Nájdeš nás aj na:

Novinky

Koronavírus spôsobil problémy aj požičovniam áut. Hertz bankrotuje

Koronavírus spôsobil problémy aj požičovniam áut. Hertz bankrotuje

Posledné mesiace sme pre pandémiu koronavírusu zostali zaseknutí blízko, tí menej šťastní zase ďaleko od domova, letiská sa zmenili na mestá duchov. Okrem toho, že koronavírus mal dopad na ekonomiky štátov, súkromných podnikov, maloobchodníkov, gastronómiu či naše peňaženky, na COVID-19 doplatili aj také na pohľad neohroziteľné podniky ako sú požičovne automobilov. S počtom nakazených a s počtom nových opatrení proti koronavírusu úmerne klesali najazdené kilometre a potreba požičať si auto. V piatok 22. mája preto vyhlásila spoločnosť Hertz, jedna z najväčších požičocvní automobilov na svete, bankrot.

Reklama

Dopad koronavírusu na cestovanie a rôzne spôsoby prepravy bol taký dramatický, že spoločnosti klesli príjmy na minimum, zrušili sa aj rezervácie do budúcnosti. Dve tretiny ich ziskov pochádzali práve z požičiavania automobilov na letiskách. Na trhu bol Hertz od roku 1918, nepoložila ho ani Veľká hospodárska kríza v 30. rokoch 20. storočia, druhá svetová vojna, keď sa výroba sústredila výslovne na vojenské účely, ani početné šoky automobilového priemyslu z cien ropy.

Požičovňa automobilov na letisku v nemeckom Frankfurte. Autor: charnsitr / shutterstock.com

Budú predávať svoje autá za minimum?

Podľa CNN chce Hertz v rámci svojej reštrukturalizácie vyriešiť svoje dlhy a stať sa finančne zdravšou a nezávislejšou spoločnosťou. V Hertz zmeškali platbu veriteľom, keď im 27. apríla neboli schopní zaplatiť dlžnú sumu. Zrejme nebudú schopní zaplatiť ani tú ďalšiu, 22. mája. Nedá sa však povedať, že za všetko môže Covid-19. Hertz má vo svojich účtovných knihách k 31. marcu 2020 dlh vo výške 18,8 miliárd dolárov, čo je o 1,7 miliardy dolárov viac ako na konci minulého roka.

Jedným z riešení na ozdravenie spoločnosti je podľa odborníkov predaj časti svojej automobilovej flotily. Po celom svete vlastní spoločnosť Hertz 568 000 vozidiel a 12 400 franšíz. Tretina z nich funguje na letiskách.

Predaj ojazdených aút požičovňami je celkom bežná vec, napríklad spoločnosť Enterprise, ktorá ich tiež požičiava, predáva približne milión ojazdených automobilov ročne po celom svete, píše CNN. Analytik automobilového priemyslu Ivan Drury urobil v roku 2017 analýzu trhu a zistil, že požičovne predávajú svoje rok či dva roky ojazdené autá často za bezkonkurenčné ceny. „V závislosti od konkrétneho modelu by nákup priamo od autopožičovne mohol záujmecovi ušetriť 5 až 15 % z ceny, ktorú by zaplatil bežnému predajcovi ojazdených áut,“ povedal pre CNN.

Franšíz spoločnosti Hertz v Aténach v Grécku. Autor: EQRoy / shutterstock.com

Oplatí sa kúpiť ojazdené auto od požičovne?

Biznis redaktor CNN Peter Valdes-Dapena sa vo svojom texte zamýšľa aj nad tým, či je takáto kúpa koniec koncov výhodná. Ako sa k autu správali predchádzajúce desiatky či stovky nájomcov? Autá z požičovní áut majú tiež podľa neho vždy viac najazdených kilometrov ako autá, ktoré boli v osobnom vlastníctve jednotlivca či rodiny. Na druhej strane spoločnosti prenajímajúce automobily majú motiváciu udržiavať vozidlá zdravé, aby ich ďalší zákazníci s nimi nemali problémy, a aby nestratili príliš na hodnote.

Podľa Johna Linkova z Consumer Reports by mali potenciálni kupujúci využiť skúšobné obdobie, ktoré ponúka aj Hertz, aby si auto nechali skontrolovať nezávislým mechanikom a aby sa ubezpečili, že nemá žiadne skryté problémy. Požičovne síce ponúkajú programy certifikovaných ojazdených vozidiel a sľubujú dôkladné kontroly, ale človek nikdy nevie.

Hertz má program Rent2Buy, ktorý ponúka trojdňový prenájom auta potenciálnym kupcom, ktorí si ho, ak sa im auto bude pozdávať, následne kúpia. Hertz od marca predali už 41 tisíc áut v Amerike, 13 tisíc sa im podarilo predať v Európe, píše CNN.

*Titulná fotografia: Požičovňa áut spoločnosti Hertz na letisku v Las Vegas. Autor: Tupungato / shutterstock

Mohlo by vás zaujímať


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.