Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Japonsko a Írsko od pondelka vypadnú zo zoznamu menej rizikových krajín

Japonsko a Írsko od pondelka vypadnú zo zoznamu menej rizikových krajín

Japonsko a Írsko od pondelka vypadnú zo zoznamu menej rizikových krajín vzhľadom na vážnu epidemiologickú situáciu. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva. Slováci môžu naďalej cestovať do zahraničia i vracať sa na Slovensko bez zmeny.

Reklama

V zozname naďalej ostávajú Austrália, Čína, Fínsko, Island, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Pri návrate z krajín EÚ stačí aj antigénový test z ČR alebo Rakúska

Po návrate z krajín tzv. červenej zóny naďalej platí rozdiel, či cestujete z krajiny EÚ (+Nórkso, Lichtenštajnsko a Švajčiarsko) alebo z inej krajiny.

V prípade návratu z krajín EÚ+ platí:

  • Buď registrácia na korona.gov.sk/ehranica a následná domáca izolácia s bezplatný testom najskôr na 5. deň. Ak nepôjdete na test alebo neobdržíte výsledky testu, izolácia automaticky končí po desiatich dňoch.

ALEBO

  • Po vstupe na Slovensko sa preukážete negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín (od dátumu obdržania výsledku), tým pádom nie je potrebná žiadna karanténa, použiť možno aj antigénový test v Rakúsku alebo ČR, aj keď sa vraciate z inej krajiny EÚ.
  • Testom sa v prípade potreby treba preukázať už pri prechode cez slovenskú hranicu – napríklad na letisku Schwechat sa antigénové testy robia za 35 eur na počkanie bez objednania.
  • Ak ste za posledné 3 mesiace prekonali COVID-19 a máte o tom potvrdenie, nemusíte sa na hranici preukazovať negatívnym PCR testom ani ísť do domacej karanteny (platí ale len pre krajiny EÚ+)

Pri návratoch z krajín mimo EÚ sa v podmienkach taktiež nemenilo nič a aj naďalej platí povinná registrácia cez korona.gov.sk/ehranica, izolácia a najskôr na 5. deň test.

Na susedná letiská možno naďalej cestovať bez problémov

Ak potrebujete niekoho vyzdvihnúť alebo odviezť na letisko v susednom štáte, treba sa najneskôr pri odchode zo Slovenska sa zaregistrovať na https://naletisko.mzv.sk/. Pri kontrole sa treba preukázať vytlačeným potvrdením tejto registrácie a letenkou prepravovanej osoby alebo jej elektronickou kópiou.

Cestu treba vykonať výhradne cez územie členských štátov EÚ, bez zastavenia (s výnimkou zastavenia na nevyhnutné tankovanie pohonných látok a nástup či výstup prepravovanej osoby). V takomto prípade osoba nemusí pri navrate ísť do karantény.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Lážo-plážo Cancún podľa „Starej Lišky“ (+super letenky na sezónu!) https://t.co/OCs49vj40y #letenky4 hodiny dozadu
Letisko na Zanzibare už umožňuje antigénové testovanie pre cestujúcich letiacich s KLM https://t.co/tSvPRBXJME #novinky4 hodiny dozadu
Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky11 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky12 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky12 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky12 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky13 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky13 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky13 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky13 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore