Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Citybreak za peckovými hradmi a katedrálami: Dubrovník, Barcelona, Rím aj Vilnius od 31€

Citybreak za peckovými hradmi a katedrálami: Dubrovník, Barcelona, Rím aj Vilnius od 31€

Nie si úplne plážový povalačský tip a radšej v destinácii spoznávaš históriu a kultúru? Mnohé európske mestá sú známe krásnymi hradmi, katedrálami, bazilikami a pevnosťami, ktoré sa dajú objavovať aj celý deň. Vďaka lacným letenkám do celej Európy ich máme na dosah naozaj veľa. Vybrali sme pre teba 4 tipy na krásne miesta, kam môžeš ešte toto letieť za peckové ceny a užiť si úžasný kus histórie.

Reklama

Výhodné lety za krásnou históriou

Hrad Trakai, Vilnius

Hrad Trakai je krásnou ukážkou gotickej architektúry na unikátnom mieste. Leží na ostrove na jazere Galve, ktoré je jedným z najhlbších v Európe. K samotnému hradu sa dostaneš cez romantický drevený mostík. Ostrov obklopujú obchody a reštaurácie. Vnútri hradu sa nachádza múzeum s rôznymi zbierkami historických predmetov, informáciami o panovníkoch a samotnej histórii mesta aj krajiny. V lete sa tu konajú stredoveké festivaly a koncerty. Na samom vrchole, v jednej z hradných veží, sa nachádza pošta. Pri stolíku v okennom výklenku môžeš napísať list či pohľadnicu a poslať ju domov priamo z hradu.

Hrad bol postavený v 14. storočí a slúžil ako rezidencia Vojvodovi z Litvy. Stavba sa však začala rozpadávať v 17. storočí a prestavaná bola až v roku 1951. V roku 1962 sa hrad stal súčasťou Múzea histórie Trakai. Dostaneš sa sem jednoducho z autobusovej stanice Vilnius autobusom, trvá to asi 40 minút.

Pevnosť Lovrijenac, Dubrovník

Táto pevnosť tiež nazývaná pevnosť Svätého Lovrijenac je jedným z najcharakteristickejších znakov Dubrovníka. Stojí na 37 metrov vysokej skale. Dôležitá bola najmä kvôli obrane západnej časti mesta, či už išlo o boje na pevnine alebo mori. Podľa legendy v 11. storočí Benátky plánovali vyslať svojich vojakov ku skale pred Dubrovníkom a postaviť tu pevnosť s cieľom dobyť chorvátske mesto. Dubrovník sa však o plánoch dozvedel, mobilizoval svojich obyvateľov, aby postavili pevnosť presne na tomto mieste ešte pred príchodom benátskych vojsk. Tí prišli na lodiach aj so zásobami, no na ich prekvapenie už na mieste obranná pevnosť stála.

Pevnosť má štvoruhlý dvor s mohutnými oblúkmi. Pretože sa jeho výška na rôznych miestach líši, má 3 terasy so silnými parapetmi, najširšiu smerom na juh k moru. Hovorí sa, že práve Dubrovník inšpiroval seriál Hry o tróny.

Sagrada Familia, Barcelona

Sagrada Familia ešte stále nie je dokončená. Stavia sa už 136 rokov, presne od roku 1882. Keď Gaudí v roku 1935 zomrel, bola hotová iba štvrtina, napriek tomu, že posledné roky svojho života venoval tomuto dielu. Vraj už o menej ako pár rokov dostane svoj úplne finálny vzhľad, plán je taký, že v roku 2026, na sté výročie smrti jej stvoriteľa. Najnavštevovanejšia španielska pamiatka je jedna z najkrajších budov Európy, no keď bude hotová, bude aj najvyššou európskou cirkevnou stavbou.

Sagrada Familia mala byť „iba“ rímskokatolícky kostol, až neskôr dostala titul katedrály. V roku 2010 ju však pápež Benedikt XVI. ju vyhlásil za baziliku. Okrem toho, je aj svetovým dedičstvom UNESCO od roku 1984, a teda jedna zo 7 budov Gaudího, ktoré sa dostali na tento zoznam. Jednotlivé stĺpy majú predstavovať stromy v lese. Ďalšiu symboliku predstavujú vstupné piliere, ktoré prepájajú rôzne prírodné živly. Napríklad jeden z nich je ozdobený korytnačkou a druhý hrdličkou, aby tak predstavovali kontrast medzi podmorským svetom a prírodou.

Bazilika svätého Petra, Rím

Bazilika svätého Petra vo Vatikáne je považovaná za jednu z najdôležitejších a najsvätejších budov pre katolícku cirkev. Jeden z dôvodov je, že svätý Peter je údajne pochovaný priamo pod ňou. Bazilika je renesančnou stavbou postavenou na začiatku 16. storočia. Nahradila prvú Baziliku svätého Petra, ktorá bola na tomto mieste postavená za vládcu Konštantína v skorom 4. storočí. Aktuálna verzia bola z veľkej časti navrhnutá Michelangelom, najmä dóm, ktorý je najvyšším na svete – meria viac ako 136 metrov. Ten ju však dokončenú nikdy nevidel. V bazilike nájdeš aj slávnu sochu Pietu, ktorú skonštruoval Michelangelo v 15. storočí.

Zaujímavosťou, ktorú si v bazilike môžeš všimnúť, je, že miestne maľby sú v skutočnosti mozaikami zo skla a keramiky. V 19. storočí sa totiž stav malieb začal výrazne zhoršovať kvôli vlhku.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore