Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Letenky do gruzínskeho Kutaisi so zľavou od 51€ + 8 dôvodov, prečo ho navštíviť

Letenky do gruzínskeho Kutaisi so zľavou od 51€ + 8 dôvodov, prečo ho navštíviť

Hlboko nedocenená destinácia. S týmto faktom zrejme jej návštevníci robiť veľa netúžia, aby sem náhodou nezačali prichádzať masy ľudí a celú pokojnú atmosféru Gruzínska nezničili. Leží na križovatke medzi Áziou a Európou a jeden by neveril, koľko sa do tejto neveľkej krajiny zmestí; od zasnežených vrcholkov hôr, cez piesočnaté brehy, po kopcovité vinice, starobylé mestečká a kláštory, zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Spísali sme pre vás 8 dôvodov, prečo by ste mali navštíviť euroázijskú krásku, Gruzínsko. 

Reklama

Lacné letenky do Gruzínska

Akciové letenky

Zdroj foto: Shutterstock.com

Cestovné doklady do Gruzínska

Na cestovanie do Gruzínska budeš potrebovať platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Čo robiť, vidieť a zažiť v Gruzínsku?

Prečo Kutaisi?

Niekdajšie hlavné mesto Gruzínska je i jedným z najustarších miest v krajine. Je plné pôsobivých monumentov ako kláštory, jaskyne, UNESCO pamiatky či futuristická budova parlamentu. Navyše je skvelým východiskovým bodom k objavovaniu iných pokladov krajiny. Neďaleko Kutaisi sa nachádzaju kaňony Okatse a Martvili alebo napríklad jaskynné mesto Vardzia.

Straťte sa v tbiliskom starom meste

S populáciou cez milión obyvateľov a dychberúcim starým mestom, ťahajúcim sa k prírodným údoliam, ktoré mesto ohraničujú, má Tbilisi omnoho pestrejšiu ponuku, než mnohé iné európske metropoly. V Gruzínsku sa za posledných niekoľko tisícročí vystriedalo viacero odlišných civilizácií. Či už to boli Peržania, Mongoli, Rimania, rôzne iránske dynastie či Ruské impérium; všetky na ňom zanechalo svoju stopu. V spojení s gruzínskou vlastnou kultúrou sa dnes môžete prechádzať vydláždenými uličkami s prvkami strednej Európy, s architektúrou, ovplyvnenou tou arabskou, či popri stredovekej pevnosti, ponad starým mestom, ktoré v sebe kombinuje historickú a kultúrnu varietu turistického nakupovania, reštaurácií a barov pod holým nebom a príznačnú gruzínsku pohostinnosť. Ubytujte sa napríklad v príjemnom hoteli Old Tiflis Boutique, ktorý je posadený na jednom z kopcov starého mesta, ponúkajúc úžasný výhľad z terasy na streche.

Zdroj fotografie – Xantana | Dreamstime.com

Víno

Gruzínsko je rozlohou porovnateľné s Írskom, rozkladá sa na šesťdesiatdeväťtisícsedemsto kilometroch štvorcových (rozloha Slovenska dosahuje číslo 49 033 km²). Je súčasťou východnej Európy, položené na brehu Čierneho mora, južne od Ruska a na sever od Turecka, Arménska  a Azerbajdžanu. Túto krajinu s osobitou kultúrou kreovalo už obdobie staroveku. Archeológovia na jej území objavili tie najstaršie známe stopy výroby vína, siahajúce do obdobia osemtisíc rokov pred naším letopočtom. Vďaka tak hlbokej histórii vinohradníctva je vínna réva jedným z národných symbolov Gruzínska, zdobiacich stredoveké dekorácie, sochy či obrazy. I keď sa lepšie prizriete gruzínskej abecede, objavíte v oblých tvaroch jej písmen slučky a skrutky záhonov viniča. Za pohárom opojného nápoja si v srdci hlavného mesta Tbilisi zájdite do vínneho baru G.Vino, ktorý svojim zákazníkom ponúka nápoj od zopár nezávislých vinárničiek. Mimo mesta sa pozrite do vínnej pivnice Numisi, rodinného podniku, ktorý využíva priestory tristoročnej kukuričnej stodoly a desiatky hlinených nádob (z ktorých najväčší unesie päťtisíc litrov tekutiny). Svoje víno vyrábajú spôsobom, Gruzíncom vlastným pred priemyselnou technikou. S úžasným výsledkom!

Miestni obyvatelia

Jednou vetou by sme ich mohli charakterizovať ako šťastný a skromný národ, veľmi hrdý na svoju kultúru. Jej jedinečnosť, vrátane všetkých aspektov ich zvykov a tradícií, dávajú návštevníkom zo zahraničia veľmi radi na obdiv. Prechodné búrlivé postsovietske obdobie medzi rokom 1990 a 2003 vyústilo v Ružovú revolúciu, ktorá sa rokmi vystupňovala do vojny s Ruskom v dvetisícôsmom. Odvtedy sú Gruzínci dychtivý po mierovom období, ktoré si prajú viac, než čokoľvek iné. Všetky tieto skúsenosti vyšľachtili z gruzínskych obyvateľov stabilný a mierumilovný národ. V noci pôsobí Tbilisi veľmi bezpečne a počas dňa tu nájdete mnoho miestnych, túžiacich sa s cudzincami rozprávať, alebo im pomôcť. Prirodzení a vďační, že ste sa rozhodli prebádať kúty ich krajiny.

Objavná cesta naprieč horskou scenériou

Ak máte radi skôr aktívnu dovolenku, vedzte, že na vás mimo hlavného mesta čaká veľkolepé prírodné divadlo. Vyberte sa tri hodiny severne do hôr, uhýbajúc sa na gruzínskej vojenskej ceste (jedinej, ktorú Gruzínsko povolilo používať Rusku na prístup k Arménsku) prepravným nákladným autám. Pomaly začnete získavať nadmorskú výšku. Zastavte sa pri pevnosti Ananuri, položenej na rozľahlej rezervácii s najväčšou priehradou v krajine. Dosahujúc 2 395 metrov nad morom cez priesmyk už môžete obdivovať výhľad z kruhovej vyhliadkovej plošiny, previsujúcej nad údolím. To už ste na najlepšej ceste k úpätiu hory Kasbegi, tretej najvyššej v Gruzínsku, ktorá sa ťahá nad 5 000 metrov. Vášniví turisti, s niekoľkotýždňovým tréningom by v teplých mesiacoch mali vyskúšať i niektoré z výstupov, ktoré krajina ponúka. Napríklad ten z historického centra Omalo do dedinky Shatili je vhodný na kempovanie, objavovanie stredovekých opevnených pokladov a stretnutie s miestnymi pastiermi. Pre číru prírodu sa zas vyberte napríklad k „striebornému“ jazeru Tobavarchkhili. Pre tých, ktorí hľadajú skôr pokojnú objavnú cestu odporúčame autentický kláštor Najsvätejšej Trojice pri obci Gergeti, ktorý je sám o sebe hodný výpravy.

Poprechádzajte sa medzi stredovekými ruinami

Miesta pochádzajúce zo stredoveku sa vo svete zachovali v pomerne hojnom počte. Ak sa však  túžite vrátiť v čase ešte o čosi viac, Gruzínsko vám takúto možnosť ponúkne. Jaskynné mesto Uplistsikhe, vzdialené od Tbilisi približne hodinu na západ, pochádza z 2. storočia pred naším letopočtom a vďaka jeho zachovalosti je to jedna skutočná „podívaná“. Tento rozsiahly otvorený archeologický komplex chodníkov, vedúcich mimo centrálnej cestičky, sa rozkladá medzi kamennými budovami, stojacimi v rôznych výškových úrovniach. Objavovanie tohto miesta si vyžaduje poriadnu dávku chôdze, prípadne i sprievodcu, ktorý vám pomôže pochopiť významné špecifiká lokality; zahŕňajúc divadlo, súd a pohanský kostol, využívaný na obetovanie.

Zdroj fotografie – Alexander Tolstykh | Dreamstime.com

Okúste nesmierne chutné, rozmanité jedlo v dobrej cene

Najdôležitejším odvetvím priemyslu krajiny je poľnohospodárstvo. Z variety, kvality a ceny ponúkaného jedla nebudete určite sklamaní. V každom tradičnom podniku budete doslova prinútení ochutnať gruzínske pizzové jedlo khachapuri, vyrobené z hrubého, avšak jemného cesta, plneného vajíčkami a miestnym syrom. Je skvelé ako desiata či olovrant do ruky. Okrem toho je základom ochutnať gruzínske syry a tiež ich veľkú verziu shashliku. Dezert je jednoduchý – známy ako „gruzínsky Snickers“ – churchkhela. Sladké vylisované hroznové šupky sa zavesia a keď sú dostatočne vysušené, rolujú sa do akýchsi paličiek, plnených vlašskými orechami. A nakoniec khinkali; cestovinové knedlíčky, ktoré sú dokonalou fúziou ázijských a európskych variant. Veď posúďte sami.

Zdroj fotografie – Seggey Milyanchikov | Dreamstime

Kláštory, zámky a miesta zapísané v zozname UNESCO

Na celom území krajiny narazíte na úžasné stopy mnohých dynastií a kráľovstiev, ktoré Gruzínsku vládli. Gruzínske kráľovstvo bolo prvýkrát zjednotené v 11. storočí pod taktovkou kráľa Tamary – ženskej vládkyne, pomenovanej kráľom, aby nepôsobila nekompetentne pred ostatnými národmi. Bola teda jediným ženským kráľom v histórii. Podnietila a inšpirovala k mnohých reformám a k značnej výstavbe po celom kráľovstve. Mnohé z týchto budov, či už pôvodné alebo zrenovované, tu stále stoja. V prvom hlavnom meste Gruzínska Mtskheta objavíte výnimočnú katedrálu Svetitskhoveli, obklopenú starobylými kaviarničkami a pokojnými malebnými údoliami. Posadený na vrchu jedného z týchto údolí, s výhľadom na mestečko, je kostol Jvari, pochádzajúci zo šiesteho storočia. Kláštorný komplex Bodbe objavíte neďaleko mestečka Signaghi. S jeho stavbou sa začalo už v jedenástom storočí, avšak dokončený bol až v 17. storočí. V jeho areáli leží i hrob gruzínskej svätej Niny. A to je len zopár príkladov architektúry a nábožnej histórie, ktorá tento národ formovala.

Zdroj fotografie – Photoaliona | Dreamstime

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky11 hodín dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky11 hodín dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh13 hodín dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky13 hodín dozadu
Anglicko chce zjednotiť systém cestovania. Zaočkovaní turisti nebudú potrebovať test pred príchodom https://t.co/kPl4zXUsql #novinky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň v Mexiku v TOP sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1280€ https://t.co/kvadx2iWQ6 #dovolenky15 hodín dozadu
Maurícius sa od 1. októbra kompletne otvára pre zaočkovaných turistov. Ku vstupu postačí PCR test https://t.co/0bODu3jEj6 #letenky15 hodín dozadu
Čile sa v októbri otvorí zaočkovaným turistom. Splniť musia niekoľko podmienok https://t.co/YkmrerqUwl #novinky16 hodín dozadu
Španielsko zaradilo celé územie Slovenska medzi rizikové oblasti https://t.co/HSVbuvxINw #letenky16 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 33€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy17 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore