Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna

V Egypte našli Stratené zlaté mesto. Ide o najvýznamnejší nález od Tutanchamóna

Tím archeológov spolu so známym egyptológom Zahi Hawass objavili v Egypte „Stratené zlaté mesto“, ktoré je podľa odhadov staré viac ako 3000 rokov. Ide o druhý najvýznamnejší nález od hrobky Tutanchamóna, ktorú našli v Údolí kráľov v roku 1922.

Reklama

Podľa Hawassa ide o najväčšie staroveké mesto, nazvané Aten, ktoré bolo nájdené v Egypte. S archeologickými prácami začali v septembri 2020. Mesto odhalili za niekoľko týždňov. Mesto sa datuje do vlády faraóna Amenhotepa III., jedného z najmocnejších faraónov v krajine. Vládol od roku 1391 do roku 1353 p.n.l. V meste následne žili faraóni Ay a Tutanchamón.

Mesto Aten poskytuje veľmi cenný náhľad do života starovekých Egypťanov, v dobe kedy boli najbohatší, píše BBC. Na nálezisku odhalili niekoľko vzácnych predmetov ako šperky, farebnú keramiku, amulety scarabeov a blatové tehly označené pečaťou faraóna Amenhotepa III. Práce začali na západnej strane Luxoru, asi 500 kilometrov južne od hlavného mesta Cairo. Odhalili dobre zachované mesto s takmer kompletnými stenami a miestnosťami naplnenými predmetmi, ktoré používali Egypťania v každodennom živote.

Zdroj foto: Facebook Zahi Hawass

Sedem mesiacov po veľkom odhalení starovekého mesta našli viaceré oblasti v jeho susedstve, vrátane pekárne, administratívnej a rezidenčnej oblasti. „Mnohé zahraničné misie hľadali toto mesto a nikdy ho nenašli,“ povedal doktor Hawass. Podľa jeho slov archeologický tím ešte očakáva odhalenie nedotknutých hrobiek naplnených pokladmi.

Egypt dúfa, že nové objavy pomôžu oživiť jeho turistický sektor. Nedávno previezli 22 múmií, 18 kráľov a 4 kráľovné, z neoklasického Egyptského múzea to nového Národného múzea Egyptskej civilizácie vzdialeného asi 5 kilometrov. Medzi prevezenými bola aj múmia spomínaného faraóna Amenhotepa III. a jeho ženy kráľovnej Tiye.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore