Nájdeš nás aj na:

Amerika

Dovolenka na Kube je ako cestovanie v čase. Ošarpaná Havana a luxusné Varadero ponúkajú odlišné dojmy

Dovolenka na Kube je ako cestovanie v čase. Ošarpaná Havana a luxusné Varadero ponúkajú odlišné dojmy

Takto pred rokom sme sa s kolegom Pavlom vybrali spoznávať jeden z najlegendárnejších ostrovov v Karibiku. Áno, uhádli ste, je to Kuba. Tá na nás svoju krásu „vybalila“ ihneď po prílete, no skutočné dojmy z dovolenky sme si uvedomili až po návrate domov.

Reklama

Fidela sme už síce naživo nezažili, no jeho prítomnosť bude na Kube cítiť ešte dlhé roky. Nezažili sme tam ani koronavírusové opatrenia – ochorenie prišlo na Kubu až na jar 2020. A v tom čase sme ešte nemali takú vymoženosť, ako majú ľudia dnes – na Kubu sa už lieta aj z Bratislavy pohodlne s Airbusom A350 alebo tiež veľmi výhodne z Viedne či Budapešti.

Zažili a videli sme však Kubu v plnej paráde a dva týždne dovolenky sme si skutočne užili. A keď som si po roku prezeral fotografie v telefóne a spomínal na staré dobré časy, kedy sme slobodne cestovali bez obmedzení – rozhodol som sa, že o tom napíšem.

Kuba je totiž výborná dovolenková destinácia – ak viete kam ísť, na čo si dať pozor a čo nesmiete vynechať. Na úvod si dovolím tvrdiť, že Kubu stačí navštíviť raz. A hneď musím dodať aj súvisiacu vetu: budete si to pamätať navždy.

Dva týždne na Kube – čo všetko sa za taký čas dá stihnúť?

Plán bol viac-menej jasný. Stráviť aspoň 5 dní v Havane a potom si spraviť menší okruh z hlavného mesta do historického Trinidadu. Odtiaľ priamo na najkrajšie pláže Varadera, potom na pár dní do autentického Viñales a napokon ešte na chvíľu do starej dobrej Havany.

Letenky na Kubu sme kupovali na Pelikáne, na let sme si bez dlhšieho uvažovania vybrali Turkish Airlines. To ma opäť presvedčilo o tom, že tieto aerolinky sú špičkové a lietať s nimi je radosť, nech už je to kamkoľvek.

Osobne som s nimi tureckými aerolinkami bol v Kalifornii, v Istanbule, Antalyi i v ďalekej Ázii. Stále platí, že ponúkajú ohromný servis aj v ekonomickej triede. Všetko okolo ceny 500-550 eur za spiatočnú letenku v sezóne je super.

Niekto si pod slovom Kuba predstaví perfektný rum, cigary za pár eur a nespútanú zábavu v Havane. Iný zase vidí all inclusive hotely a krištáľovo čisté more na Varadere s hodvábne jemným pieskom. A niekto miluje Kubáncov, vždy krásne usmiatych a dobre naladených, aj keď to často nemajú v živote ľahké.

My sme na Kubu nešli s veľkými očakávaniami, ale dostali sme všetko, čo si pod pojmom dovolenka v exotike predstavujeme. Aj keď s trošku trpkou príchuťou. Dennodenne sme sa stretávali s príbehmi ľudí, ktorí to v živote nemali vôbec jednoduché.

Ale taká je Kuba. Je to exotický raj, ktorý dopláca na svoju minulosť. Turisti, ktorí prídu na ostrov na dva týždne vidia často len to pekné. Avšak socialistický režim v krajine spôsobil útek státisícov občanov do zahraničia (v rokoch 1995-2015 emigrovalo z krajiny 650-tisíc ľudí), vyprázdnil regále s jedlom a potrebami do domácnosti na dlhé obdobie a pripravil krajinu o príležitosť držať krok s dobou.

Na jednej strane je to škoda – na druhej strane by možno okolo Kuby nebol taký rozruch a nelákala by toľko dovolenkárov, ak by neexistoval Che, Fidel a všetko to ostatné.

 • TIP REDAKCIE: Ak plánujete cestu na Kubu, odporúčam pozrieť úžasný dokument na Netflixe s menom Cuba and the Cameraman. Zachytáva dlhé desaťročia Kuby očami amerického kameramana, ktorého prácu uznával aj sám Fidel. Odporúčam tiež sledovať instagramový účet Havana Diaries od našej kolegyne Diany Mrázikovej, ktorej Kube natoľko učarovala, že tam žila niekoľko rokov.

Ubytovanie na Kube – ak cestujete viacerí, vyjde to extrémne málo

Ubytovanie na Kube odporúčam v prípade leteniek na vlastnú päsť riešiť cez Booking, prípadne priamo cez cestovku. Ak nájdete hostel (ktorých na Kube pribúda), vyjde vás to v prípade cestovania v skupine veľmi málo peňazí. Alternatívou je aj kúpiť si ubytovanie na prvých pár dní v Havane a následne si ďalšie noci dohodnúť u miestnych.

Ubytovanie u lokálnych sa volá Casa Particular a je to super autentický zážitok, kedy finančne podporíte konkrétneho obyvateľa každou jednou nocou, ktorú na Kube strávite.

Mimochodom, toto bolo naše ubytovanie na 4 noci v hosteli Rolando’s Backpackers v Havane, 9 eur na osobu/noc:

Casa Particular ubytovanie nájdete aj podľa špeciálneho symbolu, ktorý vidno na apartmánoch už z ulice. My sme mali možnosť skúsiť ubytovanie u domácich aj luxusný hotel na Varadere a môžem povedať, že omnoho viac nám „sedelo“ bývať u miestnych.

Ak je ubytovanie označené týmto symbolom, ide o oficiálne ubytovanie u domácich:

Za izbu v Casa Particular sa spravidla platí cca 20 dolárov (CUC). Okamžite po príjazde vyžadujú cestovný pas, lebo človeka bezodkladne musia zapísať a nahlásiť ministerstvu. Niektorí ľudia riskujú a nezapíšu cudzincov pas s vidinou ľahko zarobených peňazí. Pokiaľ sa to však polícia dozvie napríklad od susedov, môžu prísť o celý svoj dom alebo skončiť vo väzení.

Doprava a Kuba – na požičanie auta sme si netrúfli, vyhral autobus

Presúvanie sa po ostrove môže byť problém, ak človek nevyužíva lokálnu leteckú dopravu, alebo nemá osobného šoféra z Kuby.

My sme usúdili, že presuny lietadlom sú pomerne drahé a požičanie auta celkom riskantné – diaľnice sú veľmi prázdne, staré autá sa často kazia – netušili sme, ako by sme si v prípade problému s vozidlom poradili. A tak sme sa Kubu vybrali spoznávať lowcostovo – autobusom. Tie od spoločnosti Viazul boli na naše počudovanie klimatizované, ale pri klimatizácii sa už vyčerpal počet benefitov cestovania.

Autobusy sú rovnaké ako všetky autá na Kube – extrémne staré, hučia a ak si nájdete funkčnú sedačku s operadlom, vyhrali ste. Ak nie, aj tak to dáte, ale vaše telo si bude po párhodinovej ceste potrebovať odpočinúť. Na dlhších cestách zvyknú byť polhodinové zastávky na načerpanie síl, občerstvenie či toaletu.

Cestovanie autobusom po Kube je tiež super spôsob, ako vidno rôznorodosť krajiny, život ľudí na dedinách a tiež stretnete kopu zaujímavých ľudí cestujúcich s vami.

Kuba a približné ceny lístkov na autobus

 • Havana – Trinidad (odchod o 8:15, príchod o 14:35, cena v prepočte na osobu 22,60€)
 • Trinidad – Varadero (odchod 7:00, príchod o 13:35, cena v prepočte na osobu 18,08€)
 • Varadero – Vinales (odchod 8:00, príchod o 15:15, cena v prepočte na osobu 19,88€)
 • Vinales – Havana (odchod 8:00, príchod o 11:15, cena v prepočte na osobu 10,85€)

Kuba ponúka aj atlernatívne cestovanie v podobe stopovania. Pri stopovaní si miestni takmer vždy vypýtajú peniaze, ale uspokoja sa aj s mydlom alebo nejakou inou vecou, ktorá sa na ostrove ťažko zháňa.

Mal(a) by si vedieť, že Kubánci sú veľmi chudobní ľudia

Kuba nás naučila, že naše európske platy sa s tými kubánskymi nedajú ani porovnávať. Ľudia na Kube zarábajú výrazne menej ako my všetci. Ilustruje to príklad kubánskych doktorov, ktorí zarobia často nie viac ako 100 eur mesačne. To bola prvá vec, ktorá nás šokovala. Priemerná mzda tamojších ľudí nepresahuje 20 eur na mesiac.

Ďalším šokom je existencia lístkového systému. Základné potraviny sú pre domácich obyvateľov na prídel už 60 rokov. Typický prídel pre kubánskeho obyvateľa na mesiac:

 • 1 bochník chleba osoba/deň
 • 3 kilá ryže osoba/mesiac
 • 1,5 kila cukru bieleho aj tmavého spolu osoba/mesiac
 • niekoľko plechoviek čiernej fazule osobu/mesiac
 • 1 škatuľa zápaliek osoba/mesiac
 • 1 kuracie stehno a 5 vajíčok osoba/mesiac.
 • 1 balíček kávy na osobu/mesiac

Skutočnú chudobu je na ostrove cítiť azda na každom mieste s výnimkou Varadera a dovolenkových destinácií ako Cayo Coco.

Kubánske peniaze – CUC už neexistuje, aj turisti používajú CUP

Potraviny, samozrejme, dostať aj na voľnom trhu. Tam je však pre miestnych veľmi draho. Podobne ako u nás pred rokom 1989, aj na Kube boli ešte do roku 2021 v obehu dve meny. Jednou bolo „národné peso“ (CUP), za ktoré sa nedá kúpiť skoro nič, ale sú v ňom vyplácané mzdy a dôchodky. Druhou bolo konvertibilné peso (CUC, zhruba rovné jednému euru), obdoba nášho bonu, no s kurzom 1 CUC = 25 CUP.

Balíček kávy alebo fľaša rumu na Kube stáli pred pandémiou približne 14 CUC, čo je blízke priemernej mzde a preto si miestni takéto veci často nemohli len tak dovoliť.

CUC bolo konvertibilné peso – peso convertible. Jednalo sa o umelo vytvorenú menu pre turistov, ktorá kopírovala americký dolár a mala preto rovnaký kurz. Dnes je CUP teda kubánske peso (peso cubano) používané nielen miestnymi obyvateľmi, ale aj turistami. Jeho kurz je omnoho nižší a k doláru je veľmi podobný ako česká koruna. Táto mena sa často prezýva „nacionales“ (národná).

Vzťah k Amerike je historicky i dnes veľmi komplikovaný, čo sa odráža i v zmenárňach, kde vám za doláre spravidla naúčtujú špeciálny poplatok 10 percent naviac. Do krajiny je preto najlepšie priviezť eurá. 

Na výbery z bankomatov a platby kartou sa nedá 100 percent spoľahnúť, aj keď na letisku a vo väčších hoteloch by táto možnosť mala fungovať. Bankomaty a platobné terminály však môžu byť nefunkčné, bez internetu a podobne.

Havana má úžasnú atmosféru, skvelé podniky, ale aj tienisté stránky

Do Havany sme sa hneď po príchode zamilovali! Mesto a hlavne jeho stará časť Havana Vieja má veľké čaro. Staré domy, americké kadilaky a veselí Kubánci tu vytvárajú jedinečnú atmosféru.

V starej Havane možno nájsť podniky a reštaurácie ako v Európe – s veľmi vycibreným štýlom, tradičnými pochúťkami a na svoje si prídu aj vegáni či vegetariáni.

Najviac sme si užili chvíle, kedy sme sa prestali pozerať na mapu a len tak sa túlali po uliciach a námestiach Havany. Takmer na každom rohu nájdete niečo zaujímavé a krásne. Ak si človek zvykne na to, že sa vrátil v čase približne do 50. či 60. rokov minulého storočia, začne si to ihneď užívať.

Okrem múzea rumu určite večer zavítajte do niektorého z mnohých barov, kde nikdy nechýba živá hudba. Kubánci totiž milujú spev, tanec a hru na hudobné nástroje. Zájdite sa tiež pozrieť na krásnu show legendárneho zoskupenia kubánskych umelcov – Buena Vista Social Club. Títo starší umelci sa z chudobného komunistického ostrova preslávili po celom svete a hlavne v latinskoamerických krajinách.

V Havane nevynechajte kubánske sídlo vlády, katedrálu, promenádu, maják Malecon, pevnosť Castillo De Los Tres Reyes Del Morro, ani námestie Plaza de la Revolucion, kde objavíte slávnu podobizeň argentínskeho revolucionára Ernesta Che Guevaru. Na obrázky Fidela Castra budeš narážať na každom kroku.

Odporúčame tiež návštevu lokálnych barov. My sme si boli dať drink v El Floridita, kam chodieval aj Ernest Hemingway.

Dáme ti tiež jednu radu. O politike sa s miestnymi nerozprávaj – skôr sa zaujímaj o ich život, rodinu, ich zážitky a skúsenosti. Kubánci sú skromní a veľmi dobrosrdeční ľudia.

Najkrajšie mesto na Kube? Skús Trinidad

Najviac sa nám zrejme páčilo v meste Trinidad, ktoré je menšie a dobre dostupné aj z Havany. Nájdeš tam krásnu prírodu, kultúru a panenské pláže. Trinidad nájdeš v centrálnej časti Kuby asi 315 kilometrov od Havany. Založili ho Španieli, a je to už nejaký ten piatok (rok 1514), čím sa zaraďuje medzi najstaršie mestá na ostrove.

Trinidad zároveň patrí aj k tým najvýstavnejším – vďaka úrodnej pôde sa tu darí rozsiahlym plantážam cukrovej trstiny, ktorá priniesla mestu nemalé bohatstvo. Dnes prosperuje najmä vďaka spracovaniu tabaku a významným zdrojom príjmov je, samozrejme, aj zahraničný cestovný ruch.

Trinidad je nepochybne jedno z najlepšie zachovaných koloniálnych miest na Kube a je prekrásnou kombináciou architektúry z polovice 19. storočia a vydláždených ulíc, ktoré brázdia veterány z 50. rokov minulého storočia a konské záprahy. V roku 1988 bolo zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Navštívte Ancón, nádhernú pláž s bielym pieskom, Valle de los Ingenios – prekrásne údolie s mlynmi na cukrovú trstinu a vychutnávajte pohľad na ohorie Escambray s kávovými plantážami, tropické vtákmi, palmami a vodopádmi.

Viñales je skutočná Kuba!

Ďalším miestom, ktoré sme si na Kube obľúbili, a kolega Pavel ho označil za najlepší zážitok na ostrove, je krasové údolie Viñales. Na tomto miesto budeš môcť medzi zelenými kopcami cválať na koni s cigarou v ruke.

Celá oblasť leží v pohorí Sierra de los Órganos a po okolí možno vidieť snáď najvýraznejšie krajinné prvky celej Kuby, mogoty. V podstate sa jedná o vápencové útvary, veľké balvany, ktoré akoby spadli z neba a náhodne sa zaboril do zeme. V skutočnosti vznikali od jurského obdobia pôsobením erózie a dnes sú pokryté hustou vegetáciou. Najlepší spôsob, ako mogoty precestovať, je rozhodne so sprievodcom.

Tunajšia krajina nie je žiadnou novinkou, pre svoju krásu je známa už mnoho rokov a od roku 1999 ju nájdeme tiež na zozname pamiatok UNESCO.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorá robí toto miesto lákavým, je kvalita tabaku, ktorý je tu pestovaný vo veľkom. 

Sú tu nádherné jaskyne, neďaleké ostrovčeky a perfektné možnosti na turistiku. Proste raj.

Kde teda kúpiť najlepší rum a cigary na Kube?

That is a nice tattoo guys, where are you from? Pýta sa nás mladý kubánec v centre Havany. My s kolegom Pavlom striedavo odpovedáme: Slovakia and Czech Republic. Chlapík sa usmeje a odpovie: Ou, Czechoslovakia, I know you guys! Tak toto je úvod, ktorý možno pozná väčšina z vás, ktorý často cestujete do sveta. Asi tiež správne tušíte, že tento človek sa nám snažil niečo predať. Áno, snažil, ale slušne sme odmietli.

Kubánci inak poznajú Československo, čo je samozrejme pochopiteľné, za socialistického režimu sme si ako krajiny pomáhali rôznymi spôsobmi. Aj preto napríklad na Kube nájdeš premávať škodovky z Československa či Lady zo ZSSR.

kuba

Počas návštevy Havany miestni ihneď vedia, že ste turista z Európy, že máte peniaze a ak ide o špekulantov, budú sa vás snažiť nalákať na zaručene výhodné nákupy cigar, rumu a rôznych ďalších výrobkov. Odporúčam nenakupovať nič od ľudí, ktorí sa vám len tak prihovárajú na ulici.

Na cigary aj rum sú v Havane autorizované predajne, kde sa nestane, že kúpiť nekvalitný produkt a navyše sú tam aj bežné ceny. Kubánci sa snažia vymyslieť najrôznejšie triky, aby z turistov vymámili potrebné doláre alebo konvertibilné pesos. Ťažko im to zazlievať, pretože ich situácia je často veľmi zložitá.

Rum je údajne najlepšie kupovať priamo v múzeu Havana Club. Cena tohto kvalitného rumu je približne 6 dolárov, čo sa aj nám samozrejme zdalo veľmi málo. Pre miestnych obyvateľov však táto cena znamená výšku týždenného platu, a preto sa radšej uchylujú k pitiu domácej nekvalitnej vodky či inej pálenky.

Pamätaj tiež na obmedzenie pri dovoze liehovín na Slovensko. Z krajín ako je Kuba si oficiálne môžeš priviesť maximálne 2 litre tvrdého alkoholu.

Najlepší rum je podľa Kubáncov Ron Santiago de Cuba, ktorý sa vyrába v rovnomennom meste na východe ostrova. Tento rum sa skvele hodí ako darček z cesty, pretože nie je tak známy ako Havana Club. Môžeme potvrdiť, že chutí veľmi dobre!

Za cigarami odporúčam ísť na farmu. Predajcovia cigár vo väčších mestách na Kube sú schopní ponúknuť až päťnásobne vyššiu cenu. Cena by mala byť približne 1 CUC (dolár) za 1 cigaru. Takto sme ich aj my nakúpili priamo na farme vo Viñales, kde sme však museli aj zjednávať. Záleží vždy na kvalite, obale a podobne.

Varadero nie je tak celkom Kuba, ale pláže a ničnerobenie sú super

Keď uvidíte Varadero z výšky, ihneď pochopíte jeho najväčšie benefity. Je to uzučký polostrov v severozápadnej časti Kuby dlhý približne dvadsať kilometrov a navyše lemovaný palmami a nádhernými plážami. Prím tu hrajú luxusné rezorty s all inclusive službami, bazénmi a množstvom jedla. To je totálny protiklad voči ostatným častiam Kuby. Táto kombinácia však na Kube výborne funguje.

Ľudia túžia po oddychu a nič nerobení a navyše keď možno cestovať z Európy priamo na letisko Varadero a každý deň vidieť z izby na nádherný Karibik, je nám jasné, prečo je tak obľúbené aj u Slovákov.

My sme si na Varadero užili posledné dni pred odletom domov. Miestami mi to pripomínalo klasickú all-inclusive dovolenku v Stredomorí – stretávali sme najmä Európanov. Bol som tiež psychicky pripravený na to, že úroveň hotelov nie je taká, ako v Európe. Aj päťhviezdičkový hotel tu vyzerá a funguje ako hotel zo 70. rokov minulého storočia. Ale žiaden stres, to je proste Kuba, treba si to užívať 🙂

Letovisko Varadero je najluxusnejšou destináciou na Kube. Nachádza sa tu napríklad dlho jediné golfové ihrisko na ostrove, dnes najväčšie na Kube. Hlavné mesto Havana je vzdialené od Varadera približne 150 km na západ.

Z letiska Varadero alebo od autobusovej zastávky sa do hotela možno dostať taxíkom, čo stojí približne 20 – 30 CUC. Lacnejšie sa možno prepraviť autobusmi, ktoré premávajú k hotelom. Cena je iba 5 – 10 CUC.

kuba

Teplota mora vo Varadero sa počas roka pohybuje od 24°C vo februári – marci do 30°C v auguste. Aj v septembri si však more stále drží 29°C.

Internet na Kube – kúpiš si stieraciu kartu a nájdeš hotspot

Kuba a internetové pripojenie sa snažia skamarátiť, ale zatiaľ to nie je žiadna sláva. Po zakúpení špeciálnej karty sa môžeš na obmedzený čas pripojiť na jednom zo zriadených wifi hotspotov. Tieto miesta spoznáš tak, že sa na nich zbiehajú ľudia s telefónnmi v ruke. Vo veľkých hoteloch je situácia ešte lepšia. Na Varadere ponúkajú internet už všetky lepšie hotely, avšak tiež len na kartu.

Pár rokov dozadu dokonca Kuba povolila mobilné dáta, na ktoré však väčšina miestnych nemá peniaze. Všetko je samozrejme, podobne ako v Číne, monitorované a mnoho webových stránok je zakázaných. Najlepšie urobíš, ak si od internetu na chvíľu oddýchneš a pripojíš sa len príležitostne. Ušetríš tým kopec nervov a času.

Verdikt? Kubu buď miluješ alebo ti bude stačiť jedna návšteva

Pamätám si, čo mi jeden z mojich kolegov dávnejšie povedal o tomto karibskom ostrove. Kuba je veselá aj smutná, chudobná aj bohatá, škaredá aj krásna. Jej návšteva pre teba bude veľkým zážitkom a nenechá ťa bez emócií! Pre mňa určite patrí medzi krajiny, ktoré treba aspoň raz vyskúšať. Každá ďalšia návšteva môže mať úplne iný nádych. Kuba sa posledné roky a mesiace ohromne mení a kto vie, čo z tej krajiny bude o pár rokov.

kuba

Zdroj foto: autor článku

Akciové letenky na Kubu (sezóna 2020/2021)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore