Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 dôvodov, prečo navštíviť Gruzínsko + letenky od 51€

8 dôvodov, prečo navštíviť Gruzínsko + letenky od 51€

Hlboko nedocenená destinácia. S týmto faktom zrejme jej návštevníci robiť veľa netúžia, aby sem náhodou nezačali prichádzať masy ľudí a celú pokojnú atmosféru Gruzínska nezničili. Leží na križovatke medzi Áziou a Európou a jeden by neveril, koľko sa do tejto neveľkej krajiny zmestí; od zasnežených vrcholkov hôr, cez piesočnaté brehy, po kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Spísali sme pre vás 8 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť euroázijskú krásku Gruzínsko. Okrem toho máme teraz pre teba akciové letenky na október a december už od 51€.

GRUZÍNSKO NA JESEŇ OD 51€

Ako získať cenu 51€?

Klikni na odkaz nižšie, vyber si z kalendára vhodný termín s čo možno najnižšou cenou a v objednávke na Pelikan.sk zadaj náš pelipeckársky zľavový kód:

PECKYSEP10

a budeš to mať o 10 eur lacnejšie!

Viedeň Priamy let Kutaisi Priamy let Viedeň
od 51 Rezervuj

Prečo Kutaisi?

Niekdajšie hlavné mesto Gruzínska je i jedným z najustarších miest v krajine. Je plné pôsobivých monumentov ako kláštory, jaskyne, UNESCO pamiatky či futuristická budova parlamentu. Navyše je skvelým východiskovým bodom k objavovaniu iných pokladov krajiny. Neďaleko Kutaisi sa nachádzaju kaňony Okatse a Martvili alebo napríklad jaskynné mesto Vardzia.

Straťte sa v tbiliskom starom meste

S populáciou cez milión obyvateľov a dychberúcim starým mestom, ťahajúcim sa k prírodným údoliam, ktoré mesto ohraničujú, má Tbilisi omnoho pestrejšiu ponuku, než mnohé iné európske metropoly. V Gruzínsku sa za posledných niekoľko tisícročí vystriedalo viacero odlišných civilizácií. Či už to boli Peržania, Mongoli, Rimania, rôzne iránske dynastie či Ruské impérium; všetky na ňom zanechalo svoju stopu. V spojení s gruzínskou vlastnou kultúrou sa dnes môžete prechádzať vydláždenými uličkami s prvkami strednej Európy, s architektúrou, ovplyvnenou tou arabskou, či popri stredovekej pevnosti, ponad starým mestom, ktoré v sebe kombinuje historickú a kultúrnu varietu turistického nakupovania, reštaurácií a barov pod holým nebom a príznačnú gruzínsku pohostinnosť. Ubytujte sa napríklad v príjemnom hoteli Old Tiflis Boutique, ktorý je posadený na jednom z kopcov starého mesta, ponúkajúc úžasný výhľad z terasy na streche.

Zdroj fotografie – Xantana | Dreamstime.com

Víno

Gruzínsko je rozlohou porovnateľné s Írskom, rozkladá sa na šesťdesiatdeväťtisícsedemsto kilometroch štvorcových (rozloha Slovenska dosahuje číslo 49 033 km²). Je súčasťou východnej Európy, položené na brehu Čierneho mora, južne od Ruska a na sever od Turecka, Arménska  a Azerbajdžanu. Túto krajinu s osobitou kultúrou kreovalo už obdobie staroveku. Archeológovia na jej území objavili tie najstaršie známe stopy výroby vína, siahajúce do obdobia osemtisíc rokov pred naším letopočtom. Vďaka tak hlbokej histórii vinohradníctva je vínna réva jedným z národných symbolov Gruzínska, zdobiacich stredoveké dekorácie, sochy či obrazy. I keď sa lepšie prizriete gruzínskej abecede, objavíte v oblých tvaroch jej písmen slučky a skrutky záhonov viniča. Za pohárom opojného nápoja si v srdci hlavného mesta Tbilisi zájdite do vínneho baru G.Vino, ktorý svojim zákazníkom ponúka nápoj od zopár nezávislých vinárničiek. Mimo mesta sa pozrite do vínnej pivnice Numisi, rodinného podniku, ktorý využíva priestory tristoročnej kukuričnej stodoly a desiatky hlinených nádob (z ktorých najväčší unesie päťtisíc litrov tekutiny). Svoje víno vyrábajú spôsobom, Gruzíncom vlastným pred priemyselnou technikou. S úžasným výsledkom!

Miestni obyvatelia

Jednou vetou by sme ich mohli charakterizovať ako šťastný a skromný národ, veľmi hrdý na svoju kultúru. Jej jedinečnosť, vrátane všetkých aspektov ich zvykov a tradícií, dávajú návštevníkom zo zahraničia veľmi radi na obdiv. Prechodné búrlivé postsovietske obdobie medzi rokom 1990 a 2003 vyústilo v Ružovú revolúciu, ktorá sa rokmi vystupňovala do vojny s Ruskom v dvetisícôsmom. Odvtedy sú Gruzínci dychtivý po mierovom období, ktoré si prajú viac, než čokoľvek iné. Všetky tieto skúsenosti vyšľachtili z gruzínskych obyvateľov stabilný a mierumilovný národ. V noci pôsobí Tbilisi veľmi bezpečne a počas dňa tu nájdete mnoho miestnych, túžiacich sa s cudzincami rozprávať, alebo im pomôcť. Prirodzení a vďační, že ste sa rozhodli prebádať kúty ich krajiny.

Objavná cesta naprieč horskou scenériou

Ak máte radi skôr aktívnu dovolenku, vedzte, že na vás mimo hlavného mesta čaká veľkolepé prírodné divadlo. Vyberte sa tri hodiny severne do hôr, uhýbajúc sa na gruzínskej vojenskej ceste (jedinej, ktorú Gruzínsko povolilo používať Rusku na prístup k Arménsku) prepravným nákladným autám. Pomaly začnete získavať nadmorskú výšku. Zastavte sa pri pevnosti Ananuri, položenej na rozľahlej rezervácii s najväčšou priehradou v krajine. Dosahujúc 2 395 metrov nad morom cez priesmyk už môžete obdivovať výhľad z kruhovej vyhliadkovej plošiny, previsujúcej nad údolím. To už ste na najlepšej ceste k úpätiu hory Kasbegi, tretej najvyššej v Gruzínsku, ktorá sa ťahá nad 5 000 metrov. Vášniví turisti, s niekoľkotýždňovým tréningom by v teplých mesiacoch mali vyskúšať i niektoré z výstupov, ktoré krajina ponúka. Napríklad ten z historického centra Omalo do dedinky Shatili je vhodný na kempovanie, objavovanie stredovekých opevnených pokladov a stretnutie s miestnymi pastiermi. Pre číru prírodu sa zas vyberte napríklad k „striebornému“ jazeru Tobavarchkhili. Pre tých, ktorí hľadajú skôr pokojnú objavnú cestu odporúčame autentický kláštor Najsvätejšej Trojice pri obci Gergeti, ktorý je sám o sebe hodný výpravy.

Poprechádzajte sa medzi stredovekými ruinami

Miesta pochádzajúce zo stredoveku sa vo svete zachovali v pomerne hojnom počte. Ak sa však  túžite vrátiť v čase ešte o čosi viac, Gruzínsko vám takúto možnosť ponúkne. Jaskynné mesto Uplistsikhe, vzdialené od Tbilisi približne hodinu na západ, pochádza z 2. storočia pred naším letopočtom a vďaka jeho zachovalosti je to jedna skutočná „podívaná“. Tento rozsiahly otvorený archeologický komplex chodníkov, vedúcich mimo centrálnej cestičky, sa rozkladá medzi kamennými budovami, stojacimi v rôznych výškových úrovniach. Objavovanie tohto miesta si vyžaduje poriadnu dávku chôdze, prípadne i sprievodcu, ktorý vám pomôže pochopiť významné špecifiká lokality; zahŕňajúc divadlo, súd a pohanský kostol, využívaný na obetovanie.

Zdroj fotografie – Alexander Tolstykh | Dreamstime.com

Okúste nesmierne chutné, rozmanité jedlo v dobrej cene

Najdôležitejším odvetvím priemyslu krajiny je poľnohospodárstvo. Z variety, kvality a ceny ponúkaného jedla nebudete určite sklamaní. V každom tradičnom podniku budete doslova prinútení ochutnať gruzínske pizzové jedlo khachapuri, vyrobené z hrubého, avšak jemného cesta, plneného vajíčkami a miestnym syrom. Je skvelé ako desiata či olovrant do ruky. Okrem toho je základom ochutnať gruzínske syry a tiež ich veľkú verziu shashliku. Dezert je jednoduchý – známy ako „gruzínsky Snickers“ – churchkhela. Sladké vylisované hroznové šupky sa zavesia a keď sú dostatočne vysušené, rolujú sa do akýchsi paličiek, plnených vlašskými orechami. A nakoniec khinkali; cestovinové knedlíčky, ktoré sú dokonalou fúziou ázijských a európskych variant. Veď posúďte sami.

Zdroj fotografie – Seggey Milyanchikov | Dreamstime

Kláštory, zámky a miesta zapísané v zozname UNESCO

Na celom území krajiny narazíte na úžasné stopy mnohých dynastií a kráľovstiev, ktoré Gruzínsku vládli. Gruzínske kráľovstvo bolo prvýkrát zjednotené v 11. storočí pod taktovkou kráľa Tamary – ženskej vládkyne, pomenovanej kráľom, aby nepôsobila nekompetentne pred ostatnými národmi. Bola teda jediným ženským kráľom v histórii. Podnietila a inšpirovala k mnohých reformám a k značnej výstavbe po celom kráľovstve. Mnohé z týchto budov, či už pôvodné alebo zrenovované, tu stále stoja. V prvom hlavnom meste Gruzínska Mtskheta objavíte výnimočnú katedrálu Svetitskhoveli, obklopenú starobylými kaviarničkami a pokojnými malebnými údoliami. Posadený na vrchu jedného z týchto údolí, s výhľadom na mestečko, je kostol Jvari, pochádzajúci zo šiesteho storočia. Kláštorný komplex Bodbe objavíte neďaleko mestečka Signaghi. S jeho stavbou sa začalo už v jedenástom storočí, avšak dokončený bol až v 17. storočí. V jeho areáli leží i hrob gruzínskej svätej Niny. A to je len zopár príkladov architektúry a nábožnej histórie, ktorá tento národ formovala.

Zdroj fotografie – Photoaliona | Dreamstime

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bali s letenkami, hotelom, raňajkami a sprievodcom za 819€! https://t.co/we25GYsc5X8 hodín dozadu
Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO311 hodín dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT11 hodín dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM11 hodín dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc14 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt014 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt35491 deň dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore