Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Najlepšie asfaltové cyklotrasy na Slovensku? Skús týchto desať

Najlepšie asfaltové cyklotrasy na Slovensku? Skús týchto desať

Asfaltové cyklotrasy majú obrovskú výhodu v tom, že sa na nich môže previesť akýkoľvek bicykel. Takže nech už si fanúšikom horských bicyklov, „cesťákov“ alebo pokojne aj kolobežiek – máme pre teba dobrú správu. Na Slovensku máme približne 13-tisíc kilometrov cyklotrás! My sme pozbierali tie najlepšie, ktoré sme osobne aj vyskúšali. Je pritom jedno, či za deň zvládneš na bicykli prejsť sto kilometrov alebo len desať – o tom to predsa nikdy nebolo. Dôležité je mať bicykel a chuť spoznávať Slovensko. Tu je náš zoznam najlepších asfaltových ciest na „bajky“.

Reklama

Po hrádzi do Gabčíkova

Krásny celodenný výlet z Bratislavy a jej okolia. Zvládneš ho na cestnom bicykli, na trekovom či horskom, vo všetkých prípadoch platí, že si poriadne zamakáš. Z Bratislavy do Gabčíkova a naspäť je to zhruba 120 kilometrov a preto je táto cyklotúra skôr pre náročnejších. S deťmi ju určite neodporúčam, ibaže by ste mali v rodine malého Sagana, ktorý to dá ľavou zadnou.

Zdroj fotografie: motorclassic / Shutterstock.com

Celý čas si vychutnávaš jazdu po rovinke, po oboch stranách obrovskej vodnej plochy sú hrádze. Výhľad na loďky spolu s pohodovou atmosférou, ktorá vládne v bufetoch ti sem-tam pripomenú aj more.

Čo uvidíš po ceste do Gabčíkova?

  • cestou možnosť vidieť plavebnú komoru Gabčíkova, kde sa vyzdvihujú lode
  • areál vodných športov pri Hamuliakove
  • galéria moderného umenia Danubiana
  • možnosť previesť sa kompou v Hamuliakove z jednej strany Dunaja na druhú

Belianska cyklotrasa

Ak chceš zobrať rodinku na „bajkovačku“ s výhľadom na Tatry, určite skús Beliansku cyklotrasu. Asfaltová cyklotrasa spája podtatranskú obec Spišská Belá s Tatranskou Kotlinou, no previesť sa môžeš aj cez Ždiar až do Poľska. Ak na tejto tatranskej cyklotrase nie je sneh, môžeš ju využiť po celý rok, v zime je však hojne využívaná bežkármi. Ponúka nezameniteľné výhľady na Belianske Tatry.

Čo uvidíš po ceste Belianskou cyklotrasou?

  • takmer počas celej cesty výhľad na Belianske Tatry
  • staviť sa môžeš aj pri Chodníku korunami stromov
  • počas celej cesty nájdeš odpočívadlá s lavičkami či mapy s vysvetlivkami
  • výlet možno spojiť s návštevou Belianskych Tatier

Najlepšie asfaltové cyklotrasy vedú Gaderskou dolinou

Ak by som mal vybrať jednu dolinu na Slovensku, ktorá je krásna a ľahko dostupná pre všetkých cyklistov a pokojne aj mamičky s kočíkom, bude to Gaderská dolina. Celou dolinou vedie kvalitná asfaltová cyklotrasa v dĺžke 16 kilometrov a končí sa až pri lokalite Veterné v závere doliny. S rodinkou si tak môžete spraviť zhruba 30 kilometrový výlet.

Ako sa tam dostať? Na ceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami odbočte smerom na Blatnicu. V obci sa dostanete autom až na koncové horné parkovisko. Toto je východiskový bod pre cyklistiku po upravenej asfaltke naprieč Gaderskou dolinou.

Celá trasa je v miernom stúpaní, ale na ľahšom prevode ju zvládne aj absolútny cyklistický začiatočník. Na Slovensku nájdeš mnohé asfaltové cyklotrasy, ale len málo kvalitných asfaltiek, ktoré vedú dolinou či panenskou prírodou. Zaujímavá je najmä tým, že horský potok vymlel vo vápencových skalách malebný kaňon, ktorým po celý čas prechádzate.

Čo uvidíš po ceste Gaderskou dolinou?

  • množstvo náučných chodníčkov po ceste
  • možné spojiť s návštevou Blatnického hradu

Ružomberok s kúpaním

Ružomberok má pomerne novú a pomerne dobrú cyklotrasu, ktorú možno spojiť aj s kúpaním v termálnych prameňoch Bešeňovej. Asfaltka pre cyklistov alebo tiež cesta po spevnenom betóne vedie z Ružomberka do Liptovskej Štiavnice, Liptovských Sliačov, Vyšného Sliaču, Partizánskej Ľupče, Bešeňovej a naspäť. Celá trasa má približne 28 km a tak sa príliš pri nej neunavíte.

Čo uvidíš po ceste z Ružomberka do Bešeňovej?

  • možnosť navštíviť napríklad Ludrovský kostolík
  • cestou odbočka na kopec príznačne zvaný Vrch
  • možnosť okúpať sa v termálnych prameňoch Aquaparku Bešeňová

Kmeťov vodopád na bicykli

Ďalšia tatranská asfaltová lahôdka pre nenáročných vedie až k vodopádu. Na bicykloch sa totiž vo Vysokých Tatrách možno vybrať aj do jednej z najkrajších tatranských dolín. Cyklotrasa ku Kmeťovmu vodopádu, ktorý je najvyšším vodopádom Tatier vedie z Tatranskej osady Podbanské.

Až po vodopád vedie spevnená asfaltová cesta, ktorá sa tu mení na obyčajnú turistickú, po ktorej už cyklisti pokračovať nemôžu. Kto sa cíti na dlhšiu jazdu, vybrať si môže susednú Tichú dolinu, ktorá je taktiež prístupná aj pre cyklistov.

Čo uvidíš po ceste na Kmeťov vodopád?

  • dych berúce výhľady na Tatry a tatranskú prírodu počas celej cyklotúry
  • počas celej cesty nájdeš odpočívadlá s lavičkami

Z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom

Trenčiansky kraj má novú parádnu cyklotrasu, ktorá vedie z Hornej Stredy až do Nového Mesta nad Váhom. Ja som ju mal možnosť otestovať na mojej letnej výprave bicyklom z Bratislavy do Ilavy (144 km) a musím povedať, že je fakt super. Ocenia ju určite aj korčuliari v lete. Začína (alebo končí? 😉 v obci Horná Streda pri vodnej nádrži a končí po prejdení zhruba 12 kilometrov v Novom Meste nad Váhom.

Čo uvidíš po ceste do Hornej Stredy?

  • v Hornej Strede si na svoje prídú fanúšici vodných športov (wakeboarding napríklad)
  • počas cesty nájdeš dve zastrešené odpočívadlá
  • v blízkosti trasy sú až tri hrady – Tematínsky hrad, Čachtický hrad a Hrad Beckov

TOP asfaltové cyklotrasy pre deti? Okolo zámku Vígľaš

Zhruba pred rokom otvorili v okolí zámku Vígľaš novú asfaltovú cestu venovanú cyklistom a milovníkom kolesových športov. Ak som správne pochopil, má sa otvárať v niekoľkých etapách a prvá etapa (už otvorená) vedie od areálu Masarykov dvor okolo zámku Vígľaš alebo cez Vagónový most.

Táto cyklotrasa je venovaná najmä rodinám s deťmi, pre ktoré je v okolí množstvo atrakcií.

Zdroj fotografie: Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Trasu do budúcna podľa projektu bude dopĺňať cyklistická infraštruktúra plochami s cyklistickými stojanmi, nabíjacou stanicou pre elektrobicykle s tým, že všetky prvky budú bezbariérovo upravené.

Čo uvidíš po ceste okolu zámku Vígľaš?

  • v blízkosti trasy je zámok Vígľaš a vagónový most

Z Popradu do Lopušnej doliny

Ak budete v Poprade s rodinkou a vyjde vám pekné počasie, určite sa vyberte aj na cykloturistiku. Odporúčam trinásťkilometrovú asfaltovú cyklotrasu, ktorá vedie od Námestia Sv. Egídia v Poprade popri rieke cez Svit až do Lopušnej doliny. Spiatočne tak s rodinkou absolvujete 26-kilometrovú trasu a vystačíte si s cestnými bicyklami.

Čo uvidíš po ceste z Popradu do Lopušnej doliny?

  • úchvatné výhľady na Vysoké Tatry
  • množstvo miest na oddych či občerstvenie

Na deci vína do Svätého Jura

Takmer nulové prevýšenie, nízka náročnosť a parádny poldenný výlet. Cyklotrasa Jurava určite patrí medzi najzaujímavejšie cyklotrasy v Bratislavskom kraji. Spája Raču, Svätý Jur, Vajnory a Ivanku pri Dunaji a napojiť sa na ňu možno pohodlne aj z Chorvátskeho Grobu resp. Čiernej Vody.

Jurava je ideálna pre rodiny s deťmi, keďže je kompletne asfaltová. Zvládnete ju aj s cyklovozíkom – čaká vás nenáročný terén, ktorý sa z veľkej časti vlní popri vinohradoch, vodnom kanáli i poliach s výhľadom na bratislavský Kamzík.

Čo uvidíš po ceste JURAVA?

  • krásne výhľady na vinohrady a Karpaty
  • v Rači možno navštívit miestnu pamätnú izbu
  • vo Svätom Jure je Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie resp. Pustý Kostolík a tiež na námestí množstvo výborných kaviarní a vinární, oceníte aj prírodnú rezerváciu Šúr
  • množstvo miest na oddych či občerstvenie
asfaltove cyklotrasy

Moravská cyklistická cesta

Moravská cyklistická cesta patrí medzi najlepšie asfaltové cyklotrasy v okolí Bratislavy. Je takmer bez prevýšenia. Začína na Devíne, pokračuje do Devínskej Novej Vsi okolo Devínskeho jazera a končí vo Vysokej pri Morave.

Od hradu Devín až po Vysokú pri Morave vedie Náučných chodník nivou Moravy a je skvelý pre rodinnú cyklistiku. Je v nej umiestnených 16 informačných tabúľ, ktoré prinášajú návštevníkom prírodné a historické zvláštnosti rieky Morava a lužných lesov.

Dĺžka trasy je 21 kilometrov, takže tam aj späť to máme krásnych 42 kilometrov, ktoré sa stále považujú za rekreačnú cykloturistiku možnú aj s deťmi, či cyklovozíkmi. Trasa je absolútne nenáročná.

Čo uvidíš po Moravskej cyklistickej ceste?

  • parádny náučný chodník vedúci počas celej cyklotúry
  • množstvo miest na oddych či občerstvenie
  • výhľad na Dunaj, Moravu, hrad Devín i lužné lesy

Zabudli sme na ďalšie super asfaltové cyklotrasy?

Daj nám vedieť na [email protected] a radi doplníme náš článok o ďalšie super asfaltové cyklotrasy 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore