Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Regensburg má svoju Wallhallu, Októberfest aj Slovenku, ktorej učaroval (rozhovor)

Regensburg má svoju Wallhallu, Októberfest aj Slovenku, ktorej učaroval (rozhovor)

Peťa sa ako študentka žurnalistiky, pochádzajúca z Bratislavy, rozhodla využiť príležitosť študovať v zahraničí. Vybrala sa na jeden semester do nemeckého Regensburgu, o ktorom vedela len málo. Duh dobrodruh v nej však zvíťazil a jeden semester sa natiahol už na 5 rokov. Prečo by ho odporučila naštíviť aj ako víkendový výlet či zastávku na ceste naprieč Európou? Prečítaj si rozhovor so Slovenkou žijúcou v čarovnom kúte Bavorska.

Reklama

Regen znamená po nemecky dážď, Regensburg však nenesie svoje meno kvôli tomu, že by tu často pršalo. Pomenovali ho podľa rieky Regen, ktorá mestom preteká. Ja som Peťu v tomto rozprávkovom mestečku navštívila už dvakrát a určite odporúčam ísť tam nakuknúť. Či už na poriadnu párty alebo oddychový víkend, počas ktorého spojíš históriu s prírodou. A skvelým bonusom je, že všetko je na dosah. No ale poďme sa naň radšej opýtať odborníčky 😉

Ako si sa dostala do Regensburgu?

Do Regensburgu som sa prvykrát dostala v roku 2014 ako študentka v rámci programu Erasmus+ počas môjho bakalárskeho štúdia. Neskôr som sa rozhodla vrátiť a ukončila som štúdium práve na univerzite v Regensburgu.

Bolo pre teba v hre pri úvahách o Erasme aj iné mesto?

Mojím prianím bolo dostať sa na univerzitu v nemecky hovoriacej krajine. Kedže moja vtedajšia katedra takúto možnosť neponúkala, nemyslela som si, že sa mi na Erasmus podarí vycestovať. Ale ako to tak v živote býva, predsalen sa naskytla príležitosť uchádzať sa o Erasmus v Nemecku. Bola to viac menej náhoda, kedy sme sa aj spolu so spolužiačkou počas hodiny nemčiny dozvedeli o tejto možnosti a rozhodli prihlásiť sa.

Vedela si niečo o Regensburgu predtým, ako si tam prišla alebo si sa nechala prekvapiť?

Za normálnych okolností rada plánujem a viem, do čoho idem. O Regensburgu som pred tým nikdy nepočula a v tomto prípade, sama neviem prečo, som si dopredu nezisťovala takmer nič a nechala som sa prekvapiť. Nevedela som dokonca ani, kde presne budem bývať. Bola mi pridelená izba na internáte, ale najskôr som sa musela dostaviť na univerzitu a až tu som sa dozvedela, kam to vlastne pôjdem a koľko budem mesačne platiť.

„Jednu vec majú Bratislava a Regensburg spoločnú – oboje sú nádherné mestá na Dunaji.“

Aké bolo štúdium v Regensburgu v porovnaní so štúdiom v Bratislave

Štúdium bolo naozaj veľmi odlišné. Počas semestra sa v Regensburgu veľa diskutuje a študenti sami pezentujú dopredu pridelené témy, ktoré si buď samostatne alebo vo dvojici pripravujú. Nejde o krátke prezentácie, ale často o celý 60 či 90 minútový seminár. Nato, aby následne fungovala diskusia, je dôležitá príprava z hodiny na hodinu, kedy je potrebné spracovať si dopredu rôzne vedecké texty dodané na danú tému.

Pri niektorých seminároch si študenti na začiatku semestra musia zaobstarať tzv. reader, čiže celú zbierku vedeckých textov a podkladov. Za týždeň tak človek musel často prečítať aj vyše 100 strán vedeckých materiálov. Ďalším rozdielom bola tvorba rozvrhu, ktorá bola flexibilnejšia a témy seminárov a prednášok sa takmer každý semester obmieňali. Taktiež vzťah medzi docentami, profesormi a študentami funguje odlišne a obe strany sú si navzájom rovnocennými partnermi do diskusie.

V čom je iný život v Regensburgu ako v Bratislave?

Regensburg je v prvom rade veľmi historické a študentské mesto. Na počet obyvateľov, ktorý je porovnateľný s bratislavskou Petržalkou, sa tu nachádza jedna univerzita a jedna vysoká škola, taktiež tu sídli veľa firiem z oblasti automotive. Pár rokov dozadu som zachytila štúdiu, kde bol Regensburg označený ako jedno z najmladších miest Bavorska s priemerným vekom obyvateľstva okolo 41 rokov. V porovnaní s Bratislavou je Regensburg naozaj malým mestečkom, v ktorom však človek nájde všetko, čo potrebuje. Jedným z najväčších rozdielov pre mňa je, že obchody zatváraju o 20tej hodine, niektoré dokonca aj skôr a v nedeľu bývajú zatvorené všetky.

Prvý víkend na internáte by som strávila hladná, keby ma na to vtedajší spolubývajúci neupozornil, aby som si nakúpila dopredu, keďze on takto raz hladoval (pochádzal u USA, takže na to tiež nebol zvyknutý 😀 ). A samozrejme, všetci jazdia na bicykloch, bez ohľadu na ročné obdobie či počasie. Z tohto dôvodu je, aspoň podľa môjho názoru, v porovnaní s Bratislavou nie veľmi dobre vybudovaná sieť verejnej dopravy, jazdia tu viacmenej len autobusy.  

Výhodou relatívne malého mestečka je však to, že sa všetko nachádza v blízkosti, a tak nakupovať chodím peši a do roboty alebo na tréningy na bicykli. A jednu vec majú Bratislava a Regensburg spoločnú – oboje sú nádherné mestá na Dunaji.

Kedy si sa rozhodla, že v Regensburgu ostaneš nastálo?

Ono to prišlo nenápadne. Najskôr som prišla naspäť na jedno leto, prihlásila sa na magisterské štúdium a potom to išlo tak nejak samé od seba. Či tu ostanem nastálo je ešte asi vo hviezdach, ale momentálne som tu doma a spokojná.

„Na počet obyvateľov, ktorý je porovnateľný s bratislavskou Petržalkou, sa tu nachádza jedna univerzita a jedna vysoká škola…“

Čo by si odporučila v meste vidieť turistom, ktorí prišli do Regensburgu napríklad len na víkend?

Určite centrum mesta, ktoré patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu a je chránené UNESCOm, poprechádzať sa nádhernými historickými uličkami a zastaviť sa pri majestátnej katedrále Sv. Petra, ktorá patrí k symbolom mesta. Ďalej nazrieť do niektorých z obrovského množsta kostolíkov, na jednom z nich sa nachádza vyhliadka a uvidíte celé mesto z inej perspektívy. Regensburg sa niekedy nazýva najsevernejším mestom Talianska, pre štruktúru uličie, kaviarní a reštaurácii poprepletaných celým historickým jadrom, ktoré pripomínajú Taliansko. Až okolo 1 500 budov je chránenou pamiatkou, a tak je úplne normálne, ak bývate v centre mesta a nemôžete si zatĺcť ani len klinec do steny, lebo sa za ňou nachádza stredoveká freska.

Katedrála sv. Petra

Ak vám pri objavovaní mesta vyhladne, zastavte sa na typické bavorské klobásky s kyslou kapustou v stredovekej kuchyni, ktorá funguje už 500 rokov priamo na brehu Dunaja. Užijete si tu výhlad na ešte nie tak rozvodnený Dunaj, na ktorom sa vyníma najstarší zachovaný kamenný most v Nemecku. Ak vám zvýši čas, približne 10 kilometrov od mesta sa nachádza grécky chrám Wallhalla, z ktorého je pekný výhľad na okolitú krajinu a Dunaj. Dá sa ísť na bicykli, autom alebo aj loďou priamo po rieke.

Wallhalla

Máš aj obľúbené miesta, kam sa chodíš najesť a na povestné nemecké pivko? 😉

Samozrejme, reštaurácii a pohostinstiev je tu naozaj neúrekom. Na nemeckú klasiku odporúčam Weltenburger am Dom či Auerbräu Biergarten, ak sa chcete ísť najesť. Na pivečko s výhľadom a na čerstvom vzduchu odporúčam Biergarten am Spital alebo Unter der Linde.  V meste sa taktiež nachádzajú viaceré pivovary, najznámejší je Spital alebo Bischofshof. Ak máte viac času, odporúčam výlet k najstaršiemu kláštornému pivovaru na svete pri Kelheime. Dá sa sem odviezť loďou aj priamo z Regensburgu.

Je niečo, čo ti v Regensburgu chýba?

Bryndza 😀 A samozrejme rodina.

„A samozrejme, všetci jazdia na bicykloch, bez ohľadu na ročné obdobie či počasie.“

Ako často chodíš domov na Slovensko?

Pred koronou som chodila asi každé tri mesiace, aktuálne sa mi podarilo dostať do Bratislavy dvakrát. Spojenie s Regensburgom je však veľmi dobré. Dá sa ísť rýchlikom do Viedne, to trvá približne 3,5 hodiny. No a potom z Viedne rôznymi autobusmi alebo vlakom do Bratislavy. Viedeň je s Regensburgom spojená aj autobusom, je to lacnejšie, ale samozrejme to trvá dlhšie.

Takto som sa mala s Peťou v Regensburgu na týždeň ja 🙂

Ako ovplyvnil každodenný život v Regensburgu koronavírus?

U mňa konkrétne bola hlavná zmena v tom, že väčšinou robím z domu. Čo sa týka života v meste, tak ešte donedávna mohli mať bary a pohostinstvá, ktoré neponúkali žiadne jedlo, otvorené. No len vonkajšie priestory, takže väčšina bola aj tak zatvorená. Kluby a diskotéky sú zatvorené aj naďalej. Rúška vo verejných priestoroch a verejných dopravných prostriedkoch sú samozrejmosťou.

Taktiež je povinná registrácia, resp. vyplnenie dotazníka, ak si idete sadnúť na kávu alebo sa niekam najesť. Dôvodom je možnosť spätného dohľadania kontaktov v prípade nákazy u jedného zo zákazníkov alebo obsluhy.

Zrušené boli aj hromadné podujatia, ku ktorým patrí napríklad pivný festival, podobný tomu v Mníchove. Tu ho volajú Dult. Za normálnych okolností sa koná dvakrát do roka.

Jedného Dultu som sa s tebou zúčastnila a bol to super zážitok 🙂 Môžeš nám festival troška lepšie predstaviť?

Ak chce človek zaziť tradičnú atmosféru Oktoberfestu bez davov turistov, tak je Dult bezpochyby jeho menšou verziou. Mnohí sa oblečú do tradičného odevu, ten pre pánov sa nazýva Lederhose a dámsky je Dirndl. Pre niektorých je to vlastne také prezliekanie sa ako na karneval, na ktorý sa oblečú do týchto krojov, pre niektorých ide o  skutočnú tradíciu. Napríklad môj kamarát zdedil svoje Lederhose po dedkovi.

Typické sú aj pivové litrové krígle a obrovské praclíky. Súčasťou sú tiež kolotoče, rôzne stánky a súťaže, pri ktorých je odmenou napríklad pivo zadarmo 🙂 Vo veľkých stanoch je živá hudba. Tancuje sa na lavičkách a stoloch.

Akí sú ľudia v Regensburgu? Myslíš, že sú iní, ako domáci vo väčších nemeckých mestách?

Za tých pár rokov musím zhodnotiť, že som mala prevažne dobré skúsenosti. Ak sa aj naskytla nejaka komplikácia napr., čo sa byrokracie týka, vždy sa všetko nakoniec vyriešilo. Z môjho priameho okruhu kamarátov a známych pochádza len malá časť priamo z Regensburgu, väčšsina pochádza z Bavorska alebo inej časti Nemecka. Najťažšie bolo zvyknúť si na rôzne bavorské dialekty, niektorým dodnes nerozumiem 😀

Stretávaš sa tam aj s cudzincami? Stretla si sa s inými Slovákmi žijúcimi v Regensburgu?

Samozrejme, či už to bolo počas štúdia na univerzite alebo na internáte, ale tiež v práci, kedže pracujem v internacionálnej firme. Mám známych a priateľov po celej Európe a po celom svete, veľkú väčšinu som spoznala práve priamo tu v Regensburgu.

„Je úplne normálne, ak bývate v centre mesta a nemôžete si zatĺcť ani len klinec do steny, lebo sa za ňou nachádza stredoveká freska.“

Raz za čas stretnenem aj niekoho zo Slovenska alebo z Čiech. Veľmi často počuť oba jazyky, keď človek len tak prechádza mestom.

Keby si si mala vybrať iné miesto na život, koré by to bolo?

Veľmi by ma lákal Londýn, ktorý som nedávno navštívila a vedela by som si predstaviť vyskúšať si aj život vo veľkej metropole.

Ďalšie rozhovory od autorky:

Zdroj foto: Archív Petry Mučkovej
Úvodná foto: Christoph Mayerhofer


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore