Nájdeš nás aj na:

Európa

Valencia je prvým mestom na svete, ktoré monitoruje turistickú uhlíkovú stopu

Valencia je prvým mestom na svete, ktoré monitoruje turistickú uhlíkovú stopu

Tretie najväčšie mesto v Španielsku, Valencia, monitoruje uhlíkové emisie, ktoré súvisia s miestnym turizmom. Táto snaha je súčasťou novej udržateľnej stratégie, prvej svojho druhu na svete.

Reklama

Valencia mala v úmysle stať sa zeleným mestom už roky a udržateľnosť sa stala základným pilierom stratégie cestovného ruchu. Turistická organizácia Visit Valencia zorganizovala štúdiu na zmeranie zdrojov uhlíkových emisií súvisiacimi s turistickými aktivitami. Posvietili si na vodné hospodárstvo, odpad, dopravu do mesta a jeho okolia a ubytovanie.

Výskum ukázal, že cestovný ruch bol zodpovedný za 1,3 milióna ton oxidu uhličitého v roku 2019 a 81 percent turistických emisií pochádzalo z dopravy do mesta. Doprava v rámci mesta pridala menej ako 1 percento. Štúdia tiež upozornila na to, že skleníkové plyny vyprodukované prostredníctvom turistických aktivít sa rovnali tretine uhlíkovej stopy vyprodukovanej konzumáciou jedla obyvateľov Valencie.

Mesto sa zaviazalo k vytvoreniu modelu udržateľného cestovného ruchu, ktorý bude prístupný domácim aj návštevníkom Valencie a zároveň vytvorí ekonomický zisk, píše Lonely Planet. Valencia sa chce stať uhlíkovo-neutrálnou destináciou do roku 2025 a vedúcim mestom s nulovým dopadom na životné prostredie. Do plánu spadajú snahy o prejdenie na plne elektrickú verejnú dopravu a výsadbu rastlín vo verejných priestoroch, ktoré by absorbovali oxid uhličitý. Projekt sa zameria tiež na konzumáciu lokálnych produkov a služieb či zníženie využívania neobnoviteľných zdrojov energie.

Akciové letenky na rok 2021

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky3 hodiny dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky4 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky6 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy7 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky7 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy8 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy8 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky8 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky8 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore