Nájdeš nás aj na:
rakusko

Koronavírus

Test už nestačí. Rakúsko sprísňuje podmienky pre nezaočkovaných, nemôžu ísť do reštaurácií, hotelov ani na podujatia

Test už nestačí. Rakúsko sprísňuje podmienky pre nezaočkovaných, nemôžu ísť do reštaurácií, hotelov ani na podujatia

Rakúsko sprísňuje reštrikcie, nezaočkovaní nebudú môcť ísť do kaviarní, reštaurácií, ku kaderníkom alebo na akcie, ktorých sa zúčastní viac než 25 osôb. Okrem zaočkovaných sa to týka aj tých, ktorí prekonali covid, negatívny test na koronavírus už stačiť nebude.

Reklama

Nové pravidlá v Rakúsku platné od 8. novembra

Od 8. novembra 2021 vyžaduje Rakúsko od návštevníkov lyžiarskych zjazdoviek, reštaurácií, ubytovacích zariadení, vianočných trhov a ďalších voľnočasových zariadení predloženie dokladu o očkovaní alebo dokladu o prekonaní choroby.

Od 8. novembra už teda nestačí za účelom návštevy lyžiarskych zjazdoviek, reštaurácií, ubytovacích zariadení, vianočných trhov a ďalších voľnočasových zariadení predložiť negatívny test na Covid-19, ani doklad preukazujúci zistenie neutralizačných protilátok.

Do 5.12.2021 bude prechodne ako doklad o bezinfekčnosti akceptované tiež predloženie potvrdenia o 1. dávke očkovania a súčasne negatívneho PCR testu na covid-19 platného 72 hodín od odberu, vo Viedni 48 hodín od odberu.

Od 8. novembra 2021 je namiesto 3G (na Slovensku pravidlo OTP) zavedené pravidlo 2G (platí potvrdenie o očkovaní a o prekonaní COVID-19). S cieľom vyhnúť sa lockdownu platí pravidlo 2G pre všetkých, všade a v rovnakom rozsahu, ako to platilo pre 3G (viď nižšie).

Skracuje sa doba platnosti očkovacieho certifikátu (COVID-19/ZELENÝ PAS) z 12 mesiacov na 9 mesiacov. Po tomto termíne je potrebné doplňujúce očkovanie. Podpora očkovania 3. dávkou je aktuálne v centre pozornosti spolkovej vlády, ako aj jednotlivých spolkových krajín.

Od 6. decembra 2021 sa skracuje platnosť potvrdenia o zaočkovaní z 360 na 270 dní po 2. dávke.

Zaočkovaní vakcínou Johnson&Johnson sa musia preočkovať do 2. januára 2022 (čiže už nepostačuje iba prvá dávka).

Povinnosť nosiť ochranu typu FFP2 sa zavádza pre všetky typy obchodov, vo vnútorných priestoroch aj v MHD.

Výnimka platí pre školopovinné deti a mládež od 13 do 15 rokov, ktorým ako potvrdenie stačí školský ninja pas (nálepky potvrdzujúce pravidelné testovanie). Deti do 12 rokov nepotrebujú žiaden z dokladov 3G. Len vo Viedni platí 2G už od 12 rokov.

Vzhľadom na nie všade dostatočnú testovaciu infraštruktúru poskytujúcu PCR testovanie, zostáva zatiaľ na pracoviskách v platnosti 3G. Od polovice novembra sa však počíta aj tu už iba s 2,5G (uznávanie iba PCR, nie antigénových testov).

V prípade nedodržania podmienok hrozí v prípade porušenia pokuta 500 eur, prevádzkovatelia budú musieť zaplatiť až 3 600 eur. Popri sprísnení sa rozhodlo o úľave pre spolkové krajiny vo forme zrušenia výstupných kontrol 3G z okresov s incidenciou 400 alebo 500.

Vzhľadom na blížiaci sa začiatok zimnej turistickej sezónynové 2G pravidlo zasiahne aj turistov. Využívanie vlekov a lanoviek bude prístupné len zaočkovaným a uzdraveným (2G – očkované osoby, osoby, ktoré prekonali COVID-19). V prípade, že si permanentku zakúpil nezaočkovaný občan, nie je možné si vyžiadať peniaze späť.

Nové pravidla zvýšili záujem o očkovanie

V Rakúsku sa pred pondelkovým sprísnením opatrení zvýšil záujem o očkovanie. Na vstup do reštaurácií, kaviarní, kaderníctiev alebo na kultúrne a športové podujatia už nebude stačiť negatívny test. Rovnaké pravidlá budú platiť pre hotely alebo vleky.

Po piatkovom oznámení vzrástla podľa agentúry APA čakacia lehota v najväčších očkovacích centrách vo Viedni na poldruha hodinu. V spolkovej krajine Salzbursko sa počas soboty prišlo spontánne zaočkovať 1400 ľudí, kým v poslednom čase to robilo najviac 2000 ľudí týždenne. Veľký záujem zaznamenali aj zdravotníci v Tirolsku a Vorarlbersku.

Sprísňujú aj v iných krajinách

Ďalšie európske krajiny zavádzajú prísnejšie protipandemické opatrenia. V Holandsku sa vráti povinnosť rúšok na verejných miestach, v Grécku čakajú nezaočkovaných ďalšie prekážky, budú sa napríklad musieť preukázať testom aj pri vstupe do bánk, obchodov a vonkajších priestorov reštaurácií.

V Holandsku sa rozširuje počet miest, kde je nutné mať potvrdenie o bezinfekčnosti – po novom medzi ne budú patriť terasy reštaurácií, múzea alebo posilňovne.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]ecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   Prosím, ohodnoťte náš článok.
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.