Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

TOP udržateľná dovolenka? Objav Nemecko a jeho unikátne zelené mestá

TOP udržateľná dovolenka? Objav Nemecko a jeho unikátne zelené mestá

Recyklovanie, vyhýbanie sa produktom na jedno použitie, hromadná doprava namiesto auta a výber lokálnych produktov pri nakupovaní. To všetko sa pomaly ale isto stáva trendom nášho každodenného života. Aj malé detaily dokážu výrazne posunúť naše fungovanie do zelenej ekologickej roviny. K tomuto všetkému však patrí aj jedna veľká kategória, na ktorú sa niekedy zabúda – cestovanie. Cestovať udržateľne nie je vždy jednoduché. Treba tomu prispôsobiť nielen samotnú cestu, ale aj ubytovanie, zážitky a v neposlednom rade destináciu. Kam sa teda za zodpovedným dobrodružstvom vybrať? Jedným z miest, kde si užijete naozaj krásnu a zároveň udržateľnú dovolenku po všetkých stránkach, je Nemecko. Je na dosah, ponúka pestré možnosti zážitkov od hradov, jazier až po moderné umenie a kladie pritom dôraz na prírodu aj budúce generácie, ktorým chce svoje dedičstvo zanechať.

Zdroj úvodnej foto: Bodensee Königssee @ GNTB, Lennart Pagel

TOP mestá pre udržateľnú dovolenku v Nemecku:

Bad Dürrheim: kúpele v Čiernom lese

Už samotný fakt, že sa mesto Bad Dürrheim nachádza v Čiernom lese, z neho robí ideálne zelené miesto na ekologickú dovolenku. Nechýba čerstvý vzduch, prírodná slaná voda ani procedúry podľa Sebastiana Kneippa, kňaza a jedného zo zakladateľov prírodnej liečby. Na ochranu týchto pokladov zaviedlo mesto holistickú udržateľnú stratégiu. Vďaka nej dokonca Bad Dürrheim získal certifikát udržateľnej destinácie.

Zdroj: GNTB, Gunter Standl

Napríklad kúpele Solemar získavajú všetku svoju energiu z vodnej elektrárne a neustále znižujú svoje uhlíkové emisie. Mesto myslí tiež na dopravu. Návštevníci môžu získať kartu KONUS, s ktorou sa dostanú do verejnej dopravy zdarma. Karta sa dá využiť aj na zľavy na ubytovanie v regióne. Bad Dürrheim je ideálnou destináciou pre milovníkov aktívnej dovolenky. Nájdete tu mnohé turistické a cyklo trasy. Požičať si môžete elektrobicykle. Láka vás to na nákupy? Tie sú tu samozrejme fair-trade.

Berlín: hlavné mesto zelene

Berlín nie je len hlavné mesto Nemecka, ale aj jeho zelených trendov. Nájdete tu prvý organický supermarket, ktorý otvorili v roku 1978. Nechýbajú vegánske reštaurácie a alternatívne podujatia, či zelené oázy v centre mesta. Zeleň v skutočnosti pokrýva až tretinu Berlína. Aj móda je tu zameraná na ekológiu, na čele s najväčším medzinárodným fair-trade s udržateľnou módou. Trendový upcycling a alternatívny dizajnéri zaručujú udržateľné možnosti nákupov počas celého roka. Niektoré autobusy verejnej dopravy sú poháňané vodnou energiou, požíčať si môžete bicykel alebo získať unikátny pohľad na mesto z kanoe.

Zdroj: GNTB, Sabine Lubenow
Zdroj: GNTB, Sabine Lubenow

Brémy: TOP bike-friendly mesto

Stačí navštíviť Klimatický dom, ktorý fiktívnou cestou pozdĺž 8. stupňa zemepisnej dĺžky vysvetľuje všetko, čo by sme mali vedieť o podnebí. Ide o zmes vedeckého centra a zábavného parku, ktoré zobrazuje unikátnu klímu, počasie a klimatické zmeny. Budova má eko-friendly dizajn a energiu čerpá z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj: GNTB, bluejayphoto

Bremy majú tiež hustú sieť cyklochodníkov – bol označený za tretie najviac bike-friendly mesto v Európe. Okrem toho kladie dôraz na miestne organické jedlo a každoročne tu organizujú organické trhy zamerané na fair-trade produkty a zdravú stravu.

Zdroj: GNTB, Jonas Ginter

Celle: najstarší barokový kostol

Celle je známe svojimi takmer 500 zrekonštruovanými a chránenými drevenými budovami, najstarším barokovým divadlom v Európe a zachovanými budovami v štýle Bauhaus. V roku 2017 sa stalo destináciou s certifikátom udržateľnosti. Prehliadku mesta si môžete užiť na elektrickom vláčiku, koči ťahanom koňmi, segwayi či elektrickom bicykli. V inštitúte včelárstva sa dozviete čosi o chovaní včielok, objaviť môžete miestne tradičné remeslá a umenie. Na milovníkov prírody čaká park Südheide. Nádherný je najmä v auguste a septembri, kedy tu kvitnú vresy.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano
Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Kolín: zelené mesto na Rýne

Kolín je veľmi živé mesto s obľúbeným Kolínskym karnevalom a Pride pochodom v lete. Medzi LGBTQ+ komunitou je známy vďaka svojej pohostinnej atmosfére. Populárne sú tiež vintage butiky, kde môžete nakúpiť eko-friendly darčeky pre priateľov. Často sa tu tiež konajú záhradné predaje v rôznych častiach mesta, počas ktorých obyvatelia otvoria svoje záhradky verejnosti.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano
Zdroj: GNTB, Oliver Frankle

Hľadáš výhodný pobyt v Nemecku s letenkami aj ubytovaním? Pozri si naše TOP pobyty od 158€

Zdroj: Hannes Becker

Deidesheim: Cittaslow s výborným vínom

Motto mesta Deidesheim je užívať si pomalé tempo života. Historické mesto známe pestovaním viniča má naozaj pokojnú atmosféru. Okrem nemeckého Rieslingu je známe kúpeľmi. Mnohí lokálni producenti vína používajú udržateľné zásady výroby a zameriavajú sa na kvalitu, nie kvantitu. Zelené močiare sú domovom ohrozeným druhom živočíchov a mekkou milovníkov prírody, ktorí si sem chodia užiť nádhernú turistiku.

Zdroj: Tourist Service GmbH Deidesheim

Na trhoch a v malých obchodoch nájdete lokálne ovocie, zeleninu či oriešky. Ručne vyrobené remeselné predmety pochádzajú takisto z eko-friendly produkcie. Penzióny ponúkajú krásne ubytovanie, pričom využívajú obnoviteľné zdroje energie. Deidesheim dostal certifikát Cittaslow komunity – kvalita života, ochrana životného prostredia a spoločenské incitiatívy sú overované každých 5 rokov. Cittaslow je organizácia založená v Taliansku, inšpirovaná hnutím slow food. Jej cieľom je zlepšiť kvalitu života v mestých tým, že spomalia tempo života, čo sa v Deidesheime úspešne darí.

Zdroj: DWI – German Wine Institute

Susediaca dedina s názvom Maikammer takisto patrí k tejto komunite. Turisti si môžu užiť Palatínsku mandľovú cestu na príjemnej prechádzke.

Erfurt: za eko-nákupmi

Erfurt je mesto s ďaleko siahajúcou obchodnou tradíciou. V stredoveku tu bola dôležitá európska obchodná trasa, ktorá prechádzala cez slávny Most obchodníkov v Starom Meste. V najdlhšej sérii obývaných budov na akomkoľvek moste v Európe sa dnes nachádzajú malé galérie a nezávislé butiky. Predáva sa tu ručne robená keramika, výrobky zo skla, šperky či lokálne víno.

Zdroj: GNTB, Christian Fischer

Predaje podporujú spoločensky zodpovedných a eko-friendly obchodníkov. Cieľom je tiež ponúkať viac organického jedla.

Zdroj: GNTB, Florian Trykowski

Frankfurt: dajte si ho zero-waste

Frankfurt nie je len mestom úžasných múzeí a vysokých budov, je tiež nemeckým hlavným mestom dizajnu Passivhaus. Podľa toho musia byť všetky nové budovy na verejnej pôde tak energeticky neutrálne, ako im to len možnosti dovoľujú. Historické múzeum bolo napríklad takýmto spôsobom rekonštruované v roku 2017. Po rekonštrukcii nového frankfurtského Starého mesta sa spotreba energie v budovách znížila o tretinu.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Frankfurt bojuje proti odpadkom iniciatívami ako znovapoužiteľný hrnček bez plastov na kávu so sebou #MainBecher. Mnohé miestne obchody sa snažia byť zero-waste, aby sa vyhli vytváraniu zbytočného odpadu. Mesto tiež organizuje Klimatickú prehliadku zameranú na koncept udržateľnosti.

Zdroj: GNTB, Frank Blumler Photography

Freiburg: prvý energeticky plusový dom na svete

Návštevníkov láka do Freiburgu, idylického univerzitného mesta, stredoveké Staré mesto, neďaleký Čierny les či slnkom pokryté kopce Keiserstuhl. Napriek stredovekému nádychu ide v skutočnosti o najinovatívnejšie mesto v Nemecku. Freiburg je tiež lídrom v obnoviteľnej energii. Dôkazom je univerzitná knižnica, ktorá má futuristický energetický a klimatický koncept.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Navštívíť tu môžete tieť prvý energeticky plusový dom na svete. Ide o stavbu, ktorá v priebehu roka vyrobí viac energie z obnoviteľných zdrojov, ako spotrebuje. Časti mesta Riesefeld a Vauban sú známe po celom svete svojimi eko a family-orientovanými pionierskymi projektami. Môžete sa zúčastniť prehliadky, počas ktorej sa dozviete viac o koncepte plusovej energie.

Freiburg tiež prezentuje lokálne a ekologické poľnohospodárstvo. Malé obchodíky v Starom meste či trhy v okolí Freiburg Minster sú skvelým dôkazom.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Akciové letenky

Hamburg: záhradky na strechách

Dôraz na prístup k ľuďom a k prírode je v Hamburgu komplexný spôsob života. Ubytovanie ponúka ekologické možnosti, v kaviarňach dominujú znovapoužiteľné hrnčeky a nechýbajú ani inovatívne mestské záhradkárske projekty. Niektoré z nich premenili parkoviská na strechách na zeleninové záhony s panoramatickým výhľadom na mesto. Ak si chcete kúpiť udržateľné produkty, vyberte sa do zelených obchodov v centre Hamburgu, ktoré sa sústreďujú na všetko fair-trade od oblečenia až po doplnky z náplavového dreva.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Hamburg má tiež úžasné cyklochodníky, ktoré uľahčujú prepravovanie sa po meste a udržiavanie nízkych emisií. Požičať si môžete elektrické bicykle, naskočiť na autobus či vlak. Dobrodružstvom je plavba solárne poháňanou loďou alebo na kanoe.

Zdroj: Gettyimages, Westend61, GNTB

Regensburg: eko-turizmus na Dunaji

Regensburg nie je len UNESCO dedičstvom, toto nádherné mesto na Dunaji má na konte pestré udržateľné kampane. Sú zamerané na eko-friendly turizmus v budúcnosti. Starým mestom vás prevezie elektrický autobus. Mnohé ubytovania získavajú energiu z obnoviteľných zdrojov a v reštauráciách je množstvo lokálnych a sezónnych produtkov.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Obchody ponúkajo fair-trade, organické produkty a nové second-hand alebo upcyklujúce obchodíky sa objavujú z času na čas na rôznych miestach. Všetky turistické atrakcie v Regensburgu dodržiavajú prísne udržateľné kritériá.

Zdroj: GNTB, Dietmar Denger

Wernigerode: tu sa majú dobre aj pstruhy

Budovy orámované drevom, Radnica s výraznými architektonickými črtami a romantický kostol. Wernigerode je jednoznačne jednou z must-see destinácií. Lákavá je tiež jeho poloha v národnom parku Harz. Mesto je niekoľkonásobným víťazom a priekopníkom v ochrane voľne žijúcich mestských živočíchov. Jedným z príkladov tejto iniciatívy bolo odstránenie prekážok migrácie z potokov a riek, aby pstruhy mohli migrovať na miesta ich neresenia v horných tokoch.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Zelené fasády a záhrady pomáhajú biodiverzite a zlepšujú kvalitu ovdušia. Mestský les je vedený s dôrazom na udržateľnosť. Vo Wernigerode je tiež veľa trás pre bicykle, turisti sa môžu zdarma previezť aj hromadnou dopravou.

Zdroj: GNTB, Francesco Carovillano

Winterberg: inovatívna letná aj zimná dovolenka

Toto čarovné mesto sa nachádza v nekonečných lesoch a zelených lúkach a je obklopené najvyššými horami v západnom Nemecku. Región Winterberg je plný kontrastov a ponúka návštevníkom všetko, čo od dovolenky čakajú – malebné dedinky, živé centrum mesta, nepoškvrnenú prírodu, zábavu v lete a zimné športy v zime. No a samozrejme veľkú mieru udržateľnosti.

Zdroj: Shutterstock

Voda pre zasnežovací systém pochádza z miestnych nádrží, lanovky sú vybavené inovatívnym systémom obnovovania energie. Miestne pohostinstvá ponúkajú lokálne organické produkty. Winterberg bol prvou destináciou v Severnom Porýní-Vestfálsku, ktorá získala certifikát TourCert za udržateľný turizmus.

Článok vznikol v spolupráci s German National Tourist Board.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

7 dôvodov, prečo sa oplatí rezervovať letenky EVA AIR (+špeciálny ceny od Pelikána) https://t.co/fGrjoosJtX #letenky1 deň dozadu
9 dôvodov, prečo je letenka na Koh Samui s 5* EVA AIR perfektný nápad! https://t.co/MHZuwe16rM #letenky1 deň dozadu
BANGKOK s EVA AIR! Leť priamo z Viedne komfortne Dreamlinerom za špeciálne ceny https://t.co/1asy14xT7P #letenky1 deň dozadu
Harry Potter v New Yorku: čarovný obchod s najväčšou zbierkou fantastických zverov https://t.co/ainYqgGN4X #novinky1 deň dozadu
Island v zime: čo všetko sa dá vidieť a robiť? Skús tieto aktivity https://t.co/UqPPCQvWXa #cestopisy1 deň dozadu
Čarovné Belgicko: 7 miest, ktoré sa oplatí navštíviť https://t.co/1eFh3OQaMD #cestopisy1 deň dozadu
Oslo musíš zažiť! Letenky dnes rezervuješ od 30€! https://t.co/b66cx3flPc #letenky2 dni dozadu
LETENKA DŇA: Lanzarote z Viedne v októbri za 79€! https://t.co/0quhBnnGaB #letenky2 dni dozadu
50 rokov v raji: Maldivy oslavujú 5 dekád turizmu. Takto vyzerá prvý hotel https://t.co/Dr54rOOCBA #letenky2 dni dozadu
Objav ďaleký ostrov Guam! Letenky z Budapešti máme za 729€ aj s podpalubnou batožinou https://t.co/O8nVIOoWkB #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore