Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Objavte Japonsko za 10 dní vysokorýchlostným vlakom

Svet za oknami letí rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu. Obrázky trávnatých polí, tradičných domov a nezvyčajných miest zanechávajú prchavý dojem a túžbu vidieť viac. Hory sa vzďaľujú a menia celkovú perspektívu. Japonsko je známe svojou rozľahlou železničnou sieťou, ktorá sa tiahne od špičky severného ostrova Hokkaido, po dolný okraj Kjúšu. Rozsiahla sieť vlakov je čistá, moderná, jazdí rýchlo a načas. Japonské cestovné karty sú návštevníkom z cudziny dostupné za zníženú cenu. Na desaťdňový výlet odporúčame sedemdňový pas (29.110 JPY), ktorý by ste si mali zakúpiť pred príchodom do Japonska. Keď budete pripravení na svoje vlakové dobrodružstvo, aktivujte si ho v Japonskej železničnej kancelárii, ktorú nájdete vo väčších vlakových staniciach. Po aktivácii bude preukaz platný na sedem dní. Prinášame vám Japonsko za 10 dní vysokorýchlostným vlakom.

Reklama

Deň 1-3 Tokio

Vaša cesta sa začína v Tokiu, hlavnom meste Japonska. Je miestom nekonečného svetla, umeleckých obchodov, kaviarní, barov, osvetlených stánkov s jedlom, stúpajúcich mrakodrapov, ktoré susedia s tichou atmosférou zenových záhrad a rozmanitosťou mestskej módy. Slávna križovatka Shibuya Scramble Crossing je ideálnym miestom na sledovanie ľudí, ale i stratenie sa v dave. Aleja Omotesandō v okolí ponúka veľa luxusných obchodov. Ak to nie je práve vaša šálka kávy, zablúdite do susedného Harajuku za ich lacnejšími alternatívami.

Ponorte sa do súčasnej umeleckej scény v Mori Art Museum alebo sa vydajte na tradičnú cestu umenia drevotlače v Ōta Memorial Museum of Art. Tókjó-to čóša, sídlo správy Tokia, je masívny mrakodrap, inšpirovaný budovou Notre-Dame, ktorý ponúka úžasný výhľad na mesto. Najlepší čas na jeho návštevu je buď v skorých ranných hodinách, kedy možno zahliadnuť horu Fuji, alebo po zotmení, kedy sa mesto ligoce svetlami.

Zažite tu i niektoré z najobľúbenejších športov v Japonsku. Napríklad Sumo zápas v Ryogoku či baseballový zápas na štadióne Tokyo Dome. Nakoniec si vyhraďte čas na jedny najznámejších pamiatok v Tokiu, ako je stále živý Yoyogi Park a susedná svätyňa Meiji Shrine, zasvätená cisárovi Meijimu a jeho manželke, cisárovnej Shōken. Tipy čo vidieť v Tokiu nájdeš aj v našom nedávnom článku.

Deň 4-5 Kanazawa and Osaka

Je čas utiahnuť sa z ruchu veľkého mesta. Na začiatku štvrtého dňa si aktivujte svoj cestovný preukaz a nastúpte na vlak Hokuriku Shinkansen do Kanazawy (2,5 hodiny), prekračujúc Japonské Alpy. Toto stredne veľké mesto sa nachádza na západnom pobreží Japonska a je domovom krásneho zámockého areálu, zámockého parku Kanazawa a dokonale pokojnej záhrady Kenroku-en, ktoré je považovaná za jednu z najkrajších záhrad v Japonsku.

Kenroku-en je rozsiahla klasická japonská záhrada, ktorá sa môže pochváliť rybníkom, malými kopcami, kamenným lampášom, fontánou a rôznymi druhmi kvetov a stromov, ktoré v priebehu ročných období menia farby. Ružové slivkové a čerešňové kvety na jar, fialové kosatce a červené azalky v lete a pestrofarebné listy na jeseň.

Stará štvrť Higashi Chaya je plná dvojpodlažných drevených domov (tzv. Ochaya alebo čajových domov), datovaných od roku 1800. Za skromný poplatok môžete zažiť životné podmienky gejši z 19. storočia. Niektoré z týchto čajových domov dodnes ponúkajú tradičnú zábavu vo forme gejských predstavení. Tento dištrikt je tiež známy svojimi vynikajúcimi čerstvými morskými plodmi. Vyskúšajte sashimi v reštaurácii Fuwari, alebo siahnite po miestnej kuchyni, založenej na zelenine v podniku Los Angeles.

Po rannej prehliadke čerstvých produktov na trhu Omicho, nasadnite na vlak Thunderbird smerom do Osaky (2,5 hodiny). Druhá polovica dňa a väčšia časť noci by vám mali vystačiť na nákupy a objavovanie nočného života v dištrikte Shinsaibashi. Najesť sa vám odporúčame v obľúbenej zábavnej štvrti Dōtonbori.

Mesto je známe svojou špecialitou okonomiyaki; pikantnou palacinkou, ktorá je plnená rôznymi náplňami ako je mochi (ryžový koláč), bravčové mäso či kapusta. Ochutnajte i takoyaki, čo sú grilované guľôčky z cestíčka a chobotnice. V reštaurácii Mizuno je okonomiyaki pripravené na horúcom grile priamo na vašom stole, aby ste sa do neho zahryzli práve vo chvíli, keď je hotové.

Deň 6 Nara

Jedna hodina vlakom a ste v Nare, kedysi hlavnom meste Japonska. Dnes je toto starobylé mesto známe svojimi chrámami a zrúcaninami, a tiež vďaka divokým jeleňom, nazývaným shika, ktorí sa pohybujú v blízkosti centra mesta. Jelene, ktoré sú v Šintoizme uctievané ako poslovia bohov, prichádzajú k návštevníkom a ohryzujú krekry, ktoré sú k dispozícii na uliciach. Dajte si pozor, aby ste balík neotvárali pred skupinou jeleňov, mohli by ste zažiť krušné chvíle.

Chceli by ste vidieť najväčšiu bronzovú sochu Budhy na svete? Drevený chrám Todaiji, jedno z ôsmich miest, nachádzajúcich sa v meste, ktoré sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, v sebe skrýva 15 metrov vysokú pozlátenú bronzovú sochu Budhy.

Deň 6-8 Kjóto

Odvezte sa vlakom do Kjóty (1 hodina) a dorazte práve v čase kaiseki, tradičnej večere, s viacerými chodmi. Vyskúšajte Michelinskou hviezdou ocenenú reštauráciu Nakamura, ktora je prevádzkovaná majiteľmi šiestej generácie. Vydajte sa na večernú prechádzku gejským dištriktom Gion, kde môžete zazrieť maiko, trénujúce gejše.

Keďže Kjóto bolo hlavným mestom krajiny viac ako tisíc rokov, zostalo v ňom rozsiahle kultúrne dedičstvo. Svätyňa Fushimi Inari v juhovýchodnej štvrti mesta je známa svojou líniou tisícich červených torii brán, vedúcich k hlavnej svätyni. Inari je bohom ryže a úrodnosti a líšky sú považované za jeho poslov. Preto tu uvidíte tak veľa sôch líšok. Ak máte chuť, choďte si vyskúšať kimono do textilného strediska Nishijin. Centrum je vitrínou pre najrôznejšie druhy kimon a organizuje i kimono show, ukážky tkania a historické výstavy.

Návštevníci sa môžu obliecť do širokej škály kimon, od každodenných, až po tie v štýle dvorana alebo gejše. Smerom na severozápad sa v rybníčku zrkadlí chrám Zlatého pavilónu Kinkaku-ji, a smerom na východ objavíte chrám Kiyomizudera, so stupňovitou pagodou a nádhernými výhľadmi na mesto.

Deň 8-9 Gero

Vezmite si vlak do mesta Gero, ktoré je známe svojimi vulkanickými horúcimi prameňmi. Tzv. Hida Wide View premáva výnimočne krásnou trasou, ktorá sa vinie širokou zelenou krajinou, so stúpajúcimi vrchmi a lesknúcimi sa riekami. Po príchode do mesta sa ubytujte v ryokan (hotel v tradičnom japonskom štýle). Odporúčame vám napríklad Gero Onsen Fugaku, kde sa môžete ponoriť do otvorených prírodných minerálnych kúpeľov, jesť viacchodové jedlá, odpočinúť si v bavlnenom letnom kimone yukata a stráviť čas objavovaním prírody.

Určite nevynechajte návštevu dedinky Gassho Village, nachádzajúcej sa neďaleko centra mesta, kde nájdete 10 tradičných domov so strechami, pokrytými slamou, ktoré sa tu nahromaždili z neďalekého mesta Shirakawa, zapísaného v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Deň 9-10 Šizuoka

Vašou ďalšou zastávkou je Šizuoka. Odtiaľ sa asi tridsať minút autobusom dostanete do Nihondairy, malebnej oblasti s lanovkou, vďaka ktorej si môžete krajinu detailne obzrieť. Nájdete tu i Ocha Kaikan, kde môžete navštíviť slávne čajové plantáže najväčšieho japonského regiónu na výrobu čaju a dokonca si sami vyskúšať zopár takýchto listov zeleného čaju pod drobnohľadom hory Fuji natrhať.

Z trajektového prístavu v Shimizu sa plavbou okolo zátoky Suruga, v mimoriadne hlbokých vodách, s výhľadom na najvyšší vrchol Japonska Fudžisan. Záliv je okrem iného známym i skvelým čerstvým sushi. Vyskúšajte niektoré zdobené čerstvo zozbieraným wasabi, ktorý nie zmiešaný s práškom, ale chutí tak, ako chutiť má.

Deň 10 Odchod z Tokia

V posledný deň platnosti vášho železničného preukazu využite na návrat do Tokia (Tokaido Shinkansen, 1 hodina). Nezabudnite ešte ochutnať japonskú rezancovú polievku ramen v tokijskej Station Ramen Street, kde nájdete jedny z najlepších v meste. Železničný preukaz naposledy využite na transfer až na letisko.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestovanie na Maldivy: stačí test na COVID nie starší ako 96 hodín https://t.co/ih9pHZYaVZ #letenky3 hodiny dozadu
Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou (naše tipy) https://t.co/A3jQRXOB0E #dovolenky4 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Odštartuj rok 2021 na Maldivách v novom 3*hoteli s plnou penziou od 1586€ https://t.co/os8IiVm9ya #dovolenky4 hodiny dozadu
Japonsko otestovalo nový rýchlovlak šinkansen na princípe magnetickej levitácie https://t.co/tNzS3UkH3W #novinky5 hodiny dozadu
Výsledok do 20 minút, cena 80 libier. Londýnske letisko Heathrow už ponúka rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/MknNsZMagl #novinky6 hodiny dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2020 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky6 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény! Cancún je už otvorený a má certifkát bezpečnosti. Letenky od 299€ https://t.co/1UwUG0UmoH #letenky7 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky7 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky8 hodiny dozadu
Denný počet pasažierov v USA presiahol po prvýkrát od krízy milión https://t.co/9E3weMrIJT8 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore