Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako vyzerá život v Arktíde? Ivana žije na Špicbergoch už 7 mesiacov

Vieš si predstaviť život neďaleko severného pólu v objatí nehostinnej prírody? Prečítaj si krátky cestopis Slovenky Ivany, ktorá sa rozhodla žiť v Longyearbyen, na súostroví Svalbard – u nás známom ako Špicbergy.

Reklama

Špicbergy sú technicky vzaté púšť

Už takmer 7 mesiacov žijem v Arktíde, blízko severného pólu. Cítim sa ako na inej planéte. Longyearbyen je hlavné mesto na súostroví Svalbard, ktoré je oficiálne súčasťou Nórska. S počtom obyvateľov okolo 2000 je to najsevernejšie obývateľné miesto na svete. S menej ako 200 ml dažďa za rok, technicky žijem v púšti. Tak ako každá púšť, je náročné naučiť sa v nej žiť – no ked si zvykneš, môžeš zažiť neskutočnú nádheru. 

Prvé 4 mesiace som zažívala 24-hodinové denné svetlo. Zemská os sa však odkláňa od Slnka a teraz zažívam prechod do 24-hodinovej tmy. Zimné obdobie je tu veľmi náročné, no obohatené o neskutočné divadlo, ktoré sa večer odohráva na oblohe. Farby ako zelená, ružová a fialová sú typické pre Aurora Borealis – znamú aj ako „polárnu žiaru“. 

Vzácne slnko a všetky možné farby

Kým slnko nie je prítomné, zažívam jeho energiu vo forme slnečných lúčov, ktoré osvetľujú oblohu. Toto je skutočne nadpozemský zážitok, ktorý treba vidieť. Horizont hôr sa meni každých 10 minút a je možné vidieť celé spektrum farieb od ružovej cez fialovú, žltú, oranžovú a všetky odtiene modrej. Ja viem, že aj na Slovensku, alebo iných miestach na svete sú dychberúce zapady slnka a obloha môže byť nádherná, ale toto je iné. Neviem či je to tým, že všade navôkoľ sú ľadovce a hory pokryté snehom, ale každý deň sa zastavím a dívam sa na tu nádheru a hovorím si wau. Toto je neskutočné. 

Bežný život v meste Longyearbyen je v podstate dosť obmedzený. Voľne sa môžem hýbať iba v takzvaných bezpečných zónach, ktoré sú pri východe z mesta vždy označené výstražným trojuholníkom s ľadovým medveďom. Ak chcem ísť na turistiku, musím mať zbraň, aby som sa chránila pred potenciálnou hrozbou. Nielenže žijem v rovnakom prostredí ako najväčší suchozemský predátor na svete, ale ich počet nás aj prevyšuje. 

Najbežnejším spôsobom dopravy je tu snežný skúter. Iba 4 mesiace v roku zem nie je pokrytá snehom. Všetci využívajú tento čas na presúvanie sa do odľahlejších časti ostrova, kde sú rôzne chaty, ktoré je možné si prenajať a stráviť v nich príjemný čas, pripadne noc. Zväčša sú zabezpečené elektrinou, ale vodu a všetky ostatné veci si človek musí priniesť sám. 

Keď nájdeš domov 3200 kilometrov od Slovenska

To všetko však vytvára prostredie, aké som ešte nezažila. Arktída má jedinečnú krásu a nepopierateľné kúzlo. Aj keď som od Slovenska vzdialená 3200 km, cítim sa tu ako doma. Tým, že tu žijeme ako malá komunita, je to rovnaké ako byť na typickej slovenskej dedine. Každý každého pozná, klebety sa šíria rýchlosťou svetla a jediné potraviny su otvorené iba pár hodin denne.

Ak si chceš kúpiť alkohol, vrátane piva (to bežne v obchode nekúpiš), musíš ísť do špecializovaného obchodu, ktorý je počas víkendu zatvorený. Na nakup však potrebuješ preukaz, že si lokál, alebo letenku, aby si preukázal že si turista. V celom Norsku je prohibícia a to iste plati aj o Svalbarde. Svalbard je tax a víza free. Momentálne som v meste napočítala 54 rôznych národnosti. 

Fitko, kino aj obchody – aj to sú Špicbergy

V meste máme všetko, čo je potrebné na bežný život. Kino, knižnica, plaváreň, gym, lezecká stena, škôlka, škola a rôzne kaviarne a obchody. 

Uvedomila som si tiež, že už nikdy nebudem považovať pohľad na strom za samozrejmosť.

Zo 78° severnej zemepisnej šírky vám ja, ľadové medvede, polárne líšky, mrože a soby posielame srdečne pozdravy. 

Ha det bra, Ivana 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore