Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo Nemecko musí byť na vašom zozname precestovaných krajín

10 dôvodov, prečo Nemecko musí byť na vašom zozname precestovaných krajín

Je blízko, má výborné pivo, peknú prírodu a skvelé autá. Ešte niečo? Samozrejme! Ak si myslíte, že táto krajina akosi nie je pre vás, radi vám prezradíme, prečo na vašom cestovateľskom „bucket liste“ rozhodne nemôže chýbať.

Reklama

1. Mestá, ktoré vám rozpovedia svoje príbehy

Vydajte sa na potulky miestami, kde ožívajú príbehy o rytieroch, hradoch, láske či vojne. Ak hľadáte niečo netradičné a romantické, Nemecko ponúka mnoho „zabudnutých“ mestečiek obohnaných hradbami, opradených legendami a ponúkajúcich prechádzku históriou. Vstúpte do iného sveta a preneste sa v čase do stredoveku.

Rothenburg ob der Tauber
zdroj: DZT / Francesco Carovillano

2. Od najdrahších butikov po štýlové „blšáky“

Nemecko je krajinou neobmedzených možností – najmä vtedy, ak medzi vaše vášne patrí nakupovanie. Prebehnite obchody na tých najdrahších nákupných uliciach, strávte deň v najväčších obchodných domoch a outletoch a nakoniec sa osviežte čerstvou limonádou na trhu na námestí. Medzi naše tajné tipy patria rozhodne Berlín a najobľúbenejšia nákupná ulica mesta Kurfürstendamm, kde nájdete najnovšie kúsky od Chanelu, cez Armani až po Yves Saint Laurent. Alebo navštívite najnovšie nákupné centrum Bikini Berlin, ktoré vás dostane originálnymi obchodmi a nápaditou architektúrou?
Za Berlínom veľmi nezaostávajú ani Brémy, Mníchov a určite nemožno opomenúť Düsseldorf – nemeckú mekku módy.

zdroj: GNTB/ Francesco Carovillano

3. Noc v múzeu?

Priblížte sa svetu objavov, umenia, histórie, technológií či architektúre? Vraj múzeá nie sú vaša šálka kávy? Nemecké múzeá sú iné. Interaktívne, hravé a priam vysoko návykové.
V Berlíne sa v Pergamonom múzeu cez „Bránu Bohov“ prenesiete priamo do Babylonu, v Zwickau uvidíte tie najštýlovejšie autá z dielne Audi, skvelá galéria je v Hamburgu či Stuttgarte a ak vás fascinuje mrazivá história druhej svetovej vojny, navštívte Topography of Terror v Berlíne. Nachádza sa na území, kde sa počas temnej éry nachádzala budova Gestapa a sídlilo tu aj SS.

zdroj: DZT / © mattrose.de

4. Vstúpte do rozprávkových záhrad a palácov

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno Nemecko. A to Nemecko bolo plné úžasných, ba priam rozprávkových miest. Honosné paláce, zelené parky a tajomné záhrady vás zlákajú do svojich osídiel  a vy vstúpite do iného, čarovného sveta.
Vedeli ste, že ako predloha Walta Disneyho pre zámok Šipkovej Ruženky slúžila známa bavorská pamiatka Neuschwanstein?

zdroj: DZT/ Jim McDonald

Alebo sa chcete stratiť v Anglických záhradách v Mníchove? Ich rozloha je väčšia ako známy newyorský Central Park, klobúk dole.

Chystáte sa do Berlína? Tak to určite nevynechajte Charlottenburg, jeden z najmalebnejších palácov v celej Európe. Obrovské záhrady, divadlo či oranžéria – to všetko slúžilo kráľovnej Sophie Charlotte k jej potešeniu.

zdroj: DZT/  Florian Trykowski

5. Nemecko hrá všetkými tónami

Nemecko je jednou z kolísok klasickej hudby. Lipsko (alebo Leipzig) si právom osvojilo prívlastok Mesto hudby. Bolo toiž domovom viacerých osobností svetového formátu ako Johann Sebastian Bach, Richard Wagner alebo Felix Mendelssohn Bartholdy.
Medzi ďalšie mestá, ktoré hudbou doslova žijú patria najmä Drážďany, ktoré na svoju krásnu operu lákajú ročne tisícky turistov. Tým to ale nekončí – pravidelne sa tu organizuje najväčší jazzový festival v Európe a mnohé ďalšie podujatia pod holým nebom. 

Na svoje si ale prídu všetci – jazzové kluby nie sú ani v ďalších mestách ničím neobvyklým, skvelé vystúpenia a happeningy nájdete od Mníchova, cez Düsseldorf a najviac to samozrejme žije v Berlíne. 

zdroj: Dresdner Musikfestspiele / Oliver Killig

6. Tradičné Nemecko?

Ak chcete spoznať krajinu, začnite jej kuchyňou a tradíciami. Nemci sú na tie svoje právom veľmi hrdí a pestujú si ich dodnes. Z mnohých sa stali fajnové remeslá hraničiace až s umením. Nádherná keramika, tradičné kroje, špeciálna modrotlač, modely plachetníc, marionety, kravské zvony či drevení luskáčikovia sú len niektoré z typických darčekov, ktorými môžete potešiť svojich blízkych. Ak chcete naozajstný zážitok, nazrite aj do zákulisia a pozrite si majstrov priamo pri práci.

7. Nemecko chutí skvele

Milujete skvelé jedlo? V Nemecku si prídete na svoje. Nájde sa tu niečo pre každého fajnšmekra – neochutnať tradičné klobásky, špecle či guláš by bol priam hriech. Odporúčame vám, dať sa zlákať pouličným kebabom a nemecké pivo hádam ani predstavovať nikomu nemusíme.

Ak pred tradičnou kuchyňou upredňostňujete špičkovú gastronómiu, máme niečo pre vás. Nemecko sa totiž pýši sa totiž vyše 300 reštauráciami ocenenými michelinskou hviezdou a každá má svoj unikátny koncept a štýl.

zdroj: DZT / Anita Brechbühl

8. Futbal, rozprávky, formule či víno?

Ideálnym spôsobom ako spoznať túto rozmanitú krajinu je vybrať sa na tematickú cestu, ktorá bude presne podľa vášho gusta, na výber máte viac ako 150 rôznych. Vydajte sa po stopách najlepšieho piva, najkrajších rozprávok, navštívte najtajomnejšie hrady, najznámejšie futbalové štadióny alebo sa prevezte na formuli či vstúpte do sveta ťažby drahokamov. Nemecko má proste niečo pre každého. Navyše sa na cestu sa môžete vybrať aj sami, autom či na bicykli pretože pri pedantnom nemeckom značení určite nezablúdite.

zdroj: DZT/ Francesco Carovillano

9. Tajomné ostrovy pre nenapraviteľných romantikov

Určite poznáte niekoho, kto bol na Filipínach alebo v Thajsku, ale koľko vašich známych dovolenkovala na ostrovoch Nemecka? Vy môžete byť medzi prvými a my vám povieme, prečo je to super! Ostrovy Severného mora majú niečo magické do seba. Veľmi unikátna fauna, prázdne pláže a božský kľud sú len začiatok.
Waddensee je zapísané aj v zozname UNESCO. Odliv a príliv mení toto miesto behom pár hodín na nepoznanie a vy sa môžete kochať plytčinami, bazénikmi, vyplavenými mušľami či hniezdiacim vtáctvom.

zdroj: Landesbetrieb für Küstenschutz, Nationalpark u. Meeresschutz S-H / Martin Stock

10. Udržateľné cestovanie alebo Nemecko vie, ako byť eko

Ak patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajný dopad vašich aktivít na životné prostredie, zbystrite. Nemecko patrí medzi veľmi uvedomelé krajiny, ktoré turistom a cestovateľom ponúkajú naozaj pestrú paletu možností, ako spoznávať ale nezanechávať za sebou veľkú „stopu“.
Mnohé mesta nesú ocenenia „green cities“, na každom kroku tu nájdete organické farmy, tisícky kilometrov cyklistických tratí a množstvo prísne chránených oblastí.
Ak sa rozhodnete cestovať bez auta, v Nemecku to bude stále pohodička – prakticky všade sa dostanete vlakom, či Flixbusom.
Veľa reštaurácií pripravuje svoje lahodné chody z lokálnych surovín, v kurze je obnova tradícií a mnohé pôvodné remeslá si budete môcť vyskúšať na vlastnej koži.
Skrátka, z dovolenky v Nemecku sa vrátite so skvelým pocitom. 🙂

zdroj: Stadt Iphofen / Jens Wegener

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky2 dni dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy2 dni dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy2 dni dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy2 dni dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky2 dni dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky2 dni dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore