Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách legendárneho Bauhausu

Po stopách legendárneho Bauhausu

Bauhaus. Podmanie dizajnu funkčnosťou, legendárna škola a umelecké hnutie, ktoré vzniklo v Nemecku pred 100 rokmi. Že tebe to nič nehovorí? Jeho odkazy a vplyvy sú všade okolo a na modernej architektúre sa podpísali viac, ako čokoľvek iné! Základné geometrické tvary, veľa betónu, ocele a skla a dychberúca nadčasovosť. A keďže lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, poď sa s nami rýchlo pozrieť na tie najkultovejšie stavby tejto legendárnej nemeckej školy.

Reklama

Fagus Factory, Alfeld-Hannover, Nemecko

Ešte keď bola myšlienka Bauhausu len v plienkach, prišla na svet továreň Fagus (1911). Tá všetkých ohúrila svojou netradičnosťou – hrubé a chladné múry nahradili okná od podlahy až po strop, čo priestor vyplnilo prirodzeným svetlom zvonku. Výsledok? Produktivita práce zamestnancov sa rapídne zvýšila. Továreň je od roku 1946 vedená ako historická pamiatka a je stále v prevádzke.

Poli House, Tel Aviv, Izrael

V čase nacistického Nemecka začal Gropius hľadať iné miesta, kde by so svojou myšlienkou prerazil. Jedným z týchto miest bol aj Tel Aviv, kde nájdeme mnoho stavieb v štýle Bauhaus. Najznámejšou je Poli House s trojuholníkovým pôdorysom na rušnej križovatke v centre. Jej štýl bol inšpirovaný aj Parížom a vyniká svojou jemnosťou. Okrem toho sa podobá lodi, čím perfektne zapadla do koloritu stredomorského pobrežia.

Zdroj fotografie: www.artsy.net

Bauhaus Museum Weimar, Nemecko

Aj keď sa Bauhaus v rámci Nemecka posúval medzi tromi rôznymi miestami, jeho rodiskom je mesto Weimar. Gropius, zakladateľ modernistickej školy, preto prišiel s nápadom, ako túto myšlienku priblížiť aj okoliu. A tak vzniklo múzeum v netradičnej budove, ktorého úlohou je zjednotiť každú disciplínu, architektúru, sochárstvo a maľbu.

Zdroj fotografie: ww.klassik-stiftung.de

Vila Tugendhat, Brno, Česko

Pre architektúru Bauhausu nemusíme ísť vôbec ďaleko. V Brne nájdeme vilu Tugendhat, ktorú navrhol architekt Ludwig Mies van der Rohe krátko predtým, ako emigroval do USA. Pri stavbe bola použitá železná konštrukcia, čo bolo v tom čase neobvyklé. Interiér vily je otvorený, svetlý a vďaka použitým technológiám sa stala vila ikonou pre moderné bývanie. Ako by povedal sám architekt – “Rozmery priestoru nemožno vypočítať, priestor musíte cítiť”. Ak budete nabudúce v Brne, Vilu Tugendhat určite nevynechajte!

Soho House, Berlin, Nemecko

Berlínska časť Mitte odráža búrlivú minulosť mesta, a práve tu nájdete monumentálnu budovu Bauhausu Soho House. Jeho história je viac než zaujímavá – najskôr bol židovským obchodným domom, potom ústredňou Hitlera a neskôr východonemeckým vládnym archívom. A dnes? Úžasné bývanie, hotel či bazén na streche.

Zdroj fotografie: 360b / Shutterstock.com

Bauhaus Dessau, Nemecko

Keď sa Gropius dostal k ponuke postaviť modernistický areál  obci Dessau, zobral ju všetkými desiatimi. V mestečku sa vtedy vyrábali lietadlá Junkers, a asi aj preto zvíťazil návrh asymetrickej budovy v tvare vrtule. Bauhaus v Dessau patrí medzi prvé študentské internáty v Nemecku. V štúdiách však nežili len študenti, zapáčilo sa tu aj niektorým (najmä mladším) učiteľom.

Master Houses of Kandinsky and Klee, Nemecko

V spomínanom mestečku Dessau sa nachádza aj ďalšia pozoruhodná stavba. Mini štúdiá boli pre študentov takmer rajom, no Gropius chcel niečo viac. Pre seba a svoju manželku Ise navrhol nádhernú vilku, ktorá kombinovala jednoduchosť s modernými prvkami, ako napríklad vstavané skrine. Na interiéri sa vybláznili umelci Wassily Kandinsky a Paul Klee a konečný výsledok prekvapil aj samotného Gropia!

Zdroj fotografie: www.bauhaus-dessau.de

Zdroj úvodnej fotografie: lulu and isabelle / Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Komentáre

Michal je študentom práva, no od paragrafov občas utečie do ďalekého sveta. Miliónové metropoly a výhľady na nočné mesto sú preňho rajom, takže ho najskôr nájdete s pohárom vína v nejakom rooftop bare. Jeho srdcovkou je New York a Airbus A380.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Čím nahradiť dovolenku v zahraničí? Skús tieto 4 tipy https://t.co/LFAXI6N67f #dovolenky9 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Kostarika najlepšia destinácia na svete + letenky za 399€ https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky12 hodín dozadu
India predĺžila zákaz medzinárodných letov do konca júna https://t.co/xv755JfvxK13 hodín dozadu
Belgicko znovu otvára Park Pairi Daiza, dvojnásobnú Európsku zoo roka https://t.co/IdDjUhhMhT #cestopisy14 hodín dozadu
Austrian Airlines oznámili návrat. Lietať začnú 15. júna! https://t.co/6BjSdRZq56 #letenky15 hodín dozadu
Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov? https://t.co/18Vfvwilv9 #cestopisy15 hodín dozadu
Medzi ľadom aj levmi: 6 unikátnych maratónov https://t.co/rLlV06nJ0C #cestopisy3 dni dozadu
Wizz Air expanduje ďalej. 6 nových liniek z Rakúska, jedna z Prahy https://t.co/mSzKdOagv3 #novinky3 dni dozadu
Bulharsko 1. júna ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z krajín EÚ https://t.co/GHHChudxHZ #letenky3 dni dozadu
Cenová vojna začala! Letenky na júl už kúpiš od 19€ https://t.co/ThgrV4MUVc #letenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore