Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Grobiani medzi turistami. Za obťažovanie gejší v Kjóte dostanete pokutu

Grobiani medzi turistami. Za obťažovanie gejší v Kjóte dostanete pokutu

Obťažovanie gejší a poškodzovanie majetku japonského Kjóta – aj to je dôsledok takzvaného tourism pollution alebo po slovensky povedané – nadmerného počtu turistov, ktorí svojimi aktivitami mestu škodia.

Reklama

Veď len za šesť rokov, od roku 2012, rok po jadrovej katastrofe vo Fukušime, do roku 2018, narástol počet turistov v Japonsku o približne 22 miliónov. Deväť miliónov a 31 miliónov turistov, ktorí sa premelú krajinou za rok je obrovský rozdiel. Podľa britského denníka The Guardian to pre Japonsko ešte stále nie je dosť, vláda si dala cieľ – priniesť do krajiny v roku 2020 počas letnej olympiády v Tokiu 40 miliónov zahraničných turistov a do roku 2030 až 60 miliónov turistov.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Ignorantsto sa nevypláca

Nie každý sa takémuto cieľu teší. Prieskum v 300 kjótskych reštauráciách, podnikoch a iných prevádzkach ukázal, čo obyvateľom Kjóta prekáža – turisti sa bezhlavo hrnú do starobylých svätýň, sú hluční, všade fajčia, nechávajú po sebe odpadky a blokujú premávku.

Mnohí však boli svedkami toho, ako skupiny turistov obťažujú a obchytkávajú pri pokuse o selfie a skupinové fotografie symboly japonskej kultúry a ženskej krásy – miestne gejše. Niektorí sa vyjadrili, že videli, ako skupina turistov niesla gejšu na rukách smerom k taxíku, iní ich zase prenasledovali niekoľkými ulicami. Ignorantstvo k inej kultúre si pýta svoju daň.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Pokuta do 84 eur

Kjóto rozhodlo, že fotografovanie gejší v súkromných uličkách historickej časti mesta Gion zakáže. Najkritickejšie je okolie ulice Hanamikoji. Za porušenie zákazu môžete dostať pokutu až do výšky desať tisíc jenov, skoro 84 eur. Zákaz ani pokuta nie sú právne záväzné, miestni však dúfajú, že toto opatrenie mesta niektorých návštevníkov presvedčí, aby viac rešpektovali lokálnu kultúru a jej najfarebnejšie predstaviteľky.

Návštevníci Kjóta tiež dostanú letáky, ktoré im majú pripomínať zákaz fotografovania. V decembri spustia aj pilotný projekt akejsi etickej výchovy cez aplikáciu pre smartfóny. Tá bude turistom v čínštine a v angličtine pri vstupe do časti mesta Gion pripomínať, aby nefotografovali gejše bez ich výslovného povolenia.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/cs/search/geisha

Nie sú to ženy ľahkých mravov, práve naopak

Problémom je, že zahraniční cestovatelia považujú gejše často stereotypne za ženy ľahkých mravov a tak sa k nim aj správajú. A hoci je dnes z niekoľkých desiatok tisíc geikov a maikov z minulých storočí len niekoľko stoviek, stráviť večer v spoločnosti gejše je stále prestíž, nie je to veru ani lacné.

Pre dievčatá a ženy musí byť život gejše náročný, hoci si ho samé vybrali. Vzdelávanie, cibrenie umeleckých schopností, tanec, komunikácia, filozofia a psychológia, do toho prísne každodenné pravidlá s vždy dokonalým zovňajškom a chôdzou, schopnosť udržať si svojich spoločníkov roky a byť im dobrou radkyňou a až sa z učňa maiko stane geiko, jejulohou bude vychovať ďalšie generácie a zachovať tak túto japonskú tradíciu.

Iné od tohto autora:

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky2 hodiny dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 hodiny dozadu
PR manažér Pelikána: Zvykli sme si na lacné letenky. Zdražovanie je takmer isté https://t.co/WUARI1vYfF2 hodiny dozadu
Kedy budeme môcť vycestovať do Thajska? Krajina je zatiaľ opatrná https://t.co/oO3mens3Xi3 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 hodiny dozadu
Wizz Air už lieta do Abu Dhabi. Prvý let sa uskutočnil včera (FOTO) https://t.co/IECvpZB95f #novinky3 hodiny dozadu
TOP letenky do 100€ s odletom na jeseň 2020 https://t.co/E9I6yV5qXG #letenky3 hodiny dozadu
Spoločnosť Qatar Airways zavádza povinné štíty na tvár pre cestujúcich https://t.co/7uQlj7hLmM #novinky4 hodiny dozadu
Egypt už otvoril niektoré letoviská a obnovil lety. Víza sú dočasne zrušené https://t.co/AsovgsGKXy #novinky4 hodiny dozadu
Američania dostali od Únie červenú, Ryanair pridal Košiciam linku do Prahy https://t.co/XlM0putr0H #novinky4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore