Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Srdcom cestovateľ a v minulom živote Newyorčan: S Lukášom o jeho cestách po Afrike i Brazílii

Srdcom cestovateľ a v minulom živote Newyorčan: S Lukášom o jeho cestách po Afrike i Brazílii

Lukáš Kirka je úspešným projektovým manažérom známej hotelovej siete, no kdesi hlboko v srdci je najmä vášnivým cestovateľom. Večný hlad po zážitkoch si našiel svoju cestu a dokázal ho skĺbiť aj so stabilnou prácou a kariérou. Práve chuť neustále spoznávať nové miesta ho nedokázala udržať na stoličke ani počas koronakrízy. Lukáš si zariadil všetko tak, aby sa mohol vydať na potulky po svete aj v tomto bláznivom období. Do zbierky tak ako najnovšie kúsky pribudli cesty po Afrike a Brazílii. Precestoval však už aj mnoho iných nádherných miest a spoznal mnohé ďaleké kultúry na vlastnej koži. A my nebudeme klamať – závidime a chceme vedieť viac! 🙂

Reklama

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň? Napĺňa vás práca, ktorou sa živíte?

Pracujem ako projektový manažér v spoločnosti Carlton Property, s.r.o. a venujem sa rekonštrukciám. Týmto rokom začínam už svoj desiaty rok v Carltone a musím úprimne povedať, že svoju prácu stále milujem a jednoducho ma baví. Vždy som chcel stavať, vždy som chcel budovať a vytvárať pre ľudí akúsi hodnotu (priestor), ktorý im dennodenne spríjemní život a navyše, že tu po mne niečo „zostane“. Neodrádza ma ani neustále cestovanie, keďže bývam v Piešťanoch a do práce zväčša dochádzam. Ale ako sa hovorí, keď niečo miluješ, dodáva ti to energiu a nie berie. To je vášeň.

Prison Island Zanzibar, pôvodný bar

Ste skvelým príkladom toho, že aj tzv. práca „8:00 -17:00“ sa dá skĺbiť s cestovaním. Ako sa vám to podarilo?

Moja práca tým, že je manažérska, je hlavne o plánovaní o manažovaní času, či už pracovného alebo toho súkromného, a preto sa plánovanie stalo mojím najlepším priateľom. Ak chceš veľa stihnúť a naplno využiť svoj čas, ja to nazývam komplexne užívať život, nič iné ako plánovanie ti v tejto rýchlej dobe ani nezostáva. Ak mám byť ale konkrétny, veľmi často využívam predĺžené víkendy, alebo dovolenky volím v čase, kedy sú sviatky a tak sa stane, že napríklad v Brazílii som bol 18 dní a z toho som potreboval len 9 dní dovolenku.

Rio de Janeiro, Kristus Spasiteľ

Kedy ste začali cestovať a ktoré miesto bolo vašou prvou destináciou?

Musím veľmi silno porozmýšľať, keďže mám toho precestovaného už naozaj celkom dosť, za čo som nesmierne vďačný. Ak nepočítam nejaké klasické dovolenky s mamou a sem tam výlet do zahraničia, tak moje prvé ozajstné cestovanie sa začalo v roku 2010. Bol som na vysokej škole a počas prestávky medzi semestrami som sa rozhodol odísť do Los Angeles študovať angličtinu. Bolo to síce len na mesiac, ale tá skúsenosť ísť sám, len s ruksakom, nevedieť, čo vás čaká, koho stretnete a ako sa to všetko vyvinie… teraz ako to píšem, mám zimomriavky. Zamiloval som sa do cestovania. Je to pre mňa zdroj energie, inšpirácie, svojím spôsobom je to zdroj životnej energie a ja jednoducho milujem nové veci a objavovanie. Cítim, že žijem.

Pripravujete si všetko ešte pred cestou do poslednej bodky alebo ste skôr cestovateľ – improvizátor?

Nie som úplný improvizátor, ale ani nemám všetko pripravené do bodky. Všetko záleží od danej krajiny a najmä od môjho rozpoloženia v danom okamihu. Vždy ale postupujem rovnako. Na to, aby som sa do nejakej krajiny vydal, musí prísť, nazvem to, „impulz“, signál, pocit, proste niečo, čo mi povie – idem sem.

Národný park Bwindi – Uganda pred výpravou za gorilami

Moje know-how je takéto. O krajine si pozriem videá, prečítam pár článkov a spravím si zoznam, čo je v danej krajine najzaujímavejšie pre mňa. Vytlačím si mapu danej krajiny a presne si vyznačím, kde sa daná aktivita / pamiatka / proste to, čo ma zaujíma, nachádza. Spočítam si, koľko dní potrebujem na prepravu, koľko dní kde strávim a kúpim letenku. Samozrejme, že sa stalo už všeličo. Napríklad som letel na Srí Lanku na 16 dní a nemal som ani hotel ani plán a prvú noc som si kúpil až na letisku na Srí Lanke. Keby som spustil príbehy zo všetkých ciest, bolo by to na knihu, nie na rozhovor 🙂

Necestoval som naozaj nikam, až nakoniec som to už nevydržal a vybral sa do Afriky a do Brazílie. Bolo to najlepšie rozhodnutie v mojom živote.

Cestujete radšej sám alebo v spoločnosti niekoho iného?

Musím priznať, že cestovať sám je oslobodzujúce a určite zažijete veľmi veľa zaujímavých situácií práve vďaka tomu, že ste na cestách sám. Poviem to však úprimne, neviem sa dočkať, keď jedného dňa budem cestovať s manželkou, s deťmi a so psami a bude nás plný hotel. Mám úplne presne pred očami, ako s partnerkou ležíme spolu na jednej hojdacej sieti na Maldivách, tri detičky sa hrajú vo vode a my si hovoríme, chvalabohu, že sme psov mohli nechať doma 🙂

Bali – ostrov Gili Trawangan – šnorchlovanie s korytnačkami

Z vášho Instagramu sú aktuálne najznámejšie zrejme cesty po Afrike. Aký bol váš najkrajší zážitok v Afrike?

Cestovanie je úžasné, milujem ochutnávať jedlo, doslova vyhľadávam situácie a zážitky, ktoré sú nevšedné a ako som povedal, zažívať nové veci je vášeň a životná energia. Avšak najkrajším zážitkom na cestovaní sú pre mňa ľudia. Áno ľudia, tí robia z cestovania cestovanie. Spoznať ľudí, rozprávať sa s nimi, vypočuť si ich príbeh, zdieľať spoločnú energiu, pokúšať sa dorozumieť v ich jazyku, to všetko je pre mňa na cestovaní ten najkrajší zážitok.

Čo vás naopak nepríjemne prekvapilo?

Nechcem aby to vyznelo povrchne, ale mňa zrejme už nič nepríjemne neprekvapí. Už mám toľko zážitkov, nehovorím, že som už bol všade, to naozaj nie, ale mám už taký svoj nadhľad. Na nepríjemné veci, či chudobu alebo čokoľvek, čo by sa mohlo zdať negatívne, sa už pozerám inak, z iného pohľadu a nakoniec v tom uvidíte krásu života.

Ngorongoro kráter – safari Tanzánia

Čo v Afrike majú/vedia/robia a na Slovensku vám to chýba?

Poviem to úplne inak a jednoducho. V Afrike nemajú nič. Deti si nemajú s čím písať, nemajú sa s čím hrať. Ženy a muži sa snažia akýmkoľvek spôsobom zabezpečiť jedlo, domov a v porovnaní so životom u nás, žijú z pohľadu toho materiálneho spôsobu života na tej najspodnejšej hranici. Čiže my tu na Slovensku vôbec, ale vôbec nežijeme biedny život a máme naozaj veľmi vysoký životný štandard. Ale spýtajte sa každý sám seba, som šťastný?

V Afrike sa to pýtať nemusíš, pretože to vidíš na ľuďoch, že aj keď nemajú nič, sú bohatí a šťastní vnútorne. Tak čo, aký život chceš žiť ty, čo chýba tebe?

Stone Town, Zanzibar, škola

Ako ovplyvnil koronavírus vaše cestovanie minulý a tento rok?

Je až neuveriteľné v akom celosvetovom meradle sa to prejavilo. Ja osobne som bol v Šanghaji už v Decembri 2019, čo je zhruba 6 hodín autom od Wuhanu, kde koronavírus hovorí sa, že „vznikol“. Vtedy som to ale ešte ani len netušil a po Šanghaji som si chodil veselo bez rúška, pričom domáci už vedeli, že je zle. Covid ovládol nielen cestovanie a samozrejme ovplyvnil aj mňa. Veľa ciest som zrušil, rozhodol som sa zostať doma „v bezpečí“. Necestoval som naozaj nikam, až nakoniec som to už nevydržal a vybral sa do Afriky a do Brazílie. Bolo to najlepšie rozhodnutie v mojom živote.

Cestovali ste aj po Filipínach, Srí Lanke, Havaji, Brazílii… Vynechala som ešte nejakú destináciu, na ktorú veľmi rád spomínate?

Destinácií už bolo naozaj veľmi veľa. Mám ešte len 34 rokov, čiže ostatné krajiny, ktoré som ešte nevidel, určite navštívim a verím, že mi to bude dopriate. Veľmi rád spomínam na Panenské ostrovy v Karibiku, kde som po prvýkrát pocítil a povedal, že možno odídem žiť úplne niekde inde, ako žiť na Slovensku. Ostrov Bali je jedna veľká oáza poviem, že iného života. Marakéš je top destinácia plná nádherného chaosu a krásnej kultúry a nemôžem zabudnúť na New York, ktorý milujem a som presvedčený, že v minulom živote som bol Newyorčan 🙂

Kambodža, ostrov Koh RongSanloem

Spomeniete si na TOP zážitky z týchto miest?

Toto by bolo naozaj na knihu, mohol by som ich opísať stovky, ale je nereálne vybrať len jeden TOP zážitok. V Los Angeles som o pol 3 ráno prechádzal cez černošskú štvrť, kam som zablúdil. Sim kartu a pas som si dal do slipov a zachránilo ma až policajné auto, ktoré ma odviezlo domov. Na Srí Lanke som spal v domčeku, kde v streche bola diera a v noci sa mi do kúpeľne nasťahovali opice, ešteže sa dali dvere zamknúť 🙂

Spoznať ľudí, rozprávať sa s nimi, vypočuť si ich príbeh, zdieľať spoločnú energiu, pokúšať sa dorozumieť v ich jazyku, to všetko je pre mňa na cestovaní ten najkrajší zážitok.

V Šanghaji ma naháňali dve ázijské poviem to slušne, ženy, za ktoré som nechcel zaplatiť 500 eurový účet v bare a v Bangkoku ma viezol na motorke 14 ročný chlapec, ktorý cestou na hotel o 3tej ráno zablúdil a ja som ho potom vymenil a motorku som šoféroval ja a hľadal cestu na hotel sám. V Ugande mi 250-kilová gorila uprostred džungle pozerala do očí zo vzdialenosti 4 metrov, vtedy si poviem, Kirka – ty nie si normálny. Ako vravím, takéto a mnohé ďalšie veci sa mi stávajú bežne, preto ma len tak niečo neprekvapí.

Bangkok, 14-ročný šofér

Ak by ste si museli vybrať – Brazília alebo Afrika? Prečo?

Obe krajiny sú diametrálne rozličné. Afrika je pohodová, kľudná, presne v zmysle slova hakuna matata – bez problémov. Nikam sa neponáhľajú, všetko si vychutnávajú, na všetko majú čas a keď to nebude dnes, no tak to bude zajtra. Pointa tohto života je úplne inde ako u nás. Brazília bola iným spôsobom života. Užívaj si každý jeden deň. Nevieš čo bude zajtra a či tu budeš zajtra. Preto ži, tancuj sambu, pi caipirinhu, surfuj, užívaj si, smej ja, raduj sa s priateľmi.

Ak si musím ale vybrať, spravil by som to jednoducho. Teraz by som odišiel do Ria, kde by som strávil život tak do 65 rokov, všetko si užil a potom by som odišiel na Zanzibar, kľud a pokoj a hakuna matata. Asi to tak aj urobím 🙂

Čo by ste odporučili cestovateľom, ktorí sa chystajú na dobrodružnú cestu, či už po Afrike alebo Brazílii?

Jednu jedinú myšlienku. Všetko čo v živote chceš a všetko čo ťa urobí v živote šťastným, je na opačnej strane tvojho strachu. Preto sa neboj a konečne choď. Vykroč. Zvládneš to. Miluj sám seba a miluj život. Amen.

Thajsko, plávajúci trh

Ak by to už mohlo byť len jedno miesto/ krajina, ktorú by ste navštívili znova?

Toto mi nemôžete robiť. Nemôžete mi položiť takúto otázku, to je pod pásovka. Ok, toto je drastické. Ale určite pôjdem aj po štvrtýkrát do New Yorku, som predsa Newyorčan 🙂

Kam sa chystáte najbližšie, resp. čo je vašim najväčším cestovateľským snom?

V zozname mám toho ešte naozaj dosť a verím, že ešte veľmi veľa miest navštívim jedného dňa s mojou vlastnou rodinou. Ďakujem pánu Bohu, za to všetko čo som už mal možnosť prežiť a touto cestou si vizualizujem a prajem si cestu do vesmíru. Áno, mojím najväčším cestovateľským snom je dostať sa do vesmíru a pozerať sa na našu nádhernú planétu zhora. Veď to musí byť neuveriteľný zážitok. Ďakujem veľmi pekne.

Zanzibar
Rio De Janeiro, Ipanema pláž

Zdroj foto: Archív Lukáša Kirku, úvodná foto: Bali, Nusa Penida

Ďakujeme za rozhovor Lukášovi Kirkovi.

Od autorky vyšli aj tieto rozhovory:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.2/5 - (5 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

2 NOVÉ LINKY z Bratislavy na leto: Záhreb 2-krát týždenne a Sofia dokonca 3-krát https://t.co/DKPFRLEraN #novinky22 hodín dozadu
Rozhovor s Viktorom Schillerom 1.časť: Keď človek niečo veľmi chce, musí urobiť kroky, ktoré by normálneho smrteľníka odradili https://t.co/6iSweQjG3z #tipy23 hodín dozadu
17 TOP atrakcií v Dubaji. Zaži mesto snov a zarezervuj si svoj zážitok (formulár v článku) https://t.co/G5yGvGBFRS #cestopisy23 hodín dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky24 hodín dozadu
Ako za 5 dní ošéfovať Zanzibar a užiť si ho naplno aj túto zimu https://t.co/zm0WmpiMgh #cestopisy24 hodín dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky24 hodín dozadu
Ako navštíviť celý svet za jeden deň? Poď na EXPO2020, vybrali sme TOP pavilóny https://t.co/MMs9EX6QLZ #cestopisy1 deň dozadu
USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky2 dni dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky2 dni dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore