Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako upraviť fotky pomocou rôznych programov a online aplikácii? Takto!

Ako upraviť fotky pomocou rôznych programov a online aplikácii? Takto!

Každú chvíľu na nás zo všetkých strán vyskakujú parádne fotky. Môžu to byť napečené torty na našom obľúbenom food blogu, dychberúce obrázky z dovoleniek a výletov našich známych alebo napríklad susedove fotky zapadajúceho slnka nad našou štvrťou. Len jedno je zarážajúce. Keď urobíme rovnaké fotky my, tak to vyzerá, že torta bola upečená podľa úplne iného receptu a že sme očividne fotili iný západ slnka než náš sused. Skrátka by sa pri tom dalo uplatniť porekadlo Za plotom je tráva vždy zelenšia. A to doslova! Poďme sa teda pozrieť na to, ako upraviť fotky tak, aby aj naša tráva bola taká zelená, ako tá vedľa.

Reklama

Programy a online editory na úpravu fotiek

Programov na úpravu fotiek je hŕba a výber sa tak odvíja od vašich vlastných požiadaviek. Na začiatku si teda ujasnite, čo od konkrétneho programu na úpravu fotiek očakávate – vymedzte si požadované funkcie na základe úprav, ktoré budete chcieť uskutočňovať, určite si, či hľadáte riešenie zadarmo alebo či si prípadne priplatíte, či má byť program na úpravu fotiek skôr pre začiatočníkov alebo potrebujete niečo pre pokročilých. Tu je zoznam základných programov, z ktorých si môžete vyberať.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Glenn Carstens-Peters

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je akousi stálicou a zlatým štandardom na poli softvérov pre úpravu fotografií. Čo sa týka funkcií, je skutočne na pomyselnej špičke medzi komplexnými grafickými editormi. Asi nikoho neprekvapí, keď napíšeme, že umelci, ilustrátori a dizajnéri z celého sveta naň nedajú dopustiť. Pokiaľ teda zháňate niečo aj pre skutočne pokročilú úpravu fotografií, Photoshop vás iste nesklame. Bude vám k dispozícii na počítači aj na iPade a vystačíte si s ním od úprav fotografií a tvorby kompozície po digitálne maľovanie, animáciu a grafický dizajn.

Medzi jeho vyhľadávané vlastnosti patria napríklad sofistikovanejšie funkcie pre retušovanie, najrôznějšie filtre, odoberanie predmetov z fotografií či práce s neobmedzeným počtom vrstiev a masiek.

Niektorí potenciálni užívatelia však vnímajú ako slabinu tohto softvéru jeho vyššiu cenu za licenciu či náročnosť na pochopenie.

Adobe Lightroom

Lightroom je rovnako ako Photoshop produktom spoločnosti Adobe. Všeobecne platí, že keď sa vám zdá Adobe Photoshop príliš zložitý, skúste vyskúšať Adobe Lightroom. Čo sa týká samotnej úpravy fotiek, Lightroom je plne dostačujúcim editorom. Photoshop je skôr grafickým editorom. Efekty, ktorých s týmto programom dosiahnete, vás iste ohromia. Pracovať s ním môžete na počítači, mobile aj na webe.

Ako už sme naznačili, je vyhľadáváným programom na úpravu fotiek najmä vďaka svojmu intuitívnemu rozhraniu a množstve parádnych funkcií ako napríklad to, že tu môžete spravovať ľubovoľný počet fotografií z jedného miesta. Ďalej detekcia tváre či predvoľby a profesionálne filtre. Urobte si o ňom vlastný názor na základe videa nižšie.

GIMP

Program GIMP sa tiež prezýva Photoshop zdarma. Je bezplatným profesionálnym softvérom na úpravu fotografií, ktorý je dostupný pre Windows, Linux aj MacOS. Rovnako ako samotný Photoshop je určený skôr pre pokročilejšie úpravy obrázkov alebo vlastných fotografií. Zvládnete v ňom mnoho úprav, ktoré bývajú väčšinou dostupné až v platených aplikáciách. Patrí medzi ne napríklad retušovanie obrázkov, nástroje na klonovanie a opravy či prvky grafického dizajnu.

Napriek tomu, že tento program na úpravu fotiek prirovnávajú k Photoshopu, vzhľad aj dojem z neho budete mať iný. Ak budete prechádzať z používania jedného na druhé, chvíľu vám môže trvať, kým si na zmenu zvyknete. Ale je to skutečne len o zvyku. Kvalitné výstupy dosiahnete v oboch editoroch.

GIMP si stačí len stiahnuť a nainštalovať. Tipy a triky, ktoré sa vám budú určite hodiť, nájdete vo videu.

Canva

Softvér Canva by sme mohli zaradiť medzi grafické programy pre začiatočníkov alebo skrátka pre tých, ktorí nemajú pri úprave svojich fotografií a obrázkov tak vysoké nároky. Výhodou je tiež to, že si ju môžete stiahnuť aj do mobilu. Ponúkajú ju v bezplatnej základnej verzii Canva Free alebo v platenej Canva Pro.

Upravovať môžete rôzne filtre obrázkov, pridať písmo, samolepky či odznaky, využiť šablóny alebo iné grafické prvky. Výhodou je jej intuitívnosť.

Pixlr

Pixlr je ďalšou skvelou alternatívou online softvéru pre úpravu fotografií. Poskytuje dva nástroje – Pixlr X a Pixlr E. Oba obsahujú základné možnosti na úpravu, samozrejme z týchto dvoch je Pixlr X o niečo jednoduchší a preto určený pre začiatočníkov či rýchle úpravy.

Svoju tvorbu môžete obzvláštniť množstvom efektov. Knižnica je zásobená dostatočným množstvom najrôznejších samolepiek, ikon alebo dekoratívneho textu. Môžete využívať aj niekoľko nástrojov pre maľovanie a kreslenie.

Ponúkajú ju v 3 verziách – v bezplatnej základnej a v dvoch platených, pokročilej a profesionálnej.

Paint.net

Pokiaľ ste zvyknutí pracovať v MS Paint, tak pri práci v Paint.net budete ako doma. Len s tým rozdielom, že čo sa funkčnosti týká, Paint.net už predčil MS Paint. Program obsahuje aj pokročilejšie funkcie, samozrejme aj napriek tomu sa vyznačuje intuitívnym užívateľským rozhraním a je zadarmo.

Bude se vám hodiť najmä pri menších úpravách (orezávanie, otočenie, zmena veľkosti, nastavenie farieb, jasu a pod.). Príjemným bonusom je ďalej napríklad široký výber špeciálnych efektov a ďalších upravovacích nástrojov. Ponúka priateľskú podporu a rôzne tutoriály.

Ďalšie možné programy a online editory na úpravu fotiek:

Mobilné aplikácie na úpravu fotiek

Upravujte svoje fotografie rovno z mobilu! Mobilných aplikácií na úpravu fotiek je veľké množstvo. Niektoré aplikácie ponúkajú okrem základných funkcií aj pokročilejšie nástroje či knižnice s širokým výberom rôznych efektov. Potom sú tu aplikácie, v ktorých môžete vytvárať napríklad koláže. Ale poďme na to postupne. Toto je výber obľúbených mobilných aplikácií na úpravu fotiek.

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Le Buzz

Snapseed

Snapseed je bezplatná aplikácia od spoločnosti Google, ktorú je možné použiť pre pokročilejšie úpravy. Mimo klasických funkcií poskytuje mnoho filtrov, rámčekov a farebných efektov (dramatický, vintage alebo napríklad čiernobiele efekty). A keď budete chcieť niečo zmeniť, do histórie úprav sa môžete kedykoľvek vrátiť.

Vo verzii pre Android i pre iOS.

VSCO

VSCO vám umožňuje upravovať importované fotky alebo tie, ktoré vyfotíte prostredníctvom samotnej aplikácie. Veľkú rolu tu hrajú filtre. Tých je tu skutečne celý rad. A keď sa vám nejaký nepáči, môžete si vytvoriť svoj vlastný. Aplikácii samozrejme nechýbajú klasické funkcie ako sú korekcie expozície, kontrastu, ostrosti, nastavovania teploty farieb a podobne…

V základnej verzi je zadarmo, za vyššiu verziu VSCO Membership je potrebné si priplatiť.

Dostupné pre Android iOS.

Adobe Photosohop Express

Veľká väčšina tých najlepších nástrojov na úpravu fotiek je stlačená do jednej aplikácie. Dalo by sa napísať, že Adobe Photoshop Express má všetko, čo sa od nej očakáva – od klasických funkcií po prepracované filtre a efekty, či možnosti vytvárania koláží. Skrátka môžete upravovať do nekonečna.

Vo verzii pre Android iOS.

Adobe Lightroom CC

Táto aplikácia od spoločnosti Adobe je vhodná ako pre pokročilých užívateľov, tak pre začiatočníkov. Nájdete tu súbor kvalitných nástrojov, ktoré by snáď neurazili ani profesionála. Výhodou aplikácie je, že podporuje súbory RAW a že ju môžete spárovať s počítačom a dostať sa tak k fotkám, ktoré tam máte uložené.

Dostupné pre Android iOS.

Pixaloop

Ak hľadáte niečo svieže a špecifické, čím obzvláštnite svoje sociálne siete, potom zbystrite pozornosť. Pomocou aplikácie Pixaloop rozpohybujete napríklad vodu alebo oblohu na vašich fotografiách. To by stálo za vyskúšanie, no nie?

Ve verzii pre Android iOS.

Ďalšie možnosti mobilných aplikácií na úpravu fotiek:

Základné kroky pri úprave fotiek

Neexistuje, samozrejme, jeden postup, podľa ktorého upravujú všetci fotografi všetku svoju tvorbu. Úpravy fotografií sa môžu líšiť. Tu sú v skratke zhrnuté aspoň základné kroky, podľa ktorých môžete postupovať bez ohľadu na to, aký program na úpravu fotiek používate.

1. Orez a narovnanie horizontu

Po otvorení fotografie v aplikácii nasleduje jej orezIdeálne avšak je, keď ho vôbec nemusíte uskutočňovať, protože ním znížite rozlíšenie fotky. To všetko platí aj pri narovnávaní horizontu, ktorý opäť povedie k orezu. Nie je to nič nutného. Pokiaľ je nerovný horizont na fotografii vašim zámerom, nechajte to tak.

2. Vyváženie bielej

Pokiaľ má váš obrázok celkovo nepríjemný alebo neprirodzený farebný tón, môžete ho upraviť vyvážením bielej.

3. Expozícia (Exposure) a kontrast (Contrast)

V rámci expozície celý obrázok buď zosvetľujete, alebo stmavujeteKontrast zvýrazňuje tmavé a svetlé body na fotke, čo fotku svojim spôsobom oživuje. Určite to ale s kontrastom nepreháňajte.

4. Zvýraznenie (Highlights), odtiene (Shadows), Whites a Blacks

Highlights najčastejšie využijete na zvýraznenie kontúr oblohy. Pomocou tieňov sa dajú pekne rozjasniť tmavé miesta na fotke – dobre to funguje napríklad pri zosvetľovaní tváre. Aj s tieňami je potrebné pracovať opatrne. Keď to preženiete, zníži sa kvalita obrázku. Whites robí bielu ešte belšou a čiernu černejšou.

5. Vyladenie ostrosti (Sharpening) a redukcia šumu (Noise Reduction)

Pri ostrosti zase platí – nepreháňať. Keď to preženiete, fotka bude pôsobiť umelo. Keď to zas preženiete so šumom, fotka bude príliš vyhladená – ako keby ste ju vyžehlili.

6. Sýtosť farieb alebo saturácia (Saturation) a živosť (Vibrance)

Pomocou saturácie sa vám podarí zvýšiť sýtosť všetkých farieb a nastavovaním živosti zase zvyšujete sýtosť len tých farieb, ktoré sú mdlé. Kto chce, a jeho editor má túto možnosť, môže sa pohrať so saturáciou každej farby zvlášť.

7. Korekcia objektívu

Objektívy môžu trpieť určitými optickými vadami (ako je napríklad vinetácia, farebná vada alebo poduškovité skreslenie). Každopádne aj tieto vady je možné upraviť.

8. Finále

Ak máte hotovo a nebudete pokračovať pokročilejšími úpravami ako je napríklad retušovanie, odstraňovanie prvkov alebo farebné tónovanie, nezostáva vám nič iné, než svoj výtvor predstaviť verejnosti.

Ďalšie úpravy fotografií

Obľúbenou úpravou je tvorba koláží, ktorú tiež vytvoríte najrôznejšími aplikáciami. Ľudia sa často v súvislosti s upravováním fotografií pýtajú na online možnosti odstraňovania pozadia z fotky či orezávania obrázkov. Všetky tieto nástroje bývají zahrnuté v už spomínaných editoroch. Ničmenej, pokiaľ by ste hľadali cielene aplikácie na tento druh úprav, tu máte pár tipov aplikácií, po ktorých môžete siahnuť:

Aplikácie vhodné na koláže z fotiek:

Zdroj fotografie: Shutterstock.com / tomertu

Aplikácie vhodné na odstraňovanie pozadia z fotky:

Aplikácie vhodné na orezávanie obrázkov:

V tomto prípade by sme sa opakovali. Vhodné sú totiž napríklad už spomínané aplikácie na úpravu fotiek ako sú Snapseed, Adobe Photoshop Express či VSCO.

Odkaz pre začiatočníkov

Nerobte si starosti, že vaše prvé fotky nevyzerajú tak, ako ste si ich vysnívali a predstavovali. Najlepšie bude, keď celý proces pojmete ako zábavu a experiment! Na začiatok sa poriadne zoznámte so svojím vybavením a softvérom na úpravu fotografií. Kľudne sa inšpirujte inými fotografmi a ich prácou. Buďte vyrtvalí a verte, že je len otázkou času, než se vaše snaženie začne prejavovať.

Nám už nezostáva iné, než vám popriať dobré svetlo!

Zdroj fotografie: Unsplash.com / Joseph Pearson

Zdroj úvodnej fotografie: Shutterstock.com / Creative Travel Projects

Zdroje informácií k článku:

Čo by vás mohlo zaujímať nielen o úprave fotiek:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Vodíkové technológie, príroda i gastronomické nebo. Navštívili sme slovenský pavilón na EXPO2020 https://t.co/FPsshE95KP #novinky25 minút dozadu
Cestovanie do Veľkej Británie: test na 2. deň platí pre všetkých, do výsledku treba zostať v izolácii https://t.co/shZ97LwCdy #novinky28 minút dozadu
Kanada je otvorená pre očkovaných turistov z celého sveta, po novom testuje na COVID po prílete https://t.co/PmSwHgUQor #novinky37 minút dozadu
Rakúsko predĺži lockdown do 11. decembra, vstup do krajiny pre turistov je zakázaný, tranzit na letisko má výnimku https://t.co/46pWlsZrGF #novinky43 minút dozadu
3 ATRAKCIE ZADARMO: S Emirates letenkou získaš vstup na Burj Khalifa, Dubai Fountain Boardwalk aj Views Observatory! https://t.co/rFdD4jW7K9 #novinky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: Maurícius s letenkami, 3*hotelom a all inclusive za 1582€. Uži si infinity pool len pre dospelých https://t.co/aUizXojpSc #dovolenky1 hodinu dozadu
Katar zaradil Slovensko medzi červené krajiny. Zaočkovaní musia podstúpiť 2-dňovú karanténu, nezaočkovaní 7-dňovú https://t.co/0g5dwfPtso #novinky2 hodiny dozadu
LACNÉ LETENKY NA ZIMU A JAR: Malta, Barcelona i Rím. Objednaj teraz od 20€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 hodiny dozadu
Singapur už zaočkoval 96% všetkých obyvateľov spôsobilých na vakcináciu https://t.co/0aXawHCJmt #novinky2 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky3 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore