Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Pozrite sa do vnútra favely v Rio de Janeiru

Pri ceste do brazílskeho Ria sme si takmer všade prečítali, aké je nebezpečné čo len prekročiť hranicu favely, ako sa tam turisti nemajú opovážiť vkročiť a aké nebezpečia na nás číhajú. Slovák Juraj Vajda, ktorý prevádzkuje priamo v Riu sympatický hostel Lisetonga nám však na vlastné oči ukázal, že mnohé veci treba brať s rezervou. Pozrite sa spolu s nami do vnútra favely priamo nad Copacabanou v Riu.

Reklama

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

Čo je favela? Niečo ako indický slum, náš Luník IX. či Plavecký Štvrtok, bydlisko drogových dílerov a bezdomovcov… To boli naše informácie a myšlienky predtým, ako sme tam vkročili. Keď sme sa Juraja spýtali, ako by on zadefinoval slovo favela, použil veľmi elegantné a o dosť pravdivejšie spojenie – neriadená mestská urbanizácia. Favelu rozpoznáte jednoducho. Zväčša je na kopci a na mieste, kde sa končia “pekné” domy s omietkami a končí klasická ulica, kde začínajú najmä tehlové, zvonka na pohľad nedokončené domy postavené jeden na druhom v tesnej blízkosti, to je v praxi hranica medzi favelou a bežnou mestskou zástavbou. Vo favelách žije v Brazílii približne 6 % obyvateľstva.

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

Život je tu rovnaký ako všade inde – chodí sem pošta, kuriér, sú tu lokálne miesta s jedlom, bary, elektrina či prívod vody, moto-taxi. Len na pohľad to však vyzerá všetko chudobnejšie. Výrazne chudobnejšie. Ako však Juraj hovorí, ak by neboli Brazílci vo favelách leniví a dokončili si svoje domy aj zvonka, mohla by byť každá favela paradoxne krásnou časťou obrovského Ria. Tá “naša” favela nad Copacabanou, v ktorej sme sa boli pozrieť, patrí k tým menším, bezpečnejším, až luxusnejším. Čo sme si hneď všimli – každý sa tu slušne pozdraví, nechýba úsmev keď náš hostiteľ domácim vysvetľuje, prečo sme sa sem prišli pozrieť. Decká pobehujú po uliciach, niektoré majú nové smartfóny v rukách.

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

Veľký fotoaparát so sebou neberieme, aby sme zbytočne nepútali pozornosť. Máme vo vrecku pár desiatok realov a mobil, aby sme mohli zachytiť nejaké tie snímky. Ostatnú výbavu neberieme, ale nie ani tak zo strachu, ale na čo zbytočne provokovať. Prudké schody sú nečakanou rozcvičkou, avšak sú kvalitne postavené – magistrátom. Či sú rovnako kvalitne postavené aj domy, nevedno povedať – najmä nikto netuší, koľko poschodí znesú pôvodné základy daného domu. Pôdu si tu “domáci” vydržali a v prípade ďalších záujemcov o stavbu domu (ktorý sa stavia jednoducho na nejakom inom dome), sa predáva “právo na povalu”. Ak si takéto právo zakúpite, môžete postaviť dom na povale daného domu. Ak by ste chceli kúpiť po favele dom s kuchyňou a jednou-dvomi izbami, vyšiel by vás približne na desatinu toho, čo stoja byty dole neďaleko Copacabany, cca 150 000 realov (cca 40 000 Eur). Pre domácich je to obrovské množstvo peňazí.

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

Nikde po favele nevidno potetovaných strážcov so samopalmi, ako to poznáme z filmov. V tejto favele dokonca nie je ani bežné, aby mali ľudia zbrane za opaskami. Samozrejme tu zbrane sú. Pod vrcholom kopca je aj policajná stanica – všetci sa tu “naučili” žiť so všetkými. V uličkách je pokoj, sem-tam počuť hlasnú hudbu z niektorého z okien a sem-tam zazrieme aj nejaké domáce zviera, banánovník či iné plodiny. Keď vyjdeme na “vrchol” favely, zbadáme kostol evanjelizačnej cirkvi a keď sa otočíme, naskytne sa nám krásny výhľad cez Copacabanu na Atlantický oceán. Vrchol tejto favely je na úrovni jedného z najvyšších hotelov na Copacabane. Výhľad, za ktorý platia hoteloví hostia stovky eur za noc, tú máte zadarmo ?

favely v Rio de Janeiru

favely v Rio de Janeiru

Samozrejme tu existuje kriminalita, žijú tu naozaj chudobní ľudia. Avšak ako nám Juraj vysvetľuje, tá závisí od ekonomickej situácie v štáte celkovo. Keď ľudia majú prácu, nie je dôvod na výtržníctvo. Posledného pol roka bola favela pokojná, sem-tam však ževraj bolo počuť streľbu. “Rojnice” mladých zlodejíčkov na jednej z najznámejších pláží sveta sa už dlho neobjavili, avšak nedávno ohlásila najväčšia ropná spoločnosť Petrobras problémy, objavili sa korupčné škandály a prepúšťanie a štát Rio de Janeiro vyhlásil pred olympiádou stav finančnej krízy, takže policajti nedostali niekoľko posledných mesiacov svoje výplaty. Všetko toto môže mať svoje následky.

Pokračovanie cestopisu na #CESTUJEMESPOLU

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestujete na Slovensko zo zahraničia? Musíte sa registrovať https://t.co/0w1tLOcIRX #novinky16 minút dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky22 minút dozadu
Repatriácia z Miami do Bratislavy sa odkladá o týždeň (aktualizované) https://t.co/k0o2fNZUQR #novinky55 minút dozadu
Emirates od 6. apríla obnovia niektoré lety. Zatiaľ len jedným smerom https://t.co/anHbtjVaed #novinky3 dni dozadu
Airbnb ponúka ubytovanie zadarmo pre doktorov a záchranárov bojujúcich s COVID-19 https://t.co/d2dAnWfBRZ #novinky3 dni dozadu
Kultúrny program počas karantény: Van Gogh, Banksy, Rómeo a Júlia online https://t.co/W5ZggbUhcU #novinky3 dni dozadu
Lufthansa zrejme dostane miliardovú pomoc od Nemecka https://t.co/1rfSjWdqjK #novinky3 dni dozadu
Belgicko zvažuje zoštátnenie Brussels Airlines https://t.co/qUeWCVm2gM #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
Repatriácia z Londýna: 5. apríla ide lietadlo do Bratislavy i naspäť https://t.co/eA1NAsIkYS #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore