Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Krajiny, ktoré prijímajú zaočkovaných cestovateľov

Krajiny, ktoré prijímajú zaočkovaných cestovateľov

Aktualizované: 19. apríla 2021 o 14:00

Reklama

Príchodom vakcíny na ochorenie COVID-19 sa viaceré krajiny postupne rozhodli poskytnúť zaočkovaným cestovateľom isté výhody v podobe zvoľnených reštrikcií. V súčasnosti je hneď niekoľko krajín, medzi nimi aj niekoľko európskych, ktoré rušia povinnosť karantény či preukázania sa negatívnym RT-PCR testom pre cestovateľov, ktorí absolvovali obe dávky očkovania proti COVID-19. Čoskoro by sa k nim mali pridať ďalšie.

V priebehu mája/júna by mal začať platiť spoločný európsky COVID certifikát (Digitálny zelený certifikát), ktorý bude obsahovať informácie o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či testovaní. Momentálne na Slovensku po absolvovaní očkovania dostane podľa informácií Ministerstva zdravotníctva každý zaočkovaný potvrdenie o jeho absolvovaní.

Chorvátsko

Zaočkovaní cestovatelia majú výhodu aj pri ceste do Chorvátska, stačí im k tomu potvrdenie o zaočkovaní. Zároveň je podmienkou fakt, že od absolvovania druhej dávky musela uplynúť aspoň 14 dní.

Nezaočkovaní cestovatelia: Cestujúcim momentálne do Chorvátska postačí antigénový (nie starší ako 24 hodín) či RT-PCR test nie starší ako 48 hodín. V prípade antigénového je však tento test platný len desať dní, a preto je povinnosťou ho v prípade dlhšieho pobytu opätovne absolvovať. Výnimku z karantény a testovania majú tiež osoby, ktoré v priebehu posledných šiestich mesiacov ochorenie COVID-19 prekonali.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Chorvátsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Chorvátsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Grécko

Grécko od 19. apríla spúšťa výnimku pre zaočkovaných cestovateľov z Európskej únie a vybraných tretích krajín. Pre tých tak po novom nebude platiť povinnosť karantény. Povinnosťou je naďalej RT-PCR test nie starší ako 72 hodín a tiež potvrdenie o absolvovaní oboch dávok očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Nezaočkovaní cestovatelia: Nezaočkovaným cestovateľom sa krajina naplno otvorí od 14. mája. Do tej doby platí povinnosť negatívneho RT-PCR testu nie staršieho ako 72 hodín a následné absolvovanie sedem dňovej karantény.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Grécko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Grécko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Maldivy

Výnimka pre očkovaných platí po novom už aj na Maldivách, podmienkou je, aby od zaočkovania druhou dávkou ubehli aspoň dva týždne. Informovalo o tom tamojšie Ministerstvo turizmu.

Nezaočkovaní cestovatelia: Pre nezaočkovaných cestovateľov sú podmienky pomerne jednoduché, stačiť im bude negatívny RT-PCR test nie starší ako 96 hodín. Podmienkou je tiež predloženie o ubytovaní v hoteli/rezorte v rámci krajiny. Potrebné je tiež vyplnenie online formuláru, presné podmienky nájdete TU.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Maldivy sú označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Čierna Hora

Zaočkovaní cestovatelia sa dostanú do Čiernej Hory po absolvovaní kompletného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a od druhej dávky uplynulo už najmenej sedem dní.

Nezaočkovaní cestovatelia: Vstup do Čiernej Hory je momentálne pre Slovákov možný preukázaním sa negatívnym RT-PCR testom na koronavírus, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Možnosťou je tiež preukázanie sa testom na protilátky, ktorý nie je starší ako 30 dní.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Čierna Hora je označená ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Izrael

Od 23. mája budú môcť do krajiny cestovať aj zaočkovaní cudzinci. Ešte pred nástupom do lietadla budú potrebovať negatívny RT-PCR test a následne po prílete do krajiny preukázanie sa testom na protilátky, ktorý ukáže, že boli cestovatelia proti COVID-19 zaočkovaní.

Nezaočkovaní cestovatelia: Krajina je pre cestovateľov uzavretá, prípadné výnimky môže udeliť Úrad pre populáciu a imigráciu a Ministerstvo zdravotníctva Izraela.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Izrael je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Sardínia

Výnimku na talianskom ostrove Sardínia majú zaočkovaní cestovatelia, ktorým na cestu stačí potvrdenie o kompletnom zaočkovaní. Dopravcovia majú povinnosť požadovať preukázanie registrácie a dôvod cesty (urgentná záležitosť, práca, zdravotné dôvody).

Nezaočkovaní cestovatelia: Potrebná je online registrácie a následne sa preukázať negatívny RT-PCR testom nie starším ako 48 hodín.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Taliansko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Taliansko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Island

Island bol jednou z prvých krajín, ktorá v decembri minulého roka umožnila výnimku z karantény a testovania cestovateľom, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Rovnako tak majú výnimku cestujúci, ktorí absolvovali obe dávky očkovania na koronavírus a vedia sa preukázať platným medzinárodným osvedčením o očkovaní.

Nezaočkovaní cestovatelia: Povinnosťou je preukázanie sa negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín. Cestujúci sa tiež musia podrobiť dvojitému testovaniu. Prvý test absolvujú po príchode do krajiny, druhý na piaty či šiesty deň. Testovanie je bezplatné, obdobie medzi prvým a druhým testom sú však cestujúci povinní stráviť v karanténe.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Island je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Island je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Akciové letenky do krajín, kam môžeš cestovať zaočkovaný

Poľsko

Aj naši severní susedia zaradili medzi výnimky z karantény cestujúcich, ktorí absolvovali očkovanie na ochorenie COVID-19. Rovnako sa musia preukázať potvrdením o absolvovaní očkovania (odporúčame preloženého do anglického alebo poľského jazyka).

Nezaočkovaní cestovatelia: Všetky osoby s pobytom alebo bydliskom na území Poľskej republiky vstupujúce do krajiny sú povinné v Poľsku absolvovať 10-dňovú karanténu. Pri vstupe z krajín Schengenu je povinnosťou mať pri prekročení hranice negatívny výsledok testu na COVID-19 (antigén alebo RT-PCR) nie starší ako 48 hodín od obdržania výsledku. Hraničná kontrola akceptuje výsledok testu na COVID-19 v anglickom alebo poľskom jazyku.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Poľsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Poľsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Libanon

Cestujúcim do Libanonu bude stačiť sa preukázať dôkazom o zaočkovaní obomi dávkami vakcíny a tiež podstúpenie PCR testu po príchode do krajiny (cena 50 USD). Vďaka tomu nebudú musieť absolvovať povinnú karanténu. Všetci cestujúci navyše musia mať poistenie, ktoré kryje náklady na liečbu COVID-19.

Nezaočkovaní cestovatelia: Všetci cestujúci, ktorí vstupujú do Libanonu, sa musia preukázať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 96 hodín ešte pred odletom. Po príchode do Libanonu musia cestujúci absolvovať ďalší PCR test na letisku. Všetci cestujúci musia mať rezervovanú izbu v jednom z hotelov určených Ministerstvom dopravy, kde musia zotrvať v karanténe najviac 72 hodín alebo do obdržania výsledku testu. V prípade obdržania pozitívneho testu je potrebné riadiť sa pokynmi Ministerstva verejného zdravia a nahlásiť sa na telefónnom čísle 01-594459. Veľvyslanectvo SR v Bejrúte disponuje zoznamom hotelov a autorizovaných laboratórií na PCR testy. Všetkým záujemcom ich zašle na vyžiadanie na adrese [email protected].

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Libanon je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Rumunsko

Do nedávna išlo pri zaočkovaných pasažieroch o výnimku z karantény, dnes sa však do Rumunska dostanú bez dodatočných podmienok aj nezaočkovaní cestujúci.

Nezaočkovaní cestovatelia: Cestujúci zo Slovenska po príchode do Rumunska už nečaká karanténa, nevyžaduje od nich ani test.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Rumunsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Rumunsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Estónsko

Od februára je aj výnimka pre začkovaných cestujúcich do Estónska. Tí sa vyhnú povinnej karanténe aj testovaniu. Potrebovať k tomu budú potvrdenie o absolvovaní oboch dávok očkovania preložené do anglického, estónskeho jazyka alebo ruského jazyka.

Nezaočkovaní cestovatelia: Na cestujúcich sa momentálne vzťahuje povinná 10-dňová karanténa. Cestujúci sú tiež povinní preukázať sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo sa podrobiť testu po príchode do Estónska. Cestovateľ s negatívnym výsledkom je povinný zostať v samoizolácii až do potvrdenia negatívneho výsledku druhého testu, ktorý absolvuje najskôr 6 dní od prvého testu, resp. 7 dní od prvého testu po príchode do Estónska, v niektorom z verejných testovacích miest, alebo do uplynutia 10. dňa povinnej samoizolácie v prípade, že sa druhému testu nepodrobí. Poplatok za test je 67 eur.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Estónsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Estónsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Cyprus 

Zaočkovaní cestovatelia sú uvoľnení od vybraných cestovných reštrikcií aj na Cypre – potrebujú k tomu kompletné očkovanie a od druhej dávky musí ubehnúť stanovený počet dní (podľa vakcíny). Naďalej je potrebná online registrácia 24 a menej hodín pred nástupom do lietadla. Vzťahuje sa na nich však povinnosť testovania po príchode a následná izolácia – do výsledku testu.

Nezaočkovaní cestovatelia: Slováci sa musia preukázať negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, vyplniť registráciu a na vlastné náklady podstúpiť na letisku ďalšie testovanie. Do výsledku tohto testu musí cestujúci zostať v izolácií

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Cyprus je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Cyprus je označený ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Seychely 

Na Seychely môžu cestovať dovolenkári dva týždne po absolvovaní druhej dávky vakcíny na koronavírus. K vstupu budú potrebovať autentický certifikátu o očkovaní (potvrdenie o zaočkovaní, odporúčame preložiť do anglického jazyka) a tiež negatívny test na COVID-19, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Následne je potrebná registrácia.

Nezaočkovaní cestovatelia: Slovenským turistom postačí ku vstupu na Seychely negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín. Následne pre cestujúceho už nebudú existovať žiadne obmedzenia pohybu ani nutnosť karantény.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný) : Seychely sú označené ako riziková destinácia. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním najskôr na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Gruzínsko

Od 1. februára môžu do krajiny cestovať všetci cestovatelia, avšak výlučne letecky, ktorí absolvovali obe dávky očkovania proti ochoreniu COVID-19. Preukázať sa treba príslušným potvrdením o zaočkovaní preloženom minimálne do anglického jazyka.

Nezaočkovaní cestovatelia: Do krajiny môžu cestovať aj nezaočkovaní cestujúci (rovnako výlučne letecky), potrebovať k tomu budú negatívny RT-PCR test nie starší ako 72 hodín a následne tri dni po vstupe absolvovať ďalší RT-PCR test na vlastné náklady. Potrebná je tiež registrácia.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný) : Gruzínsko je označené ako riziková destinácia. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním najskôr na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Litva

Výnimku z karantény a testovania majú aj zaočkovaní cestujúci do Litvy. Opäť pre nich platí povinnosť preukázať sa potvrdením o absolvovaní oboch dávok vakcíny (opäť odporúčame jeho preloženie aspoň do anglického jazyka) proti ochoreniu COVID-19.

Nezaočkovaní cestovatelia: Cestujúcich zo Slovenska čaká povinnosť 10-dňovej karantény a tiež povinnosť preukázať sa negatívny testom (PCR alebo antigén), ktorý nie je starší ako 72 hodín. Karanténu je možné skrátiť testom na siedmy deň. Potrebná je aj registrácia.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Litva je označená ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Litva je označená ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Lotyšsko

Výnimku z testovania sa majú zaočkovaní cestovatelia aj v Lotyšsku. Platí pre nich povinnosť preukázať sa potvrdením o absolvovaní oboch dávok vakcíny (opäť preloženého do príslušného jazyka).

Nezaočkovaní cestovatelia: Cestovanie do Lotyšska je momentálne obmedzené na nevyhnutné prípady. Cestujúci musia do krajiny vstúpiť s negatívnym RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín (od odberu vzorky), potrebná je tiež registrácia a 10-dňová izolácia po príchode.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Lotyšsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Lotyšsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Slovinsko

Aj Slovinsko momentálne dáva výnimku z karantény zaočkovaným cestovateľom. Tí musia absolvovať obe dávky vakcíny a následne počkať aspoň 7 dní pri vakcíne Pfizer/Biontec, 14 dní pri vakcíne Moderna a 21 pri AstraZeneca. K ceste budú rovnako potrebovať potvrdenie od lekára o zaočkovaní.

Nezaočkovaní cestovatelia: Slovensko je zaradené medzi slovinské rizikové krajiny, cestujúcich preto po vstupe čaká desať dňová karanténa. Tej sa možno vyhnúť predložením negatívneho výsledku RT-PCR testu, ktorý nie je starší ak 48 hodín, v prípade antigénového nesmie byť starší ako 24 hodín (počíta sa od momentu vykonania testu – v prípade že nie je uvedený čas odobratia vzorky, počíta sa od času  negatívneho výsledku). Výnimku z karantény majú tiež osoby, ktoré ochorenie COVID-19 už prekonali.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Slovinsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Slovinsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Guatemala

Prvou krajinou latinskej Ameriky, ktorá prijíma zaočkovaných cestovateľov bez karanténnych povinností, sa stala Guatemala. Cestujúci na to budú potrebovať absolvovanie oboch dávok vakcíny, čím sa musia vedieť preukázať – spomínané potvrdenie. Cestovať môžu až približne dva týždne po absolvovaní druhej dávky vakcíny.

Nezaočkovaní cestovatelia: Do krajiny sa momentálne dostanú aj cestovatelia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali (potrebujú k tomu potvrdenie od lekára) a tiež cestujúci, ktorí sa vedia preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu nie staršieho ako 72 hodín. Pred cestou je potrebné vyplniť zdravotný preukaz.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný) : Guatemala je označená ako riziková destinácia. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním najskôr na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Madeira

Aj Madeira ako jedna z najbezpečnejších destinácií už prijíma turistov, ktorí ochorenie COVID-19 už prekonali alebo absolvovali očkovanie oboma dávkami vakcíny. Rovnako im na vstup bude stačiť potvrdenie v anglickom jazyku, ktoré musia ešte pred cestou nahrať do tohto formulára.

Nezaočkovaní cestovatelia: Cestujúcim na Madeiru stačí momentálne negatívny test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín. Pred cestou je tiež potrebné vyplnenie tohto dotazníka.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Portugalsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním. Tento test je však možné vykonať bezprostredne po návrate na Slovensko. V prípade negatívneho testu je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný): Portugalsko je označené ako riziková krajina. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu je možné ukončiť aj bez testovania, a to na štrnásty deň.

Ekvádor a Galapágy

Zaočkovaní cestovatelia majú výhodu aj pre ceste do Ekvádora a na Galapágy – stačiť im bude potvrdenie o absolvovaní oboch dávok očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Nezaočkovaní cestovatelia: Aj nezaočkovaní cestovatelia majú prístup do krajiny, potrebujú k tomu negatívny RT-PCR či antigénový test nie starší ako 3 dni.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný) : Ekvádor a Galapágy sú označené ako riziková destinácia. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním najskôr na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.

Nepál

Aj Nepál zaviedol výnimku pre zaočkovaných cestovateľov. Ak absolvovali obe dávky očkovania proti ochoreniu COVID-19, neplatia na nich ďalšie cestovateľské reštrikcie.

Nezaočkovaní cestovatelia: Osoby prichádzajúce do krajiny musia absolvovať povinnú 10-dennú karanténu a predložiť negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín. Výnimku z karantény majú návštevníci nepálskych hôr, ktorí sa musia po príchode preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín a absolvujú 7 dennú karanténu vo vopred zarezervovanom hoteli. Návštevníci hôr musia taktiež disponovať  cestovným poistením vo výške minimálne 5000,-USD voči ochoreniu COVID-19.

Návrat na Slovensko (zaočkovaný/prekonaný): Pri návrate z tzv. tretích krajín zatiaľ pre zaočkovaných cestovateľov neplatí výnimka z testovania hneď po návrate.

Návrat na Slovensko (nezaočkovaný) : Nepál je označený ako riziková destinácia. Pred návratom na Slovensko je nutná registrácia a následná izolácia spojená s testovaním najskôr na ôsmy deň. V prípade negatívneho testu vykonaného na ôsmy deň je možné izoláciu ukončiť. Izoláciu nie je možné ukončiť bez testovania.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V Abu Dhabi vyrastie už tento rok najväčšie akvárium na svete. Pôvodne malo stáť v Las Vegas https://t.co/Ukc2iAz8nV #letenky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: Bergamo + výlet na Lago di Garda s letenkami, 4*hotelom a raňajkami od 259€ https://t.co/UpouzCpBcq #dovolenky2 dni dozadu
10 dôvodov, prečo je Istanbul viac ako cestovateľská povinnosť + letenky z Viedne od 99€ https://t.co/vt7ZzmIMuf #cestopisy2 dni dozadu
Slovinsko za 7 dní: čo všetko stihneš za týždeň? (kompletný itinerár a tipy na dovolenku) https://t.co/qUGxjiCYSZ #cestopisy2 dni dozadu
Zaži Benátky za peckovú cenu: letenka za 18€! https://t.co/yFCsoEXBK5 #letenky2 dni dozadu
Lacné letenky do Chorvátska! Zadar, Dubrovník a Split na jar aj leto od 40€ https://t.co/bhpVLPobjE #dovolenky2 dni dozadu
Zaži Londýn v januári: leť z Košíc alebo Bratislavy od 19€! https://t.co/4QQPKKFJYD #letenky2 dni dozadu
Začekujte sa na romantiku. Alebo 4 dôvody, prečo je sex lepší v hoteli https://t.co/06WZQeOVtT #tipy3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Island s letenkami, 3*hotelom a celodenným výletom od 599€ https://t.co/cCMQOaGJY7 #dovolenky3 dni dozadu
Od Kostariky po Brazíliu za 8 mesiacov s batohom na chrbte (rozhovor) https://t.co/L9GKhQA6KQ #cestopisy3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore