Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo je Juhovýchodná Ázia tak neuveriteľne populárna?

Lebo je iná, lacná a pohodová

Opäť som po nejakom čase pristál na letisku v Bangkoku, s cieľom ísť do kambodžského Phnom Penh. Po ceste vidím hordy cudzincov, ktorí si užívajú časť sveta, ktorej popularita je čoraz väčšia. Miestny vlak, ktorý ide z Bangkoku k hraniciam Kambodže sedem hodín je úplne plný. Pred dvomi rokmi sme tu boli jediní cudzinci, dnes ich je plný vlak a domáci si nemajú kam sadnúť. A tak sa snažím zamyslieť nad dôvodom, prečo „backpackeri“ milujú Áziu.

Reklama

Snažiť sa vžiť do kože dovolenkárov nemá moc veľký zmysel, pretože okrem hotelového baru a bazéna z Ázie moc neuvidia, a tak sa budeme venovať ľudom, ktorí cestujú s batohom a vyhýbajú sa práve takýmto dovolenkovým rezortom. Ľuďom, ktorých cesty nie sú organizované cestovnými kanceláriami, ale vlastnou túžbou spoznávať zákutia sveta.

Juhovýchodná Ázia

Možno práve dostupnosť Bangkoku, výborné letecké prepojenie so svetom a pomerne lacné letenky spravili z tejto oblasti to, čím je dnes. Letenky z Európy zoženiete bez akýchkoľvek problémov za 450€. A to sú ceny štandardné. Letieť do Bangkoku sa dá aj za menej ako 300€. Do Thajska už nepotrebujete ani víza, do Kambodže a Laosu vybavíte dokumenty na vstup do krajiny aj na hraniciach.

Let do bangkoku

Ostanú vám peniaze, čas aj energia. Za ušetrené peniaze si môžete napríklad zohnať kvalitnejšie ubytovanie. Keď však človek cestuje s batohom, s veľkou pravdepodobnosťou hľadá to najlacnejšie ubytovanie. Batôžkári chodia na izbu naozaj iba spať.  A niet sa čomu čudovať, pretože farebný svet ulice je lákavý, lacný a veľmi príjemný. Nádherné chrámy, výborné jedlo, priateľskí ľudia a neustály chaos naokolo, vtiahne do víru diania každého cestujúceho. A to sme ešte nespomenuli lacný alkohol, neustálu party a oslavy na počesť každého dňa v týždni. Človek tu stráca pocit zodpovednosti, pud sebazáchovy a žije zo dna na deň, pre svet, v ktorom sa aktuálne nachádza.

A potom je tam príroda. Oceány, pláže, palmy, hory, vodopády, rieky, plantáže, ryžové políčka, fauna, flóra, je to nádherné. A za väčšinu z nich nedáte ani cent. Aktivít je tu množstvo, je len na vás, čo si vyberiete. Najlepšia vec na Ázii je ale miestne jedlo. Je na každom kroku, a chutí všade výborne, či už ide o variácie s ryžou, s cestovinami, o polievku, alebo iné jedlá, o kulinársky zážitok máte postarané vždy, a za smiešne peniaze.

Jedlo v Ázii

Doprava v Ázii je na ďalší článok. Je šialená, aj šialene lacná. Objednáte si bus, príde minivan, tuk tuk, jednoducho vždy niečo iné. Máte cestovať šesť hodín, no cestujete deväť a nikdy neviete kde presne ste, a prečo vás vysádzajú mimo mesta, keď na okolí nič nie je. Do destinácie sa ale dostanete vždy, len neviete kedy. Veci v Juhovýchodnej Ázii fungujú inak.

Phnom Penh

Úsmev tu otvára dvere pohostinnosti, a aj vy ho rozdávate na každú stranu. Na Slovensku úsmevom nerozumejú, naopak v Ázii sa na vás usmejú všetci, a tak sa aj ten váš šíri ďalej. Miestni sa tu neusmievajú preto, lebo pili. Usmievajú sa preto, lebo chcú. Príčiny prívetivosti a tej zvláštnej eufórie nehľadajme v súčasnom ekonomickom a politickom vývoji, možno ani nie v náboženstve, alebo v histórii, hľadajme ho v koreňoch miestnej spoločnosti, ktoré nie všetci chcú objaviť. A prečo by to robili? Veď práve atmosféra Juhovýchodnej Ázie je to, čo dnes láka húfy návštevníkov. A väčšinu nezaujíma, odkiaľ to pramení. Tisíce úsmevov, pohodový chod vecí, výborné jedlo, život na ulici a lacné služby robia miestnu atmosféru nákazlivou. To je asi dôvod, prečo Thajsko a Kambodžu považujeme za krajiny „úsmevov.“

 

Páčil sa Ti článok? Sleduj Pelipecky na facebooku

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore