Nájdeš nás aj na:

Letenky

Austrian Airlines umožňujú pasažierom vykompenzovať svoju uhlíkovú stopu

Austrian Airlines umožňujú pasažierom vykompenzovať svoju uhlíkovú stopu

Letecká spoločnosť Austrian Airlines po novom ponúka pasažierom možnosť zakúpiť udržateľné palivo v rámci rezervácie letenky. Do rezervačného procesu zakomponovali nástroj Compensaid skupiny Lufthansa, ktorý umožňuje cestujúcim vykompenzovať uhlíkovú stopu.

Reklama

Uhlíkovú stopu aerolinky aktuálne kompenzujú zasadením stromov alebo práve zakúpením udržateľných pohonných hmôt. Pasažieri si môžu určiť podiel týchto dvoch možností pri svojej letenke. Simple Flying otestovali nový nástroj pri letenke z Viedne do Frankfurtu v ekonomickej triede. Uhlíková stopa by v tomto prípade bola 79 kilogramov. Tento podiel uhlíkovej stopy na pasažiera sa môže vykompenzovať zakúpením 100-percentne udržateľného paliva za 51,5 eur. Ak si cestujúci vyberie Climate Project Portfolio, ktoré stojí 1,57 eur, vyrovnanie jeho emisií potrvá desať rokov. Ak si zvolí možnosť 50/50, ktorá stojí 26,37 eur, dostať sa k uhlíkovej netutralite za vzniknutú stopu potrvá päť rokov.

Udržateľné palivo však predstavuje aj isté problémy, pre samotné aerolinky aj pasažierov. Pasažieri si nevyberajú totiž palivo na ich špecifický let, ale určené množstvo paliva. To sa potom zhromažďuje, nakupuje vo veľkom a dodáva sa do prevádzky leteckej spoločnosti. Svojim spôsobom ide o začarovaný kruh, pretože pasažieri dobrovoľne prispejú na palivo, ktoré je tri alebo päťkrát drahšie ako štandardné palivo používané pri leteckej doprave. Takže z hľadiska financií tento spôsob tak celkom udržateľný nie je. Kvôli cene je dopyt malý a vývoj takýchto palív je pomalý.

Napriek tomu nielen Austrian Airlines začali so serióznym investovaním do udržateľného paliva pre svoje stroje. Investovaním do ich výroby chcú znížiť cenu ekologického paliva. Nedávno informovali o posune k udržateľnému palivu aj aerolinky British Airways. Celkové adresovanie environmentálneho dopadu leteckého priemyslu je v súčasnosti jeho prioritou. Napríklad spoločnosť Airbus chce v budúcnosti lietadlá s hydropohonom.

Akciové letenky Austrian Airlines


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore