Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách legendárneho Bauhausu

Po stopách legendárneho Bauhausu

Bauhaus. Podmanie dizajnu funkčnosťou, legendárna škola a umelecké hnutie, ktoré vzniklo v Nemecku pred 100 rokmi. Že tebe to nič nehovorí? Jeho odkazy a vplyvy sú všade okolo a na modernej architektúre sa podpísali viac, ako čokoľvek iné! Základné geometrické tvary, veľa betónu, ocele a skla a dychberúca nadčasovosť. A keďže lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, poď sa s nami rýchlo pozrieť na tie najkultovejšie stavby tejto legendárnej nemeckej školy.

Reklama

Fagus Factory, Alfeld-Hannover, Nemecko

Ešte keď bola myšlienka Bauhausu len v plienkach, prišla na svet továreň Fagus (1911). Tá všetkých ohúrila svojou netradičnosťou – hrubé a chladné múry nahradili okná od podlahy až po strop, čo priestor vyplnilo prirodzeným svetlom zvonku. Výsledok? Produktivita práce zamestnancov sa rapídne zvýšila. Továreň je od roku 1946 vedená ako historická pamiatka a je stále v prevádzke.

Poli House, Tel Aviv, Izrael

V čase nacistického Nemecka začal Gropius hľadať iné miesta, kde by so svojou myšlienkou prerazil. Jedným z týchto miest bol aj Tel Aviv, kde nájdeme mnoho stavieb v štýle Bauhaus. Najznámejšou je Poli House s trojuholníkovým pôdorysom na rušnej križovatke v centre. Jej štýl bol inšpirovaný aj Parížom a vyniká svojou jemnosťou. Okrem toho sa podobá lodi, čím perfektne zapadla do koloritu stredomorského pobrežia.

Zdroj fotografie: www.artsy.net

Bauhaus Museum Weimar, Nemecko

Aj keď sa Bauhaus v rámci Nemecka posúval medzi tromi rôznymi miestami, jeho rodiskom je mesto Weimar. Gropius, zakladateľ modernistickej školy, preto prišiel s nápadom, ako túto myšlienku priblížiť aj okoliu. A tak vzniklo múzeum v netradičnej budove, ktorého úlohou je zjednotiť každú disciplínu, architektúru, sochárstvo a maľbu.

Zdroj fotografie: ww.klassik-stiftung.de

Vila Tugendhat, Brno, Česko

Pre architektúru Bauhausu nemusíme ísť vôbec ďaleko. V Brne nájdeme vilu Tugendhat, ktorú navrhol architekt Ludwig Mies van der Rohe krátko predtým, ako emigroval do USA. Pri stavbe bola použitá železná konštrukcia, čo bolo v tom čase neobvyklé. Interiér vily je otvorený, svetlý a vďaka použitým technológiám sa stala vila ikonou pre moderné bývanie. Ako by povedal sám architekt – “Rozmery priestoru nemožno vypočítať, priestor musíte cítiť”. Ak budete nabudúce v Brne, Vilu Tugendhat určite nevynechajte!

Soho House, Berlin, Nemecko

Berlínska časť Mitte odráža búrlivú minulosť mesta, a práve tu nájdete monumentálnu budovu Bauhausu Soho House. Jeho história je viac než zaujímavá – najskôr bol židovským obchodným domom, potom ústredňou Hitlera a neskôr východonemeckým vládnym archívom. A dnes? Úžasné bývanie, hotel či bazén na streche.

Zdroj fotografie: 360b / Shutterstock.com

Bauhaus Dessau, Nemecko

Keď sa Gropius dostal k ponuke postaviť modernistický areál  obci Dessau, zobral ju všetkými desiatimi. V mestečku sa vtedy vyrábali lietadlá Junkers, a asi aj preto zvíťazil návrh asymetrickej budovy v tvare vrtule. Bauhaus v Dessau patrí medzi prvé študentské internáty v Nemecku. V štúdiách však nežili len študenti, zapáčilo sa tu aj niektorým (najmä mladším) učiteľom.

Master Houses of Kandinsky and Klee, Nemecko

V spomínanom mestečku Dessau sa nachádza aj ďalšia pozoruhodná stavba. Mini štúdiá boli pre študentov takmer rajom, no Gropius chcel niečo viac. Pre seba a svoju manželku Ise navrhol nádhernú vilku, ktorá kombinovala jednoduchosť s modernými prvkami, ako napríklad vstavané skrine. Na interiéri sa vybláznili umelci Wassily Kandinsky a Paul Klee a konečný výsledok prekvapil aj samotného Gropia!

Zdroj fotografie: www.bauhaus-dessau.de

Zdroj úvodnej fotografie: lulu and isabelle / Shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Michal je študentom práva, no od paragrafov občas utečie do ďalekého sveta. Miliónové metropoly a výhľady na nočné mesto sú preňho rajom, takže ho najskôr nájdete s pohárom vína v nejakom rooftop bare. Jeho srdcovkou je New York a Airbus A380.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Maurícius na 10 nocí s letenkami, 4*adults only hotelom a polpenziou za 1505€ https://t.co/2j1LEN83Q4 #dovolenky2 dni dozadu
Zaži Dubaj zhora: 9 peckových rooftop barov https://t.co/Zecqy61FEP #cestopisy2 dni dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy: leť na jeseň od perfektných 34€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy2 dni dozadu
Za bohatou históriou a dlhými plážami: Letenky do Jordánska od 33€! https://t.co/cfrzwQJBQq #cestopisy2 dni dozadu
Varšava z Viedne alebo Košíc od 19€! Poď za históriou a výhľadmi https://t.co/eIKSS0M3B1 #letenky2 dni dozadu
Najlepšie mestá v Európe pre rok 2021: Istanbul je víťazom https://t.co/eufztLFgs6 #letenky2 dni dozadu
Izrael sa od 1. novembra otvorí zaočkovaným turistom z celého sveta. Horúci Tel Aviv láka lacnými letenkami https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie: kedy potrebujem test, ako lietať z Viedne/Budapešti + registrácia eHranica https://t.co/QOAvhHZqLu #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore