Nájdeš nás aj na:

Amerika

Kuba opätovne otvorí hranice pre turistov od 15. novembra

Kuba opätovne otvorí hranice pre turistov od 15. novembra

Kuba sa síce na jeseň minulého roka začala postupne otvárať, no vo februári zaviedla povinnú štátnu karanténu pre všetkých medzinárodných cestujúcich. Výnimku mali len tí turisti, ktorí si zakúpili zájazd cez cestovnú kanceláriu/tour operátora. Títo podstúpili len prvý test PCR po príchode na Kubu priamo na letisku a čakali na hoteli 24 hodín na výsledok testu. Druhý PCR test podstupovali individuálni prichádzajúci cestujúci na šiesty deň od príchodu do krajiny.

Reklama

Ako včera oznámilo kubánske ministerstvo cestovného ruchu, krajina chce od 15. novembra 2021 postupne opäť otvárať svoje hranice. „Vzhľadom na pokrok, ktorý sa dosiahol v procese očkovania proti Covid-19 na Kube, do novembra 2021 bude úplne zaočkovaných viac ako 90% celkovej populácie,“ uvádza sa vo vysielaní kubánskej turistickej kancelárie.

Otváranie vnútorného trhu cestovného ruchu bude iniciované postupne v súlade s epidemiologickou situáciou v jednotlivých oblastiach. Pri vstupe do krajiny budú cestujúcim merať teplotu a budú vykonávať náhodné diagnostické testy. Kuba nebude od očkovaných cestujúcich vyžadovať PCR test, zatiaľ však nie je jasné, či očkovanie bude povinné pri vstupe do krajiny.

Podmienky vstupu budeme pozorne sledovať a článok aktualizovať.


Podmienky platné do 15. novembra 2021

Každý cestujúci navyše musí pri vstupe do krajiny predložiť negatívny test PCR nie starší ako 72 hodín a podstúpiť test PCR priamo na letisku. Cestujúcim je meraná telesná teplota a musia vyplniť čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave. Výsledky prvého testu PCR sú známe do 72 hodín. Na piaty deň od vstupu do krajiny je povinnosť podstúpiť druhý test PCR a čakať na výsledky ďalších 72 hodín v izolácii.

Každý turista musí mať poistenie na COVID-19 zakúpené v krajine pôvodu alebo si ho zakúpiť po príchode na Kubu priamo na letisku za poplatok 30 USD. Zahraniční študenti sú izolovaní v špeciálnych zariadeniach ministerstva zdravotníctva a ministerstva školstva. Karanténa platí pre všetkých cestujúcich bez ohľadu na to, či už prekonali COVID-19 alebo boli proti ochoreniu COVID-19 očkovaní.

Rezidenti na Kube podstupujú karanténu v špeciálnych karanténnych zariadeniach zdarma vrátane dopravy do/zo špeciálneho zariadenia. Turisti musia podstúpiť karanténu v hotelových zariadeniach v rôznych provinciách, náklady na hotel a dopravu do/zo zariadenia znáša turista. Zahraniční študenti budú izolovaní v špeciálnych zariadeniach ministerstva zdravotníctva a ministerstva školstva. Karanténa platí pre všetkých cestujúcich bez ohľadu na to, či už prekonali COVID-19 alebo boli proti ochoreniu COVID-19 očkovaní.

Na letisku je povinnosť nosiť rúško a dodržiavať odstup. Zdravotný stav turistov je monitorovaný na hoteloch i v súkromných zariadeniach. Od 1. decembra 2020 musí každý cestujúci zaplatiť sanitárny poplatok 30 USD, ktorý je však už zahrnutý do ceny letenky.

Vstup na letisko je povolený len cestujúcim, ktorí sa musia preukázať platnou letenkou. Od 6. februára sa obmedzujú na minimum lety z/do USA, Panamy, Mexika, Bahamského spoločenstva, Dominikánskej republiky, Jamajky a Kolumbie. Sú zrušené lety z nasledujúcich krajín: Nikaragua, Guyana, Trinidad a Tobago a Haiti.

Cestovanie v rámci Kuby

Od 10. januára nepremáva verejná doprava v rámci Havany v čase od 21.00 h do 5.00 h. Od 12. januára je dočasne zastavená verejná autobusová a vlaková doprava, ako aj súkromní dopravcovia medzi Havanou a ostatnými provinciami. Povolený je vstup a výstup z Havany súkromnými dopravnými prostriedkami a štátnou taxi službou len cez určené miesta – za účelom kontroly zdravotného stavu osôb

Podmienky tranzitu a odchodu

Odlet z krajiny z medzinárodného letiska Havana a z ďalších letísk v krajine je možný komerčnými alebo charterovými letmi. Je povolený návrat kubánskych občanov na Kubu. Vláda zároveň zrušila vydávanie povolení na opustenie krajiny pre občanov Kuby a rezidentov.

Opatrenia v krajine

V dôsledku epidemiologického vývoja v krajine prešla Havana od 14. januára 2021 do fázy transmisión autóctona, t.j. boli zavedené nasledovné opatrenia: Zatvorené sú kiná, divadlá a nočné kluby; od 19.00 je zakázané zdržiavať sa v parkoch, na námestiach a verejných priestranstvách. Sú zakázané súkromné a verejné oslavy a realizovanie verejných aktivít. Sú zatvorené reštaurácie a kaviarne, dovolená je donáška jedla. Fitness centrá zostávajú zatvorené, je zakázané športovať na verejných priestranstvách. Zatvárajú sa štátne a súkromné kúpaliská a plavárne, ako aj pláže. Pláže v ostatných letoviskách v krajine zostávajú otvorené. Platí zákaz predaja rozlievaných alkoholických nápojov; zákaz návštev v nápravno-výchovných zariadeniach. Hotely môžu operovať s kapacitou naplnenia 60% a hotelové bazény s kapacitou naplnenia 30%, exkurzie sú zakázané. Zatvorené sú kostoly, múzeá aj galérie. 

V platnosti zostáva povinnosť nosenia rúšok vo vnútorných aj vonkajších priestranstvách; dodržiavanie sociálneho odstupu (bezpečnej vzdialenosti cca dva metre medzi osobami na verejnosti), dezinfekcia rúk a obuvi pred vstupom do predajní a ostatných priestorov. Nedodržiavanie opatrení je naďalej pokutované.

Pracovníkom rekreačných zariadení sa denne meria telesná teplota, k dispozícii je 24 hodinová služba zdravotníckeho personálu, ktorý monitoruje zdravotný stav klientov, ako aj pracovníkov zariadení. Od 2. novembra 2020 bol obnovený vyučovací proces na školách pre školský rok 2020/2021.

Kuba otvorila dovolenkové rezorty ešte minulý rok

Kuba začala postupné znovuotvorenie najlepších dovolenkových destinácií pre medzinárodných turistov ešte v júli. Aj slovenskí turisti už nejaký čas môžu vďaka cestovným kanceláriam cestovať na letoviská Cayo Largo Del Sur, Cayo Coco, Cayo Guillermo, Cayo Santa María a Cayo Cruz a napokon aj do obľúbeného Varadera (otvorené od 15. októbra).

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP roadtripy v USA: 6 najkrajších ciest naprieč Amerikou! https://t.co/KxpoZZOId1 #cestopisy14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Last minute dovolenka v Egypte s all inclusive, letenkami z Bratislavy a 4*hotelom za 383€ https://t.co/F5TvUvSIcU #dovolenky14 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 21€) https://t.co/Ct4I6MlmKp #cestopisy15 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jeseň od 21€ https://t.co/o889GhIRFI #cestopisy15 hodín dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 129€ aj na budúci rok https://t.co/CAR6AsgMQd #cestopisy15 hodín dozadu
USA v novembri otvoria hranice pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie https://t.co/iHe6gLYSJY #novinky16 hodín dozadu
So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky1 deň dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky1 deň dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh1 deň dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore