Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mesiac na Filipínach s ruksakom. Najväčšou chybou sú džínsy

Mesiac na Filipínach s ruksakom. Najväčšou chybou sú džínsy

Janka a Marián sú mladí tridsiatnici, ktorí ako mnohí z nás majú jednu obrovskú vášeň – cestovanie. Každý rok sa im podarí niekam „vypadnúť“ a to dokonca až na jeden celý mesiac!

Reklama

Destinácie veselo striedajú – dvojica prebrázdila Laos, Kambodžu, Vietnam, Malajziu, Borneo či Thajsko, tento rok si vybrali Filipíny, šesť dní strávili aj na Bali. Ázia je pre nich špeciálna srdcovka a to najmä pre Mariána, ktorý sa na Filipíny tento rok vrátil už tretíkrát. „Prvýkrát to bolo v roku 2013, keď ešte okolo Filipín nebol taký boom. Chcel som ísť pozrieť divočinu,“ hovorí mladý IT-čkar.

Vie byť takáto destinácia zaujímavá aj na tretí krát? Pre Mariána jednoznačne: ,,Filipíny majú viac ako 7000 ostrovov a priemerná teplota je 29-32 stupňov. Ideálne podmienky na šnorchlovačky a spoznávačky. Ľudia rozprávajú výborne anglicky, dohovoríte sa aj s babkou v miestnom obchode. V porovnaní s Bali to tu nie je také lacné, lebo Filipínci už objavili výhody a krásy svojej krajiny. Filipíny majú obrovský turistický potenciál.

Na túto dlhú dovolenku šikovne využili veľkonočné a májové sviatky. Na druhý koniec sveta leteli cez taiwanský Tchaj-pej, odtiaľ sa presunuli do hlavného mesta Bali Denpasaru. Na Bali a v jeho okolí strávilí pár dní, kým sa presunuli do filipínskej Manily.

Človek by povedal, že Janka a Marián sa chodia každý rok na mesiac niekam odreagovať. Oni však tvrdia opak: „Každý rok ideme na mesiac niekam žiť a potom sa na 11 mesiacov vrátime,“ smeje sa dvojica. ,,Pracujem, len aby som cestoval, určite nie opačne. Kebyže má možnosť cestujem 12 z 12 mesiacov. Zatiaľ sme sa cestovania nepresýtili. Stále nás to ťahá preč,“ vysvetľuje Marián.

Na mesiac len s príručnou batožinou. Džínsy a knihy nechajte doma

V čom sa mladá dvojica líši od iných cestovateľov? Obaja sa vedia na mesačnú cestu zbaliť len do malých ruksakov. Tie pritom nikdy nevážia viac ako 5 kíl.

Ako na to?

,,Treba si poriadne rozmyslieť, aké oblečenie si človek zoberie. Keď si kúpiš príručnú batožinu, automaticky ťa to limituje. Prvé tripy som si bral 4 ponožky alebo 2 uteráky, teraz chodím s dvomi trenkami.“ Rovnako minimalisticky sa balí aj Janka. Pre mnohých možno nepredstaviteľné, no dvojica takéto balenie odporúča. ,,V Ázii je na každom rohu práčovňa. My sme prali aj každé dva dni. Jedny gaťky nosíš, druhé si dáš oprať,“ vysvetľuje praktické riešenie Janka.

Za najväčšiu chybu pri balení považujú džínsy a knihy. ,,Brať džínsy do trópov je úplná zbytočnosť. Druhou sú knihy – veľa ľudí berie hrubé romány a aj tak ich nikdy neprečítajú.“

Pokiaľ cestujete do Ázie, dvojica radí nebrať si veľa batožiny. Ťažké zimné veci nepotrebujete a tak vám stačí úplné minimum. Odporúčajú najmä merino materiál, rýchloschnúce polyesterové veci a tmavé oblečenie, ktoré na slnku najrýchlejšie schne.

Čo sa týka oblečenia, za povinnú jazdu pri balení považujú obyčajnú mikinu. ,,Ázijci sú posadnutí klimatizáciou, takže mikina sa rozhodne zíde. Poslúžiť môže tiež proti slnku, na motorke, proti doternému hmyzu či ako vankúš.“

Na jediný problém, na ktorý pri balení natrafili, bol limit na tekutiny. Ak si však myslíte, že kvôli kozmetike, mýlite sa. Čas stráveny na letisku v Tchaj-Pej počas prestupu strávili prelievaním kúpeného alkoholu do malých flaštičiek. Na kozmetiku ich totiž nevyužili, všetko vyriešili praktickým zbalením tuhého sprcháču či šampónu, zvyšok dokúpili až priamo na mieste.

Najťažšou súčasťou ich batožiny sú powerbanky a foťák. Kým veľa nepodstatností z ruksakov vyhadzujú, svoje stabilné miesto v nich má lekárnička. Počas tohto tripu sa, bohužiaľ, aj zišla.

Motorku odporúčame, ale opatrne

Na presúvanie sa po ostrove jazdili na motorke. Nebolo to ich „poprvé“, svoje už mali najazdené z iných ázijských krajín. Hneď prvý večer, keď sa vracali domov, obchádzali dieru na ceste a v zákrute zle zabrzdili. Výsledkom bola Mariánova rozbitá prilba, Jankine rozbité koleno a ďalšie oškretia a hlavne poriadny šok.

Domáci, ktorí boli svedkom nehody, im našťastie pomohli a postarali sa im aj o motorku, aby sa mohli dostať v bezpečí domov. „Potom sme sa na tom už aj smiali. V taške som dokonca mala litrové pivo, ktoré sa vôbec nerozbilo, tak sme aspoň mali anestézu, keď sme si ošetrovali rany,“ smeje sa dvojica.

Napriek nepríjemnosti na motorku nezanevreli. „Na motorke spoznáš úplné iné miesta a máš autentickejšie zážitky. Prenajmeš ju pritom v pohode aj za 4 doláre na deň,“ vysvetľuje Marián.

Nájdite si svoje vlastné cestičky, radí dvojica

Janka a Marián strávili na Bali len šesť dní, ale už pár hodín po prílete z hlavného ostrova odišli. Na návštevu odporúčajú tri susediace ostrovy – Nusa Penida, Nusa Ceningan a Nusa Lembongan. Aj keď na Bali strávili krátku dobu, stihli si navštíviť veľa pekných miest. Janke sa najviac páčili vodopády Sekumpul na severe ostrova.

Aj keď Filipíny sú posledné roky obľúbenou destináciou pre turistov, aj tu sa podľa nich stále dajú nájsť neobjavené miesta. Janka s Mariánom si namiesto neustále presúvania sa vyberú vždy konkrétne miesta a tie si užijú naplno. Tentokrát to bol Palawan a Busuanga. Pozrieť sa boli aj v známom El Nido, ale tam sa im veľmi nepáčilo.

„Palawan má do dĺžky až 400 kilometrov, je tu naozaj čo vidieť. Chodí sem veľa turistov, ale aj tak sa tu dajú nájsť vlastné cestičky a opustené miesta.“ Dvojica si prenajala izbu blízko pláže a domácich sa opýtali, či by bola možnosť ísť šnorchlovať. Hneď na ďalší deň sa im podarilo ísť spolu s ďalšími dvomi pármi objavovať okolité ostrovy.

„Všetko sme mali len pre seba, v porovnaní s El Nido, kde môže na takýto trip vyraziť naraz aj 100 lodí,“ hovorí Marián. Dvojica odporúča navštíviť aj ostrov Coron. Treba ale dávať pozor – ubytovať sa vám tu nepodarí. Ostrov sa chráni obývaniu žiletkovými skalami a preto turisti ostávajú na susednej Busuange. To však nikoho neodrádza, od návštevy tohto raja vás delí len 4-hodinová cesta trajektom z Palawanu.

Najlepší zážitok? Rozhodne jedlo

Janka a Marián sú milovníci dobrého jedla a mesiac na Filipínach sami označili za poriadny gastrotrip. Za najlepší zážitok tripu jednohlasne zvolili miestne jedlo.

,,Jedlo je na Filipínach skvelé. Každé ráno sme si pochutili na rôznych sladkých pečivkách, neskôr na výbornom mäse či kokosoch a kokosovej vode.“ Ako suvenír si dvojica zvykne z ciest priniesť aj miestne koreniny.

Aj keď si lokálnu kuchyňu počas dovolenky poriadne užívali, pravá slovenská nátura sa v nich tiež nezaprie: ,,Treba povedať, že niekedy keď už je človek dlhšie preč, teší sa aj domov. Na bryndzové halušky a vyprážaný syr,“ smeje sa Janka.

Kým jedlu sa na Filipínach nedalo nič vytknúť, svoju kritiku si vyslúžila káva. ,,Sme kávičkári, ale kávu tam majú naozaj strašnú. Prežili sme len vďaka tomu, že sme si priniesli z domu našu vlastnú. Oproti Thajsku to bolo prekvapenie, tam sme narazili na kaviarne aj náhodne v džungli.“ Na Filipínach si Janka s Mariánom zároveň pochvaľovali aj dobré a lacné pivo.

Na hádky nebol čas

Každá dlhšia cesta so sebou prináša aj nejaké tie negatíva či zlé spomienky. Janka s Mariánom trochu zle spomínajú najmä na ľudí v službách, ktorí neboli vždy príjemní. Okrem toho sami hovoria, že aj keď boli spolu každý deň, na hádky nebol čas. ,,Nie je to ako dovolenka v rezorte. Kebyže nič nerobíme, určite by sme sa pohádali. Tu sme boli zažratí do prežitia, jeden hľadá ubytko, druhý zháňa jedlo a jednoducho sa nestihnete ani pohádať,“ smejú sa dobrodruhovia.

Každý trip otestuje ich vzťah viac a viac, v cudzine sa hocičo môže stať a spoliehať sa môžu len sami na seba. Doma sú už tri mesiace a hovoria, že už ich začínajú pomaly „svrbieť päty“. Rutina v robotách na nich začína doliehať a mladá dvojica by už zase rada vytiahla ruksaky zo skrine a vybrala sa na cesty.

A kam to bude ďalší rok?

,,Ťahá nás to na Havaj, ale aj do Kostariky či Panamy. Ľudia nás strašia, že je to príliš drahé, ale veríme, že nám to vyjde.“

Dvojica na Bali navštívila Mariánovho brata, ktorý z cesty natočil video.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako sa presťahovať a žiť na Islande? Tento párik má návod
Nepýtať sa, nesmrkať, jesť rýchlo a bez špáradla. Ázíjské streetfood pravidlá


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.4/5 - (11 votes)
Komentáre

Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

Hore