Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rozmanité Nemecko. 10 menej známych miest, ktoré stoja za to

Rozmanité Nemecko. 10 menej známych miest, ktoré stoja za to

Nemecko – krajina dlhých slovných spojení, bohatej histórie, voňavých klobás, vzducholodí, ale aj umelcov či nadčasovej architektúry. Každý si tu nájde svoje. O to ľahšie, že máme túto krajinu čo by kameňom dohodil a bola by škoda ju nepreskúmať dôkladnejšie. Vynechajme tentokrát všetkými obdivovaných velikánov a vydajme sa do miest, ktoré akoby trochu stáli v ich tieni. Snáď vás presvedčíme, že slnko na ne svieti úplne rovnako.

Reklama

1. Lindau

Keď budete brázdiť južné Nemecko, nenechajte si ujsť mesto Lindau, ktorého historická časť leží na jednom z troch ostrovov Bodamského jazera. Ide o menšie charizmatické mesto s príjemnou atmosférou, ktorou dotvára pohľad na alpské vrcholy a svieži horský vzduch.

Pri prechádzke by ste nemali minúť maľbami zdobenú radnicu a najmä prístav s promenádou. Nemusíte sa báť, že naň nenatrafíte. Ostrov nie je zvášť veľký a hlavne prístav stráži z jednej strany kamenná socha leva a z druhej maják. Jedným z najkrajších pohľadov na mesto je ten z lodi prechádzajúcej medzi dvoma velikánmi rovno do prístavu. Tým ďalším bude výhľad z romantickej promenády. Budete tak mať jazero i mesto ako na dlani.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / trabantos

Ešte malá zmienka o Bodamskom jazere. Okrem toho, že je tretím najväčším sladkovodným jazerom v strednej Európe, je i jedným z najčistejších v Európe vôbec. Nemecko sa oň delí ešte so Švajčiarskom a Rakúskom. Jazero je atraktívnym miestom pre strávenie dovolenky. V lete si ho môžete vychutnať na bicykli (okolo jazera je veľa cyklotrás) alebo na miestnych plážach. V zime zasa môžete využiť rakúske lyžiarske strediská.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Carsten Ortlieb

2. Konstanz

Konstanz alebo Kostnica. Asi ani nie je nutné nič napísať a všetci si vybavia poznámku z hodiny dejepisu – 6. 7. 1415 Upálenie Jána Husu. Aj napriek tejto udalosti si návštevu mesta môžete užiť. Kostnicu nájdete rovnako ako Lindau pri Bodamskom jazere, je dokonca najväčším mestom na jazere.

Závan histórie pocítite v katedrále Münster a potom samozrejme, keď sa vydáte po stopách samotného kazateľa. Ten do Kostnice prišiel pri príležitosti kostnického koncilu, kde obhajoval svoje tézy. Následne bol väznený, prehlásený za kacíra a upálený. Vidieť tu môžete dom, v ktorom Hus pri príjazde do mesta pobýval (Hus Haus), ďalej budovu Konzilgebäude, kde koncil zasadal, alebo miesto jeho upálenia (Hussenstein). Dnes je ta kameň s dátumom upálenia spoločne so spomienkou na Jeronýma Pražského, Husovho priateľa, ktorý tu bol upálený o rok neskôr.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Boris Stroujko

A teraz z veselšej strany. Kostnica je okrem iného známym kultúrnym centrom. Nájdete tu divadlá, galérie, múzeá či filharmóniu. Čo by vám ale nemalo ujsť, je výlet na kvetinový ostrov Mainau. Musíte len počítať s tým, že s jarným rozkvetom tejto nádhery zrejme nebudete jedinými návštevníkmi.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / AlinaMD

Pokiaľ vyrazíte do Lindau a Kostnice, bola by škoda nenavštíviť po ceste aj mesto Friedrichshafen, ktoré je spojené so vzducholoďami. Práve v tamojšej

Pokud vyrazíte do Lindau a Kostnice, byla by škoda nenavštívit cestou i město Friedrichshafen, které je spojeno se vzducholoděmi. Právě ve zdejší továrně je totiž v 19. století začal vyrábět Ferdinand von Zeppelin.

3. Lübeck 

Aj v tomto meste hrá významnú rolu voda, tentokrát ale Baltské more. No a zrejme táto poloha zapríčinila, že bolo kedysi centrom Hanzy (zväz obchodných miest, ktorý vznikol v 12. storočí). To sa prejavilo na výstavnosti starého mesta. Určite neprehliadnete vysoké veže monstróznych chrámov. Pripomienkou stredovekého opevnenia je Holštýnska brána, najvýznamnejšia zachovaná brána z celkového súboru 4 brán. Pokiaľ ale skôr ako histórii holdujete sladkému, poteší vás, že je  Lübeck kráľovstvom marcipánu. Milovníci kultúry sa zasa vydávajú po stopách držiteľa Nobelovej ceny Thomasa Manna a romantici si prídu na svoje pri prechádzke prístavom.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Andrei Nekrassov

4. Ahrenshoop

Do tohto mesta na severe Nemecka odporúčame cestovať najmä kvôli jeho atmosfére. Tá je podobne slobodná ako čajky denne krúžiace nad hladinou Baltského mora. Niet divu, že sa z rybárskeho mestečka stalo takisto miesto, kde sa stretáva mnoh umelcov. Pohľady na pláže s útesmi či prístav pôsobia ako keby ich niekto namaľoval.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / mitchFOTO

5. Weimar

Weimar je mestom velkých mien, architektúry a histórie. Pôsobili tu veľkí nemeckí filozofovia a umelci na čele s Goethem. Barokoví dom, v ktorom Goethe býval, nájdete na triede Frauenplan v blízkosti mestom pretekajúcej rieky Ilm. Dom je spoločne s ďalšími pamiatkami starého mesta, ako napríklad knižnica či barokový zámok, zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Fanúšikovia architektúry sa sem vydávajú hlavne kvôli architektonickej a umeleckej škole Bauhaus. Vďaka nej je Weimar mestom študentov. Tí sa tu schádzajú z celého sveta, aby tu mohli študovať architektúru a pokračovať tak v tradícii weimarskej školy.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Sina Ettmer Photography

Hneď za mestom nájdete miesto, ktoré pripomína obete nacistickej diktatúry v koncentračnom tábore Buchenwald. Smutnú históriu si do areálu bývalého tábora každý rok prichádza pripomenúť zhruba pol miliónov návštevníkov.

6. Heidelberg

Heidelberg – starobylé univerzitné mesto plné stredovekých uličiek, študentských kolákov a antikvariátov. Miestna univerzita je najstaria a tým pádom i najslávnejšia nemecká univerzita vlbec, čo miestu dodáva jeho jedinečnú atmosféru, ktorú umocńuje poloha medzi zalesnenými vrchmi.

Po príjazde do Heidelbergu povedú vaše prvé kroky zrejme do starého mesta Altstadt, ktoré sa rozprestiera na ľavom brehu rieky Neckar, a ktorému dominuje rozľahlý zámok. Za zmienku stojí určite aj univerzitný areál s knižnicou, kostol svätého Ducha na námestí Marktplatz alebo napríklad starý most cez rieku. Keď sa cez most vydáte na druhú stranu, budete mať krásnu panorámu mesta ako na dlani.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / DaLiu

7. Wuppertal

Patríte medzi obdivovateľov železníc, vlakov a iných koľajnicových vozidiel? Potom ste už i Wuppertale asi počuli. Tu sa totiž do práce nejazdí električkou, ale lanovkou. No dobre, oficiálny názov je Schwebebahn a ide o akúsi vysutú dráhu verejnej dopravy. Vlaky sa tu preháňajú naprieč mestom, nad riekou či ulicami. Trochu to pripomína skôr obrazy z budúcnosti. Človek by neveril, že tu dráha funguje už viac ako 100 rokov.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Majonit

8. Ramsau

Mestečko Ramsau nájdete v juhovýchodnom cípe Nemecka, obklopené Bavorskými Alpami, prírodným jazerom Königssee a národným parkom Berchtesgaden. Pokiaľ potrebujete dobiť energiu, ste tu na správnom mieste. Dominantou mesta je vedľa ohromujúceho horského masívu kostol svätého Sebastiána. Nudiť sa tu nebudete. Okolitá príroda priam volá po turistike alebo lyžovačke. Zážitok umocnia tradičné špeciality z bavorskej kychyne a samozrejme pivo.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / canadastock

9. Erfurt

Hlavné mesto spolkovej krajiny Durínsko vás nadchne hneď niekoľkokrát. Zdobia ho veže kostolov, mosty s hrázdenými domami a atmosféru dotvárajú mestom popretkávaná vôňa durínskej klobásy.

Kostoly a katedrály určite neminiete – je ich tu naozaj habadej. Oplatí sa vidieť hlavne kostol svätého Severína, v ktorom nájdete zvon Glorisa, najväčší voľne zavesený stredoveký zvon na svete. Pri prechádzkach historickým jadrom môžete naraziť aj na kláštor, v ktorom žil určitý čas Martin Luther. Ďalej určite zamierte do spletitých uličiek s množstvom mostov. Nie nadarmo sa mestu hovorí Malé Benátky. Najznámejším mostom je určite Krämerbrücke s hrázdenými domčekmi, v ktorých teraz nájdete čarovné obchody či kaviarne. A keď po všetkých tých cestách vyhladnete, spomeňte si na durínsku klobásu, tá totiž ku sláve mesta dopomohla úplne rovnako ako miestna architektúra.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / FooTToo

10. Görlitz

Görlitz leží na rozhraní Nemecka, Poľska a Českej republiky. V histórii bol súčasťou českého kráľovstva a teraz ho rieka Lužická Nisa rozdeľuje na nemecký Görlitz a poľský Zgorzelec. Je to také mesto dvoch štátov a dvoch odlišných identít.

Mesto Görlitz si zachovalo krásnu historickú časť a môže sa tak pýšiť mnohými pamiatkami, z ktorých by ste nemali vynechať napríklad Biblický dom s pieskovcovou fasádou, kostol svätého Petra a Pavla alebo bydlisko kata Lorenza zo Štrasburgu.

Ďalšou zaujímavosťou mesta je, že ním prechádza poludník stredoeurópskeho času. A keď už budete na nemeckej strane, pozrite sa i na tú poľskú. Vraj tam ľudia z nemeckej strany chodia nakupovať lacnejšie produkty.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / JiriCastka

Zdroj úvodnej fotografie: shutterstock.com / Alexander Rochau

Mohlo by vás zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: First Moment Kréta na 10 nocí s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 448€ https://t.co/jfXSfz4bCY #dovolenky12 hodín dozadu
Emirates a ďalšie aerolinky kvôli obavám s 5G pozastavujú niektoré lety do Ameriky https://t.co/7XnRKKfNNL #novinky13 hodín dozadu
Krásna Menorka na jar od 40€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky13 hodín dozadu
Navštív slnečné Alicante na jeseň od 29€ https://t.co/jeDG4YTvrG #letenky14 hodín dozadu
Zaži úžasnú Valenciu s letenkami z Viedne od 26€! https://t.co/gAtjL8y3ey #letenky14 hodín dozadu
Vstup do Česka: od 27. decembra je povinný PCR test pre cudzincov https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky1 deň dozadu
Pri ceste do Švédska už zaočkovaní turisti nemusia predložiť negatívny test https://t.co/KxvBBRtlQd #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Valentínsky Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1502€ https://t.co/gc9CbCkPAG #dovolenky1 deň dozadu
6 vecí, ktoré treba zažiť na ostrove Maurícius a TOP letenky od 489€! https://t.co/H4oVIGcaqG #cestopisy2 dni dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSIryV #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore