Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 európskych miest, ktoré sú v zime najkrajšie

7 európskych miest, ktoré sú v zime najkrajšie

Stúpajúca para z úst, skrehnuté prsty a čižmy na nohách. Hoci by v týchto destináciách mohli ležať v zime v parku na deke len otužilci, nenechajte sa odradiť. Sneh a chladné počasie k nim v zimných mesiacoch jednoducho patrí. Ak sa dobre zababušíš a správne sa naladíš, Kodaň, Dublin či Berlín ťa na revanš pozývajú do rozprákova, ktoré tu v lete nezažiješ.

Reklama

Kodaň, Dánsko

Keď navštíviš kolísku hygge, dánskeho pokojného životného štýlu, bude ti jasné, že tvoja zimná dovolenka nemôže byť zlá. Od voňavých pekárničiek až po hotely s vianočnou atmosférou. Čaro zimy v Kodani je cítiť úplne všade. Napriek chladnejšiemu počasiu sa však nemusíš viazať len na program v interiéri. Už len samotné výhľady na okolitú krajinu so štipkou snehu stoja za to.

Tipy na program:

 • Zarezervuj si plavbu kanálmi na kajaku. Niektoré z nich dokonca výlet ukončia zahriatím sa v saune.
 • Skvelým programom nielen pre rodiny s deťmi sú Tivoli Gardens, zábavný park, ktorý je kodaňským „must-see“.
 • Zahrej sa v múzeu Ny Carlsberg Glyptotek, ktoré ťa ohúri svojou impozantnou zbierkou umenia. Disponuje tisíckami sôch aj portrétov zo starovekého Egypta, Grécka či Ríma. Moderná časť skrýva poklady z 19. storočia z Francúzska a samozrejme aj Dánska.
zdroj: Getty

Hallstatt, Rakúsko

Máloktoré iné miesto spĺňa charakteristiku „ako vytrhnuté z knižky“ viac než Hallstatt. Mestečko vzdialené asi hodinu od Salzburgu sa pýši romantickým jazierkom a kostolmi z 12. storočia. Celú scénériu dotvárajú neďaleké hory Dachstein. Krásne miesto na lyžovačku, čo povieš?

Tipy na program:

 • Soľná baňa Altaussee je najstaršia na svete. Nachádza sa asi 35 minút autom od Hallstattu.
 • Prsty sú vyhliadkovou plošinou, z ktorej sa naskytá naozaj rozprávkový výhľad. Hore ťa vyvezie lanovka a následne sa asi 20 minútovou prechádzkou dostaneš k piatim prstom.
 • Hallstatt múzeum je maličkým múzeom po prvýkrát otvoreným v roku 1884. Nájdeš tu mnoho predmetov spojených s mestom od doby kamennej až po súčasnosť.
zdroj: Getty

Bruggy, Belgicko

Najzachovalejšie stredoveké mesto v Európe je rozprávkové najmä počas zimnej sezóny. Rozsvietené stromy a výklady dopĺňajú krásnu prechádzku dláždennými ulicami. Poznáš lepší liek proti premrznutým rukám ako skvelú belgickú čokoládu?

Tipy na program:

 • Minne Water Park, nazývaný aj parkom lásky, je oázou pokoja a zelene, hoci v zime niekedy skôr snehu:) Napriek tomu vyžaruje romantickú atmosféru a určite by si ho mal vidieť. Viaže sa k nemu i legenda o nešťastne zamilovanej Minne.
 • Múzeum Groeninge je plné unikátnych majstrovských kúskov z 18. a 19. storočia. Úchvatnou je napríklad zbierka flámskych expresionistov.
 • Na vrchol veže Belfried sa dostanete, ak zdoláte 366 schodov. Odmenou je krásny výhľad na mesto. Veža kedysi slúžila ako zvonica a okrem zvonu vážiaceho 6 ton tu dnes nájdeš aj zvonohru pozostávajúcu zo 47 zvonov.

Dublin, Írsko

Dublin je jedna z najobľúbenejších zimných destinácií. A to nie len kvôli desiatkám útulných barov. Za posledné roky sa tu konalo aj mnoho zimných festivalov. Návštevníkov lákajú i tradičné ohňové ceremónie.

Tipy na program:

 • Knižnica Trinity je najväčšou v Írsku a jednou z najimpozantnejších vôbec. Bola postavená v 18. storočí a je domovom viac ako 200 tisíc knihám.
 • Sklad Guinness alebo Guinness Storehouse je považovaný za najobľúbenejšiu írsku atrakciu. Prehliadka začína na dne najväčšieho pivového pohára na svete a pokračuje siedmimi poschodiami plnými interaktívnych zážitkov. Na záver si užiješ pohár piva v známom rooftop bare.
 • V srdci Dublina stojí Dublinský hrad, ktorý od roku 1204 prešiel mnohými rukami a historickými udalosťami. Dnes v ňom uskutočňuje Írska vláda svoje oficiálne stretnutia. Počas prehliadky hradu uvidíš to najlepšie, napríklad Štátne apartmány a Halu svätého Patricka. Zaujímavosťou je i stredoveká pivnica, odhalená náhodou až v roku 1986. Jej základy položili Vikingovia.

Paríž, Francúzsko

Mesto svetiel je v zime mrazivé, no krásne. Nie len svetielka, stromčeky a sneh sú čarovnými doplnkami zimy v Paríži. Zvyčajne dlhokánske rady na Eiffelovu vežu či Louvre sa zmenšia na nepoznanie. A to tvoj výlet určite spríjemní. .

Tipy na program:

 • V Paríži sa môžeš korčuľovať na klziskách na nádherných miestach, ako napríklad Grand Palais de Glaces alebo vo Vianočnej dedinke na Champ de Mars.
 • Jedna z najznámejších ulíc sveta, Champs Elysées, sa v zime rozsvieti pestrými farbami sviatočných svetielok. Prejdi sa ňou a urob si pekné fotky.
 • Navštív nádhernú budovu opery Palais Garnier. Je nádherne vyzdobená a uchváti ťa aj bez toho, aby si sa zúčastnil jedného z predstavení. Ak však máš dosť ča su aj na tie, neváhaj. Majú svetovú kvalitu.

Edinburgh, Škótsko

Edinburgh je známy svojou romantickou atmosférou počas celého roka, zima ju však ešte dôraznejšie podčiarkuje. Či už navštíviš Kráľovskú botanickú záhradu alebo jeden z obchodíkov na Royal Mile. Chladné počasie vyvoláva väčšiu chuť na whisky, a to je v Edinburghu priam požehnaním! Zájdi do jedného z autentických barov a vychutnaj si škótske špeciality.

Tipy na program:

 • Kráľovské botanické záhrady boli vybudované v roku 1670 a sú jedny z najlepších na svete. Hoci by sa zdalo, že zima nie je obdobím kvitnutia, pre niektoré netypické druhy rastlín to neplatí. Okrem toho pôsobí krásne romanticky i námraza na rôznych stromoch a kríkoch.
 • Edinburghský hrad mal dôležitú úlohu v histórii Škótska ako kráľovské sídlo aj vojenská pevnosť. Dnes je obľúbeným miestom návštevníkov zmnohých krajín každý rok.
 • Tmavá miestnosť, veľký stôl a lúč svetla. Navštív Camera Obscura, obrázok mesta v pohybe, ktorý je inšpirovaný starou viktoriánskou technológiou. Nachádza sa tu aj Svet ilúzií, v ktorom nič nie je tak, ako sa zdá.

Berlín, Nemecko

Nemecké vianočné trhy sú svetoznáme. Už len v hlavnom meste ich nájdete niekoľko desiatok. Okrem rozvoniavajúcich dobrôt, ktoré na trhoch samozrejme nesmú chýbať, sa domáci i turisti v Berlíne tešia obľúbeným klziskám. Požičaj si korčule a vyblázni sa pod holým nebom.

Tipy na program:

 • Berlínska Botanická záhrada sa v zimných mesiacoch premieňa na magickú vianočnú rozprávku. Prejdi sa oázou vianočných svetielok a 3D inštalácií s pohárom vareného vína v ruke.
 • Romantickú prechádzku a trocha čerstvého vzduchu načerpáš v Tiergarten pri jazere Neuer See. Známe je svojou kaviarňou Café am Neuen See, kde si v zime môžeš vychutnať hrejivú šálku kávy.
 • Budova parlamentu alebo Reichstag vyrozpráva fascinujúce príbehy o histórii mesta. Čerešničkou na torte je sklenená kupola na vrchu historickej budovy, z ktorej máš úžasný 360-stupňový výhľad na Berlín.

Náherná je v zime nepochybne i Praha, Budapešť či Viedeň.

Akciové letenky

Mohlo by ťa zaujímať:

Zima, teplejšie, horíš! 11 Barov vo svete, ktoré len tak nenájdeš
10 dôvodov, prečo navštíviť rozprávkovú Moskvu v zime
Nórske Tromsø: arktické mesto, v ktorom sa nenudíte ani v zime, ani v lete


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore