Nájdeš nás aj na:

Európa

Island umožní očkovaným cestujúcim voľný vstup bez testu a karantény

Island umožní očkovaným cestujúcim voľný vstup bez testu a karantény

Plánuješ cestu na Island? Možno ťa poteší informácia, že zaočkovaní návštevníci môžu prísť na Island bez nutnosti testu či karantény. Osoby, ktoré predložia schválený digitálny alebo tlačený COVID certifikát v islandštine, dánštine, nórštine, švédštine alebo angličtine, sú oslobodené od úradných hraničných obmedzení a nie sú povinní podrobiť sa skríningu. Toto nové pravidlo tiež nahrádza požiadavku na negatívny test vírusu pri príchode do krajiny.

Reklama

V súčasnosti sa musia cestujúci z EÚ predbežne zaregistrovať, po príchode absolvovať dva testy a medzi tým päť alebo šesť dní v karanténe. Island sa v decembri tiež rozhodol umožniť cestujúcim, ktorí majú oprávnenie, vyhnúť sa karanténe a testovaniu, ak preukážu, že na vírus boli predtým pozitívni a zotavili sa.

Island už začal svojim občanom vydávať COVID certifikáty resp. tzv. vakcinačné pasy. Majú ľuďom uľahčiť cestovanie z/do krajiny. Nárok na certifikát v súčasnosti má už 4800 ľudí, ktorí dostali obe dávky vakcíny proti covidu-19. Osvedčenie bude k dispozícii online a v súlade s existujúcimi európskymi normami a medzinárodným osvedčením o očkovaní alebo profylaxii. Umožní zaočkovaným obyvateľom predložiť osvedčenie a byť vyňatý z hraničných opatrení v súlade s pravidlami príslušnej krajiny.

Téma COVID certifikátov je predmetom diskusie aj v krajinách EÚ. Potvrdil to už pred nejakým časom štátny tajomník MZV SR Martin Klus. Island nie je členom EÚ, ale je súčasťou schengenského priestoru voľného pohybu.

„Cieľom je uľahčiť pohyb medzi krajinami, aby jednotlivci mohli pri hraničných kontrolách predložiť osvedčenie o očkovaní, a boli tak oslobodení od obmedzujúcich opatrení na hraniciach v súlade s pravidlami danej krajiny,“ tvrdí islandské ministerstvo zdravotníctva. Užitočnosť takýchto pasov je zatiaľ len teoretická, pretože nie sú medzinárodne uznávané.

Island tiež víta cestujúcich s imunitou na COVID

Prekonali ste ochorenie COVID-19, máte imunitu a chuť cestovať? Ideálne podmienky aktuálne ponúka Island. Tento severský ostrov nebude brániť v cestovaní nikomu, kto už koronavírus prekonal a vie to doložiť. Po prekonaní COVID-19 už pri príchode na Island nepotrebujete absolvovať test ani karanténu.

Na základe rozhodnutia tamojšej vlády, podľa ktorého môže certifikát potvrdzujúci prekonanie choroby COVID-19 nahradiť povinnosť nastúpiť po príchode do krajiny povinnú karanténu či sa podrobiť dvoch testom s negatívnym výsledkom.

 • Občania a obyvatelia EÚ / schengenského priestoru môžu cestovať na Island.
 • Pred každou cestou na Island platí povinnosť vyplniť online registračný formulár. Rovnako je cestujúcim odporúčané si stiahnuť mobilnú aplikáciu Rakning C-19.
 • Od 15. januára 2021 sú všetky osoby (vrátane občanov SR) prichádzajúce na Island povinné sa podrobiť dvojitému testovaniu. Prvý test je vykonaný ihneď po príchode do krajiny a druhý po uplynutí lehoty 5-6 dní. Dobu medzi vykonaním prvého a druhého testu sú osoby prichádzajúce na Island povinné  stráviť v karanténe. Testy sú vykonávané bezplatne. Povinnosť podrobiť sa testovaniu sa nevzťahuje na deti narodené v roku 2005 a mladšie, avšak s účinnosťou od 13. januára 2021 sú tieto tiež povinné vykonať karanténu spolu s rodičmi alebo zákonnými zástupcami, resp. osobami, s ktorými pricestovali na Island.  
 • Osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 sú vyňaté z povinnosti karantény za predpokladu predloženia certifikátu. Certifikát musí byť vystavený v niektorom z jazykov islandčina, nórčina, dánčina švédčina alebo angličtina a musí obsahovať osobné dáta cestujúcej osoby, dátum, miesto vykonania testu, označenie inštitúcie, ktorá test vykonala, tel. kontakt na uvedenú inštitúciu, dátum vystavenia certifikátu, ako aj formu a výsledok vykonaného testu. Rovnako sú z povinnosti karantény vyňaté osoby, ktoré sa preukážu platným medzinárodným očkovacím certifikátom potvrdzujúcim plnohodnotné preočkovanie proti COVID-19.

Uvedené opatrenia ostanú v platnosti do 1. mája 2021

Podmienky návratu do SR

Voľný prechod cez hranice bez predloženia negatívneho COVID-19 testu, ako aj povinnosti absolvovať karanténu.

Ako doložiť to, že ste prekonali COVID-19?

Island ako potvrdenie o prekonanej chorobe COVID-19 uznáva nasledujúce dokumenty:

Certifikát musí spĺňať tieto náležitosti:

 • osvedčenie musí byť v angličtine (prípadne v dánskom, islandskom, nórskom alebo švédskom jazyku)
 • meno a priezvisko cestujúceho (zhodné s cestovným dokladom)
 • dátum narodenia
 • dátum odobratia pozitívneho testu
 • miesto odobratia pozitívneho testu (adresa zariadenia)
 • názov laboratória (prípadne vydavateľa certifikátu)
 • dátum vydania osvedčenia
 • kontakt na vydavateľa certifikátu zodpovedného za jeho pravosť
 • typ vykonaného testu
 • výsledok vykonaného testu

Vstupné podmienky na Island pre tých, ktorí COVID-19 neprekonali:

Island sa posledné týždne snaží opätovne prilákať viac turistov na ostrov a ruší spoplatnené testy po prílete na letisko v Keflavíku.

 • V období od 1. decembra 2020 do 31. januára 2021 sú vstupné PCR testy pre prichádzajúcich cestovateľov ZADARMO (doteraz boli spoplatnené čiastkou v rozmedzí od 9 do 11 tisíc islandských korún = 58 – 72 eur)
 • Následne je potrebné zotrvať 5 dní v karanténe a potom sa podrobiť druhému PCR testu (opäť na náklady islandskej strany).
 • Pokiaľ bude aj druhý test negatívny, môžete už po Islande cestovať podľa vlastnej chuti.
 • Alternatívne totiž možno nastúpiť do 14-dňovej karantény.

Slovenský krízový štáb označil Island za bezpečnú krajinu, po návrate z krajiny na Slovensko netreba absolvovať karanténu ani test.

Deti narodené v roku 2005 alebo neskôr sú oslobodené od testovania na COVID-19 a karantény.

Po prílete formulár a appka

Cestujúci budú musieť po prílete vyplniť registračný formulár a dodržiavať pravidlá hygieny. Všetkým návštevníkom sa odporúča, aby si stiahli mobilnú aplikáciu na sledovanie kontaktov Rakning C-19.

Islandská stratégia rozsiahleho testovania, sledovania ľudí cez aplikáciu a izolácia mala v krajine pozitívne výsledky.

Akciové letenky na Island

Mohlo by ťa zaujímať:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore