Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Oslo nemusí byť až tak drahé

Aj v nórskom hlavnom meste sa dá ušetriť

Oslo patrí medzi najdrahšie mestá sveta. Tvrdia to rôzne rebríčky aj mnohé osobné skúsenosti. Je to pravda, aj v hlavnom meste Nórska sa však dá zabaviť za ľudské ceny.

Reklama

Pred mojim odchodom do Nórska som uvažoval nad tým, ako tam prežijem z 529 eur mesačne, keď ubytovanie na internáte stálo 450 eur. Na stravu, verejnú dopravu a ostatné položky mi ostalo necelých 80 eur, čo je cena 2 nocí v lacnejšom nórskom hosteli, štrnásť jázd metrom, alebo šesť pív v študentskom bare.

Ak ste už Oslo videli na fotkách, Pravdepodobne ste si zapamätali super-modernú budovu opery, Munch a jeho obraz Výkrik, zopár múzeí a možno ešte to, že sa tam odovzdávajú Nobelove ceny mieru. Toto všetko tam nájdete, no v Osle je toho viac na spoznávanie, ak sa teda prispôsobíte lacnej lokálnej kultúre. Tá je totižto primárne založená na športe, prírode a párkoch.

Oslo

Oslo si zamilujete ak ste fanúšikom súčasnej architektúry

Áno, párky a jednorazové grily sú najobľúbenejšou a najlacnejšou voľnočasovou aktivitou v Osle, ak nepočítate prechádzky. Ľudia si po práci zájdu do obchodu, kúpia si gril, párky, chlieb, horčicu a idú do parku. Populárnejšou možnosťou sú však jazerá, ktoré obklopujú celé mesto, ako napr. Sognsvann, alebo jeden z ostrovčekov v Oslofjorde. Na ne sa dostanete veľmi ľahko, na lodi, ktoré sú súčasťou mestskej hromadnej dopravy. Najpopulárnejšie je grilovať v lete, kedy je teplo. Nórske teplo. Niektorí sa ale aj okúpu v mori či jazere. Samozrejmosťou je výborná vybavenosť, či už v podobe záchodov alebo špeciálnych odpadkových košov, ktoré vymysleli na tieto jednorazové grily.

Oslo, Nórsko

Pikniky sú súčasťou nórskeho spôsobu života

Je jedno na ktorom konci metra vystúpite. Posledná zastávka je vždy v blízkosti lesa a jazera. Oslo je výborné na kempingy. A stanovanie vám môže ušetriť obrovské peniaze, a nemusíte ísť ani do kempu. V Nórsku je stanovanie povolené takmer na všetkých miestach, dokonca aj na súkromných pozemkoch, v prípade, že dĺžka pobytu nepresiahne jednu noc.

Vettakollen je jedno z najobľúbenejších a zároveň najutajovanejších miest v Osle. Veľmi málo ľudí o ňom vie, cudzinci nemajú ani potuchy, a pritom z tohto malého kopčeka uvidíte celé mesto, aj priľahlé fjordy. Cesta k nemu vedie lesnou cestičkou od jazera Sognsvann, alebo od najslávnejšieho skokanského mostíka na svete Holmenkollen.

Budova opery v Osle

Budova opery v Osle

V Osle je veľa vecí zadarmo. Napríklad, všetky štátne múzeá v nedeľu, ďalšie majú vstupy pre študentov zadarmo a kontrola preukazov takmer neexistuje. Aj vstup do národnej galérie je zadarmo. Nalepte si jednu z modrých nálepiek, ktoré nájdete pri vchode, a potom sa už len musíte tváriť, že tam patríte a pozriete si obrazy od Picassa, Moneta, Van Gogha aj Muncha.

Zastavte sa aj v parku Frogner, ktorý je plný úžasných sôch od jedného z najslávnejších nórskych sochárov Gustava Vigelanda.

Národné Divadlo v Osle

Národné Divadlo v Osle

Oslo je výnimočné aj tým, že sa v meste organizuje veľa akcií, a samozrejme, všetky sú zadarmo. Také sú napríklad svetový rekord v jedení národného jedla Fårikål, etno festival, kde vystúpila kapela Manu Chao, alebo Národný deň, počas ktorého je v uliciach obrovský dav ľudí.

Oslo je síce jedno z najdrahších miest na svete, no aj v ňom sa dajú nájsť možnosti lacnej zábavy, objaviť krásne miesta, vidieť umelecké skvosty a keď sa podarí  počasie, aj v Severnom mori sa okúpete.

 

Páčil sa Ti článok? Sleduj Pelipecky na facebooku

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore