Nájdeš nás aj na:

Letenky

Ceny leteniek rozobraté na drobné. Za čo všetko vlastne platíme?

Ceny leteniek rozobraté na drobné. Za čo všetko vlastne platíme?

Ak patríte medzi cestujúcich, ktorí ceny leteniek nerozoberajú na drobné, iste ste si ušetrili zopár predčasných vrások na čele. Internetový prieskum ponúk leteckých spoločností dokáže byť poriadna galiba, keď sa snažíte pochopiť, prečo jedna letecká spoločnosť predáva letenku, povedzme do Ríma, za osem eur a iná, na rovnaké miesto, za 80 eur. Ako vlastne funguje cenotvorba leteniek?

Reklama

Čoraz častejšie sa na nás v Pelikáne obraciate s otázkou, či je stanovenie cien za letenky jednotlivými spoločnosťami náhodné. Niekedy sa vám zdá, že poplatky za letenky nekontrolovateľne stúpajú a klesajú. Dôležité je zapamätať si jedno – letecké spoločnosti nezarábajú len na samotnej cene letenky.

Existujú však určité náklady na let, ktoré musí dopravca zaplatiť, či už stojí letenka do Ríma 10 alebo 800 eur.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Za čo všetko platíme, keď si kupujeme letenku

Pozemné služby, poplatky za prelet, približovacie poplatky, poplatok za palivo a pasažiera, náklady na lietadlo, posádku, údržbu, poistenie. Keď si ceny leteniek rozoberieme na drobné, každý poplatok tu má svoje miesto. Rozdiel je v prístupe jednotlivých leteckých spoločností a ich cenotvorbe. Vo všeobecnosti však každé aerolinky musia platiť za služby na letiskách a musia financovať prevádzkové náklady.

Prečo sa ceny leteniek dynamicky menia

Ak sa vám zdá neekonomické, hlúpe či smerujúce ku krachu predávať letenky za tak nízke ceny, o tom by sme mohli polemizovať hodiny. Nejedna spoločnosť už takto dolietala, pretože z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné. Na tom sa zhodneme. Predtým, ako sa podrobnejšie pozrieme na náklady za celkom obyčajný let, ktoré sú zahrnuté vo vašej letenke ekonomickej triedy, vysvetlíme si ešte jednu záhadu.

Neraz ste si prezerali letenku, no nekúpili ste si ju hneď, vrátili ste sa k nej o nejaký čas neskôr, no jej cena už bola, v tom lepšom prípade nižšia, vo väčšine prípadov však vyššia? Ako je to možné – taká zmena za hodinu, dve? Áno, je to úplne normálne.

Webové servery leteckých spoločností pracujú pomocou algoritmu, ktorý upravuje výšku ceny za letenku pomocou niekoľkých informácií, napríklad podľa minulých rezervácií, zostávajúcej kapacity v lietadle, priemerného dopytu po danej trase či pravdepodobnosti neskoršieho predaja ďalších miest.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Ako fungujú ceny nízkonákladových spoločností

Napríklad, nízkonákladovky RyanAir a WizzAir zrušili začiatkom tohto roka príručnú batožinu zadarmo. Po novom si teda musíte za všetko, okrem jednej mikrotašky, priplatiť. Klasickú príručnú batožinu do 10kg si tak môžete so sebou vziať už len v dvoch prípadoch. Buď si zakúpite batožinu do podpalubia alebo si k letenke dokúpite Priority boarding. Cena letenky sa vám tak navýši o približne 12 až 25 eur. A letenka za osem eur už zrazu nie je letenkou za osem eur.   

Koniec-koncov, letecké spoločnosti vždy nájdu službu či tovar, za ktoré budete ochotní zaplatiť. Preferujete sedadlo pri okne, v uličke, pri núdzových východoch, ste vegetarián, vegán alebo máte alergiu na lepok? Pri low-cost prepravcoch si za všetko priplácame.

Zmena však negatívne neovplyvnila cestovateľské úmysly. Aj napriek novým pravidlám s príručnými batožinami Pelikán eviduje viac predaných leteniek z Viedne do Ríma s leteckými spoločnosťami Wizzair a Lauda – rakúska linka, ktorú vlastní Ryanair. Dokopy pokrývajú skoro 90 % všetkých predaných leteniek na tejto trase. Pravdepodobne to bude preto, že ich priemerná cena je o skoro 40 % nižšia ako cena ich konkurentov na danej linke.  

My a palivo stojíme najviac

Aké poplatky teda zahŕňa bežná letenka ekonomickej triedy, respektíve, čo všetko musí dopravca zaplatiť za váš let? Nečakajme, že pri všetkých spoločnostiach budú poplatky rovnaké, ani pri všetkých letiskách, destináciách a lietadlách. Práve naopak. Účtujú sa rôznymi spôsobmi.

Uveďme si to na jednoduchom príklade. Viedenské letisko má za každého pasažiera stanovenú taxu 35 eur, bratislavské letisko 16,25 eur. Zistila to redaktorka spravodajského portálu aktuality.sk Jana Kubisová. Poplatky za cestujúcich patria vo všeobecnosti k najvyšším nákladom každého dopravcu. Tvoria takmer jednu tretinu toho, čo dopravca minie na jeden let.

Nemalou položkou je tiež palivo – asi jedna štvrtina rozpočtu letu. Okrem týchto výdavkov sa spoločnostiam účtujú aj letiskové poplatky za používanie letiskových zariadení. Od pristávania lietadiel sem patria aj služby check-in, odvoz a dovoz cestujúcich a ich batožiny, jej naloženie, triedenie a vyloženie v cieľovej destinácii.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Všetko má svoje pravidlá

Spoplatnené sú samozrejme aj služby súvisiace s využívaním letiskovej infraštruktúry, teda dráh, terminálov alebo napríklad odmrazovanie lietadiel v zimných mesiacoch či pripojenie na pozemný zdroj elektrickej energie. V konečnom dôsledku tieto poplatky platíme nepriamo my, cestujúci leteckej dopravy, kúpou letenky. Zaraďujeme sem aj poplatky za prelet, administratívu a byrokraciu, ktorej nie je nikdy málo, patrí sem aj poistenie.

Letiskové poplatky v štátoch Európskej únie v mnohých prípadoch regulujú vnútroštátne orgány. Politikou letiskových poplatkov sa dokonca zaoberá smernica Európskej únie aj Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO), aby bol tento biznis, šialený biznis, čo najviac fér. Aj keď sú letiská v súkromnom vlastníctve, poplatky musia byť v súlade s pravidlami príslušných úradov.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Ste uvedomelí ako Fíni?

Zmenou jednotlivých poplatkov sa letiská z času na čas pokúšajú zvýšiť využívanie letiskovej infraštruktúry alebo naopak, znížiť vplyv letectva na životné prostredie. Nie je to tak dávno, čo sme vám priniesli článok o fínskej leteckej spoločnosti Finnair, ktorej ide práve o zlepšenie stavu životného prostredia. V roku 2018 urobili prieskum verejnej mienky, podľa ktorej chcú takmer všetci Fíni (94%) znížiť emisie leteckej dopravy.

Tri štvrtiny z nich sú preto ochotní zaplatiť za letenku pre environmentálne účely viac. Väčšina Fínov je pripravená uhradiť približne päť až 20 eur navyše za jednosmerný let v rámci Európy, takmer 20% opýtaných je ochotných zaplatiť dokonca ešte viac. Tam ich cesta za zelenším cestovaním nekončí – lietať budú na novej úspornejšej generácii airbusov A350 XWB, otvorení sú aj používaniu biopaliva.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Pilot a letušky si tiež zaslúžia výplatu

Obsah ceny palubného lístka ešte stále nie je konečný. Z niečoho musia žiť aj ľudia, vďaka ktorým sa do vyvolenej destinácie dostaneme – celá posádka vrátane upratovacej čaty. Táto posádka musí niečo počas svojej pracovnej cesty tiež skonzumovať, istú časť výdavkov na cesty preto tvoria napríklad aj diéty pre zamestnancov a iné náklady.

Jedným z najnižších poplatkov je spracovateľský poplatok, ktorý si účtuje cestovná agentúra, cez ktorú ste si letenku kúpili. Hoci si mnohí z vás myslia, že je to práve naopak. Cestovné agentúry by len z predaja a zo sprostredkovania leteniek neprežili. V Pelikáne sme boli tiež zvedaví, koľko percent tvoria rôzne poplatky všetkých nami predaných leteniek za jeden rok.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Nízkonákladové verzus diaľkové lety

Rozdelili sme ich do dvoch skupín – na diaľkové lety mimo Európy a tie v rámci európskeho kontinentu prevádzkované nízkonákladovými leteckými spoločnosťami. V oboch prípadoch sme počítali s tarifom vytvoreným leteckou spoločnosťou, letiskovými poplatkami a nami spracovateľským poplatkom.

Pri long haul letoch ide najviac peňazí, až 53 % z vašej letenky, na letiskové a iné poplatky spojené s vaším letom. Tie zahŕňajú všetky položky, o ktorých sme písali v článku vyššie. Menej ako polovicu, presne 45 %, tvorí leteckou spoločnosťou vytvorený tarif. Poslednou položkou pri diaľkových letoch je nami spracovateľský poplatok. Za posledný rok tvoril len dve percentá.

Pri lowcostových letoch sú hodnoty trochu iné. Až 78 % tvorí letecký tarif, 11 % z ceny letenky tvoria letiskové poplatky, rovnaké percento tvorí spracovateľský poplatok Pelikánu.

Ilustračná fotografia.
Zdroj: https://unsplash.com/

Čo si musíme zapamätať?

To, koľko stojí vaša letenka, vôbec nezodpovedá tomu, či je váš dopravca, s ktorým ste sa rozhodli cestovať, z vášho letu v zisku alebo v strate. Cena letenky závisí od množstva faktorov, väčšinu z nich sme si vymenovali v článku vyššie.

Čoskoro sa zrejme jedným z faktorov stane aj daň z leteckého paliva, takzvaného kerozínu. Letectvo je jedným z najrýchlejšie rastúcich zdrojov emisií skleníkových plynov a medzi nami je čoraz viac uvedomelých cestujúcich, ktorí takúto daň od Európskej komisie už žiadajú petíciami. Uvidíme, čo nás čaká v budúcnosti.

Najlacnejšie nie je automaticky najlepšie

Ceny leteniek na stránke prepravcov sa môžu líšiť od cien na stránke sprostredkovateľov či cestovných kancelárií. Najlacnejšia letenka v skutočnosti nemusí byť to najlepšie riešenie. Okrem ceny je totiž potrebné pozerať aj na služby súvisiace s letenkou a to, či ide o overeného predajcu.

Pred kúpou letenky si vždy položte niekoľko otázok. Čo všetko je v cene? Poznáte dostatočne predajcu leteniek? Máte s kým komunikovať v prípade problémov na ceste? Ponúka k letenke aj niečo navyše? Cena by skrátka nemala byť jediným kritériom pri výbere letenky, pretože za pár ušetrených eur si môžete pribaliť aj kopu starostí. S letenkami Pelikána získavate okrem skúseného tímu špecialistov aj zľavy na ďalšie produkty, rokmi overenú kvalitu a hlavne množstvo ušetreného času.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Britské letecké spoločnosti chcú svojich zamestnancov zapojiť do vakcinácie https://t.co/BbWDQecpB0 #novinky16 hodiny dozadu
Dubaj v marci za 154€! Dopraj si leto v zime s letenkami z Budapešti https://t.co/v9uEOqIKBw #letenky17 hodiny dozadu
British Airways čoskoro zavedú špičkový palubný internet na krátke lety https://t.co/voYGmxq04i #novinky17 hodiny dozadu
Emirates plánujú obnoviť kompletnú flotilu lietadiel do konca roka, do leta sa vrátia do všetkých destinácií https://t.co/ARkBDIZn8n #novinky17 hodiny dozadu
Hurá na Maldivy: VEĽKÉ POROVNANIE leteniek od 499€! https://t.co/Yontd6aQNf #letenky18 hodiny dozadu
Škótsko chce mať prvý vodíkový vlak do konca roka https://t.co/7Upig3GNwk #novinky20 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: hranice otvorené od 21. januára, podmienkou k vstupu je test https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky21 hodiny dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky21 hodiny dozadu
40% ZĽAVA: Turkish Airlines majú letenky do exotiky od 349€! (posledna šanca, platí už len dnes) https://t.co/mAMYY5WMDT #letenky21 hodiny dozadu
Biznis trieda Turkish Airlines: fascinujúca, rozmaznávajúca a chutná. Rezervuj od 889€! https://t.co/yq0qQ7RDHm #letenky21 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore