Nájdeš nás aj na:

Novinky

Na Mount Evereste uviazli davy v jednej z najhorších sezón vôbec

Na Mount Evereste uviazli davy v jednej z najhorších sezón vôbec

Mount Everest bol vždy veľmi nebezpečnou métou. Jeho najsmutnejšie roky však zvykli byť spojené s jednou katastrofálnou udalosťou. Napríklad lavína v roku 2014 zabila najmenej 12 tzv. Sherpa sprievodcov a rad lavín v roku 2015, vyvolaný masívnym zemetrasením v Nepále spôsobil smrť najmenej 19 ľudí.

Reklama

Neskúsení horolezci a komercializácia

Táto lezecká sezóna si zatiaľ vyžiadala 11 životov. Tentokrát to nesúvisí s jednou takouto udalosťou, ale s viacerými faktormi, ktoré spôsobili preplnenosť v najnebezpečnejších častiach trasy smerom na vrchol. Horolezci hovoria o ťažkých poveternostných podmienkach, nedostatku skúseností mnohých, ktorí sa na vrchol bezhlavo vydávajú či rastúca komercializácia expedícií. To všetko prispieva k stále väčšiemu nebezpečenstvu.

Davy uviazli vo fronte v „zóne smrti“

Počas minulého týždňa uviazli davy vo fronte na vrchol, nad najvyšším horským táborom, vo výške 8 000 metrov. Vrchol Mount Everestu je pritom vysoký 8 848 metrov a oblasť, kde sa horolezci zdržiavajú, je mnohým známa ako „zóna smrti“. Väčšina ľudí môže bez dodatočných dodávok kyslíka stráviť na vrchole len pár minút. Britský horolezec Robin Haynes Fisher bol jedným z tých, ktorí na sociálnych sieťach varovali pred nebezpečenstvom preplnenosti. Bohužiaľ, zomrel po tom, čo utrpel tým, čo sa nazýva výšková choroba (altitude sickness), keď sa v sobotu vracal z vrcholu.

Čo vlastne je výšková choroba?

Pod týmto termínom rozumieme symptómy a ťažkosti, vyskytujúce sa v dôsledku nízkeho tlaku vzduchu vo väčších výškach. Začínajú sa objavovať už vo výškach medzi 2500 a 4000 m.n.m. Prejavy môžu byť ľahšieho charakteru (ťažšie dýchanie, bolesť hlavy, zrýchlený pulz, zvracanie), až po mozgové edémy, trombózy a pľúcne embólie, objavujúce sa predovšetkým vo väčších výškach. V oblasti medzi 4000 a 7000 m.n.m. nastávajú bez dostatočnej aklimatizácie výrazné motorické či psychické poruchy, niekedy i bezvedomie. O zóne smrti sa hovorí v rámci výškovej úrovne, presahujúcej 7000 m.n.m. V tejto oblasti je kvôli nízkemu tlaku problematická i výmena plynov z pľúc do krvi a z krvi do buniek. Názov tejto zóny teda netreba detailnejšie vysvetľovať.

Žiadne väčšie regulácie zo strany štátu

Podľa CNN tento rok vydal Nepál rekordný počet povolení pre cudzincov. Pretože každý z nich potrebuje šerpovského sprievodcu, asi 800 ľudí sa pokúša vyliezť z nepálskej strany. Z tej tibetskej už vláda obmedzila kapacity. Okrem toho, zlé počasie všetko skomplikovalo ešte o trochu viac, keďže minulý týždeň mali ľudia len obmedzený počet dní, kedy mohli vyjsť na vrchol.

Niekoľko odborníkov na horolezectvo pre CNN uviedlo, že tohtoročný počet obetí súvisel predovšetkým s množstvom menej skúsených horolezcoch, ktorí Everest vnímajú ako výzvu. Nižšia úroveň skúseností horolezcov, ktorí sa sem snažia prísť, ale i spoločností, ktoré poskytujú služby na horách, môže často znamenať smrteľné zranenia. Nepál v súčasnosti nevyžaduje žiaden dôkaz lezeckých skúseností pre tých, ktorí sa vyberajú Everest. To chce údajne krajina zmeniť. Kedy, zatiaľ nevedno.

Drahý špás

Podľa americkej vysielacej spoločnosti ABC News sa často stáva, že sprievodca povie klientovi, že by sa mali otočiť a vrátiť, ale klient odmietne. Takto ich oboch vystavuje nebezpečnej a morálne náročnej situácii. Pridáva tomu i skutočnosť, že klienti platia až do výšky 30 000 dolárov, aby na Everest dostali. Nepálsky zamestnanec horskej služby je od tejto platby závislý, predovšetkým v tak chudobnej krajine akou je Nepál. A cyklus sa tak uzatvára.

Zaujímajú ťa Himaláje?


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore