Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Aljaška začne turistom ponúkať bezplatné očkovanie proti covidu už toto leto

Aljaška začne turistom ponúkať bezplatné očkovanie proti covidu už toto leto

Štát Aljaška začne toto leto ponúkať turistom na letiskách po Aljaške bezplatné očkovanie proti COVID-19. Oznámil to aljašský guvernér Mike Dunleavy na sociálnych sieťach.

Reklama

Všetci cestujúci, ktorí priletia na letiská Anchorage, Fairbanks, Juneau alebo Ketchikan od 1. júna môžu byť očkovaní bezplatne. Štát Aljaška ponúka svojim obyvateľom bezplatné očkovanie od začiatku marca. Aljaška sa teraz pripojí k 21 americkým štátom, ktoré nerezidentom ponúkajú prístup k očkovaniu COVID-19.

Turizmus na Aljaške generuje každý rok miliardy a predstavuje jedno z desiatich pracovných miest. Aljašku zvyčajne ročne navštívia viac ako dva milióny ľudí.

Vstupné podmienky – Aljaška

Aj keď cestovanie z Európskej únie do USA aktuálne nie je povolené, sú spôsoby, ako sa tam dostať. Európan sa totiž nesmie zdržiavať na územi Schengenu minimálne 2 týždne. Ak teda strávi napríklad 2 týždne v Turecku, Emirátoch či inej krajine, ktorej občania nemajú zákaz do USA, môže toto pravidlo obísť a kúpou letenky si zabezpečiť vstup do USA. Pred cestou potrebuje ešte získať ESTA autorizáciu a následne na Aljaške získa bezplatné očkovanie certifikovanou vakcínou.

Cestovatelia, ktorí chcú navštíviť Aljašku, sa musia riadiť verejným zdravotným poriadkom. Ten okrem iného nariaďuje, že musia mať negatívny test na COVID-19.

Od 6. júna platia aj ďalšie pravidlá, ktoré majú zaručiť bezpečnoť na Aljaške pre všetkých. Turisti musia vyplniť napríklad aj cestovné vyhlásenie. To musia predložiť pri check-ine na testovacích miestach na letiskách, lodných termináloch a na kanadských hraničných priechodoch.

Prezidentka a CEO Aljašskej turistickej asociácie Sarah Leonard hovorí, že „turisti majú niekľko možností pokiaľ ide o testovanie na COVID-19.“ Môžu ho podstúpiť 72 hodín pred odchodom na Aljašku alebo 5 dní pred príchodom a ďalší test podstúpia už na Aljaške. V druhom prípade však musia minimalizovať styky v krajine, kým nie sú známe výsledky z testovania. „Možnosťou je aj podstúpiť úvodný test pri príchode do krajiny a počkať v karanténe, pokiaľ nie sú výsledky. Krajina však dáva cestovateľom na výber všetky tieto možnosti,“ doplnila Sarah.

Turisti, ktorí musia ísť do karantény, môžu ostať v akomkoľvek ubytovaní, ktoré im umožňuje oddeliť sa od ostatných. Prezidentka turistickej organizácie odporúča skontrolovať si aj nariadenia jednotlivých miest, v ktorých sa ľudia počas svojej cesty budú nachádzať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zdroj: Lonelyplanet.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore