.

Objavuj mesto

OPERAHUSET – AKER BRYGGE. Prejdi sa popri Oslofjorde. Začni pri Opere – bude ťa baviť prechádzať sa po architektonicky zaujímavej (a brutálne fotogenickej) streche a sledovať mesto priamo z vrchu budovy. Pokračuj okolo Akershus Festning (v lete tu bývajú rôzne koncerty a pevnosť je otvorená verejnosti) až po Aker Brygge, modernú časť mesta plnú luxusných reštaurácií, moderných bytov a obchodov.

Oslo fjord
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

BYGDØY. Polostrov je plný múzeí, krásnych domov, pláží a parkov. Taktiež je tu umiestnené letné sídlo nórskeho kráľa – na poldennú prechádzku mimo rušných ulíc centra je toto miesto ako stvorené.

HOLMENKOLLEN. Skokanský mostík je síce zaujímavý aj sám o sebe, no to, čo robí toto miesto výnimočným, je perfektná panoráma celého mesta. A možno jablkový koláčik (áno, máme ich radi!).

HOLMENKOLLEN
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

HVERVENBUKTA a MALMØYA. Keď idú všetci v lete k moru, choď aj ty k moru – pláže v Osle ponúkajú skvelé letné aktivity – kúpanie sa v Oslofjorde, skákanie z mostíku na pláži Hvervenbukta alebo rybárčenie až do polnočného slnka na polostrove Malmøya. Kúpanie sa v Severnom mori má svoje nezabudnuteľné čaro – kombinácia chladnej, osviežujúcej vody a horúceho slnka je perfektná. Nezabudni si zobrať jednorazový gril a pripraviť si párky priamo na pláži – tak ako to robia domáci (tvoja peňaženka sa iste poteší).

Nórska vlajka.
Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/

Autorka článku: Tereza Nižňanská


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore