Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Grobiani medzi turistami. Za obťažovanie gejší v Kjóte dostanete pokutu

Grobiani medzi turistami. Za obťažovanie gejší v Kjóte dostanete pokutu

Obťažovanie gejší a poškodzovanie majetku japonského Kjóta – aj to je dôsledok takzvaného tourism pollution alebo po slovensky povedané – nadmerného počtu turistov, ktorí svojimi aktivitami mestu škodia.

Reklama

Veď len za šesť rokov, od roku 2012, rok po jadrovej katastrofe vo Fukušime, do roku 2018, narástol počet turistov v Japonsku o približne 22 miliónov. Deväť miliónov a 31 miliónov turistov, ktorí sa premelú krajinou za rok je obrovský rozdiel. Podľa britského denníka The Guardian to pre Japonsko ešte stále nie je dosť, vláda si dala cieľ – priniesť do krajiny v roku 2020 počas letnej olympiády v Tokiu 40 miliónov zahraničných turistov a do roku 2030 až 60 miliónov turistov.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Ignorantsto sa nevypláca

Nie každý sa takémuto cieľu teší. Prieskum v 300 kjótskych reštauráciách, podnikoch a iných prevádzkach ukázal, čo obyvateľom Kjóta prekáža – turisti sa bezhlavo hrnú do starobylých svätýň, sú hluční, všade fajčia, nechávajú po sebe odpadky a blokujú premávku.

Mnohí však boli svedkami toho, ako skupiny turistov obťažujú a obchytkávajú pri pokuse o selfie a skupinové fotografie symboly japonskej kultúry a ženskej krásy – miestne gejše. Niektorí sa vyjadrili, že videli, ako skupina turistov niesla gejšu na rukách smerom k taxíku, iní ich zase prenasledovali niekoľkými ulicami. Ignorantstvo k inej kultúre si pýta svoju daň.

Zdroj fotografie: https://unsplash.com/

Pokuta do 84 eur

Kjóto rozhodlo, že fotografovanie gejší v súkromných uličkách historickej časti mesta Gion zakáže. Najkritickejšie je okolie ulice Hanamikoji. Za porušenie zákazu môžete dostať pokutu až do výšky desať tisíc jenov, skoro 84 eur. Zákaz ani pokuta nie sú právne záväzné, miestni však dúfajú, že toto opatrenie mesta niektorých návštevníkov presvedčí, aby viac rešpektovali lokálnu kultúru a jej najfarebnejšie predstaviteľky.

Návštevníci Kjóta tiež dostanú letáky, ktoré im majú pripomínať zákaz fotografovania. V decembri spustia aj pilotný projekt akejsi etickej výchovy cez aplikáciu pre smartfóny. Tá bude turistom v čínštine a v angličtine pri vstupe do časti mesta Gion pripomínať, aby nefotografovali gejše bez ich výslovného povolenia.

Zdroj fotografie: https://www.shutterstock.com/cs/search/geisha

Nie sú to ženy ľahkých mravov, práve naopak

Problémom je, že zahraniční cestovatelia považujú gejše často stereotypne za ženy ľahkých mravov a tak sa k nim aj správajú. A hoci je dnes z niekoľkých desiatok tisíc geikov a maikov z minulých storočí len niekoľko stoviek, stráviť večer v spoločnosti gejše je stále prestíž, nie je to veru ani lacné.

Pre dievčatá a ženy musí byť život gejše náročný, hoci si ho samé vybrali. Vzdelávanie, cibrenie umeleckých schopností, tanec, komunikácia, filozofia a psychológia, do toho prísne každodenné pravidlá s vždy dokonalým zovňajškom a chôdzou, schopnosť udržať si svojich spoločníkov roky a byť im dobrou radkyňou a až sa z učňa maiko stane geiko, jejulohou bude vychovať ďalšie generácie a zachovať tak túto japonskú tradíciu.

Iné od tohto autora:

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Tahiti za skvelých 1 539€! https://t.co/okIzqYfFNF #letenky2 hodiny dozadu
KARIBIK: Trinidad a Tobago za 449€ https://t.co/ryqEXNfp7J #letenky2 hodiny dozadu
Seychely s Turkish Airlines za 529€ https://t.co/D9qMHWO9xk #letenky2 hodiny dozadu
A čo tak začať nový rok v Izraeli? Eilat v januári od 24€ https://t.co/85eKRwO9AO #letenky4 hodiny dozadu
Miláno z Viedne od 20€! https://t.co/cadwtPrSON #milano4 hodiny dozadu
Štokholm v januári za 18€! Použi zľavový kód v článku https://t.co/ysI7mOS3p1 #letenky23 hodín dozadu
Raj v Paname za 449€ s Turkish Airlines! Leť v top sezóne https://t.co/aCJx3ibt8m #panama23 hodín dozadu
Peckový výpredaj z Bratislavy! 10 leteniek pod 50€ https://t.co/j953PF8Xl4 #vypredaj1 deň dozadu
Valencia s letenkami, 4* hotelom a raňajkami za 119€! https://t.co/XKjIVhaTYj #ponukadna1 deň dozadu
PECKA DŇA: Korfu v 4* hoteli s all inclusive za 349€! https://t.co/M1W9GNIGxZ #ponukadna2 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore