Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čo by ste v čarovnom Nórsku určite nemali premeškať

Čo by ste v čarovnom Nórsku určite nemali premeškať

Od nádherných fjordov a majestátnych hôr až po malebné mestá a modernú ubranitu. Nórsko je destináciou, ktorú by ste mali navštíviť aspoň raz za život. Dôvod? Je jednoznačne jednou z najkrajších krajín na svete! Toto sú miesta a aktivity, ktoré by ste v čarovnom Nórsku určite nemali premeškať.

Reklama

Plavte sa po fjordoch

Prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, keď sa povie Nórsko, je zrejme obraz veľkolepých a strmých hôr, ktoré plynule prechádzajú do oslnivých modrých vôd. Prírodnými zázrakmi sú západné fjordy Næroyfjord a Geirangerfjord. Aby ste naplno ocenili úchvatnú škálu tejto neuveriteľnej krajiny, odporúčame preskúmať fjordy z vodnej hladiny. Plaviť sa môžete trajektom alebo sa maximálne ponoriť do scenérie z kajaku.

Jazda po železnici Flåm

Cesta vlakom z Myrdalu do Flåmu trvá asi 50 minút a je jedným z neopakovateľných scenérií Nórska. Počas tejto cesty sa vám za oknami budú míňať niektoré z najkrajších výhľadov v krajine. Dramatické horské vrcholy a farebné poľnohospodárske dedinky nasledujú impozantné vodopády. Jazda vlakom zahŕňa i zastávku pri vodopáde Kjosfossen, kde si môžete natiahnuť nohy a urobiť zopár fotiek. Železnica Flåm je prístupná celoročne, takže si ju môžete vychutnať počas celej sezóny.

Pozrite sa na Lofoty

Lofoty sú skupinou ostrovov, nachádzajúcich sa v severnej časti Nórska a sú jedným z najnavštevovanejších miest v krajine. Ich malé rybárske dediny sa tiahnu okolo priľahlých fjordov a drsného pobrežia s mohutnými vrcholmi, vystupujúcimi z oceánu, čo z neho robí jednu z najmalebnejších pamiatok Nórska.

Cestujte pozdĺž slávnej cesty Trollov

Trollovia, známi ako bytosti z podzemia, sú neoddeliteľnou súčasťou nórskeho folklóru a táto veľkolepá 55 kilometrov dlhá trasa bola po nich pomenovaná. „Cesta Trollov“ (Trollstigen) je jednou z najobľúbenejších ciest v krajine, prechádzajúc hlbokými údoliami, v obklopení mohutných hôr a mosta, týčiacich sa nad ohromujúcim vodopádom Stigfossen. Trasa tiež zahŕňa niekoľko vyhliadkových plôch, pri ktorých sa môžete zastaviť a naplno si túto neuveriteľnú krásu vychutnať.

Navštívte hlavné arktické mesto Tromsø

Tromsø

Tromsø je najväčšie mesto severného Nórska a je tým najlepším miestom na ochutnanie moderného života za polárnym kruhom. Navštívte najsevernejšiu botanickú záhradu na svete, zažite pulzujúci nočný život, alebo ochutnajte arktické kulinárske špeciality, ako je sivoň alpský či sob. Tromsø je známe svojou krásou prírodného prostredia a veľkým množstvom drevených domov z 18. storočia.

Vyberte sa na arktické safari na lodi

Arktické safari je jedným z najdivokejších zážitkov, ktoré si môžete z Nórska odniesť. Zamierte na odľahlé súostrovie Svalbard a vyberte sa loďou preskúmať fjordy, pokryté ľadom, vyzerajte tuleňov, mrožov i veľryby. Ak budete mať šťastie, že by ste mohli vidieť uvidíte i ľadového medveďa!

Urobte si prechádzku po ľadovci Jostedalsbreen

V Nórsku sa nachádza asi 1600 ľadovcov, z ktorých najobľúbenejší je obrovský Jostedal. Tento ľadovec je vôbec najväčším v rámci kontinentálnej Európy. Prechádzkou po ňom sa ocitnete tvárou v tvár zubatým vrcholom a hlbokým trhlinám, ktoré sú v pozadí ľadovca. Tento ľadovec lemuje ohromujúci Sognefjord v západnom Nórsku. Približne 50 ľadovcových ramien sa neustále mení krajinu, ktorá čaká na preskúmanie.

Ponorte sa do nórskej kultúry v Osle

View of Oslo city from roof top of the opera

Kozmopolitné hlavné mesto Nórska zanecháva návštevníkov očarených svojou inovatívnou architektúrou, svetovými múzeami a úspešnou kulinárskou scénou. Oslo je najlepším miestom na pochopenie moderného Nórska a jeho kultúrnych tvárí. Bez ohľadu na vaše záujmy má toto mesto dostatok možností, aby vás zabavil na predĺžený víkend.

Navštívte Bergen

Bergen je druhé najväčšie mesto Nórska a podobne ako Oslo, má chuť urbánnej krajiny. Je obklopený úchvatnými horami a krásnymi fjordmi, a keďže samotné mesto je o čosi menšej veľkosti, prítomnosť divočiny tu cítiť o to silnejšie. Očakávajte tiež očarujúce farebné drevené domy, tiahnuce sa po svahoch, ktorých história siaha do začiatku 17. storočia.

Učarovalo vám Nórsko? Pozrite si tieto akciové pobyty.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore