Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Kam ísť v júni? Pozri si týchto 6 tipov na výlet

Kam ísť v júni? Pozri si týchto 6 tipov na výlet

Na severnej pologuli je takmer leto, čo znamená, že je najvyšší čas si zarezervovať výlet (alebo rovno dva) a využiť sezónu čo najlepšie. Neprehliadnite však ani destinácie na južnej časti sveta! Napríklad v Zimbabwe momentálne prší veľmi málo a teploty ostávajú príjemné na turistické objavovanie. Prinášame vám i náš tip, kam sa vybrať, ak máte chuť na párty do rána alebo stráviť noc, pozorujúc hviezdy z Grand Canyonu. Vybrali sme pre vás tie najlepšie destinácie na vašu júnovú návštevu.

Reklama

New York

WorldPride prichádza na územie Ameriky prvýkrát počas svojej 19-ročnej histórie. Tohtoročná veľkolepá svetová oslava bude zároveň spomienkou na 50. výročie stonewallských nepokojov vo štvrti Greenwich Village na Manhattane, čo bola jedna z prvých národných demonštrácií za práva LGBTQ. Pripravte sa teda na veľkolepé oslavy. Letenky do New Yorku štartujú na sume 349 eur.

Pripomenutie stonewallských udalostí, dvojdňový tanečný večierok na mólach Chelsea, niekoľkodňový hudobný festival “Pride Island” s headlinerkou Grace Jones, plus rodinné filmové večery a múzejné predstavenia ako i nová výstava Metropolitan Museum of Art; Camp: Notes on Fashion costume exhibit. Čo sa týka samotného pride pochodu počas 30. júna, organizátori očakávajú dvojnásobný počet účastníkov, čo znamená asi 4 milióny ľudí.

Národný park Grand Canyon

Tento rok si pripomíname sté výročie vyhlásenia Grand Canyonu za národný park. Prichádza teda so sériou výnimočných udalostí, ktoré budú súčasťou osláv. Zamierte sem medzi 22. a 29. júnom na bezplatnú osemdňovú “Star Party”, počas ktorej budú astronómovia-dobrovoľníci postávať okolo severného a južného okraja, aby pomohli ostatným návštevníkom-amatérom zahliadnuť Mliečnu dráhu. Grand Canyon je jedno z posledných miest v USA, odkiaľ ju možno z úrovne zeme pozorovať. Letenky do Las Vegas i Kalifornie rezervuješ teraz s cenovkou okolo 500 eur.

Počas toho istého obdobia prinesie Summerfest do Arizony miestnych pestovateľov a výrobcov potravín a nápojov a demonštrácie, ktoré vás udržia v akcii počas dňa. Nenechajte si ujsť príležitosť vybrať sa na túru do Grand Canyonu: zo 6,2 milióna ľudí, ktorí ho navštívilo minulý rok, len 300 000 zostúpilo za jeho okraj!

Singapur

Je podľa vás absurdné cestovať niekam len preto, aby ste sa pozreli na miestne letisko? Singapur si minulý rok v lete vyslúžil celosvetovú pozornosť vďaka natáčaniu romantickej komédie Crazy Rich Asiats. Ak vás tento fakt nepresvedčil, aby ste si rezervovali svoju cestu, potom zvážte vycestovanie za atrakciou, ktorá ešte vonia novotou – letisko Changi: Jewel.

Klenutý verejný priestor, ktorý spája terminály 1, 2 a 3 s rozhľahlým “Forest Valley”. Doplnený chodníkmi, bludiskami a šmýkačkami, ktoré vám umožnia pohybovať sa medzi približne 2 500 stromami a 100 000 kríkmi, tvoriace tento vnútorný les. Samozrejme, Singapur si zaslúži omnoho viac pozornosti, ako len priestor svojho letiska. Letenky do Singapuru rezervuješ od 449 eur.

Ceremónia “The World’s 50 Best Restaurants” (50 najlepších reštaurácií na svete), čo je niečo ako Oscary v gurmánskom svete sa tu uskutoční 25. júna, prvýkrát mimo Londýna. Odporúčame však tiež ochutnať niečo malé z jednej zo singapurských pouličných stánkov, ocenenými michelinskou hviezdou.

Viktóriine vodopády, Zimbabwe

Hladiny vôd Viktóriiných vodopádov v Zimbabwe klesajú počas obdobia sucha o niečo nižšie, čo návštevníkom poskytuje neuveriteľné scenérie. Umožňuje im vybrať sa na bezpečný rafting, vyskúšať si zip-lining (šport, pri ktorom sa na lane presúvate z bodu A do bodu B) a plávanie v Devils Pools, čo je nekonečný prírodný bazén, ťahajúci sa na okraji vodopádov.

Najlepšou voľbou na prenocovanie je podľa nás rezort Matetsi Victoria Falls, ktorý sa skladá z deviatich apartmánov a nachádza na vlastnom 16-kilometrov dlhom úseku v blízkosti rieky Zambezi. (Všetky apartmány sú s výhľadom na rieku.) Je pripojený k súkromnej rezervácii s rozlohou 135 000 akrov, ktorá je šitá na mieru pre safari so sprievodcom. Suchá sezóna uľahčuje pozorovanie voľne žijúcich živočíchov, keďže sa prirodzene zhromažďujú okolo vodných zdrojov. Pripravte sa, že zahliadnete dravých vtákov a zažijete migráciu slonov.

Grenada

V Grenade sa v júni koná každoročný deväťdňový Chocolate Fest, ktorý je oslavou všetkého, čo kakao v histórii poľnohospodárstva a výroby čokolády prinieslo. Navštíviť môžete viaceré farmy, ako Belmont Estate, ktorej história siaha do 17. storočia, alebo prírodnú Crayfish Organic Farm. Okrem toho sa v miestnych čokoládovniach po celej krajine budú konať ochutnávky.

Nenechajte si ujsť príležitosť dozvedieť sa niečo viac o príbehu výroby čokolády od stromu k tabuľke – od odborníka, výskumníka a čokoholika Darina Sukhu z University of West Indies. Po tom, ako zažijete dokonalý chuťový pôžitok, úplne vypnite v novom luxusnom rezorte Silversands na pláži Grand Anse. Ponorte sa do jeho vonkajšieho bazéna o dĺžky 100 metrov. Ideálny spôsob, ako sa pripraviť na ďalší deň ochutnávok, čo poviete?

Petrohrad, Rusko

Ak ste niekedy chceli zažiť mesto, kde slnko nikdy nezastane, vychutnajte si Petrohrad v júni. Počas tzv. Bielych nocí tu neuvidíte žiadnu temnotu – dokonca ani o tretej hodine ráno. Jeho veľkolepá architektúra a mosty sa vtedy ponoria do zlatých a červených odtieňoch.

Kultúrne hlavné mesto Ruska samozrejme oslavuje tieto bonusové hodiny denného svetla s programom, plným zábavy: koncerty, vystúpenia klasickej hudby a balet na miestach, ako sú divadlá Mariinsky a Hermitage prebiehajú od konca mája do konca júla. Petrohrad s letenkou a hotelom viete rezervovať od 259 eur.

Vrcholom Bielych nocí sú však určite tzv. “ Scarlet Sails”. Konajú sa počas víkendu najbližšieho k letnému slnovratu 21. júna. Sú obrovskými oslavami pre starších žiakov stredných škôl (podobné stužkovej). Zvyšok mesta sa pripája, aby si vychutnal ohňostroj, vonkajší koncert na palácovom námestí a veľkolepú loď s červenými plachtami, ktorá sa plaví po Neve. Udržujte svoju energiu vysoko a užívajte si párty s miestnymi počas celej noc. Oddajte sa s nimi chuti morozhenoe, tradičnej zmrzliny po celom meste počas leta.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore